Jump to content

Θελω Να Το Κάνω Θαλασσινο. Μπορώ;


IKLMD

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία σε όλους.

Έχω στην κατοχή αυτό το ενυδρείο ( http://www.aquazone.gr/forums/topic/71803-oi-iyi-iio-aaioaenaassi/)%C2'> εσωτερικών διαστάσεων γυάλας 100χ30χ50 (μήκος χ πλάτος χ υψος) με χρυσόψαρα τα οποία μεγάλωσαν και θα μεταφερθούν σε μεγαλύτερο.

Θα ήθελα να μου πείτε εάν μπορώ να το κάνω θαλασσινό fish only με μαλακά κοράλλια και με λίγα μικρά ψάρια (για τα κοράλλια το διάβασα σε post). Διαβάζω αρκετό καιρό θέματα θαλασσινού, αλλά έχω μπερδευτεί.

Τα δεδομένα που έχω και δεν μπορούν να αλλάξουν, είναι τα εξής :

Δεν υπάρχει χώρος για εξωτερικό sub και εξωτερικό skimmer.

Φωτιστικό υπάρχει Τ5 2χ39watt

Λειτουργεί με εξωτερικό DIY φίλτρο (χωρητικότητα κάδου περίπου 1 λίτρο) πάνω από το ενυδρείο.

Δηλαδή μπορεί να λειτουργήσει με εσωτερικό skimmer και με το εξωτερικό φίλτρο που έχει;

Ξέρω ότι επιπλέον χρειάζονται κυκλοφορητές, αντίστροφη όσμωση, μετρήσεις, θερμοστάτης.

Βοηθήστε να έρθω στον όμορφο κόσμο του θαλασσινού.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά να έχεις και εσύ φίλε....

Φυσικά και μπορείς να το μετατρέψεις σε θαλασσινό το ενυδρείο σου απλά τα 30cm πλάτος θα σε ζορίσουν με το aquascape και τις ροές σου.

Για skimmer θα πας είτε σε hang on είτε σε εσωτερικό,για εμένα καλύτερα στα λίτρα σου η πρώτη επιλογή..

Link to comment
Share on other sites

Για fish only μπορεις ευκολα να το κανεις και χωρις πολλες δυσκολιες.

Link to comment
Share on other sites

καπου στις αγγελιες πωλειται ενα fluval skimmer σε καλη τιμη εσωτερικο για το ενυδρειο που θες να κανεις,επισης ο φωτισμος σου με λαμπες aquablue special-blue plus εισαι ok!αντε καλη αρχη αν το αποφασισες!

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχίσω λοιπόν το ψάξιμο για αντλίες, skimmer, βραχο, οσμωση κλπ και θα επανέρθω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...