Jump to content

1..2..3...GOooooo!!!


Recommended Posts

Λοιπόν

Μετά απο μια εβδομάδα το ιδιοκατασκευής ενυδρείακι μας είναι έτοιμο.

Διαστάσεις αυτού : 60x36x45 ~ καπου στα ~97 λίτρα.

Έχει στεγνώσει απο το water leaking test και είμαι στο στάδιο αγοράς κατάλληλου εξοπλισμού. Προορίζεται για φυτεμένο κοινωνικό.

Ως εκ τούτου θα ήθελα να μου προτείνετε όσο μπορείτε καλύτερα τον εξοπλισμό που χρειάζομαι για να αρχίσω το στρώσιμο.

Σας ευχαριστώ. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλορίζικο, και του χρόνου διπλό :blush:

Έχεις και διαλέγεις:

1. Φίλτρο Eheim 2213 (οικονομική λύση-έρχεται και με βάνες και κάδο) ή 2215 (περίπου 6 φορές την ώρα ανακύκλωση-πιο ακριβό)

2. Jager θερμοστάτη 100Watt και είσαι καλυμένος.

3. Φωτισμό εγώ προτείνω Power Compact DULUX-L 36W/860 (Είναι η μόνη μαζί με την 40W & 55W που φαίνονται στον κατάλογο ότι παίζουν σε 6000Κ-μακάρι να μπορούσες να βρεις στα 7100Κ). Μπορείς συμπληρωματικά να βάλεις και μια Flora-Glo για να μην κλείνουν απότομα τα φώτα.

4. Ψιλό χαλίκι (~1mm) και υπόστρωμα laterite με λίγη τύρφη στον πάτο (μάρκες δεν γνωρίζω)

Αυτή είναι η δική μου πρόταση, πάρε γνώμες και από άλλους πριν αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλορίζικο, και του χρόνου διπλό :blush:

Έχεις και διαλέγεις:

1. Φίλτρο Eheim 2213 (οικονομική λύση-έρχεται και με βάνες και κάδο) ή 2215 (περίπου 6 φορές την ώρα ανακύκλωση-πιο ακριβό)

2. Jager θερμοστάτη 100Watt και είσαι καλυμένος.

3. Φωτισμό εγώ προτείνω Power Compact DULUX-L 36W/860 (Είναι η μόνη μαζί με την 40W & 55W που φαίνονται στον κατάλογο ότι παίζουν σε 6000Κ-μακάρι να μπορούσες να βρεις στα 7100Κ). Μπορείς συμπληρωματικά να βάλεις και μια Flora-Glo για να μην κλείνουν απότομα τα φώτα.

4. Ψιλό χαλίκι (~1mm) και υπόστρωμα laterite με λίγη τύρφη στον πάτο (μάρκες δεν γνωρίζω)

Αυτή είναι η δική μου πρόταση, πάρε γνώμες και από άλλους πριν αποφασίσεις.

3932[/snapback]

Σε ευχαριστώ istellas

Πες μου κάτι ακόμη.

Τι εννοείς Flora-Glo για να μην κλείνουν απότομα τα φώτα ;;;. Δε το ξέρω αυτό. :blush:

Θέλω και κάποιον χρονοδιακόπτη για την Power Compact DULUX-L 36W/860 ή έχει αυτή απο μόνη της. :hysterical:

Διαβάζω και ακούω για κάποιον κυκλοφορητή. Χρειάζομαι κάτι τέτοιο.;;

Σκέφτομαι να αρχίσω το στρώσιμο και με μερικά φυτάκια... έτσι για να μην έχω το γυαλί γεμάτο νερό μέσα στο σαλόνι. Δώσε μου λιγουλάκι απο την πείρα σου :blush:

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Flora-Glo είναι μια λάμπα φθορισμού Τ8 της Hagen. Η PC δεν έχει αυτόματο χρονοδιακόπτη. Θα πάρεις έναν (για κάθε λάμπα) από ηλεκτρολογικά και θα συνδέσεις την πρίζα της κάθε λάμπας. Ξέχασα να αναφέρω ότι για την PC χρειάζεσαι και το αντίστοιχο ballast. Καλύτερα πάρε ηλεκτρονικό.

Όταν λέω για να μην κλείνουν τα φώτα απότομα, εννοώ ότι αν έχεις μία μόνο λάμπα όταν την κλείνεις, θα πέφτει ξαφνική συσκότηση στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να τρομάζουν μερικά ψάρια. Αν έχεις πάνω από μία λάμπες να ρυθμίσεις τους χρονοδιακόπτες σου ώστε να κλείνουν τα φώτα σταδιακά, πρώτα η μία και μετά από 10 λεπτά η άλλη. Έτσι πετυχαίνεις και καλύτερη εξωμοίωση φυσικών συνθηκών (ανατολή-δύση). Το ίδιο βέβαια ισχύει και για το άναμα :blush: .

Όσον αφορά τον κυκλοφορητή, δεν πιστεύω ότι τον χρειάζεσαι. Ούτε εγώ έχω με 160lt ενυδρείο. Tη δουλειά του κυκλοφορητή την κάνει το εξωτερικό φίλτρο, όπου αν μάλιστα πας στο 2215 η κυκλοφορία σου θα είναι πολύ καλή.

Τώρα για φυτάκια θα σου πει πιστεύω καλύτερα ο Νίκος Καρβούνης. Εγώ θα έβαζα κάνα κερατόφυλλο και καμιά Echinodorus bleheri (είναι από τα αγαπημένα) μου.

Ό,τι άλλο θες ρώτα ελεύθερα :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Flora-Glo είναι μια λάμπα φθορισμού Τ8 της Hagen. Η PC δεν έχει αυτόματο χρονοδιακόπτη. Θα πάρεις έναν (για κάθε λάμπα) από ηλεκτρολογικά και θα συνδέσεις  την πρίζα της κάθε λάμπας. Ξέχασα να αναφέρω ότι για την PC χρειάζεσαι και το αντίστοιχο ballast. Καλύτερα πάρε ηλεκτρονικό.

Όταν λέω για να μην κλείνουν τα φώτα απότομα, εννοώ ότι αν έχεις μία μόνο λάμπα όταν την κλείνεις, θα πέφτει ξαφνική συσκότηση στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να τρομάζουν μερικά ψάρια. Αν έχεις πάνω από μία λάμπες να ρυθμίσεις τους χρονοδιακόπτες σου ώστε να κλείνουν τα φώτα σταδιακά, πρώτα η μία και μετά από 10 λεπτά η άλλη. Έτσι πετυχαίνεις και καλύτερη εξωμοίωση φυσικών συνθηκών (ανατολή-δύση). Το ίδιο βέβαια ισχύει και για το άναμα :blush: .

Όσον αφορά τον κυκλοφορητή, δεν πιστεύω ότι τον χρειάζεσαι. Ούτε εγώ έχω με 160lt ενυδρείο. Tη δουλειά του κυκλοφορητή την κάνει το εξωτερικό φίλτρο, όπου αν μάλιστα πας στο 2215 η κυκλοφορία σου θα είναι πολύ καλή.

Τώρα για φυτάκια θα σου πει πιστεύω καλύτερα ο Νίκος Καρβούνης. Εγώ θα έβαζα κάνα κερατόφυλλο και καμιά Echinodorus bleheri (είναι από τα αγαπημένα) μου.

Ό,τι άλλο θες ρώτα ελεύθερα :hysterical:

3941[/snapback]

Κατανοητά όλα εκτός απο το balast. Τιν τούτο πάλι :blush::blush:

thnks

Link to comment
Share on other sites

Eίναι το ηλεκτρονικό εξάρτημα που χρειάζεσαι για να ανάψει η λάμπα. Κι αυτό γιατί δεν λειτουργεί με 220V, ώστε να την βάλεις απλά στην πρίζα και να παίξει. Δουλεύει με μετασχηματιστή και starter όπου και τα 2 αυτά περιέχονται στο ballast, και αυτό βάζεις στην πρίζα. Επίσης χρειάζεσαι και ντουί όπου θα ενώσεις την λάμπα με τα καλώδια.

Αν έρθεις το Σάββατο στη συνάντηση θα τα πούμε κι από κοντά και αναλυτικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι το ηλεκτρονικό εξάρτημα που χρειάζεσαι για να ανάψει η λάμπα. Κι αυτό γιατί δεν λειτουργεί με 220V, ώστε να την βάλεις απλά στην πρίζα και να παίξει. Δουλεύει με μετασχηματιστή και starter όπου και τα 2 αυτά περιέχονται στο ballast, και αυτό βάζεις στην πρίζα. Επίσης χρειάζεσαι και ντουί όπου θα ενώσεις την λάμπα με τα καλώδια.

Αν έρθεις το Σάββατο στη συνάντηση θα τα πούμε κι από κοντά και αναλυτικότερα.

3947[/snapback]

Οπα κατάλαβ.Το έψαχα και στο διαδικτυο και βρήκα διάφορα.

Στο ίδιο μαγαζί το προμηθεύομε και αυτό ή σε μαγαζί με ηλεκτρονικά..

Έχω γίνει κουραστικός το ξέρω, αλλά τουλάχιστον αυτά μένουν για όσους νέους έρχονται.

Δεν ξέρω κάτι για την συνάντηση. :blush:

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για τα φίλτρα έχει συζητηθεί εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=881

Αναφέρεται σε φίλτρα eheim αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να κοιτάς μόνο αυτή τη μάρκα. Υπάρχουν και άλλα αξιόπιστα φίλτρα στην αγορά. Παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα όπως π.χ. το κόστος αγοράς. Απλά λάβε υπόψιν σου ότι το φίλτρο το αγοράζεις μία φορά.

Ακόμα να έχεις υπόψιν σου ότι στα πολυφυτεμένα ενυδρεία θέλουμε 3 με 4 φορές τα λίτρα μας σε κυκλοφορία.

Ρίξε μια ματιά και για ότι απορίες έχεις το συζητάμε.

Ένας θερμαντήρας στα 100 watt θα σε καλύψει μάλλον αν δεν είναι πολύ κρύος ο χώρος που βρίσκεται το ενυδρείο.

Τα σημαντικότερα που πρέπει να δεις είναι το χαλίκι-υπόστρωμα και ο φωτισμός. Όλα εξαρτώνται από τα φυτά που θέλεις να βάλεις τώρα ή στο μέλλον. Τα φυτά σου μπορεί τώρα να έχουν απαιτήσεις σε απλό χαλίκι και 0,3w/λίτρο φωτισμό και αργότερα να βάλεις φυτά που να χρειάζονται πλούσιο υπόστρωμα και 0,7w+/λίτρο.

Θα επιλέξεις λοιπόν μεταξύ T8, Τ5 ή pc ανάλογα με τις ανάγκες. Το κόστος παίζει κάποιο ρόλο και σε αυτό. Σκέψου τι φυτά θέλεις και συζητάμε για τις λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για τα φίλτρα έχει συζητηθεί εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=881

Αναφέρεται σε φίλτρα eheim αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να κοιτάς μόνο αυτή τη μάρκα. Υπάρχουν και άλλα αξιόπιστα φίλτρα στην αγορά. Παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα όπως π.χ. το κόστος αγοράς. Απλά λάβε υπόψιν σου ότι το φίλτρο το αγοράζεις μία φορά.

Ακόμα να έχεις υπόψιν σου ότι στα πολυφυτεμένα ενυδρεία θέλουμε 3 με 4 φορές τα λίτρα μας σε κυκλοφορία.

Ρίξε μια ματιά και για ότι απορίες έχεις το συζητάμε.

Ένας θερμαντήρας στα 100 watt θα σε καλύψει μάλλον αν δεν είναι πολύ κρύος ο χώρος που βρίσκεται το ενυδρείο.

Τα σημαντικότερα που πρέπει να δεις είναι το χαλίκι-υπόστρωμα και ο φωτισμός. Όλα εξαρτώνται από τα φυτά που θέλεις να βάλεις τώρα ή στο μέλλον. Τα φυτά σου μπορεί τώρα να έχουν απαιτήσεις σε απλό χαλίκι και 0,3w/λίτρο φωτισμό και αργότερα να βάλεις φυτά που να χρειάζονται πλούσιο υπόστρωμα και 0,7w+/λίτρο.

Θα επιλέξεις λοιπόν μεταξύ T8, Τ5 ή pc ανάλογα με τις ανάγκες. Το κόστος παίζει κάποιο ρόλο και σε αυτό. Σκέψου τι φυτά θέλεις και συζητάμε για τις λύσεις.

3952[/snapback]

Στο φιλτρό κατέληξα στο 2217.Καλό μου φαίνεται.

Τώρα για τα φυτά θα ξεκίνησω το στρώσιμο βάζοντας αυτά που μου προτείνει ο istellas δηλαδή Ceratophyllum demersus και Echinodorus bleheri. Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω και λίγο java moss.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...