Jump to content

Προβλημα Black Moore


Recommended Posts

redcross.gif



ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λευκο στιγμα στο ματι.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:15 λιτρα απο τα Jumbo
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):οτι ειχε μεσα
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):15 μερες
- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 Black Moore
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 2φορε ταισμα ,προετοιμασια νερου με αντιχλωριο,αλλαγεσ νερου 30% καθε 1 εβδομαδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7.6
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):1.5
- ΝΟ2 (νιτρώδη):-
- ΝΟ3 (νιτρικά):-
- Θερμοκρασία:23
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:της Tetra
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:Black Moore
- Ιστορικό Ψαριού:fin rot και ich
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):oxi κατι ιδιαιτερο
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-56445-0-19074200-1388407270_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - NikolasB
Link to comment
Share on other sites

Χωρις μετρησεις δεν μπορουμε να πουμε πολλα αν και νομιζω οτι εχεις αστρωτο ενυδρειο.

Επισης σε 15 λιτρα το ψαρακι δεν μπορει να ζησει.

Το φιλτρο σου δεν εχει βιολογικο υλικο,οπωτε και δεν μπορει να κρατησει βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

ξερω καπως επιπολαια κινηση. εχω πολυ ψηλη αμμωνια. εχεται ναρπτεινεται τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις prime αντιχλώριο ; Αν ναι , ρίξε 3πλιή δόση να δεσμεύσει την αμμωνία. Στη συνέχεια πρέπει να προσανατολιστείς για μεγαλύτερο ενυδρείο. Βιολογικό υλικό να πάρεις και να βάλεις στο φιλτράκι , αφαιρώντας τον άνθρακα που έχει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει το ενυδρείο σου μέσα από φίλτρο.

Θα σου προτείνω τις εξής οικονομικές λύσεις:

-πάρε ένα φιλτράκι όπως αυτό που εγώ (πλέον) έχω ως εφεδρικό:

http://www.aquazoo.bg/products/view/locale/en/p/2421/c/2 --> το είχα πάρει από Ωκεανό, 13 ευρώ

http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT200.htm --> το χουν σε pet city περίπου 11-13 ευρώ

Αγοράζεις επίσης ένα κουτάκι με βιολογικό υλικό (κεραμικά, ή κάτι κυλινδρικά-όσο βρεις μικρότερα)

Βγάζεις από μέσα από το φίλτρο το μικρό κουτάκι με άνθρακα που έχουν, και βάζεις το βιολογικό υλικό και ρίχνεις μέσα και τα βακτήρια που σου χουν δώσει.

-παίρνεις το seachem prime που λέει ο dpap

-παίρνεις ένα φάρμακο του στυλ baktopur που κάνει για finrot -ρώτα αν υπάρχει κάποιο που συνδυάζει για ich (εγώ είχα ρίξει punktol της JBL)

Link to comment
Share on other sites

παιδια τον ανθρακα τον εχω βγαλει εχω βαλει αγγελια για καποια αλλα χρυσοψαρα και θελω να τα ανταλλαξω με βιολογικο υλικο. το να αγορασω τα χρυσοψαρα ηταν επιπολαια κινηση μιας και δεν την εκανα εγω γιατι βρισκομουν φιακοπες. Την εκαναν οι γονεις μου χωρις να ξερουν

Link to comment
Share on other sites

θελω τα ψαρια να βρουν ενα καλυτερο σπιτι γιατι σε εμενα υποφερουν

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, από ψάρια είμαι κομπλέ. (υπερ-κομπλέ θα έλεγα..)

Έγινε επεξεργασία - araXne
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,:)

πρώτα από όλα, εγώ στην θέση σου αφού ήξερα το λάθος μου, θα είχα δώσει το ψαράκι προ πολλού.

Δευτερον:δεν νομιζω οτι το βιολογικο υλικο ειναι τοσο ακριβο, μπορεις να κανεις οικονομια και να αγορασεις ΑΦΟΥ και το τονιζω, αποφασισεις να κρατησεις το χρυσοψαρο.Μπορεις να το δωσεις σε κάποιον φίλο σου εφόσον ξέρεις ότι πληρεί τις προυποθέσεις, τις βασικές, όπως 30-40-50 λίτρα ελεύθερα, βιολογικό υλικό και φίλτρο, οχι αναμειξη με αλλα ειδη κτλπ.

Τριτον: 15 λιτρα ειναι πολυ μικρα. Τα χρυσοψαρα λερωνουν παρα πολυ, και σκεψου ποση αμμωνια συσσωρευεται σε τετοια λιτρα. Εγω ασχολουμαι πολυ προσωπικα με τον καθαρισμο, γιατι κανουν ....χαμο!

Μπορείς κάλλιστα να βρείς ένα καλό ενυδρείο, ένα φίλτρο και να το γεμίσεις με βιολογικό υλικό, ή να βρείς ήδη γεμάτο...δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/forum/59-ieenyo-aaaaaessaao-dhniooeinu-cthococ-aanaaossao/

θα βρεις πολυ φθηνα

Link to comment
Share on other sites

παιδια το εχω πει και παραπανω δεν ηθελα τα χρυσοψαρα!!! χωρος για αλλο ενυδρειο ΔΕΝ οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να κρατήσεις τα ψάρια δώσε τα πίσω! Στην τελική χάρισε τα αντί να τα πουλήσεις, αφού ο ίδιος λες ότι υποφέρουν, είναι κρίμα! Για την αμμωνία ίσως θα έπρεπε να κάνεις αλλαγές νερού κάθε μέρα. Αν θέλεις βιολογικό υλικό μπορώ να σου φέρω στην επόμενη συνάντηση, εχω μακαρόνι καινούριο αχρησιμοποιητο ;-)

Link to comment
Share on other sites

μενω σε περιοχη εξω απο την αθηνα και απο εκει που τα πηρα ειναι ενα μικρο μαγαζι που ο μονος που αγοραζει πραγματα για ενυδρειο ειμαι εγω. Το βιολογικο υλικο για να μου το δωσεις λογικα θελεις ανταλλαγμα .. Και δεν παω στις συναντησεις μιας και δν γινονται στην περιοχη μου

Link to comment
Share on other sites

η καλλιοπη προσφερεται..λιγο πιο ευγενικα..=]

δεν βλαπτει κανεναν μας

δεν υπαρχεει λογος να ριχνεις την ευθυνη πανω στους γονεις μου..δωσε τοτε τα χρυσοψαρα, αφου και συ ο ιδιος καταλαβαινεις οτι βασανιζονται

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρίχνω καμία ευθύνη . Άλλαξα την αγγελία σε χαρίζονται.ενδιαφερεται κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει..μην απογοητευεσαι..στην χειροτερη των περιπτωσεων θα δωσεις τα ψαρια στο πετ σοπ..τουλαχιστονν να ξες οτι δεν τα αφησες χωρις του ηλιου μοιρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω κανένα αντάλλαγμα, μου έχει περισσέψει. :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει..μην απογοητευεσαι..στην χειροτερη των περιπτωσεων θα δωσεις τα ψαρια στο πετ σοπ..τουλαχιστονν να ξες οτι δεν τα αφησες χωρις του ηλιου μοιρα

Αυτός που τα πήρα δεν υπάρχει περίπτωση να τα πάρει πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω κανένα αντάλλαγμα, μου έχει περισσέψει. :-)

Ευχαριστώ πολύ μην σας βάζω σε κόπο θα παω να αγοράσω οτι μπορώ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...