Jump to content

Απορια


kalmichalis

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω τι φωτισμο να βαλω στο ενυδρειο με τους δισκους μου

εχω το rio 300 και η μια που σκεφτομαι να κρατησω ειναι η juwel day 9000k η αλλη λαμπα τι να ειναι ωστε να τονισουν τα χρωματα στους δισκους?

επισης απο ξυλα περαν του redmorwood μπορω να βαλω και αλλα ? για να κανω σισταδες?

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια.μαζι με βαλισνεριες..

οσο για τις λαμπες που ρωτας,ακομη και αυτη που εχεις ειναι αρκετα αθλια σαν λαμπα.

ψαξε στις ανοητες διαστασεις των juwel,σε αλλες μαρκες να βρεις την σωτηρια σου.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις αθλια τη λαμπα επιδη ειναι 9000κ η επιδη ειναι juwel?

τι κελβιν λες?

επισης τι αλλα ξυλα μπορω να βαλω? ποταμισια ξυλα μπορω απο ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

εννοεις αθλια τη λαμπα επιδη ειναι 9000κ η επιδη ειναι juwel?επειδη ειναι juwel.

τι κελβιν λες?γουστα ειναι αυτα.σιγουρα οχι κατι πολυ δυνατο σε φωτισμο.

επισης τι αλλα ξυλα μπορω να βαλω? ποταμισια ξυλα μπορω απο ελλαδα?μετα απο επεξεργασια,κισσο αμπελι κλπ.εχει συζητηθει αρκετα αυτο θεμα .ψαξτο εδω μεσα.

και βεβαια καλη χρονια φιλε.

Link to comment
Share on other sites

ποιες εταιριες βγαζουν διαστασεις για juwel εμενα ειναι 1047mm η λαμπες τ5

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την λάμπα και μέτρησε την!!1047mm μπορεί να μετράει χωρίς τα ποδαράκια και η αντιστοιχη πχ sylvania μπορεί να σου λέει πχ 1070mm και να εννοεί με

τα ποδαράκια !!

πχ στο δικό μου η juwel τις μετράει 590mm και η sylvania την πουλάει σαν 604mm .

Ίδια λάμπα απλά μετρημένη σε διαφορετικά σημεία ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου πάντως το Rio 240 με τις δικές του τις λάμπες δεν έχω κανένα πρόβλημα και τα φυτά πάνε super.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω σκοπο να βαλω φυτα παρα μονο 4-5 ανουμπιες αντε και κανεναν εχινοδορο και καμια βελισνερια... τπτ αλλο......

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δεις ομως να ειναι ιδια και τα watt! Eγω λεω καλυτερα να παιξεις με εχινοδορους και βαλισνεριες μον αφου το πας για βιοτοπικης προσεγγισης!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω σκοπο να βαλω φυτα παρα μονο 4-5 ανουμπιες αντε και κανεναν εχινοδορο και καμια βελισνερια... τπτ αλλο......

Τότε οι λάμπες του rio σε καλύπτουν. Τι υπόστρωμα θα βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

ποιες εταιριες βγαζουν διαστασεις για juwel εμενα ειναι 1047mm η λαμπες τ5

Juwel (λογικό )

Sera

Dennerle

Arcadia

Sylvania

Όταν έψαχνα για μένα στην ίδια διάσταση βρήκα στις παραπάνω εταιρίες, μπορεί να υπάρχουν και σε άλλες.

Το θέμα είναι να τις βρεις και σε κάποιο κατάστημα εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τότε οι λάμπες του rio σε καλύπτουν. Τι υπόστρωμα θα βάλεις?

δεν εχω σκοπο να βαλω κανενα φυτο ελεγα να βαλω μονο ανουμπιες γιαυτο εχω βαλει μονο ασπρη χαλαζιακη αμμο λεπτοκοκκη

θα ηθελα πολυ να βαλω κανεναν εχινοδορο αλλα δε θα το κανω διοτι επλωνει πολλες ριζες και δε θελω.... και οσο για τις βελισνεριες ειναι υποσκεψη διοτι δεν θελω να μου αρχισουν οι σαπιλες μεσα στο ενυδρειο ειχα 2 χρονια φυτεμενο και εχω ασχημες εμπειριες με το συγγεκριμενο φυτο....

εχετε να προτεινεται καμια λαμπα στα 6000κ-6500κ με λινκ? ελεγα να παρω την colure juwel αλλα ειναι σαν την grolux απο οτι ειδα....

και κανενα φυτο επιφανεια?(που να μην το χαλαει η θερμοκρασια 29+C και η αναταραξη)

Link to comment
Share on other sites

τι λετε για την hagen life glo t5 ? θα τονιζει τα χρωματα των δισκων...? η αλλη θα ειναι η juwel nature 4100k

Link to comment
Share on other sites

τι λετε για την hagen life glo t5 ? θα τονιζει τα χρωματα των δισκων...? η αλλη θα ειναι η juwel nature 4100k

Αν την βρεις την life glo!

Link to comment
Share on other sites

την βρηκα αλλα ειναι ακριβη.... να την παρω η μπα....?

Link to comment
Share on other sites

Α την εχεις σε τ5 γιαυτο! Εγω την ψαχνω εδω και 2 χρονια σε τ8!!! Ειναι μια καλη λαμπα!

Ποσο την βρηκες;

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω ανουμπιες αντε και καμια βελισνερια... ειναι οκ σαν λαμπα? οσον αφορα το χρωματισμο των ψαριων... με τι αλλη λαμπα λες να την συνδιασω?

Link to comment
Share on other sites

Αν θα πας σε glo θα παρεις και την flora glo για φυτα και ειναι προς το ροζ μωβ ή την sun glo που ειναι κιτρινωπη και εισαι σπεσιαλ! Αλλα νομιζω και η flora glo ακριβουτσικη ειναι!

Μια χαρα λαμπα ειναι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

δεν θα βαλω καθολου φυτα μονο καμια ανουμπια...και αποσο ξερω η ανουμπιες θελουν λιγο φωτισμο....

απο την αλλη γιαυτο θελω να βγαλω την day που ειναι στα 9000κ και λεω να βαλω μια στα 6000κ στη θεση της.... και μιας και δε θα βαλω φυτα δε θελω να εχω αλγες....

απλα δεν ξερω αν τα χρωματα των δισκων θα τονιζονται μια μια 6000κ και με μια 4000κ.... (με το φασμα εννοω)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

βρε παιδια ψαχνω τοση ωρα για αλλη εταιρια για λαμπα στα 1047mm t5, για το rio 300 σε κελβιν καπου 5000-6500κ και δε βρισκω τπτ,εχει κανεις κανενα λινκ να στειλει?

γτ η μπροστα λαμπα ιναι η juwel day στα 9000κ και εχω αρχισει να εχω κυανοβακτυριο στην αμμο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασε να περιορίσεις το φώς της με αλουμινόχαρτο σε κάποια σημεία ώστε να μετριάσεις το φώς που βγάζει. Έτσι θα έχεις και κάποια ΄λιγότερα φωτεινά σημεία, π.χ στις άκρες. Έχω κάνει το ίδιο σε rio 240. Έχω αφήσει φωτισμό μόνο στο κέντρο.

Άλλη σκέψη μιας και πλησιάζει και καλοκαίρι κρεμαστό φωτιστικό με λάμπες λιγότερων watt. Θα βάλω 2 χ 39. Έτσι δεν θα έχεις και ανεβασμένες θερμοκρασίες-ανεμιστηράκια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...