Jump to content

Βοήθεια!!! Καινουριο Κουνελι...δώρο


Recommended Posts

Γειά σας και πάλι.Χριστούγεννα, δίπλα στο τζάκι πίνοντας τη ζέστη μου σοκολάτα και χαλαρώνοντας απο μια χρονιά γεμάτη απο κατοικιδιο-αφήξεις. Και μετά... ο θείος μου κρατόντας στην αγκαλιά του ένα 2 μηνών κουνέλι νανάκι. Λέω εγώ απο μέσα μου: Μην πας να κάνεις καμιά χαζομάρα και μου το δώσεις! Ε λοιπόν οι σκέψεις μου επαληθέφτηκαν. Μου εξήγησε ότι έκανε κάτι πειράματα με τα κουνέλια του και αυτά καταλάθως αναπαράχθηκαν(εμ, τι ήθελε τα κουνέλια γενάνε σαν κουνέλια!). Η κουνέλα γέννησε 5 κουνελάκια 3 άσπρα, 1 μαύρο και ένα κανελί. Μετά απο 9 μήνες θηλασμού τα έδωσε και τα 4. Το 5ο το φορτώθηκα εγώ. :rip_1:

Αφού έφυγε πήγα στο πετ σοπ και πήρα τα απαραίτητα: το κλουβί,ποτίστρα, μπολάκι για την τροφή, ένα πραγματάκι για να ροκανίζει, πέλετ για υπόστωμα,τροφή για μωρά, άχυρο,(για φωλιά έβαλα ένα κουτί απο παπούτσια προσωρινά).Την καινούρια μου κανελί κουνελίτσα την ονόμασα τζίντζερ. Μερικές ερωτήσεις: Διάβασα σε ένα άρθρο οτι τα κουνελάκια μπορούν να εκπαιδευτούν να πηγαίνουν τουαλέτα σε ένα κουτί και όχι να λερώνουν απο εδώ και απο εκεί, πώς γίνεται αυτό? Επίσης απο το πέτ σόπ μου είπε να το βγάζω απο το κλουβί για 30 λεπτά να ασκείται όμως φοβάμαι μήπως χωθεί κάτω απο κανένα έπιπλο,να το χάσω κ.λ.π. πως να το αντιμετωπίσω? Χρειάζομαι τίποτα άλλο για το κουνελάκι ή το κλουβί του? Το μπάνιο επιτρέπεται? Θα ανεβάσω φώτο σύντομα.Σημείωση: Για όσους διάβασαν το άρθρο με το άλογο που ανέβασα να ξέρουν πως βρήκα ενδιαφερόμενο και το έδωσα.Όποιος ξέρει ας μου δώσει καμιά πληροφορία επιπλέον ή κάποιο site σχετικά με αυτό το θέμα!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΟΜΟΡΦΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!! :ChristmasTree::CarolSingers::xmas_smile::GetATree::xmas_laugh:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είμαι περίεργος να μάθω τι είδους "πειράματα" έκανε στα κουνέλια :)

Συγνώμη που δε σου απάντησα σε καμία ερώτησή σου.

Link to comment
Share on other sites

έκανε πειράματα αναπαραγωγής αλλά δεν υπολόγισε να γεννήσει τόσο έυκολα περίμενε να διαρκήσει μήνες όμως μέσα σε 3 βδομάδες που έβαλε το αρσενικό μαζί με το θυληκό έμεινε έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι.Χριστούγεννα, δίπλα στο τζάκι πίνοντας τη ζέστη μου σοκολάτα και χαλαρώνοντας απο μια χρονιά γεμάτη απο κατοικιδιο-αφήξεις. Και μετά... ο θείος μου κρατόντας στην αγκαλιά του ένα 2 μηνών κουνέλι νανάκι. Λέω εγώ απο μέσα μου: Μην πας να κάνεις καμιά χαζομάρα και μου το δώσεις! Ε λοιπόν οι σκέψεις μου επαληθέφτηκαν. Μου εξήγησε ότι έκανε κάτι πειράματα με τα κουνέλια του και αυτά καταλάθως αναπαράχθηκαν(εμ, τι ήθελε τα κουνέλια γενάνε σαν κουνέλια!). Η κουνέλα γέννησε 5 κουνελάκια 3 άσπρα, 1 μαύρο και ένα κανελί. Μετά απο 9 μήνες θηλασμού τα έδωσε και τα 4. Το 5ο το φορτώθηκα εγώ. :rip_1:

Αφού έφυγε πήγα στο πετ σοπ και πήρα τα απαραίτητα: το κλουβί,ποτίστρα, μπολάκι για την τροφή, ένα πραγματάκι για να ροκανίζει, πέλετ για υπόστωμα,τροφή για μωρά, άχυρο,(για φωλιά έβαλα ένα κουτί απο παπούτσια προσωρινά).Την καινούρια μου κανελί κουνελίτσα την ονόμασα τζίντζερ. Μερικές ερωτήσεις: Διάβασα σε ένα άρθρο οτι τα κουνελάκια μπορούν να εκπαιδευτούν να πηγαίνουν τουαλέτα σε ένα κουτί και όχι να λερώνουν απο εδώ και απο εκεί, πώς γίνεται αυτό? Επίσης απο το πέτ σόπ μου είπε να το βγάζω απο το κλουβί για 30 λεπτά να ασκείται όμως φοβάμαι μήπως χωθεί κάτω απο κανένα έπιπλο,να το χάσω κ.λ.π. πως να το αντιμετωπίσω? Χρειάζομαι τίποτα άλλο για το κουνελάκι ή το κλουβί του? Το μπάνιο επιτρέπεται? Θα ανεβάσω φώτο σύντομα.Σημείωση: Για όσους διάβασαν το άρθρο με το άλογο που ανέβασα να ξέρουν πως βρήκα ενδιαφερόμενο και το έδωσα.Όποιος ξέρει ας μου δώσει καμιά πληροφορία επιπλέον ή κάποιο site σχετικά με αυτό το θέμα!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΟΜΟΡΦΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!! :ChristmasTree::CarolSingers::xmas_smile::GetATree::xmas_laugh:

Αγαπητή φίλη έχοντας τέσσερα χρόνια ένα αρσενικό κουνέλι θα σου πώ τα εξής : Το πραγματάκι που ροκανίζει είναι απαραίτητο για την υγιή ανάπτυξη των δοντιών του αλλά και την καλή κατάσταση αυτών . Αυτό με την άσκηση ισχύει αλλά παραπάνω από 30 λεπτά . Εγώ προτείνω να το αφήνεις σε ελεγχόμενο χώρο ( μπαλκόνι ) για να μην το χάσεις . Αν το αφήσεις στους αγρούς σίγουρα θα το χάσεις για να μην σου πώ ότι θα γίνει λεία από άλλα αρπακτικά . Επειδή είναι νεαρό χρειάζεσαι βιταμίνη η οποία είναι υγρό και την βάζεις στην ποτίστρα του .

Τελευταία που επισκέφτηκα κτηνίατρο για να του κόψω τα νύχια μου είπε ότι μπορούμε να το κάνουμε μπάνιο αρκεί να το μάθουμε από μικρό . Εννοείται με ζεστό νερό και αμέσως σκούπισμα με πετσέτα . Αν δοκιμάσεις να το πλύνεις και δείς ότι αντιδρά περίεργα , σταμάτησε το μπάνιο αμέσως . Έχε υπόψιν σου ότι είναι πολύ ευαίσθητα , τρομάζουν πολύ εύκολα και μπορεί να σου μείνει στον τόπο .

Τέλος καλό είναι να το πάς σε κτηνίατρο να του κόψεις τα νύχια όταν μεγαλώσουν - μακρύνουν γιατί αν το αφήσεις θα του κάνουν πληγές στα πόδια αλλά και για να ελέγξει την καρδούλα του . Επίσης αντικατέστησε το πέλετ με πριονίδι που είναι περισσότερο αποροφητικό .

Εμείς τον έχουμε 4 χρόνια και χαίρει άκρας υγείας . Ξέχασα να σου πώ να το χαιδεύεις και να το αγκαλιάζεις για να σε μάθει και να μην φοβάται . Προσπάθησε να το πλησιάσεις με προσοχή αλλά δώστου και λίγο χρόνο να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα :xmas_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνει κρύο μην το αφήνεις έξω , επίσης το καλοκαίρι λόγω γούνας ψήνεται οπότε αν το έχεις μέσα στο κλουβί , έχε το σε μέρος σκιερό . Καλό είναι να του καθαρίζεις τον χώρο του επί καθημερινής βάσεως . Παράλειψη ή αμέλεια φροντίδας ενδέχεται να αποφέρει ψύλλους και πίστεψε με δεν το θές αυτό .

Είναι από τα πιο ακίνδυνα - καθαρά κατοικίδια που σημαίνει ότι και τρίχα του να καταπιείς δεν έχεις κανένα πρόβλημα :xmas_smile:

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Εμάς είναι λευκός με γκρίζα αυτιά , γκρίζο χρώμα γύρω από τα μάτια του και δύο γκρίζες βούλες στην πλάτη . Με δεδομένο ότι ζούν 8 χρόνια ο δικός μας είναι μεσήλικας :xmas_smile:

Αύριο αν το θυμηθώ θα σου βάλω φωτό να τον δείς .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

SOS !!! Στο μπάνιο να προσέξεις να ΜΗΝ μπεί νερό στα αυτιά του .

Νάτος ο δικός μας : https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/484191_311283178954835_288893720_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/535976_311283142288172_915926315_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/249657_127443717338783_7105872_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash2/531503_335422816540871_1608770_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/248385_127443780672110_2551351_n.jpg

Ο κουνέλης μας ή ο Ασπρούλης μας ( όπως τον έχουμε ονομάσει ) . Υγιής και παιχνιδιάρης , που να τον δείς όταν τον βγάζουμε από το κλουβί πώς πηδά στον αέρα :xmas_smile:

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον κυνηγήσαμε ποτέ . Με το που ανοίξουμε την πόρτα του κλουβιού βγαίνει μόνος του και για να τον βάλουμε μέσα πάλι το ίδιο . Ανοίγουμε και μπαίνει μόνος του . Επίσης δεν κατουρά ποτέ έξω , μόνο μέσα στο κλουβί του . Περιττό να σου πώ ότι ποτέ μα ποτέ δεν μας έχει κατουρήσει όσο τον κρατάμε στα χέρια μας . Είναι ζεστός και απαλός :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Γλύκας είναι,να τον χαίρεσαι τον κουνελάκο! Πάρα πολύ καλό που διαμορφώθηκε ένας τόσο καλός χαρακτήρας, τι ράτσα είναι? Εμένα κάτι σε λιονταράκι πάει να γίνει αλλα δεν είμαι σίγουρη, εσύ που τα ξέρεις και ασχολείσαι με αυτά πως τη βλέπεις την κουνελίτσα μου? Ο δικός σου άμα είμαι σωστή είναι Ολλανδίας...?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και σόρι για τα πολλά πόστ αλλά ότι μου ερχόταν την ώρα εκείνη στο έγραψα . Ράτσα δεν ξέρω να σου πώ . Όταν μας το έφεραν ήταν όσο είναι μια παιδική παλάμη . Με αγάπη , φροντίδα και χάδια έγινε όπως τον είδες :xmas_smile: .

Όταν τον βγάζουμε έξω είναι συνεχώς κοντά μας και γύρω από τα πόδια μας . Μια μέρα τον άφησα μέσα στο δωμάτιο μου και σε κάποια φάση ήρθε και ξάπλωσε δίπλα μου , είναι φοβερός :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

πως τη βλέπεις την κουνελίτσα μου?

Είναι μικρή και είμαι σίγουρος ότι θα γίνει όμορφη και μεγάλη αλλά όσον αφορά τον χαρακτήρα είναι στο χέρι σου και μόνο ! Μην την κυνηγήσεις , μην την μαλώσεις , χάδια και αγκαλιές , πολλά χάδια και αγάπη . Σωστή τροφή , περιποίηση και θα την χαρείς για πολλά χρόνια :xmas_smile:

Αν εμάς που είναι αρσενικός και είναι ήσυχος , πόσο μάλλον εσένα που είναι θυληκό . Τα αρσενικά ως γνωστών είναι νευρικά σε σχέση με τα θυληκά πάντα . Οπότε πιστεύω αν φερθείς και ασχοληθείς όσο πρέπει , δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

ως κάτοχος μικρόσωμων κουνελιών εδώ και 15 χρόνια έχω να πω πως όλα τα ζώα έχουν διαφορετικό χαρακτήρα πχ ο μαυρούλης μου δεν ροκανίζει καθόλου μα καθόλου την πέτρα για τα δόντια και άλλα πολλά και περίεργα.

Επιδει δεν έχει να σκάβει τα νύχια του μεγαλώνουν σχετικά γρήγορα και για αυτό τον λόγο υπάρχουν ειδικά ψαλίδια που μπορείς να τα κόψεις και δεν χρειάζεται να πληρώσεις κάποιον κτηνίατρο.

Της τεχνικές βιταμίνες της αποφεύγω, η καταστηματάρχες όχι όλοι δεν προτείνουν φρεσκια τροφή δεν ξέρω για τι δεν το σχολιάζω. εγώ πάντως καθημερινά το δίνω ένα καρότο και διάφορα άλλα φρούτα και λαχανικά όχι όμως σε καθημερινή βάση αυτά αλλα με βάση κάποιο πίνακα.

Λόγο της ανατομίας των εσωτερικών οργάνων το κουνέλι θέλει συνέχεια να μασά για αυτό είναι απαρέτιτο να υπάρχει συνέχεια αποξηραμένο χόρτο στο κλουβί του.

Μετά από χρόνια διαπίστωσα πως η καλύτερη τροφή είναι τα πελετς σε συνδυασμό με την φρέσκα λαχανικά, φρούτα και χόρτο.

Υπάρχουν αρκετές τροφές χύμα που κάνουν κακό το κουνέλι και θέλει προσοχή.

όσο για τα κακά του δεν χρειάζεται τίποτα να κάνεις είναι στην φύση τους όσο είναι μικρά ανήλικα να τα κάμνούν σχεδόν παντού και μετά εσύ μαζεύεις μπαλίτσες και της πετάς σε κάποια γλάστρα, μην φοβάσαι δεν μυρίζουν.

Μετά και όσο ενηλικιόνεται από την φύση του επιλέγη μια γωνία μέσα στο κλουβί του και αυτήν μετά δεν την αλλάζει με τίποτα, όπου και να πάει μέσα στο σπίτι την ανάγκη του θα την κάνει στην αγαπημένη του γωνία.

Μεγάλη προσοχή θέλει όταν το βγάζεις έξω σε αναφέρω τους τρεις βασικούς κινδύνους.

πρώτων μην φάει κανένα φυτό που του είναι δηλητηριώδες

δεύτερων μην ροκανίσει κανένα καλώδιο με ρεύμα

και τρίτων σε εμένα είναι η γυναίκα μου γιατί μια φορά ροκάνισε της κουρτίνες :)

γενικά πάντως δεν είναι ζημιάρικα ζώα αλλά όταν έχουμε ζώα μέσα στο σπίτι πάντοτε θα πρέπει ψυχολογικά να είμαστε έτυμοι για την μια ή την άλλη έκπληξη

σε γενικές γραμμές αυτά ότι άλλο θες ρώτα.

και μια φωτογραφία από τον αγαπημένο μου μαυρούλη :)

post-2663-0-14935800-1388484742_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Την πετρα ούτε εμένα τη ροκανίζει αυτό θα υπάρξει πρόβλημα? Αυτό με το ψαλιδακι το σκέφτηκα αλλα φοβάμαι μην πετύχω τα αιμοφόρα αγγεία. Επιπλέον πήγα να του δώσω ένα καροτάκι και την επόμενη μέρα είχε διάροια.Υπάρχει τροφή σε μορφή πέλετ?Χόρτο του βάζω κάθε μέρα φρέσκο οπότε σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει πρόβλημα. Τι μου θύμισες τώρα με την κουρτίνα!! Είχα ένα σκιουράκι και το έβαλα στο παράθυρο δίπλα απο την κουρτίνα και την επόμενη μέρα...το σκιουράκι τέζα και η κουρτίνα μέχρι εκεί που έφτανε το κλουβί φαγωμένη! :thumbdown::poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

ότι καλύτερο σε πελετσ κατα την άποψή μου είναι η Bunny

http://www.petopoleion.gr/c.Trofes.124649.html

όσο είναι μικρό μην το δίνεις ακόμη τροφή με πολύ υγρασία

Link to comment
Share on other sites

πως τη βλέπεις την κουνελίτσα μου?

Είναι μικρή και είμαι σίγουρος ότι θα γίνει όμορφη και μεγάλη αλλά όσον αφορά τον χαρακτήρα είναι στο χέρι σου και μόνο ! Μην την κυνηγήσεις , μην την μαλώσεις , χάδια και αγκαλιές , πολλά χάδια και αγάπη . Σωστή τροφή , περιποίηση και θα την χαρείς για πολλά χρόνια :xmas_smile:

Αν εμάς που είναι αρσενικός και είναι ήσυχος , πόσο μάλλον εσένα που είναι θυληκό . Τα αρσενικά ως γνωστών είναι νευρικά σε σχέση με τα θυληκά πάντα . Οπότε πιστεύω αν φερθείς και ασχοληθείς όσο πρέπει , δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα .

Έχεις δίκιο, σήμερα το πρωί πήγα να την χαιδέψω λίγο και μόλις πλησίασα στο κλουβί σηκώθηκε και στήριξε τα ποδαράκια της στα κάγκελα αντί να προσπαθήσει να κρυφτεί όπως έκανε πρίν λίγο καιρό! Μεγάλη πρόοδος! :bigemo_harabe_net-193::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, σήμερα το πρωί πήγα να την χαιδέψω λίγο και μόλις πλησίασα στο κλουβί σηκώθηκε και στήριξε τα ποδαράκια της στα κάγκελα αντί να προσπαθήσει να κρυφτεί όπως έκανε πρίν λίγο καιρό! Μεγάλη πρόοδος! :bigemo_harabe_net-193::wootwoot:

Είναι πράγματι πρόοδος . Επίσης ΜΗΝ την πιάσεις ποτέ από τα αυτιά . ΜΗΝ την σηκώσεις ποτέ από τα αυτιά .

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο θα συμφωνήσω μαζί σου ως πρός την διατροφή τους , αλλα θα σου πώ δύο πράγματα . Μην συγκρίνεις τα κουνέλια ελευθέρας βοσκής , αυτά δηλαδή που έχουν στα χωριά είναι άγρια και τα ταίζουν με χόρτα και καρότα με αυτά του σαλονιού , αυτά που γεννήθηκαν και μεγαλώνουν σε κλουβί .

Τα ελευθέρας βοσκής δεν τα πιάνεις με την καμία , τρώνε ότι πράσινο υπάρχει και ο αρσενικός πνίγει τα νεογένητα αρσενικά . Επίσης επειδή σκάβουν όλη μέρα τρύπες δεν έχουν και νύχια . Όσον αφορά τα νύχια αν δεν ξέρεις πώς και σε ποιό σημείο να τα κόψεις και τους κόψεις δέρμα , τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μολυνθούν .

Είμαι υπέρ του κτηνίατρου ως προς τις βασικές - ζωτικές εξετάσεις του ζωντανού καθώς είναι και ο μόνος αρμόδιος να σε κατατοπίσει σε μία ασθένεια . Ο δικός μας αναπτύχθηκε όπως τον είδες με βιταμίνη στο νερό του .

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Zin Kazama μόνο ο κτηνίατρος αναλαμβάνει τέτοιου είδους δουλείες και οι βιταμίνες είναι απαραίτητες σε κουνέλια νάνους όπως μου είπε και ο γιατρός της μικρής. Φυσικά δεν είμαι ειδικός στα κουνέλια όμως έχω μεγάλη εμπειρία με ζώα. No1 κανόνας ΑΚΟΥ ΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ!!! Σίγουρα κάποιος με σπουδές τα ξέρει καλύτερα απο τον οποιοδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Zin Kazama μόνο ο κτηνίατρος αναλαμβάνει τέτοιου είδους δουλείες και οι βιταμίνες είναι απαραίτητες σε κουνέλια νάνους όπως μου είπε και ο γιατρός της μικρής. Φυσικά δεν είμαι ειδικός στα κουνέλια όμως έχω μεγάλη εμπειρία με ζώα. No1 κανόνας ΑΚΟΥ ΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ!!! Σίγουρα κάποιος με σπουδές τα ξέρει καλύτερα απο τον οποιοδήποτε.

Έτσι και θα σου πώ και ένα πρόσφατο παράδειγμα . Λίγο καιρό πρίν και ενώ του είχαμε - παρείχαμε τροφή ο κουνέλης άρχισε να χάνει βάρος . Αναρωτηθήκαμε τί έγινε και γιατί . Είχε μείνει ο μισός , δεν έτρωγε . Πήγαμε λοιπόν στον κτηνίατρο και τελικά ξέρεις τι ήταν ;

Δάγκωσε κάποιο αντικείμενο με αποτέλεσμα να του κάνει πληγή στο στόμα και να δημιουργηθεί φλεγμονή με αποτέλεσμα το κουνέλι να μην μπορεί πολύ απλά να φάει . Είχαμε δύο επιλογές . Η πρώτη ήταν να του κάνουμε ένεση την οποία λύση ο γιατρός μας είπε ότι ενδέχεται να μην την αντέξει και να πεθάνει , η δεύτερη ήταν να του βάλουμε στο νεράκι του φάρμακο , αντιβίωση .

Ακολουθήσαμε την δεύτερη λύση και ο κουνέλης σε δεκαπέντε μέρες έγινε καλά , άρχισε να ξανατρώει και πήρε ξανά το βάρος που έχασε :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι στον ελεγχόμενο χώρο που θα την αφήνεις , καλό είναι να μην υπάρχουν αιχμηρά αντικείμενα , σίδερα , σκουριασμένα σίδερα , ξύλα ή οτιδήποτε μπορεί να το τραυματίσει . Ως κουνέλι θα την δείς όλη την ώρα να έχει κάτι στο στόμα της και να μασουλά , όλη την ώρα θα ψάχνει και θα σκαλίζει τον χώρο που την έχεις .

Εμείς τον αφήνουμε στην βεράντα το μεσημέρι και τον μαζεύουμε μόλις σκοτεινιάσει , όταν έρχεται μόνος του πλέον μπροστά στο τζάμι της πόρτας και περιμένει να του ανοίξουμε να μπεί μέσα :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αφήνω σε ένα δωμάτιο οπότε δεν έχει πρόβλημα! :xmas_smile:

Και καλά κάνεις , άστην όλη μέρα ελεύθερη . Καλό της κάνει , κινείται συνεχώς . Αν και είναι μικρή ακόμα και δεν της είναι μικρό και στενάχωρο το κλουβί αλλά δεν παύει να είναι κλουβί . ΄Αστην λοιπόν να γυρίζει , να πηδά και να παίζει :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα ερωτηση, γενικα τη βλεπω να γλυφει συνεχεια το χερι μου ενω στην αρχη δεν το έκανε. Γιατι γλυφει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...