Jump to content

60Lt Μεσσογειακο


Recommended Posts

Πριν λίγες μέρες αποφάσησα να κάνω κ πάλι το Hobby μου (ερχόμενος απο την Αμερικη) και στην Ελλάδα. Εκεί διατηρούσα ένα τροπικό Θαλασσινό 200γαλόνια για πάνω απο 4 χρόνια.

Εδώ ξεκίνησα δειλά με ένα μίκρο 60lt που θέλω να το κάνω Μεσσογειακό. Έ

χω βάλει μόνο άμμο μέσα (βράχο θα πάω την Κυριακή να βγάλω) και μερικά ψαράκια που έπιασε ενας πιτσιρικάς. 1 σπαράκι 1 κοκοβιό μια καλόγρια κ ένα ζήλο. μαζί με 2 αχινούς.

Τα ψάρια μου φαίνοντε πολύ ΝΟΘΡΑ. κάθονται σχεδόν ακίνητα κ δεν τρώνε. η Θερμοκρασία είναι περίπου στους 22 όλη μέρα.

Ο φωτισμός είναι απλός (όχι το απαλό μπλέ χρώμμα που είχα στο Αμερικα) γιατί όπους μου είπαν δε χρειάζονται αφτές οι λάμπες για μεσσογειακό. Φίλτρο ενεργού άνθρακα πάλι μου είπαν πως δε χρειάζετε για τέτοιο μικρό ενυδρίο. Έχει μόνο μια μικρή αντλία που ανακυκλώνει το νερό μέσω ενώς συστήματος με σφουγκάρι κ βαμβάκι (νομίζω πως είναι καθαρα γλυκού νερου).

Διαβάζω κ ξαναδιαβάζω τα άρθρα σας για τα μεσσογειακά αλλά δε καταλαβαίνω την ελληνική ορολογία.

Τί πρέπει να προσέξω? Τί πρέπει να τα ταίζω (Brime shrimp δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να βρω εδω που είμαι) μας έφαγε η αποκέντρωση βλεπετε... Αφυδατωμένη γαρίδα κάνει? κατεψηγμένη? Με τα φώτα? τι γίνετε?

Θα χρειαστώ αρκετή βοήθεια αλλά ΘΕΛΩ να τα καταφέρω γιατί τόσα χρόνια πλήρωνα πράγματα στα Αμερικανάκια που εδώ υπάρχουν σε αφθονία και είναι ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΑ απο οτιδήποτε άλλο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλογρια ΤΕΛΟΣ!!!! Μετά απο 5 ώρες στο ενυδρίο δεν άντεξε... Κολιμπούσε περισσότερο απ ολα τα άλλα... το ένα της μάτι όμως φαινόταν τραυματισμένο. Ο κοκκοβιός είναι ο μόνος που τρώει και φαίνετε πως δεν τον έχει πειράξει. Σπάρος μονίμος σε μια γωνία. Ζήλος μονίμος στο βυθό ή μέσα στην άμμο. HEEEEELLLLPPPPP!!!!! :lmao::lmao::rasp::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε totisgr

Καλώς όρισες στην πατρίδα και στο Aquazone.

Χαίρομαι ιδιαίτερα για την απόφασή σου να ασχοληθείς με την τόσο ενδιαφέρουσα, αλλά ταυτόχρονα τόσο παρεξηγημένη κατηγορία του Μεσογειακού ενυδρείου.

Κατ΄ αρχήν θα ήθελα να σου πω, ότι θα πρέπει να διαβάσεις αρκετά πριν από οτιδήποτε εγχείρημά σου, ώστε να γνωρίζεις ακριβώς τι κάνεις και γιατί πρέπει να το κάνεις.

Θα σε συμβούλευα να απελευθερώσεις το συντομότερο τα ψαράκια σου στη θάλασσα και να βάλεις νέα, όταν το σύστημά σου θα είναι ώριμο να δεχτεί τέτοιους οργανισμούς. Διαφορετικά θα έχουν όλα την ίδια κατάληξη με την καλόγρια, η οποία πληροφοριακά ανήκει και στα πιο ανθεκτικά είδη.

Οποιαδήποτε βαριά τροφή, από αυτές που αναφέρεις, είναι απαγορευτική για το ενυδρείο σου, αφού δεν υπάρχει ικανή βιολογική επεξεργασία. Το ενυδρείο σου αυτή τη στιγμή είναι πλούσιο σε τοξικά αμμωνιακά παράγωγα στα οποία οφείλεται και το πρόβλημα του ματιού της καλογριάς και φυσικά η απώλειά της.

Θα σε συμβούλευα να αρχίσεις από την αρχή το set up του συστήματός, ακολουθώντας σωστά και προοδευτικά βήματα, ώστε να ωριμάσει σωστά και να υποδεχτεί τους πρώτους φιλοξενούμενους οργανισμούς.

Όσον αφορά τον φωτισμό οι Τ8 λάμπες των 10000Κ λευκές και ακτινικές, είναι οι πιο ενδεδειγμένες. Στην περίπτωσή σου δύο λευκές και μία ακτινική, με σταδιακό άναμμα, είναι αρκετές και θα αναδείξει πολύ καλά τα χρώματα των οργανισμών.

Πιστεύω ότι το σχετικό άρθρο έχει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι, ενώ δεν παρουσιάζει κάποια δυσκολία για οποιονδήποτε χομπίστα, που διαθέτει τις βασικές γνώσεις.

Θα έλεγα να το μελετήσεις προσεκτικά και κατόπιν ότι απορίες έχεις, μπορείς να τις συζητήσεις με τους Φίλους μας, θέτοντας τα ερωτήματά σου στην κατηγορία του Μεσογειακού ενυδρείου.

Τέλος θα ήθελα να κάνω μια γενική παρατήρηση. Το Μεσογειακό σύστημα, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να εκλαμβάνεται σαν το "ενυδρείο του φτωχού". Πρόκειται για ένα ολοκληρωμένο φυσικό βιολογικό σύστημα, που απαιτεί ιδιαίτερη φροντίδα και υπευθυνότητα από τον χομπίστα ενυδρειστή. Όπως όλα τα φυσικά συστήματα, εκπτώσεις δεν επιδέχεται.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό άρθρο μηλάς. Είναι εύκολο να βαλεις εδω ενα Link? Εγώ επιμένω πως χριάζετε καλλύτερη κυκλοφορία νερού. Δούλεβε με τα φίλτρα μονο πάνω απο 2 εβδομάδες. Το αλάτι είναι σωστό.PH κ αμμωνία δυστυχός εδω στην Πύλο δεν υπάρχει τρόπος να μετρίσω. Καλαμάτα δεν έχω βρεί κανένα μαγαζί με θαλασσηνά ενυδρία. Το Skimmer είναι αυτό που λέω φίλτρο άνθρακα?

Ευχαριστώ για όλη τη βοηθεια απ όλεσ τις υπέροχεσ ερωτήσεις κ απαντίσεις. Τελικά τί τροφή πρέπει να βάζω?

Link to comment
Share on other sites

Σαν αρχή ξεκίνα από εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3076

Είμαι σίγουρος πως έχεις αυξημένες τιμές στο ενυδρείο σου. Στο στάδιο που βρίσκεται τώρα το σύστημά σου, μόνο μερικά φυλλαράκια αποξηραμένης τροφής, μπορείς να ρίχνεις και να κάνεις συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού.

Πάντως θα επιμείνω να απελευθερώσεις τα ψαράκια.

Το skimmer δεν έχει καμία σχέση με τον άνθρακα. Πρόκειται για μια συσκευή, που απομακρύνει κυρίως τα οργανικά διαλύματα, από το νερό. Και τα δύο, όπως και το αντι P-Si, είναι απαραίτητα για ένα θαλασσινό σύστημα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηλθες στο Aquazone!

Θα προσπαθησω να σου δωσω και εγω την δικη μου αποψη πανω στις αποριες σου.

Πριν λίγες μέρες αποφάσησα να κάνω κ πάλι το Hobby μου (ερχόμενος απο την Αμερικη) και στην Ελλάδα. Εκεί διατηρούσα ένα τροπικό Θαλασσινό 200γαλόνια για πάνω απο 4 χρόνια.

Πολυ μεγαλη εμπειρια το θαλασσινο που ειχες ηδη. Δεν μας ειπες ομως εαν εννοουσες με ψαρια ή μονο reef.

Εδώ ξεκίνησα δειλά με ένα μίκρο 60lt που θέλω να το κάνω Μεσσογειακό. Έ

χω βάλει μόνο άμμο μέσα (βράχο θα πάω την Κυριακή να βγάλω) και μερικά ψαράκια που έπιασε ενας πιτσιρικάς. 1 σπαράκι 1 κοκοβιό μια καλόγρια κ ένα ζήλο. μαζί με 2 αχινούς.

Τα ψάρια μου φαίνοντε πολύ ΝΟΘΡΑ. κάθονται σχεδόν ακίνητα κ δεν τρώνε. η Θερμοκρασία είναι περίπου στους 22 όλη μέρα.

Ο φωτισμός είναι απλός (όχι το απαλό μπλέ χρώμμα που είχα στο Αμερικα) γιατί όπους μου είπαν δε χρειάζονται αφτές οι λάμπες για μεσσογειακό. Φίλτρο ενεργού άνθρακα πάλι μου είπαν πως δε χρειάζετε για τέτοιο μικρό ενυδρίο. Έχει μόνο μια μικρή αντλία που ανακυκλώνει το νερό μέσω ενώς συστήματος με σφουγκάρι κ βαμβάκι (νομίζω πως είναι καθαρα γλυκού νερου).

Σιγουρα χρειαζεσε παραπανω ροη, αλλα εντυπωση μου κανει πως καποιος σου ειπε οτι δεν χρειαζετε σωστο φασμα φωτος το μεσογειακο..

Διαβάζω κ ξαναδιαβάζω τα άρθρα σας για τα μεσσογειακά αλλά δε καταλαβαίνω την ελληνική ορολογία.

Τί πρέπει να προσέξω? Τί πρέπει να τα ταίζω (Brime shrimp δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να βρω εδω που είμαι) μας έφαγε η αποκέντρωση βλεπετε... Αφυδατωμένη γαρίδα κάνει? κατεψηγμένη? Με τα φώτα? τι γίνετε?

Θα χρειαστώ αρκετή βοήθεια αλλά ΘΕΛΩ να τα καταφέρω γιατί τόσα χρόνια πλήρωνα πράγματα στα Αμερικανάκια που εδώ υπάρχουν σε αφθονία και είναι ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΑ απο οτιδήποτε άλλο.

Ευχαριστώ.

Επισης μου κανει εντυπωση η ερωτηση σου για το σκιμμερ. Δεν ξερεις τι ειναι το σκιμμερ? Δεν ειχες σκιμμερ στο 200γαλονια ενυδρειο σου στην Αμερικη? Ειναι ισως το ποιο κοινο εργαλειο-φιλτρο που υπαρχει στο θαλασσινο παγκοσμια.

Θα ηταν πολυ χρησιμο να μας εδινες καποια παραπανω στοιχεια σχετικα με την εμπειρια σου για να μπορεσουμε να σε κατευθηνουμε αναλογα.

Προσωπικα πιστευω πως το ενυδρειο σου ειναι προς το παρον αστρωτο, και χρησιμο θα ηταν να αφηνες τα ζωντανα για να κανει το ενυδρειο το κυκλο του και να καταφερεις να εχεις μια πληρη εικονα του νερου σου απο θεμα τιμων.

Οπως αλατοτηTα-salinity, PH, kh, ca, NO3, NO2 kai nh4. Δηλαδη περα απο την αλατοτητα μιλαμε για την ανθρακικη σκληροτητα, το ασβεστιο, τα νιτρικα, τα νιτρωδη και την αμμωνια σου.

Link to comment
Share on other sites

Eίχα φίτρα με άνθρακα. Δε λέγονταν Skimmer... Τουλάχιστον δε τα λένε έτσι εκει. Πρέπει να κάνει κύκλο. Θα πάρω "βιολογικό Φίλτρο" και με πέτρα θα το αφίσω να κάνει κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βρίκα Tests για το νερο... NH3 NH4 einai full... (καιμένο το νεράκι έγινε μαυρο) PH 7 περίπου και ΝΟ3 μηδέν. Σήμερα εγκατέστισα και σωστά φίλτρα. μακαρόνι, άνθρακας κτλ... (βιολογικο) την σωστή ακτινική λάμπα ακόμα την περημένω. Σε πόσο περίπου καιρό θα στρώσει το νερό. Πρέπει να κάνω τίποτε άλλο για να στρώσει το νερό?

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν είχα ξανασυναντίσει τέτοια προβλήματα. Έξω τα πάντα τα αγοράζαμε... ακόμα και το νερό... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί μια γενναία αλλαγή νερού, απομάκρυνση των ψαριών ( αν δεν έχουν συχωρεθεί) και σταμάτημα του ταΐσματος. Θα χρειαστεί να μετράς τις τιμές της αμμωνίας , των νιτρωδών και των νιτρικών, καθημερινά για να βλέπεις την πορεία του κύκλου του αζώτου.

Πιστεύω ότι θα χρειαστεί τουλάχιστον ένας μήνας από τη στιγμή που έβαλες τα βιολογικά υλικά, για να κάνει κύκλο και να γίνει το νερό ασφαλές, για κάποια μικρή βιοφόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως... μέσα σε ένα βράδυ η αλλαγή είναι δραματική... Ο σπάρος είναι όλο ζωντάνια... Το σκορπίδι γεμάτο χρώμματα. Ο ζήλος εξακολουθεί να κρήβετε κ ο κοκοβιός ζεί κ βασιλέβει... τα επίπεδα αμμωνίας έπεσαν δραμματικά. το PH ανέβικε λίγο... είμαστε σε καλό δρόμο. κάποιος μου έδωσε artemina (μικροσκοπικά αυγά που εκολάπτοντε σε νερό) κάνουν για φαγητό. (μελλοντικά)... Υπάρχει εμπειρικός τρόπος μέτρησης της αλλατότιτας? δεν βρίσκω πουθενά πικνόμετρο... Επιτέλους θα ξεκινίσω μεσσογειακό....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βρίκα Tests για το νερο... NH3 NH4 einai full... (καιμένο το νεράκι έγινε μαυρο) PH 7 περίπου και ΝΟ3 μηδέν. Σήμερα εγκατέστισα και σωστά φίλτρα. μακαρόνι, άνθρακας κτλ... (βιολογικο) την σωστή ακτινική λάμπα ακόμα την περημένω. Σε πόσο περίπου καιρό θα στρώσει το νερό. Πρέπει να κάνω τίποτε άλλο για να στρώσει το νερό?

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν είχα ξανασυναντίσει τέτοια προβλήματα. Έξω τα πάντα τα αγοράζαμε... ακόμα και το νερό... :lmao:

Και όμως... μέσα σε ένα βράδυ η αλλαγή είναι δραματική... Ο σπάρος είναι όλο ζωντάνια... Το σκορπίδι γεμάτο χρώμματα. Ο ζήλος εξακολουθεί να κρήβετε κ ο κοκοβιός ζεί κ βασιλέβει... τα επίπεδα αμμωνίας έπεσαν δραμματικά. το PH ανέβικε λίγο... είμαστε σε καλό δρόμο. κάποιος μου έδωσε artemina (μικροσκοπικά αυγά που εκολάπτοντε σε νερό) κάνουν για φαγητό. (μελλοντικά)... Υπάρχει εμπειρικός τρόπος μέτρησης της αλλατότιτας? δεν βρίσκω πουθενά πικνόμετρο... Επιτέλους θα ξεκινίσω μεσσογειακό....!!!!

Συγνωμη, αλλα σε μια ημερα, απο ΡΗ7 και αμμωνια φουλ, μετα ολα να πηγαινουν καλα. Απλα αυτο δεν γινεται. Επισης αναφερεις πως το νερο σου εγινε μαυρο. Καθαρισε ξαφνικα? Πως εγιναν ολα αυτα? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

«Ο σπάρος είναι όλο ζωντάνια... Το σκορπίδι γεμάτο χρώμματα. Ο ζήλος εξακολουθεί να κρήβετε κ ο κοκοβιός ζεί κ βασιλέβει...»Όλα αυτά στα 60l και είναι ευτυχισμένα???

Ωραίος… εγώ τι κάνω λάθος και στα 170l έχω δυο ψαράκια και μαλώνουν???

Έχεις να μου προτείνεις κάτι???

Link to comment
Share on other sites

ανέβασε μια φωτογραφία για να δούμε τα όμορφα ψαράκια . :lmao::lmao: .

.. το σκορπίδι είναι το αγαπημένο μου ..

:rasp::lmao::D:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνουν σιγά σιγά γιατί αλλάζω 2 κουβάδες νερό την ημέρα :rasp: Φώτο σε μερικές μέρες που θα μπεί κ η πέτρα...

Link to comment
Share on other sites

Ώπα. Ο κάθε κουβάς είναι περίπου 18 λίτρα άντε να σου πω ότι έχεις 15λίτρα.

Αρα 2Χ15=30 Λίτρα. Ενυδρείο=60 Λίτρα αποκλείεται καθαρά. Άρα κάθε μέρα κάνεις αλλαγή >50%?

Και όλα ζουν και βασιλεύουν?

Link to comment
Share on other sites

Ώπα. Ο κάθε κουβάς είναι περίπου 18 λίτρα άντε να σου πω ότι έχεις 15λίτρα.

Αρα 2Χ15=30 Λίτρα. Ενυδρείο=60 Λίτρα αποκλείεται καθαρά. Άρα κάθε μέρα κάνεις αλλαγή >50%?

Και όλα ζουν και βασιλεύουν?

φαίνεται ότι το σκορπίδι φιλτράρει τα πάντα με τα βράγχια του ..

.. αμμωνίες .. νιτρικά .. και όλα τα κακά.. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Περίπου το μισό κάθε μέρα αλλάζει ναι... Κατευθείαν απο τη θάλλασα. Αμμωνία ακόμα υπάρχει που μέτρισα σήμερα αλλάπέφτει. ελπίζω με τις πέτρες να στρώσει λίγο. PH στο 8 και νιτρικά 0... ακόμα θέλει δουκειά βέβαια... Ο χρόνος θα δείξει.... Πότε να αρχίζω να ταίζω???

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα εφόσον τα λίτρα σου είναι λίγα για τα ψάρια που κρατάς να τα επιστρέψει πίσω στην Θάλασσα να περιμένεις να στρώσει το ενυδρείο από τιμές και αργότερα να βάλεις κάποια μικρά ψαράκια.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που ενώ είχες ενυδρείο στην Αμερική όπως λες δεν είχες ακούσει ποτέ για τα skimmer. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φώτο... Ακόμα θέλει πράγματα για να δείξει... Τις Φυσαλίδες τις έχω προσορινά μέχρι να στρώσει το νερό. Βλέπω πως βοηθάνε...

post-3447-1173517662_thumb.jpg

post-3447-1173517686_thumb.jpg

post-3447-1173517702_thumb.jpg

post-3447-1173517719_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα οι φυσαλίδες να είναι ο λόγος της μέχρι τώρα επιτυχίας…

Μήπως να επέστρεφες τα μεσογειακά ψαράκια στο φυσικό τους περιβάλλον???

Φτιάξε το ενυδρείο και μετά ξαναβάζεις…

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο δείχνει το ενυδρειάκι σου.

Φρόντισε όμως να το εμπλουτίσεις με κάποια καλά βραχάκια, ζωντανά από τη θάλασσα. Τα ψαράκια θα αισθανθούν πολύ καλύτερα και η βιολογία του συστήματός θα αναβαθμιστεί.

Αυτή τη στιγμή η ισορροπία βασίζεται στη άμμο και για το λόγο αυτό δεν θα πρέπει να την ανακατεύεις, και φυσικά στις συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λέω να αλλάξω ΟΛΟ το νερό μου σήμερα μιας κ η αμμωνία είναι ακόμα σε ψηλά επίπεδα. Θα διμιουργίσει πρόβλημα αυτό. Τή λέει η εμπειρία σας?

Link to comment
Share on other sites

Λέω να αλλάξω ΟΛΟ το νερό μου σήμερα μιας κ η αμμωνία είναι ακόμα σε ψηλά επίπεδα. Θα διμιουργίσει πρόβλημα αυτό. Τή λέει η εμπειρία σας?

Με ποιο τρόπο περιμένεις να πέσει η αμμωνία????

Αν αλλάξεις το νερό, η αμμωνία θα πέσει για μερικές μέρες και μετά θα τραβήξει τον ανήφορο.

Τι έχεις κάνει για τη βιολογική ισορροπία του συστήματός σου????

Link to comment
Share on other sites

me to filtrarisma den peftei h amonia? xreiazonte ximika? h kalytera na balo LiveRock? Paratirisa akoma arketh posotita akatharsion sthn ammo. na xrisimopoihso mia trompa bithou gia katharismo?

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες αποφάσησα να κάνω κ πάλι το Hobby μου (ερχόμενος απο την Αμερικη) και στην Ελλάδα. Εκεί διατηρούσα ένα τροπικό Θαλασσινό 200γαλόνια για πάνω απο 4 χρόνια.

Ευχαριστώ.

Τελικα ειχες ενυδρειο 800λιτρα θαλασσινο στην Αμερικη ή οχι? Διοτι οι αποριες σου ειναι αποριες ανθρωπου που εχει πληρη αγνοια για το χομπι και οχι την εμπειρια-σχολειο 4 ετων...... :thaman:

me to filtrarisma den peftei h amonia? xreiazonte ximika? h kalytera na balo LiveRock? Paratirisa akoma arketh posotita akatharsion sthn ammo. na xrisimopoihso mia trompa bithou gia katharismo?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...