Jump to content

Βοήθεια!!! Καινουριο Κουνελι...δώρο


Recommended Posts

Μια ακομα ερωτηση, γενικα τη βλεπω να γλυφει συνεχεια το χερι μου ενω στην αρχη δεν το έκανε. Γιατι γλυφει?

Μήπως επειδή έχει αρχίσει και σε μαθαίνει , καταλαβαίνει την αγάπη σου και στο ανταποδίδει με αυτό τον τρόπο ; :xmas_smile:

Όλα τα pet είναι έξυπνα και καταλαβαίνουν την αγάπη , την φροντίδα του ιδιοκτήτη τους . Όπως και τα ψάρια μάλιστα τα οποία πολλές φορές όταν μα βλέπουν και πλησιάζουμε καταλαβαίνουν ότι θα δώσουμε τροφή και μαζεύονται όλα μπροστά στο τζάμι και περιμένουν :xmas_smile:

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στο κανει και εσενα? Εμενα μου παταει ενα γλύψιμο!! Επισης ανεβαινει συνεχεια στην αγκαλια μου. Μηπως φοβαται πολυ τοκαινουριο περιβαλλον και θελει προστασια?

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές που τον χαιδεύω με γλύφει και μένα ναί . Ανεβαίνει επειδή είναι μικρή και θέλει ζεστασιά . Πιάστην μια μέρα , κράτα την στις παλάμες σου και θα δείς ότι θα κουρνιάσει στα χέρια σου . Θέλει αγκαλιές και χάδια , στο ζητά από μόνη της :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα θές να την αφήσεις από τα χέρια σου . Είναι απαλά , χνουδωτά και ζεστά . Όσο είναι μικρά και χαριτωμένα ; Δεν θα την βαρεθείς ποτέ .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Ωω,το καταλαβα αυτο μια χαρα! Την έχω τωρα στον καναπε στην αγκαλια μου και με γλυφει!! Είναι το πιο τρυφερο πλασματακι που είχα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο θα συμφωνήσω μαζί σου ως πρός την διατροφή τους , αλλα θα σου πώ δύο πράγματα . Μην συγκρίνεις τα κουνέλια ελευθέρας βοσκής , αυτά δηλαδή που έχουν στα χωριά είναι άγρια και τα ταίζουν με χόρτα και καρότα με αυτά του σαλονιού , αυτά που γεννήθηκαν και μεγαλώνουν σε κλουβί .

Τα ελευθέρας βοσκής δεν τα πιάνεις με την καμία , τρώνε ότι πράσινο υπάρχει και ο αρσενικός πνίγει τα νεογένητα αρσενικά . Επίσης επειδή σκάβουν όλη μέρα τρύπες δεν έχουν και νύχια . Όσον αφορά τα νύχια αν δεν ξέρεις πώς και σε ποιό σημείο να τα κόψεις και τους κόψεις δέρμα , τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μολυνθούν .

Είμαι υπέρ του κτηνίατρου ως προς τις βασικές - ζωτικές εξετάσεις του ζωντανού καθώς είναι και ο μόνος αρμόδιος να σε κατατοπίσει σε μία ασθένεια . Ο δικός μας αναπτύχθηκε όπως τον είδες με βιταμίνη στο νερό του .

κάπως έτσι απαντούν και η πετσοπαδες ότι μην συγκρίνουμε τα ελευθέρας βοσκής με τα μίνι εκτροφείου, μια άποψη που ηπάρχη μόνο στον ελληνικό χώρο για άγνωστους προς εμένα λόγους.

Αν δείτε ξένα site ιδιαίτερα γερμανικά που οι άνθρωποι εκεί έχουν τεράστια εμπειρία θα δείτε ότι και τα μίνι και τα εκτροφείου και όλα τα κουνέλια άγρια η μη έχουν ανάγκη την φρέσκια τροφή απλά πρέπει να ξέρεις τη θα δώσεις πόσο θα δώσεις και πότε θα το δώσεις δεν είναι δύσκολο να το μάθεις, υπάρχουν έτυμες λίστες που λένε πχ μαρούλι μόνο μια φορά την εβδομάδα ή πιπέρι 2 φορές την εβδομάδα κοκ. έτσι κανεiς ένα πλάνο με διαφορετικά ζαρζαβατικά και φρούτα ώστε να τρώει κάθε μέρα και κάτι το διαφορετικό.

το δικό μου στην φωτογραφία είναι τώρα 8 ετών και το τρίχωμα του λάμπει και δεν έχει κανένα πρόβλημα τα 2/3 της διαγραφής του αποτελείτε από φρέσκια τροφή και το ένα τρίτο πελετς χόρτο έχει σινέχεια.

Δεν λέω να με ακούσετε αλλά προβληματιστήται για τον μύθο που επικρατή στην Ελλάδα και διαβάστε ξένα site περί διατροφής και θα δείτε.

Στέλνω κάποια λινκ

μια τυχαία αγγλική σελίδα

http://www.mybunny.org/info/rabbit_nutrition.htm

μια πόλη καλή γερμανική σελίδα που λέει τη πρέπει να τρώει και πόσο τακτικά πια είναι τα θετικά και πια τα αρνητικά του κάθε λαχανικού και φρούτου, κάντε μια μετάφραση με το google αξίζει.

http://www.sweetrabbits.de/kaninchen-ernaehrung.html

Link to comment
Share on other sites

τα κουνελια σας κο0κλια!με κανετε και ζηλευωω

ειδικα του Χρηστου μου αρεσε πολυ, αν και γενικα δεν προτιμω τα σκουρα χρωματα

αυτην την στιγμη πρωταρχικη θεση κατεχει ο HAMSTEL μου♥♥

καλοριζικο το κουνελι σου, εγω προσωπικα θα χαιρομουνα, αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ ανευθυνο εκ μερους του να ξεφορτωθει τα κουνελια του σε ανθρωπους που δεν ειναι ενημερωμενοι, χωρις παρεξηγηση, αλλα η πραξη δεν ειναι σωστη.

Μερικες εξυπνες πληροφοριες που βρηκα σε περιοδικα

θεσεις αυτιων:διπλωμενα προς τα πισω:εκνευρισμενο, επθετικο κουνελι

ακουμπησμενα στους ομους: χαλαρωμενο,νυσταγμενο

ορθια, καθετα αυτια: κουνελι σε ενδιαφερον

Επισης:μην τα σηκωνεις συχνα

να το βγαζεις να τρεχει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο δεν σε αμφισβητώ απλά απάντησα με δεδομένο τις δικές μου κινήσες εδώ και τέσσερα χρόνια , επίσης θα πρέπει να πάψετε κάποια στιγμή να τα έχετε και να τα βάζετε με τους pet shop . Ο κάθε ένας έχει την δική του λογική , δικά του κριτήρια και πράττει όπως αυτός νομίζει καλύτερα .

Πάψτε επιτέλους να προσπαθείτε να ακυρώσετε τους άλλους και να θέλετε να επιδείξετε ως μοναδική και σωστή λύση την δική σας άποψη . Σόρι , αλλά όσο καιρό είμαι εδώ αυτό έχω παρατηρήσει να γίνετε . Μια συνεχή διαμάχη ανάμεσα σε σας και στους pet shop αλλά και καρφιά με την πρώτη ευκαιρία κατά αυτών .

Ούτε εγώ συμφωνώ με κάποια πράγματα που μου έχουν πεί κατά καιρούς τα pet shop , αλλά οκ αδερφέ έχω και σοβαρότερα πράγματα να σκεφτώ και να ασχοληθώ .

Στην τελική γράψτε ένα θέμα με τίτλο pet shop και βγάλτε τον πόνο σας , την οργή σας ή ότι άλλο έχετε εν πάσει περιπτώση και μιλήστε με τα καταστήματα εδώ . Σε μένα μην μου λέτε ότι σκέφτομαι όπως τα pet shop λοιπόν . Και μην μου ξαναμιλήσετε για pet shop και τα σχετικά .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

επισης στο θεμα με την τροφη που λετε

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΜΟΝΟ ΞΗΡΗ..ΣΠΑΝΙΑ ΧΟΡΤΑΡΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝΝ ΑΡΡΩΣΤΙΕς ΟΠΩς ΔΙΑΡΡΟΙΑ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πώ μόνο και δεν θα σου χαλάσω άλλο το θέμα με το κουνελάκι σου . Αν για παράδειγμα πώ ότι έχω σε 200 λίτρα 20 δίσκους θές να σου πώ τι θα μου πούν όλοι εδώ ; Καταρχήν τα γνωστά , τετριμένα και βαρετά ως πρώτη απάντηση τι μετρήσεις έχω .

Έπειτα ότι τα λίτρα μου είναι πολλά και ότι είναι υπεράριθμοι οι δίσκοι και κακώς έχω τόσους μέσα και μπλά , μπλά , μπλά . Κανείς όμως δεν θα διερωτηθεί τι βιολογία έχω και κρατώ 20 δίσκους σε 200 λίτρα , όχι . Εγώ από πίσω μπορεί να έχω την παλιά μου μπανιέρα ως φίλτρο και να την έχω τίγκα μέχρι πάνω με siporax . Ποιός ξέρει ή μπορεί να ξέρει τι έχω εγώ από πίσω ;

Έχω καταφέρει όμως να συντηρώ τα υπεράριθμα ψάρια μου χωρίς προβλήματα όπως αμμωνίες , αρρώστιες κτλ ; Ναί . Όλο αυτό βέβαια το αναφέρω ως παράδειγμα μια και δεν ισχύει . Αλλάξτε λοιπόν λίγο τον τρόπο αντιμετώπισης και ξεφύγετε πια από τα pet shop και τους pet shopάδες .

Link to comment
Share on other sites

τα κουνελια σας κο0κλια!με κανετε και ζηλευωω

ειδικα του Χρηστου μου αρεσε πολυ, αν και γενικα δεν προτιμω τα σκουρα χρωματα

αυτην την στιγμη πρωταρχικη θεση κατεχει ο HAMSTEL μου♥♥

καλοριζικο το κουνελι σου, εγω προσωπικα θα χαιρομουνα, αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ ανευθυνο εκ μερους του να ξεφορτωθει τα κουνελια του σε ανθρωπους που δεν ειναι ενημερωμενοι, χωρις παρεξηγηση, αλλα η πραξη δεν ειναι σωστη.

Μερικες εξυπνες πληροφοριες που βρηκα σε περιοδικα

θεσεις αυτιων:διπλωμενα προς τα πισω:εκνευρισμενο, επθετικο κουνελι

ακουμπησμενα στους ομους: χαλαρωμενο,νυσταγμενο

ορθια, καθετα αυτια: κουνελι σε ενδιαφερον

Επισης:μην τα σηκωνεις συχνα

να το βγαζεις να τρεχει

Μου το έδωσε ως δωρο οχι για να το ξεφωρτοθει. Απλως τον τελευταιο καιρο εχω μπουχτισει με τα κατοικιδια οποτε αλλο ενα είναι άλλη μια ευθυνη...

Υ.Γ. Φατσούλα το χαμστεράκι σου!!!!! ^_^:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι και οι πετσοπαδες ανθρωποι ειναι ,λάθοι κανουν, όμως μερικοί σου λένε αλλα αντι αλλον μόνο και μόνο για να πουλήσουν! Κανένας δεν μπορεί να έχει το ΤΕΛΕΙΟ ενυδρείο ή την πιο σωστή αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι και οι πετσοπαδες ανθρωποι ειναι ,λάθοι κανουν, όμως μερικοί σου λένε αλλα αντι αλλον μόνο και μόνο για να πουλήσουν! Κανένας δεν μπορεί να έχει το ΤΕΛΕΙΟ ενυδρείο ή την πιο σωστή αποψη.

Μην χαλάς το θέμα σου με ένα άλλο θέμα το οποίο έχει συζητηθεί πάρα μα πάρα πολλές φορές και από ότι φαίνεται δεν έχει και ούτε πρόκειται να λήξει ποτέ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο δεν σε αμφισβητώ απλά απάντησα με δεδομένο τις δικές μου κινήσες εδώ και τέσσερα χρόνια , επίσης θα πρέπει να πάψετε κάποια στιγμή να τα έχετε και να τα βάζετε με τους pet shop . Ο κάθε ένας έχει την δική του λογική , δικά του κριτήρια και πράττει όπως αυτός νομίζει καλύτερα .

Πάψτε επιτέλους να προσπαθείτε να ακυρώσετε τους άλλους και να θέλετε να επιδείξετε ως μοναδική και σωστή λύση την δική σας άποψη . Σόρι , αλλά όσο καιρό είμαι εδώ αυτό έχω παρατηρήσει να γίνετε . Μια συνεχή διαμάχη ανάμεσα σε σας και στους pet shop αλλά και καρφιά με την πρώτη ευκαιρία κατά αυτών .

Ούτε εγώ συμφωνώ με κάποια πράγματα που μου έχουν πεί κατά καιρούς τα pet shop , αλλά οκ αδερφέ έχω και σοβαρότερα πράγματα να σκεφτώ και να ασχοληθώ .

Στην τελική γράψτε ένα θέμα με τίτλο pet shop και βγάλτε τον πόνο σας , την οργή σας ή ότι άλλο έχετε εν πάσει περιπτώση και μιλήστε με τα καταστήματα εδώ . Σε μένα μην μου λέτε ότι σκέφτομαι όπως τα pet shop λοιπόν . Και μην μου ξαναμιλήσετε για pet shop και τα σχετικά .

1. δεν είδα στο συγκεκριμένο θέμα να κατηγορή κάποιος τα πετ σοπ

2 δεν είδα κάποιον να θέλει να επιβάλει την άποψή του.

Δεν ξέρω γιατί τα πείρες και ποιος ο λόγος αν θες γίνε ποιο σηγκεκριμένος.

Εγώ είπα την γνώμη μου έδωσα κάποια λινκ είπα ψαχτιται λιγάκι και τίποτα παραπάνω ο κάθε ένας ας κάνει από εκεί και πέρα ότι θέλει, δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο σε θεωρώ από τα πιο σοβαρά άτομα εδώ καθώς επίσης και αρκετά έμπειρο στον ενυδρειακό χώρο , σου μιλώ ειλικρινά . Δεν πήρα τίποτα απλά με αφορμή την απάντηση που μου έδωσες ότι σκεφτόμαστε όπως τα pet shop , εξέφρασα κάτι που έβλεπα , βλέπω και θα βλέπω . Κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου και το έχω βαρεθεί .

Link to comment
Share on other sites

BACK TO TOPIC PLEASE!!!

Δεν είναι αναγκη να σπαμαρουμε, οι καυγαδες ειναι αν οχι για πουθενα, για τα μυνηματα

Φιλικα,

Λένια :xmas_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστος, ας ξαναγυρίσουμε στο κουνελοπρόβλημα!! :)

Στις νέες κουνελοπεριπαίτειες , χαχαχαχαχα .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είναι αρσενικός είναι λιγάκι νευρικός κάποιες φορές και μου τινάζει τα πόδια . Τον πιάνουν οι τσαντίλες του κάτι φορές . Χαχαχαχαχα . Ίσως επειδή είναι αρσενικός και δεν τον έχω ζευγαρώσει .

Να τον δείς και άλλες φορές όταν για μια μέρα δεν τον βγάλουμε έξω τι νεύρο τον πιάνει . Μασάει τα κάγκελα .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι στην εφηβεια; γιατι ετσι κανουν κυριως τα αρσενικα

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι στην εφηβεια; γιατι ετσι κανουν κυριως τα αρσενικα

Είναι τεσσάρων ετών , ενήλικο μπορώ να πώ αφού ζούν οχτώ χρόνια . Μάλλον γέρος καλύτερα , χαχαχαχα , έχει μακρύνει και η τρίχα γύρω από το κεφάλι του και στο κεφάλι του πάνω σχηματίζεται τσουλούφι .

Link to comment
Share on other sites

εγω θα χαιρομουν αν ειχε διανισει την μιση ζωη του το χαμστερ μου =[

δυστυχως ζουν μονο 2 χρονια αυτα αυτης της ρατσας, και εμενα ειναι δη 1,8-9

δηλαδη φαντασου

ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ-_-

Link to comment
Share on other sites

Μου το έδωσε ως δωρο οχι για να το ξεφωρτοθει

Το 5ο το φορτώθηκα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...