Jump to content

νεο reef και ερωτησεις


reefdaddy

Recommended Posts

Καλημέρα έχω ξεκινήσει και φτιάχνω ένα reef 200 λίτρα από εξοπλισμό έχω πάρει τα εξής :

Κύριο φίλτρο ehaim professional 2227 με 4 λίτρα substrat pro

Χημικο φιλτρο Sera fill 900 με πολύ δινατο ανθρακα (ισος τον ποίον δυνατό τις αγοράς) και αντιφωσφορο

Το εσωτερικό φίλτρο που έχει το ενυδρείο με αλλαγμένο κυκλοφοριτι από 200 σε 1000 λίτρα σαν μηχανικό με υαλοβάμβακα

Φωτισμός 4 T5 arcadia marine white και 1 t5 marine blue actinic

40 κιλά αραγωνιτη και 20 ζωντανό

25 κιλά βράχο ζωντανό για αρχή με σκοπό να πάει στα 40 όταν ξαναβρώ

R/O PRODAC 275LT την μέρα

Ph controller sera με μπουκάλα co2

Temp controller

Refract meter and conductivity meter sera

Redox controller

Skimmer tunze για 400lt

Αλάτι της ehaim

Κυκλοφορία 1χ680λτ , 1χ580 , και 1000 από το εσωτερικό φίλτρο +900 από το χημικό +1050 από το βιολογικό

Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο έχει μπει όλος ο τεχνικός εξοπλισμός και έχει νερό από όσμωση και αλάτι και τους κυκλοφοριτες να δουλεύουν και τίποτα άλλο θα ήθελα λοιπόν τι βοήθεια σας στο πως να το ξεκινήσω βάζο πρώτα αραγονιτι η τον βράχο που θα τον έχω αύριο και είναι και ακουραριστος? Και μετά τι άλλο κάνω κτλ

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες στον μαγικο κοσμο της θαλλασας!! Πιστευω η διαμονη σου να ειναι ξεχωριστη...

Λοιπον, για το ενυδρειο σου τωρα. Οι αποριες μου ειναι οι εξεις.

-Σε 200 λιτρα νερο εχεις ηδη 25 κιλα βραχο και θα πας σε 40? Ειναι παρα πολυς ο βραχος. Και αμα το δεις καλυτερα, θα προσεξεις πως ενω εχεις αρκετο βραχο και θελεις παραπανω, την βιολογια σου πως θα την αφησεις σε εξωτερικο φιλτρο??Ειναι λαθος κινηση αυτη.

-Ο ανθρακας της Sera ειναι ισως ο ποιο δυνατος ανθρακας της αγορας? Αυτο θελεις να πεις? Γιατι δεν ειναι ετσι.

-Ποσο βαθυ DSB θελεις να κανεις? Μιλαμε για πολυ αμμο τα 60 κιλα, και θα χασεις αρκετα σε υψος ενω δεν εχεις το αντιστοιχο ενυδρειο...

-Σκεφτεσαι να βαλεις σκληρα κοραλια και θελεις Calcium Reactor? Ρωταω γιατι μονο εκει θα σου ειναι χρησιμο το ph-controller με την μπουκαλα.

-Εχει θαλλασινο αλατι η EHEIM?

Ανεφερα μερικα πραγματα που τα προσεξα γρηγορα. Εχεις πολυ καλο εξοπλισμο αλλα θελεις να δεις λιγο παραπανω το ολο στησιμο σου. Μαλλον θελεις και λιγο παραπανω κυκλοφορια. Τι ζωντανα σκεφτεσαι να βαλεις?

Διαβασε αυτα τα αρθρα και θα σου λυθουν αρκετες αποριες.

Ξεκινώντας ένα θαλασσινό ενυδρείο.

Ά Μέρος

Β΄ Μέρος

Γ΄ Μέρος

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες στον μαγικο κοσμο της θαλλασας!! Πιστευω η διαμονη σου να ειναι ξεχωριστη..

σε ευχαριστω

Λοιπον, για το ενυδρειο σου τωρα. Οι αποριες μου ειναι οι εξεις.

-Σε 200 λιτρα νερο εχεις ηδη 25 κιλα βραχο και θα πας σε 40? Ειναι παρα πολυς ο βραχος. Και αμα το δεις καλυτερα, θα προσεξεις πως ενω εχεις αρκετο βραχο και θελεις παραπανω, την βιολογια σου πως θα την αφησεις σε εξωτερικο φιλτρο??Ειναι λαθος κινηση αυτη.

δεν εχω ακομα ο βραχος ερχεται αυριο απλα δεν ηξερα αν θα φτασει γι αυτο ειπα για 40

-Ο ανθρακας της Sera ειναι ισως ο ποιο δυνατος ανθρακας της αγορας? Αυτο θελεις να πεις? Γιατι δεν ειναι ετσι.

οχι δεν ειναι της sera ειναι τηs aqua zem αν το γραφω καλα

-Ποσο βαθυ DSB θελεις να κανεις? Μιλαμε για πολυ αμμο τα 60 κιλα, και θα χασεις αρκετα σε υψος ενω δεν εχεις το αντιστοιχο ενυδρειο...

ιδια απαντησει με το βραχο

-Σκεφτεσαι να βαλεις σκληρα κοραλια και θελεις Calcium Reactor? Ρωταω γιατι μονο εκει θα σου ειναι χρησιμο το ph-controller με την μπουκαλα.

σωστα

-Εχει θαλλασινο αλατι η EHEIM?

ετσι μου ειπε το μαγαζι

Ανεφερα μερικα πραγματα που τα προσεξα γρηγορα. Εχεις πολυ καλο εξοπλισμο αλλα θελεις να δεις λιγο παραπανω το ολο στησιμο σου. Μαλλον θελεις και λιγο παραπανω κυκλοφορια.

ποσα λτ παραπανω??

Τι ζωντανα σκεφτεσαι να βαλεις?

2 κλοουν 2 blue tank γαριδεs λυσματα και κανα δυο turbo snails

Link to comment
Share on other sites

Γεια! Εαν σε ενδιαφέρει θα ήθελα να σου προτείνω κάποια πράγματα.

Επειδή γράφεις οτι θέλεις να φτιάξεις ρηφ, το καλό και σχεδόν απαραίτητο θα είναι να φτιάξεις και sump με refugeum. Επίσης θα μπορείς να συνδυάσεις όλα τα φίλτρα το skimmer και το calcium reactor με το sump για να μη φαίνεται ο εξοπλισμός.

Για θαλασσινό αλάτι θα πρότεινα το Tropic Marin που θεωρείται ένα από τα καλύτερα.

Για τον άνθρακα εγώ χρησιμοποιώ Matrix Carbon της Seachem. Το θεωρώ παρα πολύ καλό αλλά μπορούμε να ρωτήσουμε και τη γνώμη των υπολοίπων για το ποιός είναι ο καλύτερος άνθρακας.

Για 200 λτ ενυδρείο θα έβαζα γύρω στα 30 κιλά ζωντανή άμμο, και στο refugeum θα έβαζα 15-20 εκατοστά ζωντανή άμμο. Στο refugeum θα μπορούσε να είναι και μισό μισό με αραγονίτη για λόγους οικονομίας.

Για ζωντανές πέτρες 25-30 κιλά μέσα στο ενυδρείο, όχι παραπάνω για να μείνει και θέση για τα κοράλια. Θα έβαζα επίσης και λίγο ζωντανό βράχο μέσα στο refugeum.

Στην ερώτηση αν θα βάλεις πρωτο, άμμο ή πέτρες, δεν παίζει μεγάλο ρόλο. Συνήθως στα μεγάλα ενυδρεία μπαίνει πρώτα βράχος για να έχει καλύτερη στήριξη.

Εαν είναι μεγάλες οι πέτρες τότε κάτω από αυτές θα μπορούσε να μπει ενα πλαστικό πλέγμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια! Εαν σε ενδιαφέρει θα ήθελα να σου προτείνω κάποια πράγματα.

Επειδή γράφεις οτι θέλεις να φτιάξεις ρηφ, το καλό και σχεδόν απαραίτητο θα είναι να φτιάξεις και sump με refugeum. Επίσης θα μπορείς να συνδυάσεις όλα τα φίλτρα το skimmer και το calcium reactor με το sump για να μη φαίνεται ο εξοπλισμός.

καλημέρα δυστυχώς δεν έχω χώρο για sump

Για θαλασσινό αλάτι θα πρότεινα το Tropic Marin που θεωρείται ένα από τα καλύτερα.

Το γνωρίζω αλλά μέχρι στιγμής δεν το έχω βρει στο Ηράκλειο

Για τον άνθρακα εγώ χρησιμοποιώ Matrix Carbon της Seachem. Το θεωρώ παρα πολύ καλό αλλά μπορούμε να ρωτήσουμε και τη γνώμη των υπολοίπων για το ποιός είναι ο καλύτερος άνθρακας.

Ο άνθρακας που χρησιμοποιώ είναι ο BIO CHEM ZORB της AQUARIUM PHARMACHEUTICALS

Για 200 λτ ενυδρείο θα έβαζα γύρω στα 30 κιλά ζωντανή άμμο, και στο refugeum θα έβαζα 15-20 εκατοστά ζωντανή άμμο. Στο refugeum θα μπορούσε να είναι και μισό μισό με αραγονίτη για λόγους οικονομίας.

Όπως είπα δεν μπορώ να βάλω sump λόγω χώρου όσο για αραγωνιτι θα το κάνω περί τα 30-40 κιλά

Για ζωντανές πέτρες 25-30 κιλά μέσα στο ενυδρείο, όχι παραπάνω για να μείνει και θέση για τα κοράλια. Θα έβαζα επίσης και λίγο ζωντανό βράχο μέσα στο refugeum.

Το κιβώτιο που έρχεται έχει μέσα 25 κιλά θα αφήσω αυτά μέσα

Link to comment
Share on other sites

Για αλάτι tropic maric έχει σίγουρα στο Ρέθυμνο και υποθέτω με ένα τηλεφώνημα θα σου το στείλουν με ΚΤΕΛ εκτός βέβαια αν θες να πας μόνος σου να ψωνίσεις και λοιπά προιόντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...