Jump to content

60Lt Μεσσογειακο


Recommended Posts

Ekei apla allaza nero mia fora to mhna. Nero pou agorazame. TO enidrio htan arketa megalo kai eixe liverock kai biologika filtra. Amonia den eixe pote. K h apanthsh sou de boithaei. Afth den einai h enoia ton forum? na moirazomaste gnosh? Blepo agnoia apo pet shop ths perioxhs mou gi afto k katefiga sta forum mpas k bro ligh boitheia... Alla to mono pou mou lete einai pos de ksero... to Ksero oti den ksero. Gi afto k rotao. Gia na matho kati ektos aftou pou ksero (oti den ksero) Mperdeftika... telika pos peftei h amonia ksereis??? h apla de mou les? einai mistiko???? :thaman:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ekei apla allaza nero mia fora to mhna. Nero pou agorazame. TO enidrio htan arketa megalo kai eixe liverock kai biologika filtra. Amonia den eixe pote. K h apanthsh sou de boithaei. Afth den einai h enoia ton forum? na moirazomaste gnosh? Blepo agnoia apo pet shop ths perioxhs mou gi afto k katefiga sta forum mpas k bro ligh boitheia... Alla to mono pou mou lete einai pos de ksero... to Ksero oti den ksero. Gi afto k rotao. Gia na matho kati ektos aftou pou ksero (oti den ksero) Mperdeftika... telika pos peftei h amonia ksereis??? h apla de mou les? einai mistiko???? :thaman:

Οταν ασχολουμαστε με ενα χομπι ειναι δεδομενο οτι πρεπει να διαβασουμε λιγο! Απο τη στιγμη που ερχεσαι και μας συστηνεσε σαν γνωστης (4 χρονια reef!!) ειναι δεδομενο να θεωρουμε οτι θα εχεις διαβασει λιγα πραγματα για το Nitrogen Cycle! Λογικο δεν ειναι ?

Εχεις βιολογικο υλικο και αν ναι τι ? Τι εχεις στο ενυδρειο σου ? Κανεις μετρησεις Αμμωνιας, Nitrite και Nitrate ? τι τιμες εχεις ?

Εχεις διαβασει τα αρθρα στην κατηγορια θαλασσινων αρθρων ?

Βοηθησε μας για να σε βοηθησουμε!

Link to comment
Share on other sites

Exo anthraka, asbestio se morfh (makaroni?) Ialobambaka (de ksero pos legete akribos, aspro yliko) kai mia polyesterikh sita. sto enidrio yparxei ammos apo th thalassa. 3 psarakia, katholou petra (tha mpei sintoma) kai fisalides giati eida pos boithane sthn oksigonosh (os pou na balo liverock) Times tora einai arketa xamiles mias k allaksa olo to nero. Prin h ammonia htan full nitrate k nitrite htan k afta terma... (sta kokkina) ph htan 8 stathero. tora ola einai ok alla logo tis terastias allaghs nerou. Ti kano loipon? (to nero einai kateftheian apo th thalassa.

Efxaristo. (pou de me koroidebete me tin agnoia mou) ksero k ego kapoia pragmata se allous tomeis. :thaman: Computer problems rotiste emena...

Link to comment
Share on other sites

Για να πέσει η αμμωνία και τα νιτρώδη, θα πρέπει να περιμένεις να αναπτυχθεί βιολογικά το εσωτερικό φίλτρο που έχεις.

Όσο αυτό ωριμάζει , θα παρατηρείς ότι η αμμωνία θα πέφτει σταδιακά έως ότου μηδενιστεί. Το ίδιο θα παρατηρήσεις και με τα νιτρώδη. Αντίθετα τα νιτρικά σου θα ανεβαίνουν.

Για να γίνει αυτό όμως δεν θα πρέπει να έχεις ψάρια μέσα στο ενυδρείο, γιατί κινδυνεύουν να πεθάνουν. Την απαραίτητη τροφή, για τα βακτηρίδια του φίλτρου, θα την εξασφαλίσεις ρίχνοντας λίγη τροφή στο ενυδρείο.

Όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου, τότε μπορείς να βάλεις το πρώτο, μη απαιτητικό ψάρι. Κατόπιν παρατηρείς και προσθέτεις σταδιακά ψάρια, όσα μπορεί να σηκώσει το φίλτρο σου ή οποιοσδήποτε άλλος βιολογικός μηχανισμός.

Στο φίλτρο σου υπάρχει βιολογικό υλικό? Αν ναι, τι και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Biologiko yliko enoeis ton anthraka k to asbestio? exei arketo k apo ta 2...

Ο άνθρακας ανήκει στα υλικά του χημικού φίλτρου. Ασβέστιο δεν χρησιμοποιούμε ποτέ σε φίλτρα. Πιθανά να εννοείς κάποιο άλλο υλικό.

Το βιολογικό υλικό είναι συνήθως, κάποια κεραμικά, με μορφή μικρής μπάλας ή μακαρονιού, στους πόρους των οποίων αναπτύσσονται οι αποικίες των βακτηριδίων, τα οποία αναλαμβάνουν το μεταβολισμό των οργανικών αποβλήτων, που παράγουν οι φιλοξενούμενοι οργανισμοί.

Αν δε υπάρχει τέτοιο υλικό, τότε πρέπει άμεσα να προμηθευτείς, γιατί ποτέ δεν θα μεταβολίζεται η παραγόμενη αμμωνία.

Βιολογική επεξεργασία, μπορεί να εξασφαλιστεί και από τη ζωντανή άμμο του ενυδρείου σου, αρκεί να μη την ανακατεύεις ποτέ. Όπως επίσης και από το ζωντανό βράχο, αρκεί και πάλι να είναι προσεκτικά επιλεγμένος, σύμφωνα με τις προδιαγραφές, που χρειαζόμαστε, να είναι σωστά στημένος και τέλος να έχει τη σωστή κυκλοφορία νερού γύρω του.

Το εσωτερικό φίλτρο, που διαθέτει το ενυδρείο σου, δεν θα μπορέσει ποτέ να εξασφαλίσει βιολογική ισορροπία στο σύστημά σου, εκτός αν αυτό, έχει μόνο ένα ψαράκι.

Αν εξασφαλίσεις όλα τα πιο πάνω, τότε θα μπορέσει να λειτουργήσει σωστά, το κλειστό σου σύστημα και να εξασφαλίσει τις απαραίτητες συνθήκες για τη διαβίωση των φιλοξενούμενων οργανισμών.

Καλή συνέχεια και θα σε παρακαλούσα να γράφεις Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως δεν είναι σπάρος αλλά μελανούρι :thaman:

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτο είναι μελανούρι ναι. Αλλα το άφησα γιατι δε νομίζω πως θα άντεχε. τώρα είναι σπάρος :thaman: Μακαρόνι έχω αρκετό. Χρειάζετε να βρώ χρόνο να βουτίξω για πέτρα. Ευχαριστώ για την βοήθεια. Διλαδί το μακαρόνι δε χρειάζετε ποτέ αλλαγή? γιατί βλέπω πως το σχήμα του (1 μήνα τωρα που είναι μέσα) έχει αλλάξει λίγο. έχουν διμιουργιθεί περισσότεροι πόροι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτο είναι μελανούρι ναι. Αλλα το άφησα γιατι δε νομίζω πως θα άντεχε. τώρα είναι σπάρος :thaman: Μακαρόνι έχω αρκετό. Χρειάζετε να βρώ χρόνο να βουτίξω για πέτρα. Ευχαριστώ για την βοήθεια. Διλαδί το μακαρόνι δε χρειάζετε ποτέ αλλαγή? γιατί βλέπω πως το σχήμα του (1 μήνα τωρα που είναι μέσα) έχει αλλάξει λίγο. έχουν διμιουργιθεί περισσότεροι πόροι νομίζω.

Άν και είμαι άσχετος από θαλασσινό και βασικά ψάχνομαι, Λέω όχι! Το μακαρόνι ούτε το αλλάζεις αλλά ούτε και το πλένεις καθόλου αυτό το διάστημα, έστω και αν φαίνεται λίγο λερωμένο ή παραμορφωμένο όπως λες!

Link to comment
Share on other sites

Το κεραμικό μακαρόνι, που χρησιμοποιείται για βιολογικό υλικό (προσοχή γιατί υπάρχει και μακαρόνι, που χρησιμεύει, μόνο σαν προφίλτρο), δεν χρειάζεται αλλαγή, παρά μόνο πλύσιμο με νερό από το ενυδρείο, όταν μπουκώνει.

Παρ' όλα αυτά έχει ημερομηνία λήξης. Μετά από κάποια, χρόνια πρέπει να το αντικαταστήσεις σταδιακά. Τον ακριβή χρόνο αντικατάστασής του, θα το βρεις στις οδηγίες της συσκευασίας. Ο λόγος που επιβάλλεται η αντικατάστασή του, είναι ότι με το χρόνο τρίβεται και δημιουργούνται μεγάλοι πόροι, που είναι ακατάλληλοι για τη δημιουργία βακτηριακών αποικιών.

Αν νομίζεις ότι βρίσκεται σε αυτό το στάδιο, τότε θα πρέπει να το αντικαταστήσεις. Προσοχή όμως, η αντικατάστασή του θα πρέπει να γίνει σταδιακά, και όχι όλο μαζί.

Σύγχρονα κεραμικά υλικά, όπως της Eheim τα μπιλάκια, δεν χρειάζονται ποτέ αλλαγή, σύμφωνα με τις οδηγείς της εταιρείας. Για το λόγο αυτό θα πρότεινα να τα προτιμήσεις, όταν θα αποφασίσεις να κάνεις αλλαγή του βιολογικού υλικού σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυο μήνες τώρα και το νερό έχει πια στρώσει. Προχθές μετά απο σύντομη βουτιά έβγαλα μερικές πέτρες και ανεμώνες. Οι Κόκκινοι αστερίες είμε μέσα περίπου 1 μήνα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Με βλέπω για μεγαλύτερα λίτρα ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ γιατι τα 60 λίτρα είναι λίγα τελικά. Όλα είναι ψαρεμένα απο τη φοινικούντα φίλε Νίκο (μιας και είδα οτι είχες βουτίξει εκεί κοντά περσι) Είμαι απο τους τυχερούς που ζούν κοντά σ αυτή την περιοχή (Πύλο) αλλά ατυχος γιατί τα ΠΑΝΤΑ είναι μακρια μας.

Ελπίζω να σας αρέσει η φώτο (το ξέρω πως το γυαλί δεν είναι καθαρό) έχω 50-60 πιτσιρίκια κάθε μέρα στο μαγαζί που το περιεργάζοντε. Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ένασ πάγουρος (Ερημίτης?).

Ξεκινάω λοιπόν το ψάξιμο για περισσότερα λίτρα. Θα βγάλω και άλλες φώτο μόλις το καθαρίσω. :)

Σας περιμένο το καλοκαίρι όλους για βουτιές.

post-3447-1178128828_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο τεράστιος αστερίας είναι ζωντανός ?

βρε τότις σιγα σιγάααααα!

πρόσεχε μετις ανεμώνες μπορεί να σου κάνουν τούμπα το ενυδρείο.

Πρόσεχε με το τάισμα μη σου ανεβάσει πολλά ΝΟ3.

μη φορτώνεις απότομα το ενυδρείο!

Υπάρχουν μικρορφανισμοί κατ εμένα πολύ πιο ενδιαφέρον από τις

ανεμώνες!

σαλιγγάρια ερημίτες γαρίδες κτλ!

καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Όλα ΖΩΝΤΑΝΑ... Κ εγώ έχω πάθει την πλάκα μου... Το ξέρω πως είναι ΠΑΡΑ πολλα αυτά που έχω μέσα. Όσο για τις γαρίδες και τους άλλους μικροοργανισμούς συνφωνώ αλλά είναι δύσκολο να τα πιάσεις (και το νερό είναι ακόμα κρύο) Τι ενωείς μη φέρουν τούμπα οι ανεμώνες το ενυδρίο? ΔΕ ΒΡΪΣΚΩ ΤΡΟΦΗ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ... Καλαματα δεν υπάρχει τύποτα για θαλασσινό. τα ταίζω κατεψηγμένη γαρίδα που μου έδωσε ένας φίλος χασάπης (το μαγαζί του δίπλα στο δικό μου) Μπορεί κάποιως να με βοηθήσει? Στην αμερική έδινα κατεψηγμένη brine shrimp σε κυβάκια. Τέτοια που θα βρώ και πως να τα φέρω απο αθήνα χωρίς να λιώσουν??? κανένα υποκατάστατο?

Link to comment
Share on other sites

Ο Φωτισμός μου πώς σας φένετε? είναι μια ακτινικη λάμπα (μπλεδίζει και μια άλλη τελείως λευκή). Μήπως πρέπει να βάλω μια περισσότερο μπλέ. Σύγουρα θα είναι πιο όμορφη.. αλλά κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ νομίζω ότι οι ανεμώνες μπορεί να βγάλουν τοξικά κάποια στιγμή που θα στρεσαριστούν.

Αυτό θα αποβεί μοιραίο για τα ψαράκια και τα ασπόνδυλα (γαρίδες κ.λ.π)

Καλό θα ήταν να περιορίσεις τον αριθμό τους.

Και προσοχή μην τις στρεσάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα το ενυδρειακι ειναι υπερβολικα φορτωμενο...πιστευω οτι καποιες απο τις ανεμωνες πρεπει να πανε αμεσα στην θαλασσα :)

Απλα για να μην μπερδευτουμε...να πω οτι οι ανεμωνες δεν βγαζουν τιποτα το τοξικο οταν στρεσαρονται (οπως τα Sea apples πχ)... Τετοιο προβλημα δεν υπαρχει... ο θανατος τους ισως φερει προβληματα αλλα δεν μιλαμε για τοξικα που αποβαλονται.

Link to comment
Share on other sites

Δυο μήνες τώρα και το νερό έχει πια στρώσει. Προχθές μετά απο σύντομη βουτιά έβγαλα μερικές πέτρες και ανεμώνες. Οι Κόκκινοι αστερίες είμε μέσα περίπου 1 μήνα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Με βλέπω για μεγαλύτερα λίτρα ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ γιατι τα 60 λίτρα είναι λίγα τελικά. Όλα είναι ψαρεμένα απο τη φοινικούντα φίλε Νίκο (μιας και είδα οτι είχες βουτίξει εκεί κοντά περσι) Είμαι απο τους τυχερούς που ζούν κοντά σ αυτή την περιοχή (Πύλο) αλλά ατυχος γιατί τα ΠΑΝΤΑ είναι μακρια μας.

Ελπίζω να σας αρέσει η φώτο (το ξέρω πως το γυαλί δεν είναι καθαρό) έχω 50-60 πιτσιρίκια κάθε μέρα στο μαγαζί που το περιεργάζοντε. Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ένασ πάγουρος (Ερημίτης?).

Ξεκινάω λοιπόν το ψάξιμο για περισσότερα λίτρα. Θα βγάλω και άλλες φώτο μόλις το καθαρίσω. :)

Σας περιμένο το καλοκαίρι όλους για βουτιές.

Πολύ καλή η προσπάθειά σου αγαπητέ Φίλε. Επιδέχεται όμως και άλλες βελτιώσεις.

Μπορείς να αντικαταστήσεις τα βότσαλα με ακανόνιστες πέτρες, περισσότερο πορώδεις και ελαφριές, οι οποίες θα προσφέρουν πολλά στο βιολογικό κύκλο του συστήματός σου.

Ερημίτες, θα έλεγα να βάλεις περισσότερους από έναν. Γύρω στους δέκα. Δεν επιβαρύνουν το σύστημα και κάνουν πολύ καλή δουλειά στον έλεγχο της άλγης και των οργανικών υπολειμμάτων.

Πολύ καλή η ιδέα σου να μεγαλώσεις τον όγκο του ενυδρείου σου.

Πραγματικά ο όρμος της Φοινκούντας είναι παράδεισος οργανισμών, όπως σκουληκιών, αστεριών, δύο τουλάχιστον ειδών caulerpa κλπ. Επίσης θα δεις και τον πολυσυζητημένο τροπικό βραχοκάβουρα.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον, έχουν τα νησάκια Σχίζα και Σαπιέντζα.

Είσαι πολύ τυχερός, που βρίσκεσαι κοντά σε αυτές τις περιοχές.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Όλα ΖΩΝΤΑΝΑ... Κ εγώ έχω πάθει την πλάκα μου... Το ξέρω πως είναι ΠΑΡΑ πολλα αυτά που έχω μέσα. Όσο για τις γαρίδες και τους άλλους μικροοργανισμούς συνφωνώ αλλά είναι δύσκολο να τα πιάσεις (και το νερό είναι ακόμα κρύο) Τι ενωείς μη φέρουν τούμπα οι ανεμώνες το ενυδρίο? ΔΕ ΒΡΪΣΚΩ ΤΡΟΦΗ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ... Καλαματα δεν υπάρχει τύποτα για θαλασσινό. τα ταίζω κατεψηγμένη γαρίδα που μου έδωσε ένας φίλος χασάπης (το μαγαζί του δίπλα στο δικό μου) Μπορεί κάποιως να με βοηθήσει? Στην αμερική έδινα κατεψηγμένη brine shrimp σε κυβάκια. Τέτοια που θα βρώ και πως να τα φέρω απο αθήνα χωρίς να λιώσουν??? κανένα υποκατάστατο?

Μπορείς να χρησιμοποιείς κλασσικά φυλλαράκια τροφής και κατεψυγμένες τροφές, όπως artemia και mysis.

Η καταψυγμένη γαρίδα, που χρησιμοποιείς, θα πρέπει να την ψιλοκόβεις για να την φάνε τα ψάρια. Ειδικά όμως για τις ανεμώνες, θα πρέπει να βάζεις μερικά κομμάτια στο μπλέντερ και να τα κάνεις ζουμί. Μόνο έτσι τρέφονται οι ανεμώνες. Μην σε ξεγελούν όταν κλείνουν τα πλοκάμια τους, γύρω από ένα μεγάλο κομμάτι γαρίδας. Σίγουρα κάποια άλλη στιγμή θα το αποβάλλουν, χωρίς να έχουν τραφεί.

Απ' ότι καταλαβαίνεις, όμως, ο τρόπος αυτός ταΐσματος, επιβαρύνει πολύ το σύστημά σου και θα πρέπει να τον περιορίσεις όσο το δυνατόν. Για παράδειγμα καθημερινό τάισμα με αποξηραμένη τροφή (σωστή ποσότητα) και μια φορά την εβδομάδα κατεψυγμένη, είναι αρκετά.

Αν δεις κάποια από τις ανεμώνες να υποστρέφει, καλύτερα να την απομακρύνεις, ώστε τα τοξικά υγρά που θα αποβάλλει να μην διαταράξουν την ισορροπία του μικρού σου συστήματος.

Ενεργός άνθρακας και μάλιστα καλής ποιότητας και αρκετής ποσότητας, επιβάλλεται στο χημικό φίλτρο.

Μην αμελείς επίσης και τις συστηματικές αλλαγές νερού. Μπορεί να δείχνουν όλα τέλεια, αλλά αν εγκαταλειφθούν στην τύχη τους, δεν θα αργήσει να γίνει το κακό.

Κατεψυγμένες ενυδρειακές τροφές, μπορούν να σου στείλουν από την Αθήνα, μέσα σε πάγο μακράς διαρκείας, όπως ψυγείων camping και ισοθερμικό ψυγειάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ο Φωτισμός μου πώς σας φένετε? είναι μια ακτινικη λάμπα (μπλεδίζει και μια άλλη τελείως λευκή). Μήπως πρέπει να βάλω μια περισσότερο μπλέ. Σύγουρα θα είναι πιο όμορφη.. αλλά κάνει?

Απ' ότι διακρίνω στη φωτογραφία, ο φωτισμός είναι καλός. Προσομοιάζει με το ηλιακό φως, αβαθών περιοχών.

Δεν θα πρότεινα να κάνεις κάποια αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα πρότεινα να διατηρείς μια ποικιλία οργανισμών και όχι μεγάλες ποσότητες.

Για παράδειγμα δεν χρειάζονται δέκα ανεμώνες, από το ίδιο είδος, ή δέκα αστερίες ή ίδια ψάρια.

Μπορείς να έχεις δύο αντιπροσωπευτικά είδη από το κάθε είδος και ανάλογου μεγέθους, που να ταιριάζει με την κλίμακα του ενυδρείου σου.

Θα έλεγα να αντικαταστήσεις τους αστερίες με μικρότερους, που θα βρεις πολύ εύκολα, αφού η θάλασσα της Φοινικούντας είναι γεμάτη με τέτοιους αστερίες. Επίσης να μειώσεις τον αριθμό των ανεμώνων, που θεωρώ υπερβολή. Αντί αυτών θα μπορέσεις να βάλεις κάποια άλλα ενδιαφέροντα είδη οργανισμών.

Εύχομαι καλή συνέχεια και περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τις εξελίξεις του συστήματός σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά έκανα το βήμα και πήρα το παλιό ενυδρίο ενός φίλου. Είναι 120lt. Η μεταφορά έγινε ενα μήνα πριν περίπου. Ολα πανε μια χαρά. Εξωτερικό φίλτρο που΄αποδίδει πολύ καλά. Πέρνοντας το ενυδρίο πήρα μαζί και το Skimmer του. Ακόμα δέν έχω καταλάβει πως πρέπει να το τοποθετίσω κ αν πρέπει να βάλω τίποτα μέσα στην πλαστική φούσκα πουέχει στην κορυφή. Απο το λιγοστό manual που βρίκα (είναι μεταχειρισμένο και δώρο το Skimmer) λέει πως μπορώ να βάλω άνθρακα στο πάνω μέρος. Το μοντέλο του είναι το ΤUNZE DOC Skimmer 9002. Όπως κατάλαβα θα πρέπει να τριπίσω το καπάκι μου για να χωρέσει το skimmer. Ευχαριστώ απο τώρα για Οποιαδήποτε βοήθεια. Σε ΄λιγες μέρες θα ακολουθίσουν και φωτο απο το νέο ενυδρίο :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι να σου πάνε όλα καλά με το νέο σου ενυδρείο ..

εδώ θα βρεις οδηγίες για το skimmer σου ..

http://www.tunze.com/fileadmin/gebrauchsan.../x9002.8888.pdf

.. νομίζω ότι ενεργό άνθρακα βάζουμε εκεί στη περίπτωση που χρησιμοποιούμε όζον ..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Το είχα βρεί αυτο το PDF αλλά βάζοντας το skimmer μέσα στο νερό δε γίνετε τίποτα.... πολύ πιθανό να είναι χαλασμένο. Ασε που δε χωράει κατω απο το καπάκι... πρέπει να βρω πατέντα..

Link to comment
Share on other sites

τι περιμένεις να γίνει?

αυτό που θα βλέπεις είναι αφρος στη πάνω μεριά του skimmer μέσα στο διάφανο σωλήνα ..

θα δεις ότι αυτός ο αφρος έχει δυνατότητα να ξεχειλίζει μέσα στο <κύπελο> της κορφής … ο αφρος που θα ξεχειλίζει θα είναι σκουρόχρωμος και ίσος να πρέπει να περιμένεις αρκετά – 2-3 μέρες - μέχρι να ξεκινήσει να βγάζει μαύρο αφρο ..

ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...