Jump to content

Maxxx Nano ''To βάπτισμα''


stathis200

Recommended Posts

Στάθη βλέπω ότι η σαλάτα που πήρες από τη Ναταλία δεν ήταν σκέτη αλλά με μεζέ ...

βρήκαν και τα αστεράκια καλές συνθήκες και ξεπετάχτηκαν

τελικά το ενυδρείο σου έγινε πραγματικό ΑΣΤΕΡΙ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για φιλτρο αλγης πηρες την chaeto, και τελικα σου βγηκε refugium! :)

Ειναι ωραιο να βλεπεις αυτες τις υπεροχες ζωες στο ενυδρειο σου.. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Μονο 7 ???

Πρεπει να ειναι ποιο πολλοι, αλλα δεν τους προσεξες :thumbdown:

Εχω εκατονταδες μεσα στο σαμπ και κυριος στις αλγες :)

Ειναι παρα πολυ καλοι !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

από τη Ναταλία έχω βάλει και εγώ πρέπει να ήταν 15 -20 τεμάχια μέσα σε μαι χούφτα chaeto !! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε και ο καύσωνας και την έβγαλα καθαρή χωρίς chiller , με ανεμιστηράκια και top-off.

Ας αρχίσω με τα ευχάριστα

Μπήκε ενα πολύ μικρό αμερικάνικο Υellow Tank , και θα φιλοξενηθεί μέχρι να μεγαλώσει λίγο και να του φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο .

Είναι ενεργητικό, τσιμπάει συνέχεια απ'το βράχο και δείχνει καλά ,αλλά δεν το έχω πείσει να φάει ακόμη.

Καμιά ιδέα ??

Το άλλο καλό νέο είναι ότι όλα τα κοράλια έχουν πολύ καλή ανάπτυξη.Η caulasrtia σε ένα μήνα έβγαλε δύο ακόμη κεφάλια , και η hystrix σχεδόν διπλασιάστηκε σε 2 μήνες.

Στα δυσάρεστα είναι ότι πέρασα ένα μικρό σόκ με απώλεια του clown . :wootwoot::):(

Πήδηξε προχτές έξω απο το ενυδρείο και δεν το πρόλαβα..

Ο πρώτος λόγος που σκέφτομαι είναι να στρεσαρίστηκε με την είσοδο του τανκ , παρόλο που δεν παρατήρησα να το ενοχλεί.

Ο άλλος λόγος είναι το απότoμα άνοιγμα στα φώτα, αφού δεν έχω αξιωθεί ακόμα να βάλω σε λειτουργία το sunset-surise...(θα μπεί σύντομα).

Ήταν το αγαπημένο μου ψαράκι και είναι η δεύτερη απώλεια που έχω , αλλά είπαμε αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα..

Τώρα κοιτάω μπροστά και στόχος μου είναι να φάει το tank. Aύριο θα προσπαθήσω κατεψυγμένο..

Link to comment
Share on other sites

Στάθη να σου ζήσει ο νέος κάτοικος .. είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα τρωει από το χέρι σου :wootwoot: .. κρίμα το clownακι :( .. τα έχει αυτά το hobby μας ..ευτυχώς τα καλά νέα ήταν περισσότερα ..

καλή συνέχεια . :)

Link to comment
Share on other sites

Παρά τη δυσάρεστη έκπληξη τα υπόλοιπα νέα σου είναι ευχάριστα!

Μπράβο Στάθη, πας πολύ καλά!

Συνέχισε ετσι...

Όσο για το tang αργά ή γρήγορα θα φάει... μη σε στεναχωρεί!

Link to comment
Share on other sites

Σταθη, καποιες περιεργες απωλειες δυστηχως ειναι μεσα στο προγραμα. Μολις ενεργοποιησης το dimmable φως σου, αυτα τα φαινομενα θα μειωθουν στο επακρο, για να μην μιλησω για την απιστευτη ηρεμια στα ψαρια αλλα και σε εσενα που θα το βλεπεις να φωτιζετε απαλα και να σκοτινιαζει με αυτο το τροπο. Η ηρεμια ειναι ενα απο τα πολλα bonus που εχεις και εσυ περα απο τα ζωντανα σου.

Οσο για το tang σου, οι πιθανοτητες ειναι με το μερος σου. Αλλα θελει προσοχη για να ηρεμησει το ζωντανο και να υπαρχουν ηδη στο ενυδρειο ζωντανα που τρωνε και θα παρει το παραδειγμα πολυ ποιο συντομα απο οτι μονο του. Οι κατεψυγμενες τροφες ειναι συνηθως το καλυτερο δελεαρ. Καλη τυχη. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο κίτρινος πιτσιρικάς δεν με παίδεψε καθόλου .

Την τρίτη μέρα δοκίμασε flakes με σκορδόζουμο (στο κατεψυγμένο δεν έδινε σημασία).Απο τότε τρώει κανονικά.. :wootwoot:

Θα περιμένω 3 εβδομάδες να επιβεβαιώσω ότι όλα πάνε καλά..

Επίσης μπήκαν ακόμη 5 SPS frags και νομίζω ότι απο κοράλια είμαι πλήρης ...Δεν υπάρχει άλλος ελεύθερος χώρος, και τώρα θα περιμένω να μεγαλώσουν..

post-2654-1183545263_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει Στάθη πολύ ωραίος ο πιτσιρικάς. Αν και δεν είμαι ιδιαίτερα οπαδός των yellow μου αρέσει ο δικός σου!!!

Οσον αφορά τον clown οι απώλειες είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα, τα ξέρεις και τα έχουμε συζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι κιολας πλήρης απο κοράλια?

Ωχ, σε βλέπω να περνεις κανενα μεγαλυτερο...

Ωραιος ο μικρός Στάθη... να σου ζήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τα συστήματά σου δούλεψαν τέλεια.

Να σου ζήσει ο νέος κάτοικος.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο κιτρινίαρης Στάθη....... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια έκπληξη.

Mετά απο 7 μήνες ανακαλύφθηκαν δύο νέοι κάτοικοι σε βραδυνή παρατήρηση.. :)

Ενας μικρός αχινός Echinometra mathei (rock urhin) και ένα λευκό καβουράκι.Πού κρυβόντουσαν τόσο καιρό δεν μπορώ να καταλάβω.. :(:wootwoot:

Ο αχινός έχει την ακριβή συμπεριφορά της βιβλιογραφίας. Δηλαδή είναι κρυμένος όλη την ημέρα σε μια τρύπα και το βράδυ σουλατσάρει λίγο έξω απο αυτήν τρώγοντας άλγη ..Φαίνεται reef safe.. :wootwoot: θα τον κρατήσω..

Για το καβουράκι θα το παρατηρήσω και θα δώ..

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα του καβουριού προμηνύει καλή συμβίωση. Μια φωτογραφία θα βοηθούσε.

Όσο για τον αχινό νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ανησυχίας, αν το βλέπεις να περιφέρεται στα τζάμια και το βράχο.

Link to comment
Share on other sites

O άσπρος κάβουρας είναι πονηρός και δεν μου κάθετε για foto .

Ο αχινός πόζαρε αργά τα μεσάνυχτα..

Η favia έχει ανάπτυξη, αλλά έχει ασπρίσει λίγο επάνω. Λέτε να της πέφτει πολύ το φώς ??

Θα την κατεβάσω λίγο κάτω...

Επίσης έχει βγεί μία Xenia.. Απο μόνη της και αυτή..... :wootwoot::)

post-2654-1184351324_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρεί σου Στάθη... Γεναει συνεχώς οργανισμούς...

Τυχερε!!!!

Καλή συνέχεια φίλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και ο DIY Kalwasser Reactor (αντιγραφή του TUNZE).

Το δοχείο kalk είναι αεροστεγός κλεισμένο και βρίσκεται μέσα στο δοχείο αναπλήρωσης.

Χρησιμοποίησα ένα πλαστικό μπουκάλι απο μπισκότα , μπήκε φλάτζα στο καπάκι ,και έγιναν οι κατάλληλες τρύπες για είσοδο-έξοδο.

Yπολοίπεται μια ανεπίστροφη βαλβίδα στο σωληνάκι αντλίας-reactor..

Πρόσθεσα kalk και ξύδι (σε μικρή ποσότητα για αρχή) γιατί απο PH είμαι ΟΚ 8,3 .Έτσι θα εκμεταλευτώ περισσότερο της ιδιότητες του σε CA.

Η αναπλήρωση γίνεται πλέον σε μορφή σταγόνας , με αποτέλεσμα λιγότερο stress στα ψάρια και σταδιακό συμπλήρωμα ασβεστίου...

Θα δοκιμαστεί και στις επόμενες διακοπές θα είμαι πιο ήσυχος.......... :wootwoot::)

post-2654-1184568896_thumb.jpg

post-2654-1184568917_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή σου αναπλήρωσης πόσα ml νερού αναπληρώνει από το να πάει

από την χαμηλή στάθμη έως την ψιλή?

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να δουλέψει η κατασκευή σου Στάθη...

αν και το βλέπω σίγουρο.

Πρόσεξε μόνο τώρα στην αρχή για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως!!!

Παριμένουμε τα νέα...

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή σου αναπλήρωσης πόσα ml νερού αναπληρώνει από το να πάει

από την χαμηλή στάθμη έως την ψιλή?

Στέφανε αν κατάλαβα καλά αυτό που ρωτάς, δεν έχω χαμηλή και υψηλή στάθμη αφού η διαφορά στα αισθητήρια - βιδάκια είναι μηδαμινή (3 χιλιοστά περίπου).

Η αναπλήρωση γίνετε συνεχώς σταγόνα σταγόνα και o μόνος υπολογισμός που μπορώ να κάνω είναι 30 λίτρα νερού αναπλήρωσης σε 6 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στη νέα σου πατέντα!

Το βανάκι αέρα, με σπείρωμα, που χρησιμοποιείς, θα πρότεινα να το αντικαταστήσεις με ένα πεταλούδας, επίσης 6mm, γιατί το μπούκωμα από τα άλατα, είναι θέμα χρόνου. Θα το βρεις εύκολα στα καταστήματα με είδη ποτίσματος, όπως και στα ενυδρειακά καταστήματα (AquaMedic), ακριβώς το ίδιο αλλά με 100πλάσια τιμή.

Το ξύδι το έχεις διαβάσει πουθενά ή το σκέφτηκες μόνος σου???

Τα μεταλλικά μέρη της αντλίας είναι ασφαλή σε τέτοιο περιβάλλον???

Περιμένω αναλυτική παρουσίαση της κατασκευής στην ανάλογη κατηγορία DIY.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το ξύδι φυσικά δεν το σκέφτηκα μόνος μου.

Μου το σύστησαν και το διάβασα εδώ.

http://www.reefscapes.net/articles/breefcase/kalkwasser.html

Τα μεταλλικά μέρη της αντλίας είναι σε νερό όσμωσης.Το ξυδο-kalk βρίσκεται μόνο στο μικρό δοχειάκι.

Το ρυθμιστή θα τον αντικαταστήσω όπως μου προτείνεις. :wootwoot:

Δεν έχει άλατα εκεί αλλά CA που είναι το ίδιο και χειρότερο...

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή του δοχείου Kalkwasser όπως την έχω δει από κοντά είναι πολύ καλή σχεδόν επαγγελματική, κατά τα λοιπά η συνδεσμολογία, το concept όλα είναι αντιγραφή της Tunze ( συγκεκριμένα της δικής μου tunze :( ) και βρισκόμαστε στο ευχάριστο γεγονός να είναι σχεδόν το ίδιο ποιοτικά καλή (Το μυστικό είναι στα μπισκότα).

Περιττό πως αν χρειαστώ αναπλήρωση-Kalkwasser για κάποιο επόμενο ενυδρείο θα είναι made in Stathis, Greece.**

Στάθη γιατί δεν δοκιμάζεις αντί για ξύδι, βιταμίνη C (ασκορβικό οξύ) να δυναμώνεις τα ψαράκια σου αφενός να διευρύνεις το πεδίο ερευνών αφετέρου :)

** Αυτό δε σημαίνει πως κάθε αντιγραφή είναι θεμιτή ή ότι το αποτέλεσμα θα είναι εξίσου καλό με το πρωτότυπο :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η κατασκευη σου Σταθη. Τα συγχαρητηρια μου! :wootwoot:

Μετρα στην πορεια και δες πως σου συντηρη τις τιμες με το ξυδι και καποια στιγμη που θα το εχεις μαθει, δοκιμασε και χωρις το ασπρο ξυδι. Ετσι θα εχεις μια αναφορα πολυ καλη για το τι διαφορες υπαρχουν. :):(

Στο kalkwasser καποια χημικα μπορουν να μπουν. Οπως π.χ. στροντιο αλλα για βιταμινες δεν ξερω αν κανει. Ισως λογο του υψηλου ΡΗ να αντιρασει και να καταστραφει. Θα ελεγα να μην το ρισκαρει ετσι. Αλλα για το στροντιο ειναι καλη ιδεα! :wootwoot:

Παντα τετοια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...