Jump to content

Maxxx Nano ''To βάπτισμα''


stathis200

Recommended Posts

Τελικά το αποφάσισα και το ''χτύπησα''.

Red Sea Max Nano Reef 130 lt.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτσε, κάτσε, κάτσε…

Το «Στα άμεσα σχέδια fish only ενυδρείο 135χ55x60», πάει?

Θα στήσεις δηλαδή το red sea? Ή θα στήσεις και το Fish only και το reef?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αποφάσισα και το ''χτύπησα''.

Red Sea Max Nano Reef 130 lt.

Καλορίζικο

Πόσα πλήρωσες?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Έγινε μετά απο πολλή σκέψη.Ο λόγος που με οδήγησε σ'αυτήν την απόφαση είναι οι πολλές διεθνείς διακρίσεις του και το ότι έχω να αντιμετωπίσω μετακόμιση στο άμεσο μέλλον.Αν και είμαι υπέρ των DYI κατασκευών , μόλις το είδα το συγκεκριμένο το ερωτεύτηκα :thumbup: Παρ'ολο που η Red Sea δεν φημίζεται για τα προιόντα της, στο συγκεκριμένο νομίζω ότι έκανε την υπέρβαση.Αυτή είναι και η γνώμη πολλών στο nano-reef.com

Μετά απο πολλή ψάξιμο σε όλα τα e-shops της Ευρώπης

www.aquatop-erleben.de

www.tropiquarium-bonn.de

www.seame.com

www.shop-meeresaquaristik.de και άλλα πολλά

Το πήρα τελικά απο ....... Ελλάδα . Ήρθε προχτές και σε πολύ καλή τιμή :)

Ήμουν ο πρώτος που το πήρε και σίγουρα θ'ακολουθήσουν και άλλοι...

Να ευχαριστήσω τον Αντρέα για την βοήθεια στην επιλογή των ''περιφερειακών''. Ζουμιά -Τεστς - Αλάτια - Άμμο κλπ.

Το ΣΚ λοιπόν θα έχω πολλή δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Στάθη….

Θα έχουμε λοιπόν, σχεδόν, παράλληλη πορεία!!!!

Εύχομαι λοιπόν καλορίζικο, καλό στήσιμο και υπομονή φυσικά και σίγουρα σιγά σιγά θα έχεις ένα πανέμορφο reefακι!!!

Κρίμα που δεν είμαι κοντά να έρθω για βοήθεια!!!

Ανυπομονώ για τα νέα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια για το μεγάλο Reef δεν έπαψαν να υφίστανται και θα το προχωρήσω παράλληλα.Αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς και αποκτώντας εμπειρία απο το μικρό. 'Ετσι θα έχω όλο το χρόνο για DYI κατασκευές χωρίς άγχος και βιασύνες.Η βάση είναι ήδη έτοιμη 160 χ 60 χ 85 . Θα τα συζητήσουμε αυτά με τον καιρό τους.

Γιάννο το νάνο το πήρα απο Water-Inn. Για τιμή call-them (Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να την αναφέρω).

Πάντως σε σύγκριση με τα e-shops είναι Super...

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εδω!!! Χθες ειδα και εγω το RedSeaMax στο Water Inn (μαζι ειδα και Σταθη και Ανδρεα :thumbup: ) και ειναι πραγματικα διαμαντακι και σε πολυ καλη τιμη! Χτυπαει ολοισια τις τιμες του Internet!!

Σιγουρα εχεις πολυ δουλεια αλλα θα ειναι εξαιρετικα ευχαριστη! Οτι θελησεις το ξερεις οτι ειμαστε εδω και προθυμοι!! Τα βασικα για αρχη ειναι διαβασμα και υπομονη!

Καλη αρχη και μην ξεχνας:

thisthreadisworthlesswithoutp.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το nano σου. :) Οταν το πρωτοείδα πριν μερικές μέρες πραγματικά έμεινα με το στόμα ανοιχτό μιας και για εμένα είναι ότι πιο ολοκληρωμένο αυτή την στιγμή στην κατηγορία nano reef…

Επίσημα λοιπόν Στάθη welcome to AZ salt side.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλό Μήνα, Καλορίζικα, Καλή αρχή !!!!!!! :thumbup:

Θυμάστε που το είχα πρωτοαναφέρει στο topic του Στέφανου όταν λέγαμε για το Boyu 50 που είχα πάρει για καραντίνα ότι βγήκε το RedSeaMAx. Το nano είναι super όμορφο και λειτουργικό!! Με skimmer και 1 watt/lt, moonlight, ανεμιστηράκια κτλ είναι πλήρες. H τιμή βέβαια είναι τσιμπημένη αλλά είναι όλα μέσα, συμμαζεμένα και με κλειστό καπάκι,το μόνο που χρειάζεται είναι ένα chiller.

Στην Αμερική υπάρχει σημαντική έλειψη καθώς και στην Ευρώπη. Οπως καταλαβαίνεται όταν έμαθα ότι θα έρθει Ελλάδα ενώ από eshops ευρωπαικά υπάρχει αναμονή 4-6 εβδομάδων τρελλάθηκα και αμέσως ειδοποίησα το Στάθη όπου σκόπευαμε να παραγγείλουμε 2 μαζί από έξω.

Το καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι έρχεται όχι απλά σε ανταγωνιστικές τιμές αλλά σε καλύτερες των ευρωπαικών eshop (εαν προσθέσουμε και τα μεταφορικά). Πραγματικά αισθανόμαστε ότι στο συγκεκριμένο χόμπι δεν είμαστε οι φτωχοί συγγενείς πλέον. Πραγματικά πιστεύω πως το water Inn έκανε κίνηση mat με τη λογική τιμολόγηση του, ελπίζω και εύχομαι να μη σταματήσει να μας εκπλήσει ευχάριστα το συγκεκριμένο μαγαζί και να τραβάει και την υπόλοιπη αγορά.

Πλέον πιστεύω ότι θα ανοίξει και στην ελλάδα ο κύκλος των nano reef με αυτά τα διαμαντάκια.

Στάθη μη ξεχνάς αυτό που σου είπε ο Μάνος .........Photoooooooooos :):band:

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα!!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Με γεία και καλορίζικο!!!!!!!!!!

έχεις πμ :thumbup:

πάντως με το που θα έχεις 26-27 βαθμούς περιβάλλοντως σίγουρα θα χρειαστείς

chiller ....

στο συγκεκριμένο είναι πολλά τα watt/lt που έχεις σε αντλίες εντός νερού!

κάτι το οποίο δυστυχώς απαιτεί chiller για μας στην ελλάδα!

σε αντιπαράδειγμα σου λέω ότι σε μένα με 26 βαθμούς στο δωμάτιο

και με 70watt σε αντλίες πήγαινα 29 βαθμούς! και με ανοιχτό το καπάκι!

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Φίλε Στάθη και καλό στήσιμο.

Πολύ καλή η επιλογή σου για nano.

Περιμένω με ενδιαφέρον, πλήρες φωτορεπορτάζ με την εξέλιξή του.

Link to comment
Share on other sites

To ΣΚ έγιναν κάποιες δουλίτσες και έχω σχόλια.

Στο φωτισμό παίρνει άριστα.

Γίνεται απο λάμπες ιδιοκατασκευής της RedSea που είναι κάτι ανάμεσα σε PC kai T5.Μισή ακτινική μισή normal.Bγάζουν 1w/lt με καλό ανακλαστήρα και moonlighting απο 2 leds.Στα μείον είναι τα θορυβώδες ανεμιστηράκια στα ballast (θα αλλαχθούν σύντομα).

Απο κυκλοφορία δεν τα πάει καλά, με μόνο αντλίες 2 Χ 550 lph..Πήρα ένα Maxijet 1000 και στο μέλλον θα πάρω και κανένα nanosteam.

To skimmeraki φαίνετε καλό με αντλία 1500 lph.Mερικές photos.

post-2654-1173100938_thumb.jpgpost-2654-1173100949_thumb.jpgpost-2654-1173100974_thumb.jpgpost-2654-1173100987_thumb.jpgpost-2654-1173100997_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται το απόκτημά σου Φίλε Στάθη.

Το θέμα της κυκλοφορίας θα το μελετήσεις καλύτερα στην πορεία και θα δεις τι βελτιώσεις επιδέχεται.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

To ΣΚ έγιναν κάποιες δουλίτσες και έχω σχόλια.

Στο φωτισμό παίρνει άριστα.

Γίνεται απο λάμπες ιδιοκατασκευής της RedSea που είναι κάτι ανάμεσα σε PC kai T5.Μισή ακτινική μισή normal.Bγάζουν 1w/lt με καλό ανακλαστήρα και moonlighting απο 2 leds.Στα μείον είναι τα θορυβώδες ανεμιστηράκια στα ballast (θα αλλαχθούν σύντομα).

Απο κυκλοφορία δεν τα πάει καλά, με μόνο αντλίες 2 Χ 550 lph..Πήρα ένα Maxijet 1000 και στο μέλλον θα πάρω και κανένα nanosteam.

To skimmeraki φαίνετε καλό με αντλία 1500 lph.Mερικές photos.

post-2654-1173100938_thumb.jpgpost-2654-1173100949_thumb.jpgpost-2654-1173100974_thumb.jpgpost-2654-1173100987_thumb.jpgpost-2654-1173100997_thumb.jpg

Δεν νομίζω ότι είναι ιδιοκατασκευή οι λάμπες! Κανονικές power compact είναι και νομίζω πως είναι 55w

η κάθε μία!

Σε παρακαλώ βγάλε μία ποιο κοντινή φωτό από το μπάλαστ και αριστερά στην φωτό να δω κάτι!

Πάντως εγώ το μπάλαστ θα το βγαζα από εκει μέσα! είναι οι λάμπες φούρνος εάν βάλεις και το μπάλαστ

τότε τα πράγματα γίνονται πολύ HOTTTTTTTTTTTTTT!

σχετικά με ψυκτικό τι έχει βρεί? Εγώ σκέφτομαι να βάλω ένα peltier μία ψύκτρα με επίστρωση πλατίνας

αλλά δύσκολο να βρώ :rasp:

Μείνε όσο μπορείς χαμηλά σε watt εντός νερου! δλδ η maxijet 1200 καλή είναι αλλά είναι και 25watt!

ενώ με την 900άρα είχες λιγότερα από 10 watt!. Θεωρώ μία nanostream θα είναι υπεραρκετή!

Και εγώ την σκέφτομαι σαν μονόδρομο αφού είναι τρομερό προτέρ. τα χαμηλά watt!

άντε καλή συνέχειαααααα

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο Στάθη, καλή συνέχεια και σαφώς... Υπομονή!!!

Νομίζω θα πάει καλά...

κράτα μας ενήμερους!

Link to comment
Share on other sites

To ΣΚ έγιναν κάποιες δουλίτσες και έχω σχόλια.

Στο φωτισμό παίρνει άριστα.

Γίνεται απο λάμπες ιδιοκατασκευής της RedSea που είναι κάτι ανάμεσα σε PC kai T5.Μισή ακτινική μισή normal.Bγάζουν 1w/lt με καλό ανακλαστήρα και moonlighting απο 2 leds.Στα μείον είναι τα θορυβώδες ανεμιστηράκια στα ballast (θα αλλαχθούν σύντομα).

Απο κυκλοφορία δεν τα πάει καλά, με μόνο αντλίες 2 Χ 550 lph..Πήρα ένα Maxijet 1000 και στο μέλλον θα πάρω και κανένα nanosteam.

To skimmeraki φαίνετε καλό με αντλία 1500 lph.Mερικές photos.

post-2654-1173100938_thumb.jpgpost-2654-1173100949_thumb.jpgpost-2654-1173100974_thumb.jpgpost-2654-1173100987_thumb.jpgpost-2654-1173100997_thumb.jpg

Ειδα το ενυδρειο σου στο WI αι επαθα πλακα! Ειναι απιστευτο! Πανεμορφο, κομψο (καμοια γυναικα δεν θα σας πει οτι δεν τις αρεσει...), τα εχει σχεδον ολα και η κατασκευη δεν εχει καμοια σχεση με τα κινεζικα ενυδρεια ποιοτικα (αλλο κοστος βεβαια) η ακομα και με τα αλλα προιοντα της Red sea. Απλα τα στανταρ πηγανε πολυ ψηλα ποια.

Προσεξε με τα φωτα γιατι εαν πας και δωσεις φουλ φωτισμο με τη μια, με τοσα watt θα τα τηγανισεις ολα. Θελει προσοχη και αφου ετοιμαστεις και κουραρεις το βραχο σου θα ξεκινησεις για αρκετο καιρο με μια λαμπα. Δεν το καταλαβαινεις τωρα, αλλα καλο ειναι τωρα που ακομα δεν εχεις την εμπειρια να εισαι πολυ προσεχτικος.

Βλεπεις 110 watt σε μηδενικη αποσταση και σε τοσα λιγα λιτρα, ειναι για.....απαιτητικα sps!! H προσαρμοσμενα καλα αλλα κοραλια. Να εχουν συνηθησει σε βαθος χρονου το φωτισμο αυτο. Αλλιως θα τα...καψεις λιγο.

Μην σε τρομαζω αλλο, απλα σου εφιστο την προσοχη για να ξερεις καλυτρα τα βηματα που θα κανεις.

Καλη αρχη και ενοιμερωσε για τα σταδια του γεμισματος. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και τα φώτα θα ανάψουν σταδιακά.(σε κανα μήνα όταν έρθει η ώρα τους).Θα προσπαθήσω να προσθέσω και δεύτερο χρονοδιακόπτη και να διαχωρίσω τις δύο λάμπες.(λίγο δύσκολο με ένα μπάλλαστ).

Ερωτήσεις .. Να προτιμήσω καλά κουραρισμένο βράχο (χωρίς όμως κοραλίνη) ή να πάρω από καινούργια εισαγωγή και να τον κουράρω εγώ ? Σκέφτομαι ότι στο δικό μου κουράρισμα θα προσέχω τιμές ασβεστίου , PH , και ότι άλλο μου πείτε για να μην χάσει την κοραλίνη.Μάλλον η συνδιαστική λύση είναι η καλύτερη.

Για chiller μπορώ να χρησιμοποιήσω το TECO TR-20 με μια μικρή αντλία 1500 lph?

To ξέρω ότι είναι τέρας αλλά θα το χρησιμοποιήσω αργότερα στο μεγάλο. Θα υπάρξει πρόβλημα?

Κατά τα άλλα το γέμισα με μισό νερό απο όσμωση, και το υπόλοιπο μισό το πήρα έτοιμο από την αλλαγή της Ναταλίας :rasp: Μπήκαν και δύο μικρά ζωντανά βραχάκια για να κρατήσουν τη βιολογία. Αλατότητα 1024 με Refractometer που μου έδωσε ο Αντρέας :lmao: .

Τι να πώ βρε παιδιά με έχετε σκλαβώσει. Απίστευτη βοήθεια.

Παράγγειλα 4 βιβλία απο Αmazon κατόπιν συμβουλής του Μάνου.

Aquarium Corals , Marine Fishes, Marine Invertebrates κ.α.

Παραθέτω και κοντινές φώτος που ζήτησε ο Στέφανος.

post-2654-1173169738_thumb.jpgpost-2654-1173169751_thumb.jpgpost-2654-1173169763_thumb.jpgpost-2654-1173169781_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και τα φώτα θα ανάψουν σταδιακά.(σε κανα μήνα όταν έρθει η ώρα τους).Θα προσπαθήσω να προσθέσω και δεύτερο χρονοδιακόπτη και να διαχωρίσω τις δύο λάμπες.(λίγο δύσκολο με ένα μπάλλαστ).

Ερωτήσεις .. Να προτιμήσω καλά κουραρισμένο βράχο (χωρίς όμως κοραλίνη) ή να πάρω από καινούργια εισαγωγή και να τον κουράρω εγώ ? Σκέφτομαι ότι στο δικό μου κουράρισμα θα προσέχω τιμές ασβεστίου , PH , και ότι άλλο μου πείτε για να μην χάσει την κοραλίνη.Μάλλον η συνδιαστική λύση είναι η καλύτερη.

Για chiller μπορώ να χρησιμοποιήσω το TECO TR-20 με μια μικρή αντλία 1500 lph?

To ξέρω ότι είναι τέρας αλλά θα το χρησιμοποιήσω αργότερα στο μεγάλο. Θα υπάρξει πρόβλημα?

Κατά τα άλλα το γέμισα με μισό νερό απο όσμωση, και το υπόλοιπο μισό το πήρα έτοιμο από την αλλαγή της Ναταλίας :rasp: Μπήκαν και δύο μικρά ζωντανά βραχάκια για να κρατήσουν τη βιολογία. Αλατότητα 1024 με Refractometer που μου έδωσε ο Αντρέας :lmao: .

Τι να πώ βρε παιδιά με έχετε σκλαβώσει. Απίστευτη βοήθεια.

Παράγγειλα 4 βιβλία απο Αmazon κατόπιν συμβουλής του Μάνου.

Aquarium Corals , Marine Fishes, Marine Invertebrates κ.α.

Παραθέτω και κοντινές φώτος που ζήτησε ο Στέφανος.

post-2654-1173169738_thumb.jpgpost-2654-1173169751_thumb.jpgpost-2654-1173169763_thumb.jpgpost-2654-1173169781_thumb.jpg

Με ένα μπάλλαστ δεν είναι δυνατόν να κάνεις 2 κυκλώματα.

Για να σιγουρευτείς αφαίρεσε την μια λάμπα και δοκίμασε εάν ανάβει η άλλη μόνη της. Αν ναι τότε μπορείς

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:αυτες οι λαμπες της red sea υπαρχουν στο εμποριο για οταν χρειαστει να αλλαχτουν?

Το ενυδρειο ειναι :rasp::lmao::lmao:

Με ενδιαφερει σαν αγορα επομενως περιμενω τις παρατηρησεις σου στην πορεια του στησιματος και στη μετεπειτα λειτουργεια του.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι για την κοραλλίνη. Αυτή αναπτύσσεται και πεθαίνει συνέχεια, όταν θα λειτουργεί σωστά ένα φυσικό σύστημα.

Με το ψυκτικό δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Στα βιβλία, που αναφέρεις, δεν βλέπω κάποιο που να σου δίνει πληροφορίες για το πως, στήνεται, λειτουργεί και αναπτύσσεται ένα φυσικό σύστημα τροπικού υφάλου. Αυτές οι πληροφορίες δεν σε ενδιαφέρουν???

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις .. Να προτιμήσω καλά κουραρισμένο βράχο (χωρίς όμως κοραλίνη) ή να πάρω από καινούργια εισαγωγή και να τον κουράρω εγώ ? Σκέφτομαι ότι στο δικό μου κουράρισμα θα προσέχω τιμές ασβεστίου , PH , και ότι άλλο μου πείτε για να μην χάσει την κοραλίνη.Μάλλον η συνδιαστική λύση είναι η καλύτερη.

Για chiller μπορώ να χρησιμοποιήσω το TECO TR-20 με μια μικρή αντλία 1500 lph?

To ξέρω ότι είναι τέρας αλλά θα το χρησιμοποιήσω αργότερα στο μεγάλο. Θα υπάρξει πρόβλημα?

Στάθη το να περιμένεις καινούργια εισαγωγή μπορεί να αργήσει αρκετά και δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι καλή. Οπότε πας βουρ για καλοκουραρισμένο βράχο και ψάχνεις για κομμάτια με κοραλλίνη ώστε να μπολιάσεις τα υπόλοιπα. Το chiller είναι φυσικά (όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο) μια χαρά αλλά αφού δεν θα το πετάξεις το RedSeaMax μετά, με τι chiller θα το παίξεις? Αρα μήπως να αγοράσεις κάτι μικρότερο τώρα και οικονομικότερο για να το έχεις και μετά για το nano? Ασε που σε 1 χρόνο μπορεί να έχουν βγει καλύτερα ή φθηνότερα μοντέλα :rasp:

Από ότι μαθαίνω μάλλον θα έρθουν κάτι οικονομικά ψυγεία γύρω στα 300 ευρώ ίσως και λιγότερο σε κανα μήνα, εσύ ούτως ή άλλως δεν έχεις ακόμα κάποιο πρόβλημα, οπότε θα έλεγα να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Στάθη, πολύ ωραίο το σετάκι σου.

Εγώ μόνο τρεις συμβουλές θα σου δώσω:

ΥΠΟΜΟΝΗ.

ΤΡΕΛΛΛΑ

ΥΠΟΜΟΝΗ.

Αυτά σε συνδυασμό με υπακοή σε αυτούς που πραγματικά ξέρουν και διάβασμα, και όλα θα πάνε όχι απλά καλά, αλλά τέλεια.

Καλή συνέχεια

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

την λαμπίτσα την πέτυχα με λίγο ψάξιμο στα 20 ευρώ

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...N3LsPktvPATWk8u

Σχετικά με την εξέλιξη μόλις λύσω ένα μικρό πρόβλημα με την κυκλοφορία πάω φούλ για βραχάκια.Συγκεκριμένα πέφτει πολύ η στάθμη στο θάλαμο εξόδου (με τις δύο αντλίες εξόδου το siporax και τον άνθρακα) και δεν αναπληρώνεται γρήγορα με αποτέλεσμα οι αντλίες να ''τραβάνε'' αέρα και να εμφανίζονται πολλές μικρές φυσσαλίδες στο ενυδρείο.

Στο troubleshooting της red sea προτείνει να κόψω το σφουγγάρι στα 10cm (μηχανικό) για να αυξηθεί η κυκλοφορία. Θα το δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

H συζητηση σχετικα με το φωτισμο του Red Sea Maxxx εχει μεταφερθει εδω.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9265

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...