Jump to content

Maxxx Nano ''To βάπτισμα''


stathis200

Recommended Posts

post-2654-1173944830_thumb.jpgpost-2654-1173944813_thumb.jpg

Μπήκε 15 LRοck και το σκ θα τοποθετηθεί σωστά.Θα βγεί όλος έξω και αφού βάλω την άμμο και φτιάξω την βάση,θα τον τοποθετήσω όπως μπορώ καλύτερα.

Στην άλλη φώτο το κρατάω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαίρομαι βρε Στάθη που προχωράει το project καλα. :lmao::rasp::lmao:

Στην δεύτερη photo το ζωντανό είναι σπυρογράφος. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αντε μπηκαν και τα ζωντανα :rasp: Εστω και βραχια :lmao:

Μια χαρα προχωρας...Σπυρογραφους λογικα θα δεις αρκετους ακομα! Πανεμορφα σκουληκακια :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ένα post με φοβερές photos και έξυπνο set-up.

http://www.reefsuk.org/forum/viewtopic.php...ram&start=0

Μου άρεσε πολύ η ιδέα να χρησιμοποιηθεί ένα Eheim 2224 external filter σαν refugium με 10W internal light για να έχεις cheato .

Ίσως το φτιάξω στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Στάθη!

Δώσε μεγάλη προσοχή στην κυκλοφορία του νερού γύρω από τον βράχο. Έτσι όπως το βλέπω στη φωτογραφία δεν μου φαίνεται τόσο καλή, αφού η ροή έχει φορά από πάνω προς τα κάτω.

Τα σκουλήκια αυτά του βράχου δεν τα απομακρύνουμε. Όταν θα μπουν τα πρώτα ψάρια, οι πληθυσμοί τους θα περιοριστούν, έτσι κι αλλιώς.

Πολύ ωραίο το διαμαντάκι στο link, που παρέθεσες και ιδιαίτερα η πατέντα του....φίλτρου ref- sump.

Δώσε επίσης, την απαραίτητη προσοχή στην επιλογή των ψαριών. Όπως θα παρατηρήσεις, ιδιαίτερα στο μικρά συστήματα, που οι χωρητικότητες σε ψάρια είναι περιορισμένες, φροντίζουμε για χρήσιμα ψάρια, παρά για διακοσμητικά.

Καλή συνέχεια

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δώσε επίσης, την απαραίτητη προσοχή στην επιλογή των ψαριών. Όπως θα παρατηρήσεις, ιδιαίτερα στο μικρά συστήματα, που οι χωρητικότητες σε ψάρια είναι περιορισμένες, φροντίζουμε για χρήσιμα ψάρια, παρά για διακοσμητικά.

Eδω πρεπει να δωσεις βαρυτητα. Τα λεει ο Νικος πολυ σωστα. :thaman:

Τωρα για refugium, μπορω να πω πως μου αρεσε η ολη ιδεα, αλλα θεωρω λιγο τραβηγμενο τωρα να μπεις σε μια τετοια διαδικασια που ουτε φθηνη ειναι, ουτε η ποιο πρακτικη σε διαρκεια χρονου ενω θελει και 5 καλες γνωσεις DIY. Τhanx αλλα δεν θα παρω.. Υπαρχουν πολυ φθηνοτερες και ποιο ευκολες στην πορεια λυσεις. Βεβαια αυτη ειναι η δικια μου γνωμη. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε λοιπόν και η άμμος (3 σακιά fiji pink). Σε μερικά σημεία έφτασα και 9cm oπότε θα έχω και DSB :thaman:.

post-2654-1174916696_thumb.jpgpost-2654-1174916687_thumb.jpg

Eπίσης κατασκεύασα βάση στήριξης απο PVC. Έγινε και η πρώτη προσπάθεια για aquascaping. O βράχος ήταν υπερ-αρκετός και βγήκαν 6 κιλά . Το αποτέλεσμα μπορώ να πώ ότι με ικανοποίησε. Υπάρχουν αρκετά περάσματα, σπηλιές, δεν ακουμπάει τίποτα στα πλαινά τζάμια, η επαφή με την άμμο είναι ελάχιστη και το κυριότερο η PVC βάση ''έκατσε'' μια χαρά (δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου). Περιμένω γνώμες.

post-2654-1174916717_thumb.jpgpost-2654-1174916728_thumb.jpgpost-2654-1174916737_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε λοιπόν και η άμμος (3 σακιά fiji pink). Σε μερικά σημεία έφτασα και 9cm oπότε θα έχω και DSB :thaman:.

post-2654-1174916696_thumb.jpgpost-2654-1174916687_thumb.jpg

Eπίσης κατασκεύασα βάση στήριξης απο PVC. Έγινε και η πρώτη προσπάθεια για aquascaping. O βράχος ήταν υπερ-αρκετός και βγήκαν 6 κιλά . Το αποτέλεσμα μπορώ να πώ ότι με ικανοποίησε. Υπάρχουν αρκετά περάσματα, σπηλιές, δεν ακουμπάει τίποτα στα πλαινά τζάμια, η επαφή με την άμμο είναι ελάχιστη και το κυριότερο η PVC βάση ''έκατσε'' μια χαρά (δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου). Περιμένω γνώμες.

post-2654-1174916717_thumb.jpgpost-2654-1174916728_thumb.jpgpost-2654-1174916737_thumb.jpg

Eιδες που κανει θαυματα η βαση PVC? Μου αρεσει το στησιμο σου. Στο ματι πολυ ωραιο. Αλλα δυστηχως θα πρεπει να αφησεις λιγο χωρο παραπανω για τα κοραλακια σου. Ειδικα εαν μεγελωσουν λιγο θα εχει ςπροβλημα. Μη το βλεπεις αδειο. Με τα πρωτα 3-4 κοραλια θα δεις τι εννοω. Βλεπω να περισευει και αλλος βραχος για το "μεγαλο". Δεν ειναι κακο.. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια η σύνθεση και η κατασκευή της βάσης.

Τώρα χρειάζεται καλή κυκλοφορία και ανατάραξη της επιφάνειας.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Στάθη !! Ωραία η βάση και λειτουργική άρχισε να φτιάχνεις και να πουλάς :thaman:

Οσον αφορά το στήσιμο όπως σου είπε και ο Μάριος θέλει αλλαγές. Για αυτό που έχεις (σκέτο βράχο δηλαδή :thaman: ) είναι μια χαρά όμως όταν βάλεις τα κοράλλια θα δεις πως θέλει αλλαγές. Το ίδιο έκανα και εγώ. Μη νομίζεις ακόμα και να το αλλάξεις με αυτό το σκεπτικό όταν θα αρχίσεις να βάζεις κοράλλια πάλι θα κάνεις κάποιες αλλαγές γιατί τα περισσότερα έρχονται με το βραχάκι τους ή τη βασούλα τους, οπότε πάλι θα δεις ότι δε βολεύουν κάποια βραχάκια. Γενικά το καλό της υπόθεσης με τα nano είναι ότι είναι εύκολο να αλλάζεις γνώμη σε κάποια πράγματα, φαντάσου να έπρεπε να αλλάξεις 70-80 κιλά βράχο :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο για τις θέσεις για τα μελλοντικά κοράλια..Δεν είναι πολλές.. :thaman:

Θα δώ τι μπορώ να κάνω, αλλά δεν θα το πολυπειράξω προς το παρόν μιας και μου αρέσει...

Αντρέα η 6045 είναι super και προπαντώς αθόρυβη :thaman: αλλά μου σήκωνε λίγη άμμο και την θεωρώ too much για το setup μου. Σε σένα θα είναι τέλεια....

Με μια 6025 νομίζω ότι θα είμαι οκ. Που να την βρώ όμως...Θα περιμένω..

Από φωτισμό τι λέτε, να περιμένω να ολοκληρωθεί ο κύκλος ή να ανάβω σιγά-σιγά ??

Link to comment
Share on other sites

Από φωτισμό τι λέτε, να περιμένω να ολοκληρωθεί ο κύκλος ή να ανάβω σιγά-σιγά ??

Να περιμένεις να "κουραριστεί" ο βράχος σου. Και αυτό δεν συμβαίνει ταυτόχρονα με την ολοκλήρωση του κύκλου, αλλά απαιτείται τουλάχιστον ένας μήνας σκοταδιού, ώστε να εξαφανιστούν και τα ελάχιστα αποθέματα άλγης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απταίζια ????

Αν είναι έτσι , να της ετοιμάσω Absolut με λεμόνι ??

post-2654-1176496314_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aiptasia ειναι.... κανα κοπαδακι peppermint για ποδαρικο το σκεφτεσαι ? :thumbup: Εχει στρωσει το νερακι σου ?

Link to comment
Share on other sites

Το νεράκι στρώθηκε και έκανε ποδαρικό ο πρώτος κάτοικος (gopy) Amblyeleotris guttata . Λίγο ασχημούλης αλλά προσωπικά μου αρέσει.. :thumbup:

Δείχνει να τα πάει καλά. Tρώει αλλά είναι λίγο φοβισμένος...

Η φώτο είναι 10 λεπτά μετά την εισαγωγή του.

post-2654-1176737797_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

οι πρώτοι κάτοικοι είναι ασχημούληδες … έτσι πρέπει ..

.. σε λίγο θα σου φαίνεται κουκλί…. γιατί είναι..

.. να το χαίρεσαι

:buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο πρώτος σου άποικος.

Με το καλό να ακολουθήσουν και οι επόμενοι.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στάθη

Παρακολουθώ από την αρχή την εξέλιξη του ενυδρείου σου. Δεν σου έγραψα κάτι γιατί υπάρχουν οι ειδικοί και σε καλύπτουν.

Περιμένω την ώρα που θα κατασκευάσεις το μεγάλο σου όπως ήταν τα σχέδια σου αρχικός.

Δεν θα αργήσει πολύ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ παιδιά. Τι μου προτέινετε για τάισμα ?? Επίσης περιμένω προτάσεις για τον επόμενο χρήσιμο κάτοικο.

Γιάννο σχετικά με το μεγάλο, η μεταλλική βάση είναι έτοιμη περασμένη 6 χέρια αντιοξειδωτικό-χρώμα και την επόμενη εβδομάδα θα ντυθεί με κόντρα πλακέ θαλλάσης. Μέχρι εκεί με παίρνει προς το παρόν, μιας και η μετακόμιση θα καθυστερήσει κανά χρόνο.Θα έχω όλο το χρόνο να χαρώ και το μικρό. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στάθη εγώ ταΐζω ocean nutrition flakes.

Εβδομαδιαίος:

6 φορές την εβδομάδα flakes

1 φορά την εβδομάδα κατεψυγμένο

3 φορές την εβδομάδα σκόρδο

1 φορά την εβδομάδα βιταμίνες

Νομίζω ότι οι επόμενοι σου κάτοικοι μπορούν να είναι γαρίδες, εριμήτες, σαλιγκάρια…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...