Jump to content

Αλγη..


JOHN1801

Recommended Posts

για green beard ελεγα και εγω αλλα δεν ημουν και πολυ σιγουρος.να αυξησω λιγο το co2? τωρα το δουλευω γυρω στις 120φυσαλιδες/λεπτο.

Έγινε επεξεργασία - JOHN1801
Link to comment
Share on other sites

Από φωτισμό πως πας ??

Βλεπω την φόρμα που είχες συμπληρώσει για την προηγούμενη άλγη αλλά με τον φωτισμό το έχασα λίγο :(

Aν δεν σου είναι κόπος φτιάξτην ξανά Φόρμα Διαγνωσης

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : green beard algae
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 200 λιτρα(100*40*50)
- Φωτισμός: 4x30watt T8 (2x4500 kelvin & 2x6500kelvin) χρηση ανακλαστηρων τις juwel.Φωτοπεριοδος 8 ωρες.αυτη τη στιγμη δουλευουν οι 3 απο τις 4 λαμπες δηλ. 90watt
- Βυθός και Υπόστρωμα:ψιλοκοκο χαλικακι
- Διοξείδιο του Άνθρακα:2κιλη μπουκαλα.(24ωρη λειτουργια)χωρις ph controller
- Οξυγόνο: αναταραξη επιφανειας μετρια
- Φίλτρανση: FLUVAL 305(1000lt/h)
- Φυτα: valisneria spiralis,hygrophila polysperma,rotala rotundifolia,cryptocoryne undulata)
- Ψάρια: 4 σκαλαρια
- Ρουτίνες: αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα το 20% με προσθηκη αντιχλωριου,seachem flourish 1ml/ημερα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,5
- KH: 10
- GH: 10
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2:0
- ΝΟ3: (Νιτρικά):12,5
- PO4: 0,03
- Fe: (Σίδηρος)
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό)
- Θερμοκρασία:26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:tetra
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού:
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

Link to comment
Share on other sites

Την μπουκάλα την έχεις καιρό??Η ροή της είναι σταθερή ή είχες/έχεις αρκετές αυξομειώσεις μέχρι να την σεττάρεις ??

Link to comment
Share on other sites

τη μπουκάλα τη δουλεύω περίπου 5 μέρες τώρα και γενικότερα τώρα αρχίζω να σταθεροποιω το όλο σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή προσπάθησε να σταθεροποιήσεις την ποσότητα του co2 και σταμάτησε και το flourish.

Λίπασμα δεν νομίζω πως σου χρειάζεται για τα φυτάκια που έχεις αλλά εσύ τα παρατηρείς και ξέρεις

καλύτερα.

Τις πέτρες θα τις έβγαζα,θα τις καθάριζα,θα τις έβραζα,χωρίς χλωρίνες κτλ φυσικά !!

Κάνε και λίγο μεγαλύτερες αλλαγες νερού και βλέπουμε.

Επίσης το Ph σου σαν να είναι λίγο ανεβασμένο για τα σκαλάρια.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που μου κανει εντύπωση είναι οτι πριν βάλω το CO2 είχα ph-8,kh-10,gh-10 και τώρα που λειτουργεί μια εβδομάδα το CO2 έχω ph-7.5,kh-13,gh-15.γιατί μπορεί να γινεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα έχεις τσεκάρει οτι και να πουμε ίσως να είναι λάθος.

Εφόσον χαμήλωσε το ph θα έπρεπε να έχουν μεταβληθεί έστω και ελάχιστα οι σκληρότητες.

Με δεδομένο λοιπόν οτι μετράς σωστά μήπως να έπαιρνες και ένα μπουκάλι ακουαφορτε να τσεκάρεις πετρώματα και χαλίκι ??

Link to comment
Share on other sites

μισό γιατί μπερδεύτηκα.... όταν έχεις ασβεστολιθικό πέτρομα ή άμμο δεν ανεβαίνει το ph; κάνω λάθος ;

Link to comment
Share on other sites

ok θα τα τσεκαρω και θα σας πω! παντως σημερα εκανα μια καλη αλλαγη νερου και καθαρισα ολο το βυθο απο την green beard.θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να εχουμε μια αναλογια co2 και φωτισμου.δηλαδη τι εννοω,οταν εχουμε αρκετο φωτισμο στο ενυδρειο πρεπει να ριχνουμε και πολυ co2 ή το αντιστροφο? μπορουμε να πουμε κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

μισό γιατί μπερδεύτηκα.... όταν έχεις ασβεστολιθικό πέτρομα ή άμμο δεν ανεβαίνει το ph; κάνω λάθος ;

Ολα ανεβαινουν.

ok θα τα τσεκαρω και θα σας πω! παντως σημερα εκανα μια καλη αλλαγη νερου και καθαρισα ολο το βυθο απο την green beard.θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να εχουμε μια αναλογια co2 και φωτισμου.δηλαδη τι εννοω,οταν εχουμε αρκετο φωτισμο στο ενυδρειο πρεπει να ριχνουμε και πολυ co2 ή το αντιστροφο? μπορουμε να πουμε κατι τετοιο?

Οταν εχεις πολυ φως,ριχνεις και πολυ co2

Link to comment
Share on other sites

μισό γιατί μπερδεύτηκα.... όταν έχεις ασβεστολιθικό πέτρομα ή άμμο δεν ανεβαίνει το ph; κάνω λάθος ;

οταν ειναι ασβεστολιθικα σιγουρα ανεβαινει,απλα εγω ειπα σε καποιο post παραπανω οτι πριν βαλω τη μπουκαλα ειχα ph-8,gh-10,kh-10.απο τοτε που εβαλα τη μπουκαλα,εδω και μια εβδομαδα δηλαδη εχω ph-7.5,kh-13,gh-15.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτες οι πετρες που εχεις ειναι κατα 99% ασβεστολυθικες.

Τωρα,η αλγη που εχεις στο χαλικι εμενα μου μοιαζει και κυανο..Τα υπολοιπα μαλλον ειναι green beard

Link to comment
Share on other sites

θα αφησω σταθερα το φωτισμο μου στα 90watt(8 ωρες φωτοπεριοδο) και τις φυσαλιδες στη μπουκαλα στις 110/λεπτο.θα του δωσω λιγο χρονο ακομα αφου ετσι κι αλλιως σημερα καθαρισα τα παντα,και τις πετρες και το βυθο.εαν ξαναβγει τοτε......... :bigemo_harabe_net-87: ...........δεν ξερω και'γω τι θα κανω!

Link to comment
Share on other sites

μισό γιατί μπερδεύτηκα.... όταν έχεις ασβεστολιθικό πέτρομα ή άμμο δεν ανεβαίνει το ph; κάνω λάθος ;

Όλα ανεβαίνουν με τα ασβεστολιθικά αλλά το co2 τα ρίχνει.

Παίξε έτσι όπως είπες παραπάνω για λιγες μέρες ,τσέκαρε και με ακουφόρτε και μας ενημερώνεις για την εξέλιξη. . . :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι κυανο αυτο στο χαλικι σου,δεν κανεις τιποτα με το να το καθαρισεις,θα σου ξαναβγει,

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι κυανο αυτο στο χαλικι σου,δεν κανεις τιποτα με το να το καθαρισεις,θα σου ξαναβγει,

τι προτεινεις αν ξαναβγει? να κανω χρηση ερυθρομικινης?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν απ'οτι βλέπω η αλγη κανει ξανά την εμφάνιση της.θα ήθελα να ρωτήσω αν κάνω χρήση ερυθρομυκινης θα έχω προβλημα με τα φυτά μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...