Jump to content

Νέο ενυδρείο 450 lt


istellas

Recommended Posts

Αγαπητοί/τές συμφορουμίτες/τισσες,

πιστεύω ήρθε η ώρα να συζητήσουμε για το νέο ενυδρείο που ετοιμάζομαι να παραγγείλω αρχές Δεκέμβρη. Θα ήθελα τις απόψεις σας, ιδέες σας πάνω σε πολλά θέματα, πριν το παραγγείλω, ώστε να φτιαχτούν οι απαραίτητες τρύπες στον πάτο με την κατασκευή του. Να αναφέρω ότι το ενυδρείο θα χρησιμοποιηθεί για δίσκους και θα είναι πλήρως φυτεμένο.

Θα ξεκινήσω καταρχάς με τα φίλτρα τα οποία θα χρειαστώ γι' αυτό το ενυδρείο. Λοιπόν, το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις 1.40(Μ)x0.50(Π)x0.65(Υ), περίπου 455lt/400λτ καθαρό νερό, με κρύσταλλο 10mm. Να αναφέρω ότι θα χρησιμοποιηθεί για γλυκού νερού (και ίσως πολύ αργότερα για αλμυρού).

Θα υπάρχει σίγουρα ένα sump, το οποίο θα φιλοξενεί προτίστως θερμοστάτες, CO2, pH controller και θα δουλεύει με υπερχίληση και ένα κυκλοφορητή της τάξης των 2400lt/h. Σκέφτομαι επίσης να έχω και ένα εξωτερικό φίλτρο της τάξης του 2260 (με είσοδο από τον πάτο του ενυδρείου και έξοδο κοντά στην επιφάνεια) το οποίο μπορεί να κάνει και trickling.

Οι ερωτήσεις μου τώρα είναι οι εξής:

1.Πόσα λίτρα πρέπει να ναι περίπου το sump ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με κάποια υλικά χημικής ή βιολογικής φίλτρανσης? Αλλάζει το μέγεθος αν αργότερα το κάνω θαλασσινό?

2.Βρίσκεται αναγκαία την ύπαρξη του εξωτερικού φίλτρου αν μπει sump? Αν μπει το εξωτερικό φίλτρο τότε θα χρησιμοποιηθεί για βιολογικό και το sump για ό,τι άλλο (χημικό ή μηχανικό).

3.To sump κάνει θόρυβο? Αν το χρησιμοποιήσω για trickling κάνει περισσότερο? (φαντάζομαι ναι). Μυρίζει το sump φίλτρο?

4.Βρίσκετε τη χρήση του trickling απαραίτητη? Αν υπάρχει εξωτερικό φίλτρο θα έχει σίγουρα trickling (είναι DIY). Πιστεύετε ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται trickling για τέτοιου είδους ενυδρείο ή όχι?

Να σημιώσω ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω το 2213 που έχω για διάσπαση του CO2 προς το sump.

Γενικώς θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν θεωρείτε απαραίτητη την ύπαρξη και των δύο φίλτρων. Ρωτάω γιατί θα πρέπει να γίνουν εξαρχής οι τρύπες στον πάτο του ενυδρείου κι επειδή δεν παύει να είναι ένα ακόμα έξοδο. Επίσης δεν θέλω να έχω μέσα στο ενυδρείο τίποτα που να φαίνεται (θερμοστάτες, κ.τ.λ.). Ακόμα και οι σωλήνες της υπερχίλησης θα είναι διάφανοι με δυνατότητα ξεβιδώματος για καθάρισμα.

Αυτά για την ώρα. Περιμένω τα σχόλιά/ιδέες/ερωτήσεις/προτάσεις σας για το όλο εγχείρημα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσους μπουν στον κόπο να δώσουν τις ιδέες τους.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά πρόταση?? :blush:

Link to comment
Share on other sites

Οι ερωτήσεις μου τώρα είναι οι εξής:

1.Πόσα λίτρα πρέπει να ναι περίπου το sump ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με κάποια υλικά χημικής ή βιολογικής φίλτρανσης? Αλλάζει το μέγεθος αν αργότερα το κάνω θαλασσινό?

2.Βρίσκεται αναγκαία την ύπαρξη του εξωτερικού φίλτρου αν μπει sump? Αν μπει το εξωτερικό φίλτρο τότε θα χρησιμοποιηθεί για βιολογικό και το sump για ό,τι άλλο (χημικό ή μηχανικό).

3.To sump κάνει θόρυβο? Αν το χρησιμοποιήσω για trickling κάνει περισσότερο? (φαντάζομαι ναι). Μυρίζει το sump φίλτρο?

4.Βρίσκετε τη χρήση του trickling απαραίτητη? Αν υπάρχει εξωτερικό φίλτρο θα έχει σίγουρα trickling (είναι DIY). Πιστεύετε ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται trickling για τέτοιου είδους ενυδρείο ή όχι?

3920[/snapback]

1... Καλο ειναι να το κανεις τουλαχιστον 150 λιτρα για ευνοητους λογους. Αλλαγη νερου? Αδειαζεις το sump και βαζεις φρεσκο νερο. Ουτε ενοχληση για τα ψαρια ουτε τιποτα. Χωραει οτι θες. Απο ανεμιστηρα για ψυξη του νερου. Θερμοστατη, CO2 κτλ κτλ. Και εαν στο μελλον θελεις να το κανεις θαλλασινο θα χωραει και σκιμμερ και αντλιες για ψυχτικα και θεσεις για πολυμετρα και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.

2...Προσωπικα οχι, θα ειναι ενα περιτο εξοδο αφου ολα μπορεις να τα βαλεις κατω. Τα παντα!

3...Τον ιδιο θορυβο θα σου κανει εαν τα εβαζες επανω. Ενα μικρο και ανεπαισθητο ηχο. Τιποτα ενοχλητικο και παντα υπαρχουν τροποι να μειωσεις τους θορυθους. Οσο για το wet/dry θα κανει το θορυβο που θα εκανε το νερο οταν κυλαει απο πανω εως κατω, αλλα και παλι μπορεις να μειωσεις το θορυβο απο τη ροη του νερου (γιατι αυτο θα ακουγετε μονο), αλλα με σωστο σχεδιασμο θα ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!

Ενω για τη μυρωδια...Οχι βρε, ακου μυριζει....Οπως θα μυριζει το πανο ετσι και το κατω...

4...Γιατι οχι, και οξυγονωνει το νερο ποιο πολυ απο οποιοδηποτε αλλο τροπο αλλα και η βιολογια ειναι πολυ καλη. Προσωπικη μου γνωμη ομως ειναι πως εαν δεν το κανεις wet/dry και βαλεις π.χ. 5 κιλα siporax ή substrat pro σε καποιο chamber του sump τοτε και παλι αψογος θα εισαι! :hysterical:

Για οτι αλλο θελησεις, απλα ρωτας... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...