Jump to content

Βοηθεια για στησιμο νεου ενυδρειου


vazelos

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι νεος και στο forum αλλα και στο χομπι του ενυδρειου (αρκετα ασχετος δηλαδη)...Ενδιαφερομαι να στησω ενα ενυδρειο με piranha με μονο περιορισμο το χωρο...Δεν μπορω να ξεπερασω το 100cm μηκος (τωρα αν ειναι 105 θα το βολεψω)....Δηλαδη αν εχω καταλαβει σωστα παω για ενα ενυδρειο 180-200 λιτρα το πολυ...Επαρκει αυτο το μεγεθος για piranha?Και αν ναι για τι ειδους και για ποσα???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι νεος και στο forum αλλα και στο χομπι του ενυδρειου (αρκετα ασχετος δηλαδη)...Ενδιαφερομαι να στησω ενα ενυδρειο με piranha με μονο περιορισμο το χωρο...Δεν μπορω να ξεπερασω το 100cm μηκος (τωρα αν ειναι 105 θα το βολεψω)....Δηλαδη αν εχω καταλαβει σωστα παω για ενα ενυδρειο 180-200 λιτρα το πολυ...Επαρκει αυτο το μεγεθος για piranha?Και αν ναι για τι ειδους και για ποσα???

Aυτή την στιγμή κυκλοφορούν στην Ελληνικά αγορά αρκετά είδη πιρανίων

που θα μπορούσες να φιλοξενήσεις...........

Τα 180-200λ που αναφέρεις είναι λίγα για pygοcentrus naterreri (red belly)....και

αν το τολμήσεις να φιλοξενήσεις 3 στο σύνολο σε νεαρή ηλικία(ούτε παρακάτω ούτε παραπάνω).

Να ξέρεις όμως ότι και αυτά κάποια στιγμή θα χρειαστούν μεγαλύτερο ενυδρείο..

Ειδάλωςπάμε στην λύση των serrasalmus.....από τα οποία θα φιλοξενήσεις 1 ψάρι

στα 180-200λ....

Σκέψου το και πές μας!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την οικογενεια pygοcentrus δεν μπορω να βαλλω κανενα σ'αυτα τα λιτρα ή απλως τα αλλα δυο δεν υπαρχουν στην Ελλαδα???

Τα serrasalmus τι min λιτρα απαιτουν???

Link to comment
Share on other sites

Απο την οικογενεια pygοcentrus δεν μπορω να βαλλω κανενα σ'αυτα τα λιτρα ή απλως τα αλλα δυο δεν υπαρχουν στην Ελλαδα???

Τα serrasalmus τι min λιτρα απαιτουν???

Τα 180-200λ που αναφέρεις είναι λίγα για pygοcentrus naterreri (red belly)....και

αν το τολμήσεις να φιλοξενήσεις 3 στο σύνολο σε νεαρή ηλικία(ούτε παρακάτω ούτε παραπάνω).

Να ξέρεις όμως ότι και αυτά κάποια στιγμή θα χρειαστούν μεγαλύτερο ενυδρείο..

Τα cariba και piraya από όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν στην Ελλάδα...

Για τα serrasalmus ρίξε μια πρώτη ματιά εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2822

και μετά εδώ

http://www.piranha-info.com/default.php?la...amp;id=page_1#2

http://www.opefe.com/serralist.html

Link to comment
Share on other sites

Χμ...Απ'οσο βλεπω τα 180-200 λιτρα οριακα με παιρνουν για serrasalmus...Ποια ειδη απο τα serrasalmus υπαρχουν στην ελλαδα και ποιο θα μου προτεινατε για το ενυδρειο μου???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση ακομα (αμα πω καμια βλακεια ειναι λογω αγνοιας)...Εχει σημασια για τα συγκεκριμενα ψαρια το σχημα του ενυδρειου???

Γιατι εχω βρει στα 200 λιτρα και τετραγωνα αλλα και παραλ/μα ενυδρεια...

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε τα παραλληλόγραμμα τα ψάρια μπορούν να κυκλοφορούν πιο άνετα. Τα τετράγωνα και τα τρίγωνα είναι για όσους έχουν πρόβλημα χώρου (όπως εγώ :rasp: )

Link to comment
Share on other sites

Τα τετράγωνα και τα τρίγωνα είναι για όσους έχουν πρόβλημα χώρου

Φιλε συνονοματε ακριβως αυτο ειναι το τεραστιο προβλημα μου.Ο χωρος...Κια γι'αυτο σκεφτομουνα μηπως με ενα τετραγωνο η καποιο αλλο ενυδρειο μπορεσω να παρω κατι μεγαλυτερο σε χωριτηκοτητα που θα μου δωσει περισσοτερες επιλογες σε piranha που θα μπορω να βαλλω...

Link to comment
Share on other sites

Χμ...Απ'οσο βλεπω τα 180-200 λιτρα οριακα με παιρνουν για serrasalmus...Ποια ειδη απο τα serrasalmus υπαρχουν στην ελλαδα και ποιο θα μου προτεινατε για το ενυδρειο μου???

Υπάρχουν (από όσο ξέρω) και θα σου πρότεινα......

S.Sanchezi.......

S.Geryi το οποίο είναι στα 5-6 εκ....

Βέβαια υπάρχουν και άλλα που δυστυχώς για τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά

αφού τα ψάρια βρίσκονται σε μέγεθος 22-25εκ.. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου

π.μ. να σου πω περισσότερες πληροφορίες.......

Όσο για το ενυδρείο παραλληλόγραμο και πάλι παραλληλόγραμμο........

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια εχω ψιλοχασει τη μπαλα...Ξαναπερασα χτες απο το καταστημα (κατω κηφισια) και μου ειπαν οτι 200 λιτρα ειναι πολυ οριακα ακομα και για ενα ψαρι...Μου προτειναν να παω σε 300 λιτρα (121x51x62) για να μπορω αργοτερα να βαλλω κι αλλα ψαρια αν θελω, αλλα και για να εχω δυνατοτητα επιλογης και σε ειδος piranha...

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια εχω ψιλοχασει τη μπαλα...Ξαναπερασα χτες απο το καταστημα (κατω κηφισια) και μου ειπαν οτι 200 λιτρα ειναι πολυ οριακα ακομα και για ενα ψαρι...Μου προτειναν να παω σε 300 λιτρα (121x51x62) για να μπορω αργοτερα να βαλλω κι αλλα ψαρια αν θελω, αλλα και για να εχω δυνατοτητα επιλογης και σε ειδος piranha...

Aν διαλέξεις την οικογένεια serrasalmus δεν θα έχεις την επιλογή αργότερα

να τοποθετήσεις και άλλο ψάρι......Θα υπάρχει στο ενυδρείο 1 και μοναδικό.....

Υ.Γ. Κοίτα τα πμ σου

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...