Jump to content

Κατασκευη Sump Και Αποριες...


montiliani

Recommended Posts

καταρχην καλημερα και χρονια πολλα καλη χρονια να εχουμε ολοι με υγεια...

εχω ενα κυβο τον γνωστο τις anubias με διαστασεις 60-60-65 τον οποιο εχω ειδη σε λειτουργεια και θελω να φτιαξω ενα σαμπακι για καλυτερα, με βαση το επιπλο το σαμπ μπορει να εχει διαστασεις 40-40με 50 η και 60 υψος

θα ηθελα την γνωμη και τισ συμβουλη σας για την διαμορφωση του σαμπ καθως και για τις τρυπες τις υπερχειλησης...να κανω μια η δυο για σιγουρια??και τι φ 32 η φ 40 ??στην τρυπα θα ειμαι οκ με μια απλη μουφα η να κανω κουτι υπερχειλησης??sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω χασει την μπαλα απτα πολλα που διαβαζω και δεν ξερω τι απο ολα θα ηταν πιο σωστο.

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα για το σαμπ??

Link to comment
Share on other sites

Στον δικό μου κύβο (έχουμε τον ίδιο) έχω μια τρύπα φ60 με U και κατεβάζω τα πάντα όλα....το sump είναι τριών διαμερισμάτων με το πρώτο (που είναι και το μεγαλύτερο) να έχει την υπερ/ση με το σκίμερ και το ATS.

Το δεύτερο πολύ μικρό για την μακροάλγη μου και τον αισθητήρα του κοντρόλερ θερμοκρασίας.

Τέλος ένα για την επιστροφή (3800 λ/ω ονομαστικά)!

Το μέγεθός του είναι 40x40x50 και είναι εξ΄ολοκλήρου όλη η κατασκευή του nidal!

Link to comment
Share on other sites

κωστα thanks για την βοηθεια :thumbsu: ελεγα για δυο τρυπες με ωφελιμο φ 32 και κουτι υπερχειλησης τελικα για ασφαλεια και λιγοτερο θορυβο,το θεμα μου ειναι το σαμπ λογο του περιορισμενου χωρου που εχει το επιπλο μας και αφου το μηκος και πλατος ειναι στανταρ 40-40 τι θα ηταν καλυτερο για το υψος και καταληγω στο 50 που εχεις και εσυ.αν κανω το σαμπ σαν το δικο σου λες να ειμαι οκ με δεδομενο οτι εχω για σκιμμερ το deltec το 600αρι να μπει στο πρωτο διαμερισμα με την υπερχειληση και το ats στο δευτερο κοντρολερ θερμαντηρα και τελος επιστροφη???μπορεις να μου πεις τις διαστασεις στο μηκος του σαμπ που εχεις τα χωρισματα αν ειναι ευκολο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...