Jump to content

Βοήθεια!!! Καινουριο Κουνελι...δώρο


Recommended Posts

καλησπέρα και απο μένα..και να χαίρεσαι το κουνελάκι σου...Διάβασα όλες τις απαντήσεις και θα σου πώ μερικά πράγματα με τη φροντίδα του..

Καταρχήν ήθελα να σου πώ οτι είμαι κτηνίατρος...

Το κουνέλι έχει γίνει πολύ δημοφιλές τα τελευταία χρόνια σαν Pet, και ακολουθεί το σκύλο και τη γάτα. Είναι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί.

Πολύ βασικό είναι οτι πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι φυτοφάγα...με πεπτικό παρόμοιο με του αλόγου..αρα θα ξέρεις ότι το χόρτο είναι βασικό μέρος της διατροφής...και πολλά προβλήματα εκδηλώνονται με δίαρροιες σε αντίθεση με το άλογο που εμφανίζει κολικούς.

Θα πρέπει να έχει ξερό χόρτο στη διατροφή του συνέχεια και να ενθαρρύνεται στην κατανάλωσή του... Λογω ηλικίας μπορείς να προσθέσεις τροφή σε πέλλετ ή μείγμα για κουνέλια..αλλα σε μικρές ποσότητες και όχι να το έχει συνέχεια στο κλουβί του γιατί επειδή είνια πιο μαλλακό και ευγεστο απο το ξερό χόρτο το προτιμά και αφήνει το χόρτο..Αν τρώει χόρτο τα δόντια φθειίρονται και δεν χρειάζεται να πάει στην πέτρα να τα ξήσει...και ούτε θα χρειαστει να επέμβει κτηνίατρος εξαιτίας τραυματισμού και αποστήματος.

Νωπά λαχανικά γενικά συστήνεται να αποφεύγονται καθώς προκαλούν διάρροιες και αυτό γιατί έχοντας μάθει στο ξερό χόρτο και τις βιομηχανοποιημένες τροφές, τα λαχανικά διατταράσουν την χλωρίδα του εντέρου και προκαλούν διάρροιες. Αν θές μπορείς να δίνεις μαρούλι και αλλά αφού έχουν πληθεί καλά για να φύγουν υπολείμματα φυτοφαρμάκων...και τα εχεις αφήσει στον ήλιο να μαραθούν. Οι βιταμίνες στο νερό χρειάζονται καθώς έχουν αναγκη απο βιτ. C και D καθώς όταν ζούν μέσα στο σπίτι δεν μπορούν να τη συνθέσουν από τον ήλιο και παίζει ρόλο στη δέσμευση του ασβεστίου και γενικά στην ανάπτυξη

Πολύ βασικό είναι η καθημερινή αλλαγή της στρωμνής στα σημεία που έχει λερωθεί με κόπρανα και ούρα...Τα κουνέλια είναι ευαίσθητα σε ποδοδερματίτιδες από την υγρασία της στρωμνής..Το πριονίδι είναι πολύ καλό και οικονομικό υλικό.

Επιίσης είναι πολύ καθαρα και με την πάροδο της ηλικίας επιλέγουν ένα σημείο στο κλουβί που κάνουν τις ανάγκες τους. Αρα πρέπει να διαμορφωθεί καταάλληλα. Μία γωνία για τον ύπνο.. Μία γωνία για τουαλέτα και μία γωνία για τροφή και νερό..

Χρειαζονται άσκηση καθώς στα κλουβια ο χώρος είναι περιορισμένος...Μπορείς να διαμορφώσεις ένα χώρο με διαχωριστικά μέσα στο σπίτι...ή έξω στο μπαλκόνι αρκεί αν μην υπάρχει κίνδυνος πτώσης...όπου θα το βγάζεις να παίζει. Ετσι δεν θα αναπτυσσονται πολύ τα νύχια του...παρόλα αυτά αν χρειαστεί τα κόβεις προσεκτικά.

Μία επίσκεψη στο κτηνίατρο προκειμένου να το εξετάσει είναι σημαντική..Όπως όλα τα ζώα μπορεί ναέχουν παράσιτα..ειδικά εξωπαράσιτα ψύλλους και ψώρες..και μια περιοδική προληπτική αποπαρασίτωση θα έκανε καλό..ΠΡΟΣΟΧΗ δεν είναι γάτα..και τα φάρμακα για τα άλλα ζώα είναι τοξικά για αυτά..Επομένως οποιαδήποτε θεραπεια πάντα απο τον κτηνίατρο...ΟΧΙ αντιβίωση χωρίς να την έχει χορηγήσει γιατρός...

Επίσης υπάρχουν και εμβόλια για τα κουνέλια και με μία επίσκεψη σε κτηνίατρο μπορεί να σου προτείνει κατάλληλο εμβολιακό σχήμα...Ακόμα και αντιλυσικό πρεπεί να κάνει..και μην σου φαίνεται περίεργο..

Υπάρχουν αντίστοιχα φορουμ για κουνέλια και πολλές πληροφορίες...Οπως και εδώ..κριτική σκέψη..φιλτράρουμε τις πληροφορίες και πράτουμε..αλλά για θέμετα υγείας είμαι κατηγορηματικός οτι πρεπει να επισκεπτόμαστε κτηνίατρο...όλα τα προβλήματα δεν είναι ίδια και δεν έχουν την ίδια λύση....

Αχ, κούρασα..το ξέρω, αλλά ελπίζω να έδωσα χρήσιμες πληροφορίες...

Να το χαίρεσαι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οταν ειπα φορτωνομαι εννοουσα την φροντιδα και οτι εχω πολλα κατοικιδια, τωρα ομως αλλαξα γνωμη!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα..και να χαίρεσαι το κουνελάκι σου...Διάβασα όλες τις απαντήσεις και θα σου πώ μερικά πράγματα με τη φροντίδα του..

Καταρχήν ήθελα να σου πώ οτι είμαι κτηνίατρος...

Το κουνέλι έχει γίνει πολύ δημοφιλές τα τελευταία χρόνια σαν Pet, και ακολουθεί το σκύλο και τη γάτα. Είναι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί.

Πολύ βασικό είναι οτι πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι φυτοφάγα...με πεπτικό παρόμοιο με του αλόγου..αρα θα ξέρεις ότι το χόρτο είναι βασικό μέρος της διατροφής...και πολλά προβλήματα εκδηλώνονται με δίαρροιες σε αντίθεση με το άλογο που εμφανίζει κολικούς.

Θα πρέπει να έχει ξερό χόρτο στη διατροφή του συνέχεια και να ενθαρρύνεται στην κατανάλωσή του... Λογω ηλικίας μπορείς να προσθέσεις τροφή σε πέλλετ ή μείγμα για κουνέλια..αλλα σε μικρές ποσότητες και όχι να το έχει συνέχεια στο κλουβί του γιατί επειδή είνια πιο μαλλακό και ευγεστο απο το ξερό χόρτο το προτιμά και αφήνει το χόρτο..Αν τρώει χόρτο τα δόντια φθειίρονται και δεν χρειάζεται να πάει στην πέτρα να τα ξήσει...και ούτε θα χρειαστει να επέμβει κτηνίατρος εξαιτίας τραυματισμού και αποστήματος.

Νωπά λαχανικά γενικά συστήνεται να αποφεύγονται καθώς προκαλούν διάρροιες και αυτό γιατί έχοντας μάθει στο ξερό χόρτο και τις βιομηχανοποιημένες τροφές, τα λαχανικά διατταράσουν την χλωρίδα του εντέρου και προκαλούν διάρροιες. Αν θές μπορείς να δίνεις μαρούλι και αλλά αφού έχουν πληθεί καλά για να φύγουν υπολείμματα φυτοφαρμάκων...και τα εχεις αφήσει στον ήλιο να μαραθούν. Οι βιταμίνες στο νερό χρειάζονται καθώς έχουν αναγκη απο βιτ. C και D καθώς όταν ζούν μέσα στο σπίτι δεν μπορούν να τη συνθέσουν από τον ήλιο και παίζει ρόλο στη δέσμευση του ασβεστίου και γενικά στην ανάπτυξη

Πολύ βασικό είναι η καθημερινή αλλαγή της στρωμνής στα σημεία που έχει λερωθεί με κόπρανα και ούρα...Τα κουνέλια είναι ευαίσθητα σε ποδοδερματίτιδες από την υγρασία της στρωμνής..Το πριονίδι είναι πολύ καλό και οικονομικό υλικό.

Επιίσης είναι πολύ καθαρα και με την πάροδο της ηλικίας επιλέγουν ένα σημείο στο κλουβί που κάνουν τις ανάγκες τους. Αρα πρέπει να διαμορφωθεί καταάλληλα. Μία γωνία για τον ύπνο.. Μία γωνία για τουαλέτα και μία γωνία για τροφή και νερό..

Χρειαζονται άσκηση καθώς στα κλουβια ο χώρος είναι περιορισμένος...Μπορείς να διαμορφώσεις ένα χώρο με διαχωριστικά μέσα στο σπίτι...ή έξω στο μπαλκόνι αρκεί αν μην υπάρχει κίνδυνος πτώσης...όπου θα το βγάζεις να παίζει. Ετσι δεν θα αναπτυσσονται πολύ τα νύχια του...παρόλα αυτά αν χρειαστεί τα κόβεις προσεκτικά.

Μία επίσκεψη στο κτηνίατρο προκειμένου να το εξετάσει είναι σημαντική..Όπως όλα τα ζώα μπορεί ναέχουν παράσιτα..ειδικά εξωπαράσιτα ψύλλους και ψώρες..και μια περιοδική προληπτική αποπαρασίτωση θα έκανε καλό..ΠΡΟΣΟΧΗ δεν είναι γάτα..και τα φάρμακα για τα άλλα ζώα είναι τοξικά για αυτά..Επομένως οποιαδήποτε θεραπεια πάντα απο τον κτηνίατρο...ΟΧΙ αντιβίωση χωρίς να την έχει χορηγήσει γιατρός...

Επίσης υπάρχουν και εμβόλια για τα κουνέλια και με μία επίσκεψη σε κτηνίατρο μπορεί να σου προτείνει κατάλληλο εμβολιακό σχήμα...Ακόμα και αντιλυσικό πρεπεί να κάνει..και μην σου φαίνεται περίεργο..

Υπάρχουν αντίστοιχα φορουμ για κουνέλια και πολλές πληροφορίες...Οπως και εδώ..κριτική σκέψη..φιλτράρουμε τις πληροφορίες και πράτουμε..αλλά για θέμετα υγείας είμαι κατηγορηματικός οτι πρεπει να επισκεπτόμαστε κτηνίατρο...όλα τα προβλήματα δεν είναι ίδια και δεν έχουν την ίδια λύση....

Αχ, κούρασα..το ξέρω, αλλά ελπίζω να έδωσα χρήσιμες πληροφορίες...

Να το χαίρεσαι...

Ευχαριστώ, μου έλυσες πολλές απορίες. Αλλα βρε παιδι μου, ΚΑΘΕ μέρα αλλαγή υποστρώματος? Επισης τι ειναι τα διαχωριστικα, και που μπορώ να τα βρώ?

* Δεν με κουρασες, εσύ εισαι μάλλον αυτός που κουράστηκε να γράφει!! :bow:

Link to comment
Share on other sites

οχι κάθε μέρα όλο το υπόστρωμα αλλά μόνο τα σημεία που είνια βρεγμένο ή με κόπρανα...κάθε εδβομάδα θα καθαρίζεος όλο το κλουβί...και θα το απολυμένεις με χλωρίνη και καλό ξέβγαλμα-στέγνωμα...

Οσο για τα διαχωριστικά δεν χρειάζεται κάτι τρομερό...θα μπορούσε και ενα χαρτοκούτι μεγάλο κομμένο κατάλληλα σε λογικό ύψος να κάνει τη δουλεία...ή μια πιο όμορφη λύση είναι τα ξύλα για παρτέρια που έχει σε Pracktiker και τετοια μαγαζιά..φτιάχνεις ένα παρτέρι λιώμενο και έτοιμο...μεγαλώνοντας θα σε μάθει και θα έρχεται κοντά σου... μπορείς να το δελεάσεις με λιχουδιές...αλλά με μέτρο.

Και μπάνιο μπορείς να το κάνεις αλλά δεν είναι απαραίτητο...προσοχή αν το κάνεις να μην μπει νερό στα αυτία..Αν το μάθει από μικρό..θα το ανέχεται..ωστόσο νομίζω κυκλοφορούν και αφροί στα πετ σοπ για στεγνό καθάρισμα...καθώς τα δικά μας σαμπουάν μπορεί να το βλάψούν...

(πόσα κουνελάκια ταλεπορούνται σε ερευνες εταιριών καλλυντικών για να μελετήσουν την υποαλλεργικότητα των προϊόντων)...

Επίσης πρέπει να αναφέρω μέρες που είναι...οτι τα κατοικίδια δεν είναι δώρα...!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν πρεπει να ρισκαρω να το κανω μπανιο...ουτε να βαλω χημικα απο τοσο μικρη ηλικία. Τι να του δώσω για παιχνιδια?

Link to comment
Share on other sites

Eυτυχώς που έχουμε και ένα κτηνίατρο παρών ώστε να μας κατατοπίσει καλύτερα . Γιώργο ήσουν σαφής στις πληροφορίες αλλά και αρκετά αναλυτικός . Μπορώ να πώ ότι έμαθα και εγώ πράγματα που δεν γνώριζα . Προσωπικά σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου στο θέμα αλλά ακόμα περισσότερο για τις επιστημονικές σου επισημάνσεις . Να ' σαι καλά και καλή χρονιά σου εύχομαι :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το καινούριο σου κουνελάκι!

Είναι μικρό ακόμα, δεν ξέρω πόσων μηνών...

Αυτό το πορτοκαλί σκεύος του κλουβιού μπαίνει από την εξωτερική πλευρά και βάζεις μέσα χόρτο. Όπως είπε και κάποιος άλλος πιο πριν, είναι απαραίτητο και κάνει πολύ καλό και για τα δόντια...

Έγινε επεξεργασία - krispie
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι το κουνελι δεν τρωει αχυρο, μονο τροφή. Δοκιμασα να μην του βάλω για μια μερα τροφη ετσι ωστε αν πεινασει και να φαει το χορτο.Τωρα ομως που πηγα να δω αν το εφαγε δεν το ειχε αγγιξει και με παρακαλουσε να του βαλω βιομηχανικη τροφη!

Link to comment
Share on other sites

Τί άχυρο ; Δεν υπάρχει άχυρο , μήπως εννοείς το αποξηραμένο χορταράκι ; Θα το φάει και αυτό αλλά μην περιμένεις να το φάει όλο σε μια μέρα , είναι μικρό άλλωστε :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

μηπως εννοεις κατι σαν ειδικο ροκανιδι; αυτο δεν πρεπει να το τρωει και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ μην τα περιοριζεις!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η δικιά μου δεν ειναι καθολου λατρης του χορτου!! :bigemo_harabe_net-128:

* Σημερα το απογευμα που την εβγαλα γαι να κανει τους πηδους της αρχισε να με κυνηγαει! Στην κυρολεξια λαχανασια..χαχα :bigemo_harabe_net-78:

Link to comment
Share on other sites

Το betta που είχες και κάτι δεν πήγαινε καλά από ότι είχα δεί σε κάποιο θέμα σου ;

Link to comment
Share on other sites

συλληπητηριακια ...

δεν πειράζει..συνεχιζο0με με καινο0ρια φιλαρακιΑ

Το κουνελάκι σου θα είναι η καινούρια σου συντροφιά και απαλοιφή πόνου....

Link to comment
Share on other sites

Το betta που είχες και κάτι δεν πήγαινε καλά από ότι είχα δεί σε κάποιο θέμα σου ;

Nαι, το καημενουλι μου!!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι το κουνελι δεν τρωει αχυρο, μονο τροφή. Δοκιμασα να μην του βάλω για μια μερα τροφη ετσι ωστε αν πεινασει και να φαει το χορτο.Τωρα ομως που πηγα να δω αν το εφαγε δεν το ειχε αγγιξει και με παρακαλουσε να του βαλω βιομηχανικη τροφη!

Απ' ότι ξέρω, υπάρχουν κουνέλια που δεν το προτιμούν καθόλου... Δοκίμασε κάποιο άλλο, υπάρχουν και με διάφορα βότανα, μπορεί να τα δοκιμάσει και να αρχίσει να τρώει...
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για να μην ανοίγω κι αλλο θεμα πόσα γκάπι, ή καλύτερα, μπένουν γκάπι σε 30 λιτρο?

Ειπα αφου πεθανε ο μονομαχουλης μου να μην αφησω αχρησιμοποιητο το ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - siamese fighting fish
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι αυτός που θα σου πεί τι θα κάνεις και τι θα βάλεις . Σου απάντησα όχι σύμφωνα με τα δεδομένα που υπάρχουν εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...