Jump to content

Ερωτηση Για Tangs Και Σχεδιασμο Καραντινας


fmnstr

Recommended Posts

Καλησπερα σας και καλη χρονια.

Στο νεο ενυδρειο μου (200λτ γυαλα, σαμπ 50 λτ, 80x50x50) θελω να βαλω και γω ενα tang.

Θελω να ακουσω προτασεις σχετικα με ευκολια, συμβατοτητα στα λιτρα, εμπειριες, χαρακτηρα κλπ. Ειδικα οι γνωστοι αγνωστοι που τα εχετε στα ενυδρεια σας γραψτε απο μια κουβεντα. Ειμαι αναμεσα σε acanthurus nigricans, yellow tang, acanthurus japonicus.

O nigricans με ειχε κερδισει αρκετα, αλλα τωρα μαλλον κερδιζει εδαφος το yellow tang. Η ψαροσυνθεση μου ειναι 2 clownfish, 1 four-stripe damsel, 1 pseudochromis fridmani και 1 filamented flasser wrasse.

Για τις αναγκες του θα στηθει σαν καραντινα ενα 60 λιτρο που διαθετω. Εχω διαβασει το αρθρο για την καραντινα αλλα θελω καποιες διευκρινησεις.

Θα μεταφερθουν καποια κομματια βραχου απο το σαμπ στην καραντινα για βιολογια. Χρειαζεται να βαλω φιλτρο με βιολογικο υλικο να τρεχει στο κυριως ενυδρειο για να το μεταφερω στην καραντινα? Αν ναι για ποσο καιρο?

Στην καραντινα χρειαζεται σκιμμερ?

Τελος, προληπτικη χορηγηση με herbtana και artemiss ειναι υπερβολη?

Ποσο καιρο πρεπει να κρατησει η καραντινα?

Εννοειτε θα το ταιζω καλα να γινει θρεφταρι..Κατι αλλο να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και καλη χρονια.

Στο νεο ενυδρειο μου (200λτ γυαλα, σαμπ 50 λτ, 80x50x50) θελω να βαλω και γω ενα tang.

Θελω να ακουσω προτασεις σχετικα με ευκολια, συμβατοτητα στα λιτρα, εμπειριες, χαρακτηρα κλπ. Ειδικα οι γνωστοι αγνωστοι που τα εχετε στα ενυδρεια σας γραψτε απο μια κουβεντα. Ειμαι αναμεσα σε acanthurus nigricans, yellow tang, acanthurus japonicus.

O nigricans με ειχε κερδισει αρκετα, αλλα τωρα μαλλον κερδιζει εδαφος το yellow tang. Η ψαροσυνθεση μου ειναι 2 clownfish, 1 four-stripe damsel, 1 pseudochromis fridmani και 1 filamented flasser wrasse.

Για τις αναγκες του θα στηθει σαν καραντινα ενα 60 λιτρο που διαθετω. Εχω διαβασει το αρθρο για την καραντινα αλλα θελω καποιες διευκρινησεις.

Θα μεταφερθουν καποια κομματια βραχου απο το σαμπ στην καραντινα για βιολογια. Χρειαζεται να βαλω φιλτρο με βιολογικο υλικο να τρεχει στο κυριως ενυδρειο για να το μεταφερω στην καραντινα? Αν ναι για ποσο καιρο?

Στην καραντινα χρειαζεται σκιμμερ?

Τελος, προληπτικη χορηγηση με herbtana και artemiss ειναι υπερβολη?

Ποσο καιρο πρεπει να κρατησει η καραντινα?

Εννοειτε θα το ταιζω καλα να γινει θρεφταρι..Κατι αλλο να προσεξω?

Καλησπέρα,

Αν και πολύ έμπειρος δεν είμαι, νομίζω ότι μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί φιλοξενώ 5 από αυτά τα πανέμορφα αλλά ιδιόρυθμα ψάρια (blue tang, yellow tang, leukosterno, strigosus, lineatus). Για το japonicus δεν ξέρω, αλλά μεταξύ yellow και nigricans θα σου έλεγα σίγουρα yellow μιας και είναι σίγουρα πιο εύκολο ψάρι. Βέβαια είναι και πως θα σου κάτσει. Πρόσεξε πάντως την προσαρμογή του, και τις πρώτες 5 μέρες να αρχισει να τρώει αλλιώς μάλλον θα τον χάσεις.

Για καραντίνα δεν έχω άποψη, ας μιλήσουν οι επαίοντες.

Καλή επιτυχία,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να μιλησω για καραντινα,γιατι και ποτε μου δε χρησιμοποιησα.

Για ψαρι θα σου προτεινω το yellow,Ταιριαζει καλυτερα στα λιτρα,και εχει και φοβερο χρωμα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Χρήστο. Μέσω νετ ειχα καταλήξει στον nigricans γτ μου θυμίζει τον Αχιλλέα. Και μ αρέσει αυτη η μαυρίλα. Δίνει τύπο στο ψάρι.

Ομως σε πέτ σοπ που ειδα τον yellow σε κερδίζει αμέσως με την ομορφιά και το χρωμα του.

Μένει να δω κάποιο nigricans απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Στρατο. Περίμενα την άποψη σου σου μιας και ξερεις απο πρώτο χέρι το ενυδρειο αλλα κ εχεις κρατήσει πολλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Καραντινα επισης δεν ειχα ουτε εγω ποτε μου. Αλλα επειδη εχω Yellow το χρωμα του ειναι απιστευτο. Επισης εχει πολυ "γλυκεια" φατσουλα. Σιγουρα αν εχεις κοπελα ή αν εισαι παντρεμενος η γυναικα σου θα το λατρεψει :) Και το blue ειναι ωραιο (το εχω επισης) αλλα θα τυρανιεται σε λιγο καιρο σε τοσα λιτρα γιατι μεγαλωνει αυτο.

Ψηφιζω Yellow. Εμενα μου αρεσει πολυ και δινει χρωμα στο ενυδρειο καθως η κοραλινη και τα κοραλλια (τα οποια πιθανον θα βαλεις αργοτερα) θα δεσουν πολυ με το συγκεκριμενο ψαρακι.

Συμβουλη: Επειδη δεν ειναι καθολου φθηνο ψαρακι και οι εποχες ειναι δυσκολες ζητα να στο ταισουν μπροστα σου πριν το παρεις. Αν φαει μπροστα σας τοτε ....το πηρες και εφυγες :GetATree:

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΒΑΝΕΖΟ ΔΑΓΚΩΤΟ!Το yellow είναι φοβερό ψάρι...το λέω εκ πείρας με τον χαβανέζο μου...τρία σχεδόν χρόνια τώρα κυριολεκτικά με καταλαβαίνει και το αντίστροφο.....μιλάμε για pet κανονικό και με πολύ (μα πάρα πολύ) έντονο χρώμα!4-5 μικρά γεύματα καθημερινά φτάνουν για να γίνει τούμπανο και πολύ δυνατό.....!Αυτά τα ολίγα....!;)

Θα σε συμβούλευα πάντως πως αν έχεις σκοπό να βάλεις κι άλλο tang (δεύτερο) τότε το yellow πρέπει να μπει τελευταίο.....Αν το βάλεις πρώτο,δεν θα αφήσει τίποτε να μπει μετά από tang....πολύ ξύλο λέμε!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Χρήστο. Μέσω νετ ειχα καταλήξει στον nigricans γτ μου θυμίζει τον Αχιλλέα. Και μ αρέσει αυτη η μαυρίλα. Δίνει τύπο στο ψάρι.

Ομως σε πέτ σοπ που ειδα τον yellow σε κερδίζει αμέσως με την ομορφιά και το χρωμα του.

Μένει να δω κάποιο nigricans απο κοντα.

χωρις κουβεντα το yellow ο αλλος ειναι διαολος.

Link to comment
Share on other sites

Yellow tag για τους λόγους οτι ειναι ποιο δύσκολο ψάρι στο να σου πάθει κατι κάποια ασθένεια π.χ και για τα λίτρα σου ειναι οτι πρέπει! !

Link to comment
Share on other sites

Εάν σου αρέσει η μαυρίλα στο ζωντανό δες και acanthurus pyroferus εάν σου αρέσει πάντα γιατί είναι λιγάκι διφορούμενες οι απόψεις σε αυτό το ζωντανό σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι... Είναι ήρεμο σχετικά και δεν θέλει πολλά λίτρα... Χρώμα σαν το yellow όντως δεν έχει άλλα έχει άλλη χάρη.... Εσύ ξέρεις... Ότι και να πάρει. Να σου ζήσει

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα σου πρότεινα να κινηθείς στην οικογένεια των Zebrasoma μιας και ικανοποιούνται και με λιγότερα λίτρα με ποιο οικονομική επιλογή yellow tang.... Αλλιώς σαν καλύτερο χρώμα είναι το Xanthurum

Link to comment
Share on other sites

αδερφε και εγω που πανω κατω ειμαι στα ιδια λιτρα χαβανεζο ψηφιζω δαγκωτο πανεμορφο ψαρι με χαρακτηρα θα το ευχαριστηθεις :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...