Jump to content

Προβλημα Με Κυανο


Recommended Posts

Το reef plus το ρίχνω κανένα δίμηνο τώρα και δεν είχα κρούσμα....κάθε ενυδρείο είναι και διαφορετικό όμως.....!Όπως και να έχει σύντομα θα το ξεφορτωθείς! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά ξεμπερδεματα φίλε, για μην άνοιγω νέο θέμα, εγώ σε ένυδρειο 4 μηνων , είχα λίγο το οποίο με εβδομαδιαίο σιφωναρισμα, σε κάθε αλλαγή, χάνοντας και πολύ Αραγωνίτη, δεν το βλέπω πλέον τις τελευταίες 2 εβδομάδες, αλλά...... επιμένει στο refugium! Ειδικά πάνω στη chaeto. Όσο και να την καθαριζω και δυο φορές την εβδομάδα, αυτό εεπιμένει. Γιατί ειδικά στο refugium δεν μπορω να καταλάβω όμως...

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Καλά ξεμπερδεματα φίλε, για μην άνοιγω νέο θέμα, εγώ σε ένυδρειο 4 μηνων , είχα λίγο το οποίο με εβδομαδιαίο σιφωναρισμα, σε κάθε αλλαγή, χάνοντας και πολύ Αραγωνίτη, δεν το βλέπω πλέον τις τελευταίες 2 εβδομάδες, αλλά...... επιμένει στο refugium! Ειδικά πάνω στη chaeto. Όσο και να την καθαριζω και δυο φορές την εβδομάδα, αυτό εεπιμένει. Γιατί ειδικά στο refugium δεν μπορω να καταλάβω όμως...

τι να σου πω ρε φιλε δεν ξερω.εγω εχω μονο στον αραγωνιτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μιχαλη εχω ρε φιλε και κυκλοφορια και αστεριες και σαλιγγσρια κσι αγγουρι της θαλασσας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ξεμπερδεματα φίλε, για μην άνοιγω νέο θέμα, εγώ σε ένυδρειο 4 μηνων , είχα λίγο το οποίο με εβδομαδιαίο σιφωναρισμα, σε κάθε αλλαγή, χάνοντας και πολύ Αραγωνίτη, δεν το βλέπω πλέον τις τελευταίες 2 εβδομάδες, αλλά...... επιμένει στο refugium! Ειδικά πάνω στη chaeto. Όσο και να την καθαριζω και δυο φορές την εβδομάδα, αυτό εεπιμένει. Γιατί ειδικά στο refugium δεν μπορω να καταλάβω όμως...

Γιατί η chaeto παράγει άνθρακα(πηγή) και έτσι τροφοδοτείται, μη σε ανησυχεί θα φύγει θέλει το χρόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η chaeto παράγει άνθρακα(πηγή) και έτσι τροφοδοτείται, μη σε ανησυχεί θα φύγει θέλει το χρόνο του.

Ευχαριστώ πολύ φίλε,μου ελυσες την απορία.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μιχαλη εχω ρε φιλε και κυκλοφορια και αστεριες και σαλιγγσρια κσι αγγουρι της θαλασσας.

Γι'αυτο σε ρωτησα βαγγελη μου...μηπως ρε συ εχει πεθανει καποιο σαλιγκαρακι(nassarius τι?) η' ο αστεριας(sandsifting εχεις τον λευκο?)

Η φωτο ειναι μετα απο σιφωναρισμα?

Αν οχι μην ανησυχεις δεν ειναι και πολυ.Μην βαλεις σκευασμα για μονο τοσο κυανο :thumbsu:

Μιχαλη απο κυκλοφορια εχω 1 τουνζε 6045 1 6025 και την επιστροφη 2000λιτ. Σε 200 λιτρα.ειναι καλη λες;;;

Οτι και να σου πω βαγγελη μου θα ειναι "αερας" αν δεν το δω(εισαι και μακρυα :angel: ).

Σαν λιτρα ειναι πολυ καλα αλλα παιζει πολυ μεγαλο ρολο και η τοποθετηση τους :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη οι τουρπελες της εχω και χτιπουν την επηφανεια ποιο πολλυ.γιατι αν της βαλω προς τα κατω τα κοραλια τα ενοχλη.

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως χτυπανε ολες πανω βαγγελη,ισως να σου δημιουργουν νεκρα σημεια χαμηλα και σε καποια να συγκεντρωνονται τροφες,detritus κτλ

Εχεις προσβαση οπτικη κατω και πισω απ'ολα τα βραχια ωστε να δεις αν εχεις τετοια σημεια?

Γιατι αν εχεις και μαζευονται ολα αυτα σε καποια σημεια,μετα απο 2 χρονια(τοσο δουλευει το ενυδρειο η' τα μπερδεψα?) φανταζεσαι τι θα εχει μαζευτει εκει.

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως χτυπανε ολες πανω βαγγελη,ισως να σου δημιουργουν νεκρα σημεια χαμηλα και σε καποια να συγκεντρωνονται τροφες,detritus κτλ

Εχεις προσβαση οπτικη κατω και πισω απ'ολα τα βραχια ωστε να δεις αν εχεις τετοια σημεια?

Γιατι αν εχεις και μαζευονται ολα αυτα σε καποια σημεια,μετα απο 2 χρονια(τοσο δουλευει το ενυδρειο η' τα μπερδεψα?) φανταζεσαι τι θα εχει μαζευτει εκει.

το ενυδρειο αυτο δουλευει 1,5 χρονο τωρα,τους κατεβασα τωρα λιγο και εχει χαμηλα ποιο πολλη κυκλοφορια.θα βαλω αλλη 1 6025 μαλλον για την επιφανια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα έπρεπε να του έχω στείλει ήδη το chemiclean Μιχάλη αλλά το έχω αμελήσει λόγω δουλειάς!Συγγνώμη βαγγέλη ρε φιλαράκι θα στο στείλω δευτέρα πρώτο πράγμα το πρωί!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη και μετά απο αρκετά χρόνια δοκιμών στο συγκεκριμένο πρόβλημα....Chemi Clean...με σωστή χρήση δεν έχει αντίπαλο.Εαν ακολουθήσει κάποιος σωστά τις οδηγίες δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα και τα αποτελέσματα είναι θεαμτικά και αστραπιαία.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη και μετά απο αρκετά χρόνια δοκιμών στο συγκεκριμένο πρόβλημα....Chemi Clean...με σωστή χρήση δεν έχει αντίπαλο.Εαν ακολουθήσει κάποιος σωστά τις οδηγίες δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα και τα αποτελέσματα είναι θεαμτικά και αστραπιαία.

+1

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους σας παιδια για τι ενδιαφέρων..δεν εχει φυγει και περιμενω τον κωστα :D φιλε οταν το στειλης μου λες..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους σας παιδια για τι ενδιαφέρων..δεν εχει φυγει και περιμενω τον κωστα :D φιλε οταν το στειλης μου λες..

Ναι ρε φίλε το έχω συνέχεια στο μυαλό μου αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν προλαβαίνω να κλ@σω!Δευτέρα στο στέλνω να καθαρίσει το reefάκι σου!;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε το έχω συνέχεια στο μυαλό μου αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν προλαβαίνω να κλ@σω!Δευτέρα στο στέλνω να καθαρίσει το reefάκι σου! ;)

οκ.ρε φιλε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου κωστα για την κινηση σου!

Αυτο ειναι το #$@%μενο χομπυ και ετσι παει μπροστα...

Βαγγελη,εισαι "εργαλειο" και δεν σε φοβαμαι αλλα προσεξε στη δοσολογια φιλε! :jig:

Καλη επιτυχια με τη χρηση του και αν εχεις χρονο και διαθεση ενημερωσε(οταν ξεκινησεις πρωτα ο θεος) για την πορεια

ωστε να εχουν μια "γραμμη",συνχομπυστες που ισως να το χρησιμοποιησουν στο μελλον :thumbsu:

Γιαννη(big blue) ποσες φορες το εχεις χρησιμοποιησει μεχρι σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου κωστα για την κινηση σου!

Αυτο ειναι το #$@%μενο χομπυ και ετσι παει μπροστα...

Βαγγελη,εισαι "εργαλειο" και δεν σε φοβαμαι αλλα προσεξε στη δοσολογια φιλε! :jig:

Καλη επιτυχια με τη χρηση του και αν εχεις χρονο και διαθεση ενημερωσε(οταν ξεκινησεις πρωτα ο θεος) για την πορεια

ωστε να εχουν μια "γραμμη",συνχομπυστες που ισως να το χρησιμοποιησουν στο μελλον :thumbsu:

Γιαννη(big blue) ποσες φορες το εχεις χρησιμοποιησει μεχρι σημερα?

μιχαλη οταν το κανω χρηση θα ενημερώσω.θα παω κατα γραμα την δοσολογια.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα το chemyclean και θελω να μου πειτε την αεροαντλεια που να τι βαλω στο σαμπ??οι στο ενυδρειο??βαζω φωτο πως ειναι σημερα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την είχα στο main αλλά είχα γεμίσει παντού μπουρμπουλιθρόνια.........αν μπορείς να την βάλεις στο sump μια χαρά θα είναι!;)

Κράτα ημερήσιο φωτογραφικό υλικό να δούμε πως θα δράσει!

Άργησε να σου έρθει ε;;;;

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Κωστα πριιν λιγο το πειρα.ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΚΩΣΤΑ για το προιον που μου χαρισε.κωστα μου και βεβαια θα βαζω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...