Jump to content

Maxxx Nano ''To βάπτισμα''


stathis200

Recommended Posts

Διάβασα ένα post του Nίκου που αναφέρει αυτό.

Πιθανά να πρόκειται για κάποιο παράσιτο ή μόλυνση που έγινε σε προϋπάρχουσα πληγή.

Αν είναι σαν μικρός ακανόνιστος λευκός όγκος, σαν μικρό κουνουπίδι ή μπαμπάκι, τότε πρόκειται για λεμφοκύστη. Σε αυτήν την περίπτωση, σίγουρα θα αυτοιαθεί, αν οι συνθήκες και οι παράμετροι του νερού, είναι οι κατάλληλες.

Το βλέπετε για λεμφοκύστη ??

Πρέπει να κάνω κάτι ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το περιέγραψες σαν φουσκάλες και όχι σαν ογκίδια.

Στη φωτογραφία δεν μπορώ να τα διακρίνω καλά, αλλά μάλλον για άσπρα ογκίδια τα βλέπω.

Αν υποψιάζεσαι για λεμφοκύστεις, θα πρότεινα να βελτιώσεις την ποιότητα του νερού σου, κάνοντας μεγάλη αλλαγή, ειδικά αν έχεις πολύ καιρό, να κάνεις αλλαγή.

Αν όμως πρόκειται για παράσιτο, τότε η αλλαγή δεν ενδείκνυται, καθότι θα βοηθήσει πολύ την αύξηση των παρασίτων.

Link to comment
Share on other sites

To clownaki έγινε καλά και έφυγε η λεμφοκύστη :);):angry2:

Σ' ένα βραχάκι έχουν προβάλει σε δύο σημεία, κάτι πολύ μικρά καφέ λουλουδάκια.

Είναι hydroids ή όχι ??

Να τα απομακρύνω ??

post-2654-1179009347_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν hydroids τα βλέπω.

Θα έλεγα να τα απομακρύνεις. Μια οδοντόβουρτσα θα κάνει δουλειά.

Θα πρότεινα το επόμενο ψάρι σου να είναι ένα wrasse.

Link to comment
Share on other sites

To clownaki έγινε καλά και έφυγε η λεμφοκύστη :);):angry2:

Σ' ένα βραχάκι έχουν προβάλει σε δύο σημεία, κάτι πολύ μικρά καφέ λουλουδάκια.

Είναι hydroids ή όχι ??

Να τα απομακρύνω ??

post-2654-1179009347_thumb.jpg

ναι hydroids εγώ γι να τα απομακρύνω έπιασα ένα κατσαβίδι και σκάλισα αρκετά το βράχο

να πάω βαθεια και να τα ξεριζώσω 2-3 cm. ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το τελευταίο καιρό έγιναν πολλές DIY κατασκευές όπως

Aυτόματη αναπλήρωση νερού με ηλεκτρονικό sensor ,

DIY sunset-sunrise ,

O temp. controller μπήκε σε κουτάκι ,

DYI refugium σε κάννιστρο με submersible light (δεν έχει μπεί σε λειτουργία λόγω αύξησης της θερμοκρασίας).

Tώρα είμαι σε διαδικασία κατασκευής kalkwasser reactor (ψάχνω για το ανακάταμα κάποιο αργόστροφο μοτεράκι - καμιά ιδέα ??).

Επίσης μπήκαν δύο cleaner και μία debelius.

'Aλγη δεν έχω καθόλου ..... :hysterical::rasp: .........ΠΤΟΥ ΜΟΥ ΠΤΟΥ ΜΟΥ ....

Η φωτοπερίοδος είναι ακόμα μικρή (8,5 ώρες) και θα αυξηθεί στις 11 ώρες σιγά σιγά.

Οι μετρήσεις είναι καλές ... ΝΟ3 15 dkh 7,7 ca 400 mg 1300.

To πιο σημαντικό είναι ότι τα fragakia της Ναταλίας δείχνουν να έχουν προσαρμοστεί καλά .

Έχουν μπεί

Hydnophora exesa green , Seriatopora Hystrix red , Euphilia parancora X 2 ,Acropora millepora green ,Favia green , Stylophora pistillata yellow ....κ.α.

Μερικές φώτος...

post-2654-1179819630_thumb.jpgpost-2654-1179819670_thumb.jpgpost-2654-1179819708_thumb.jpgpost-2654-1179819760_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και άλλες ...

post-2654-1179819926_thumb.jpgpost-2654-1179819976_thumb.jpgpost-2654-1179820018_thumb.jpgpost-2654-1179820045_thumb.jpgpost-2654-1179820079_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια αναγνώριση παρακαλώ

post-2654-1179820283_thumb.jpg

και μερικές άλλες

post-2654-1179820336_thumb.jpgpost-2654-1179820376_thumb.jpgpost-2654-1179820420_thumb.jpgpost-2654-1179820456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικό το μικρό ! :rasp::P

.. σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια Στάθη . :hysterical::rasp: .

.. πανέμορφα κοράλλια

Link to comment
Share on other sites

ΠΑνέμορφα!

ΓΙα ομολόγα τώρα τι ηλεκτρονικο φλοτεράκι βρήκες για την αναπλήρωση!

Είμαι σε σχετική αναζήτηση!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤη φωτό που λές αναγνώριση δεξια από το περίεργο που κ εγώ δεν ξέρω τι

είναι μιας και έχω αρκετά τέτοια αλλά κατα κόκκινα... δεξια που

λες είναι ένα hydroid! και σίγουρα οχι feather duster

Έγινε επεξεργασία - stefanos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα πας φίλε Στάθη! Ωραιότατα τα κοράλια σου!

Για πες μας λίγα περισσότερα για τα παρακάτω:

Το τελευταίο καιρό έγιναν πολλές DIY κατασκευές όπως

Aυτόματη αναπλήρωση νερού με ηλεκτρονικό sensor ,

DIY sunset-sunrise ,

O temp. controller μπήκε σε κουτάκι ,

DYI refugium σε κάννιστρο με submersible light (δεν έχει μπεί σε λειτουργία λόγω αύξησης της θερμοκρασίας).

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρειο σου εχει κανει μεγαλα βηματα. Σου ευχομαι τα καλυτερα, κατι που υπομονη και δουλεια το εχεις σιγουρα!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα δούμε πράγματα και θαύματα σε λίγο καιρό από τον Στάθη. Εχει 2 μεγάλες Αρετές για το συγκεκριμένο χόμπι, υπομονή και μεθοδικότητα. Μπράβο Στάθη :hysterical::rasp:

Που είσαι, βγάλε τη πρασινάδα από μπροστά και ρίχτην στα πίσω διαμερίσματα ή καλύτερα ξεκίνα την πατέντα με το φιλτροrefugium

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Στάθη!!!

Μπήκες πολύ δυναμικά στο χόμπι και τα αποτελέσματα είναι άριστα.

Δώσε περισσότερες πληροφορίες για τα DIY, γιατί πιστεύω ότι θα βοηθήσουν όλους μας.

Μπορείς, για τις κατασκευές σου, να κάνεις πλήρη αναφορά στην κατηγορία του εξοπλισμού.

Μήπως θα ήταν καλύτερα να ασχοληθείς και με την κατασκευή, ενός mini C/R???

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από εμένα Στάθη…

Τα βήματα σου είναι γρήγορα!!!

Πες τι έκανες για το top off, με ενδιαφέρει!!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια..... :hysterical:

Μιάς και υπάρχει ενδιαφέρον για τις κατασκευές θα επανέρθω με σχέδια-φώτος.

Και ένας ακόμη καινούργιος κάτοικος ''heliofungia'' που μπήκε μαραζωμένη (απο τις μεταφορές) και μετά από 2 μέρες δείχνει μια χαρά....

post-2654-1179996739_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα αγαπημένα μου κοράλλια αλλά και πολύ δύσκολο. Ακουσες τι είπε ο Calfo γιαυτές.

Ελπίζω το κλοουνάκι σου να μη το δει ως υποκατάστατο και το τρελάνει στο "χαίδεμα" :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο κοράλλι και προσωπική μου αδυναμία.

Δεν θα συμφωνήσω, ότι πρόκειται για δύσκολο κοράλλι. Θέλει προσοχή κατά την αγορά του, ώστε να μην έχει κτυπήματα από την μεταφορά, τα οποία είναι δύσκολο να επουλωθούν.

Αυτό είναι η κύρια ευαισθησία του και για αυτό το λόγο ο Calfo, είπε ότι είναι το μόνο είδος από τα fungidae, που δεν μπορεί να αναπαραχθεί με fragging.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι η κύρια ευαισθησία του και για αυτό το λόγο ο Calfo, είπε ότι είναι το μόνο είδος από τα fungidae, που δεν μπορεί να αναπαραχθεί με fragging.

Πολύ σωστά Νίκο αυτό που αναφέρεις όμως αν θυμάμαι καλά είπε επίσης ότι σε ενυδρείο δεν ζούνε πάνω από 18-24 μήνες, διορθώστε κάποιος αν το θυμάμαι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει .. :rasp:

.. είναι υπέροχο κοράλλι με ενδιαφέρουσα συμπεριφορά .. ίσος να το δεις να αλλάζει θέση ..

θέλει τάϊσμα ..

εγώ αυτό το έμαθα αργά :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνω, ότι η heliofungia μου βρίσκεται στο ενυδρείο μου, περισσότερο από 5 χρόνια, υγιέστατη.

Δεν την έχω ταΐσει ποτέ.

Δεν έχει δείξει σαφή σημεία, ανάπτυξης, ούτε βέβαια και υποστροφής.

Το μόνο, που έχω παρατηρήσει, είναι ότι έχει "στραβώσει" η κάτω επιφάνεια του δίσκου της, ενώ πρώτα ήταν εντελώς επίπεδη. Αυτό οφείλεται, στην προσπάθειά της να υπερσκελίσει τα διάφορα "οδοφράγματα", που της έχω τοποθετήσει, ώστε να μην μετακινείται και έρχεται σε επαφή με άλλα κοράλλια.

Όταν λοιπόν καβαλάει κάποιο πετραδάκι, που τις έχω τοποθετήσει, μετά από μήνες, μέχρι να το απελευθερώσω, ο δίσκος της παίρνει το σχήμα του αποτυπώματός του, με αποτέλεσμα να έχει γίνει όλο κοιλότητες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα αγαπημένα μου κοράλλια αλλά και πολύ δύσκολο. Ακουσες τι είπε ο Calfo γιαυτές.

Ελπίζω το κλοουνάκι σου να μη το δει ως υποκατάστατο και το τρελάνει στο "χαίδεμα" :rasp:

Πραγμα καθολου απιθανο. Και δυστηχως οταν αρχισει ο κλοουν, το κοραλι πολυ συντομα παθαινει μια μικρη ζημια η οποια και σταδιακα το σκοτωνει ολο. Προσοχη στα μικροχτυπηματα-στρες σε αυτο το κοραλι.

Πολύ σωστά Νίκο αυτό που αναφέρεις όμως αν θυμάμαι καλά είπε επίσης ότι σε ενυδρείο δεν ζούνε πάνω από 18-24 μήνες, διορθώστε κάποιος αν το θυμάμαι λάθος.

Ειπε οτι ειναι δυσκολο, και συνηθως σε αυτο το σταδιο του χρονου ειναι το αργοτερο που τα χανει ο περισοτερος κοσμος. Ειναι το κρισιμο σημειο. Εαν βγαλει αυτη την περιοδο, τοτε θα παει καλα. Κατι παρομοιο ειπε και για τις ανεμωνες. Καλα τα θυμασε. :rasp:

Υπεροχο ζωντανο, θελει πολυ ταισμα, προσοχη στα κλοουν, και στα αλλα ζωντανα που μπορει αν της την πεσουνε. Π.χ. μικρα αγγελοψαρα κτλ. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

περίμενα κάποιον να γράψει το αντίθετο :P:hysterical:

για να πω ότι οι αναφορές που έχω διαβάσει για αυτό το κοράλλι είναι αντικρουόμενες στο θέμα τις διατροφής :rasp: ..

.. θεωρώ ότι έχασα τη δική μου από ασιτία .. γιατί ενώ πήγαινε καλά για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα .. ξαφνικά άρχισε να μην ανοίγει καλά.. .. όταν την έβγαλα από το ενυδρείο είδα ότι ο σκελετός της ήταν ακάλυπτος σε ένα μέρος του :rasp: ..

.. ίσος έχει να κάνει νε τις ειδικότερες συνθήκες των θρεπτικών συστατικών κάθε ενυδρείου ..

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο καιρό έγιναν πολλές DIY κατασκευές όπως

Aυτόματη αναπλήρωση νερού με ηλεκτρονικό sensor ,

DIY sunset-sunrise ,

O temp. controller μπήκε σε κουτάκι ,

DYI refugium σε κάννιστρο με submersible light (δεν έχει μπεί σε λειτουργία λόγω αύξησης της θερμοκρασίας).

Tώρα είμαι σε διαδικασία κατασκευής kalkwasser reactor (ψάχνω για το ανακάταμα κάποιο αργόστροφο μοτεράκι - καμιά ιδέα ??).

Επίσης μπήκαν δύο cleaner και μία debelius.

'Aλγη δεν έχω καθόλου ..... :hysterical::rasp: .........ΠΤΟΥ ΜΟΥ ΠΤΟΥ ΜΟΥ ....

Η φωτοπερίοδος είναι ακόμα μικρή (8,5 ώρες) και θα αυξηθεί στις 11 ώρες σιγά σιγά.

Θα θελαμε εαν μπορεις να μας δωσεις καποιες πληροφοριες ή ακομα και φωτογραφιες απο τις κατασκευες σου. Αν οχι εδω, στην αναλογη κατηγορια DIY. :P

Θα ηθελα ειδικα να δω για

-Την αναπληρωση νερου (Με ηλεκτρονικο φλοτερακι σαν του Στελλα?)

-DIY sunset-sunrise (αλλαξες ballasts και εβαλες DIY κοντρολερ?)

Ενα καλο και μικρο μοτερ για την δουλεια που θελεις ειναι της Tunze. Eχει στην γκαμα της ενα μικρο κυκλοφοριτη 150-300λιτρα και ειναι το 1/3 απο ενα πακετο τσιγαρα. Πολυ μικρο και βολικο. :P

Για τα αλλα πας καλα και δεν βλεπω κατι παραπανω να σου πω. Οπως σου ξαναειπα προχωρας καλα!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...