Jump to content

Εξάτμιση....


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει, αλλά τις ημέρες που η υγρασία του περιβάλλοντος είναι χαμηλή, υπάρχει μεγαλύτερη εξάτμιση από τα ενυδρεία μας.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος.....

Η σημερινή υγρασία στη Θεσσαλονίκη είναι περίπου στα 20% (συνήθως είναι πάνω από 50%).

Μέσα στο σπίτι έχω 22% με το κλιματιστικό σε λειτουργία και θερμοκρασία 21ο C.

Η αναπλήρωση από χθες το βράδυ τρελάθηκε να δουλεύει.... περίπου 30 λίτρα νερό σε 24 ώρες !!!! ούτε το καλοκαίρι δεν είχα τέτοια εξάτμιση.

Αφού τρόμαξα και έψαχνα να δω αν υπάρχει διαρροή από το ενυδρείο !!!

Μιλάμε για πολύ νερό.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι και εγώ το έχω παρατηρήσει τις τελευταίες δυο εβδομάδες. Υπέθεσα πως είναι από την διαφορετική θερμοκρασία του χορού σε σχέση με το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

το μόνο κακό στο όλο θέμα είναι ότι τώρα χειμωνιάτικα που δεν ανοίγουμε και συχνά τα παράθυρα όλη αυτή η εξάτμιση παραμένει μέσα στο σπίτι.

χθες νωρίς το πρωί πάω να κοιτάξω έξω και τα παράθυρα από την μέσα μεριά ήταν μούσκεμα ...τόσο πολύ που δεν έβλεπες έξω..

.....δεν θέλω να σκέφτομαι τι ρουφάνε οι τοίχοι.....

Έγινε επεξεργασία - Futurized
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι Φυσικός αλλά νομίζω εχει να κάνει με την τάση ατμών...(υδρατμών στην προκειμένη) τείνουν να καταλάβουν το χώρο με την μικρότερη συγκέντρωση που είναι ο αέρας...και η διαφορά θερμοκρασίας παίζει ρόλο σε αυτό. Μεταβάλεται η ατμοσφαιρική πίεση με την πτώση της υγρασίας (μειώνεται) και τα μόρια του νερού αλλάζουν φάση ευκολότερα απο την υγρή στην αέρια ...

Link to comment
Share on other sites

το μόνο κακό στο όλο θέμα είναι ότι τώρα χειμωνιάτικα που δεν ανοίγουμε και συχνά τα παράθυρα όλη αυτή η εξάτμιση παραμένει μέσα στο σπίτι.

χθες νωρίς το πρωί πάω να κοιτάξω έξω και τα παράθυρα από την μέσα μεριά ήταν μούσκεμα ...τόσο πολύ που δεν έβλεπες έξω..

.....δεν θέλω να σκέφτομαι τι ρουφάνε οι τοίχοι.....

Αυτή η υγροποίηση δεν οφείλεται στο ενυδρείο αλλά στην διαφορά θερμοκρασίας του σπιτιού σου με τον εξωτερικό χώρο!!

Δεν το θυμάμαι να το εξηγήσω ακριβώς αλλά τα κουφώματα σε ενα σπίτι είναι το πιο "αδυνατο σημείο" σε τετοια θέματα και αν

δεν είναι θερμοδιακοπή ή είναι πολύ παλιά είναι το πρώτο σημείο που παρατηρείται υγροποίηση .

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν είναι και μεγάλη διάφορα,, μέσα το λιγότερο είναι 19 το βράδυ και την υπόλοιπη ημέρα 23-24

για την θέρμανση του χώρου βέβαια χρησιμοποιώ κλιματιστικό και ίσως να φταίει αυτό γιατί δημιουργεί αφυγρανση

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ την διαφορά θερμοκρασίας του χώρου σου από το πρωί μέχρι το βράδυ

αλλά την διαφορά του χώρου σου με εξω!!

Όταν μέσα έχεις 19-24 έξω έχει 2-10 τουλάχιστον αυτές τις ημέρες!!

Δεν παίζει ρόλο λοιπόν η χρήση του κλιματιστικού στην υγροποίηση.Οποιοδήποτε τρόπο θέρμανσης και αν χρησιμοποιούσες το ίδιο

θα συνέβαινε στα κουφώματα!!

Αυτή είναι και μια από τις χρησιμότητες των ενεργειακών τζαμιών-κουφωμάτων με θερμοδιακοπή!!

Με τα παραπάνω είναι σαν να "ξεχωρίζεις" την εσωτερική από την εξωτερική θερμοκρασία με αποτελεσμα να αποφευγεις

το φαινόμενο της υγροποίησης??

Αν παρατηρήσεις σε όλα τα σπίτια από το πιο παλιό εώς το πιο καινούριο τα θερμαντικά σώματα είναι τοποθετημένα κοντά,αν οχι δίπλα

σε παραθυρα!!Ο λόγος είναι οτι από εκεί μπαίνει κυρίως το κρύο στο σπίτι μας ;)

Βέβαια εδώ μιλάμε για ενα εντελώς διαφορετικό θέμα και ελπίζω να μας συγχωρήσουν την μικρή παρένθεση που κάνουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει, αλλά τις ημέρες που η υγρασία του περιβάλλοντος είναι χαμηλή, υπάρχει μεγαλύτερη εξάτμιση από τα ενυδρεία μας.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος.....

Η σημερινή υγρασία στη Θεσσαλονίκη είναι περίπου στα 20% (συνήθως είναι πάνω από 50%).

Μέσα στο σπίτι έχω 22% με το κλιματιστικό σε λειτουργία και θερμοκρασία 21ο C.

Η αναπλήρωση από χθες το βράδυ τρελάθηκε να δουλεύει.... περίπου 30 λίτρα νερό σε 24 ώρες !!!! ούτε το καλοκαίρι δεν είχα τέτοια εξάτμιση.

Αφού τρόμαξα και έψαχνα να δω αν υπάρχει διαρροή από το ενυδρείο !!!

Μιλάμε για πολύ νερό.

Βαγγελη θα συμφωνησω οτι υπαρχει μεγαλυτερη εξατμιση αλλα εχω την εντυπωση οτι στο νουμερο που λες μαλλον ειναι υπερβολικο σε 24 ωρες, κοιτα μηπως υπαρχει κανενα θεματακι ,στο δικο μου εχω περιπου 4,5 λιτα σε 24 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η υγροποίηση δεν οφείλεται στο ενυδρείο αλλά στην διαφορά θερμοκρασίας του σπιτιού σου με τον εξωτερικό χώρο!!

Δεν το θυμάμαι να το εξηγήσω ακριβώς αλλά τα κουφώματα σε ενα σπίτι είναι το πιο "αδυνατο σημείο" σε τετοια θέματα και αν

δεν είναι θερμοδιακοπή ή είναι πολύ παλιά είναι το πρώτο σημείο που παρατηρείται υγροποίηση .

+1000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...