Jump to content

Aγορα συστηματος CO2


Recommended Posts

Σκεφτομαι να αγορασω το παρακατω συστημα.Εχετε αποψη;Ειναι καλο;Θα μου αρκει;Eιναι καλη η τιμη;

aquaristic.net

Έγινε επεξεργασία - pantzikis
Link to comment
Share on other sites

Κατ’ αρχάς τι φυτά έχεις στο ενυδρείο και τι απαιτήσεις έχουν σε CΟ2; εξέτασες το ενδεχόμενο μιας DIY κατασκευής; Μπορείς να το ψάξεις εδώ :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1315

Και το κόστος είναι μηδαμηνό.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το παρακατω συστημα.Εχετε αποψη;Ειναι καλο;Θα μου αρκει;Eιναι καλη η τιμη;

aquaristic.net

Για τα 320 λίτρα που έχεις καλύτερα να πάρεις τουλάχιστον τη δίκιλη μπουκάλα και επίσης να πάρεις το σετ που έχει και την ηλεκτρομαγνητική βαλβιδα. Η ηλεκτρομαγνητική θα σου χρειαστεί οπωσδήποτε για δύο πιθανούς λόγους. (α) να το κλείνεις όταν σβήνουν τα φώτα (με το χρονοδιακόπτη φώτων) ώστε να μην σπαταλάς CO2 και να μην διαχέεις CO2 με κλειστά φώτα. (β) ή αν βάλεις και Ph controller τότε είναι απαραίτητη ώστε να ενεργοποiεί/απενεργοποιεί το σύστημα ανάλογα με την ένδειξη Ph που θα δείχνει ο controller.

Πάντως για τα λεφτά του είναι πολύ καλό ακόμη και με τα μεταφορικά. Αν κάνεις παραγγελία και χρρειάζεσαι και άλλα πράματα είναι υκαιρία να τα συμπεριλάβεις και αυτά ώστε ώστε να μειώσεις το μέσο κόστος μεταφοράς.

Υπάρχουν βέβαια και λύσεις αγοράζοντας όλα τα υλικά από δω. Στη Θεσσαλονίκη πρακτικά δύο είναι τα σχετικά μαγαζιά απ' ότι ξέρω από άλλες συζητήσεις (μπουκάλες - αναγομώσεις Τσέρτσης, Λαγκαδά 98) και για τα εξαρτήματα (Ακριτίδης Μοναστηρίου 26 στη γωνία).

Εγώ πάντως τα πήρα από το aquaristik.net.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Για τα 320 λίτρα που έχεις καλύτερα να πάρεις τουλάχιστον τη δίκιλη μπουκάλα και επίσης να πάρεις το σετ που έχει και την ηλεκτρομαγνητική βαλβιδα. Η ηλεκτρομαγνητική θα σου χρειαστεί οπωσδήποτε για δύο πιθανούς λόγους. (α) να το κλείνεις όταν σβήνουν τα φώτα (με το χρονοδιακόπτη φώτων) ώστε να μην σπαταλάς CO2 και να μην διαχέεις CO2 με κλειστά φώτα. (β) ή αν βάλεις και Ph controller τότε είναι απαραίτητη ώστε να ενεργοποiεί/απενεργοποιεί το σύστημα ανάλογα με την ένδειξη Ph που θα δείχνει ο controller.

Πάντως για τα λεφτά του είναι πολύ καλό ακόμη και με τα μεταφορικά. Αν κάνεις παραγγελία και χρρειάζεσαι και άλλα πράματα είναι υκαιρία να τα συμπεριλάβεις και αυτά ώστε ώστε να μειώσεις το μέσο κόστος μεταφοράς.

Υπάρχουν βέβαια και λύσεις αγοράζοντας όλα τα υλικά από δω. Στη Θεσσαλονίκη πρακτικά δύο είναι τα σχετικά μαγαζιά απ' ότι ξέρω από άλλες συζητήσεις (μπουκάλες - αναγομώσεις Τσέρτσης, Λαγκαδά 98) και για τα εξαρτήματα (Ακριτίδης Μοναστηρίου 26 στη γωνία).

Εγώ πάντως τα πήρα από το aquaristik.net.

Φιλικά

Ανδρέας

Στο συστημα που εχω στο link δεν εχει ηλεκτρομαγνητική βαλβιδα;

Link to comment
Share on other sites

Στο συστημα που εχω στο link δεν εχει ηλεκτρομαγνητική βαλβιδα;

Οχι, το δίκιλο με ηλεκτρομαγνητική είναι αυτό

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/189...gnetic%20valve/

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το παρακατω συστημα.Εχετε αποψη;Ειναι καλο;Θα μου αρκει;Eιναι καλη η τιμη;

aquaristic.net

πρεπει να δεις ακριβως τα μεταφορικα μιας και η μπουκαλα δινει και βαρος αλλα και ογκο στο δεμα.

μια δικιλη απο πυροσβεστικα ειδη με τη βανα της μαζι εδω παιζει στα 45€.

οσο για την ηλεκτροβανα μπορεις στην αρχη και χωρις αυτη με ενα μετρητη φυσαλιδων και ενα μονιμο τεστ co2.

οταν θα την θαλησεις την προσθετεις ευκολα.

παρε τιμε απο τα εδω καταστηματα αλλα οχι για τη μπουκαλα.

για αυτη ρωτα στα πυροσβεστικα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να δεις ακριβως τα μεταφορικα μιας και η μπουκαλα δινει και βαρος αλλα και ογκο στο δεμα.

μια δικιλη απο πυροσβεστικα ειδη με τη βανα της μαζι εδω παιζει στα 45€.

οσο για την ηλεκτροβανα μπορεις στην αρχη και χωρις αυτη με ενα μετρητη φυσαλιδων και ενα μονιμο τεστ co2.

οταν θα την θαλησεις την προσθετεις ευκολα.

παρε τιμε απο τα εδω καταστηματα αλλα οχι για τη μπουκαλα.

για αυτη ρωτα στα πυροσβεστικα :lmao:

Το κόστος μεταφορικών πάντως δίνεται άμεσα μόλις πάει κανείς στο check out (και πριν φυσικά ολοκληρώσει την παραγγελία). Όντως την ηλεκτροβάνα μπορείς να την πάρεις και μετά μόνο που μόνη της θα κοστίσει πολύ περισσότερο συνεπώς αν είναι να την πάρει κανείς νομίζω καλύτερα ας το κάνει μια και έξω (μιλώ από προσωπικό λάθος :rasp: ). Όλα αυτά αφού πάρεις και τιμές τοπικά αν θέλεις.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...