Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

Οπως ειπαν τα παιδια,φιλε τασο,δεν υπαρχει συνταγη.

Εχουν καποιο σημειο του ενυδρειου που συχναζουν περισσοτερο?

Αν ναι,μπορεις να τους την πας κοντα μηπως και.....

Προσωπικα δεν ειχα κανει τιποτα και ολα τα clown που ειχα,πηγαιναν στο τελος εκει.

Ακομα και 3 μηνες μετα :thumbsu:

ναι έχουν σημείο που συχνάζουν μπροστά του ενυδρείο δεξιά κάτω...για να δοκιμάσω να βάλω την euphyllia εκεί μπας και Κάνο κάτι

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια απορία έχω μια euphyllia ancora και 2 ocellaris υπάρχει παιδιά καμιά "συνταγή"το πως θα καταφέρω να κάνουν την euphyllia σπιτάκι τους ?

Τάσο είμαι της άποψης να το αποφύγεις και οτι είσαι απο τους τυχερούς που τα κλόουν τους δεν το έχουν επιλέξει.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων τα lps σαν την euphyllia ζορίζονται παραπολυ και δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά και το άνοιγμα που βλέπεις τώρα.Υπάρχουν επίσης πολλές αναφορές δυστυχώς που το κοράλλι δεν ζορίζετε απλά,άλλα πεθάνει απο το stress που δέχεται απο τους κλόουν...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τάσο είμαι της άποψης να το αποφύγεις και οτι είσαι απο τους τυχερούς που τα κλόουν τους δεν το έχουν επιλέξει.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων τα lps σαν την euphyllia ζορίζονται παραπολυ και δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά και το άνοιγμα που βλέπεις τώρα.Υπάρχουν επίσης πολλές αναφορές δυστυχώς που το κοράλλι δεν ζορίζετε απλά,άλλα πεθάνει απο το stress που δέχεται απο τους κλόουν...

+10

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια εγω ισως ειμαι απο τους τυχερους που ποτε δεν εχασα καμια eyphyllia απο hosting clownfish.

Στην αρχη εδειχνε ενα πολυ μικρο στρες αλλα με τον καιρο δεν ειχε κανενα προβλημα.

Καπου εχω και αρκετες φωτο απο αυτο.

Εχω χασει ομως trachyphyllia απο προσπαθεια clown να τη hostαρει.

Ειναι μεγαλο το κοραλι τασο?

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια εγω ισως ειμαι απο τους τυχερους που ποτε δεν εχασα καμια eyphyllia απο hosting clownfish.

Στην αρχη εδειχνε ενα πολυ μικρο στρες αλλα με τον καιρο δεν ειχε κανενα προβλημα.

Καπου εχω και αρκετες φωτο απο αυτο.

Εχω χασει ομως trachyphyllia απο προσπαθεια clown να τη hostαρει.

Ειναι μεγαλο το κοραλι τασο?

αυτο εδω Μιχαλη

post-51870-0-44933900-1390705047_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να δοκιμασεις αγορασε μια crispa anemone και βαλτη κοντα τους,και βλεπεις,ειναι δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Σόρι που "χαλάω" λιγάκι το θέμα του φίλου τάσου,αλλά υπάρχει κάποια ανεμώνη που να μην περπατάει και πολύ και να υπάρχει κάποια πιθανότητα να hostάρουν οι κλόουν;Γελάω μόνος μου με την ερώτηση,αλλά θα την κάνω μιας και ποτέ δεν ξέρεις το θα μάθεις!;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Σόρι που "χαλάω" λιγάκι το θέμα του φίλου τάσου,αλλά υπάρχει κάποια ανεμώνη που να μην περπατάει και πολύ και να υπάρχει κάποια πιθανότητα να hostάρουν οι κλόουν;Γελάω μόνος μου με την ερώτηση,αλλά θα την κάνω μιας και ποτέ δεν ξέρεις το θα μάθεις! ;)

και η bublle και η crispa ειναι απο τις ανεμωνες νε την λιγοτερη κινηση στο ενυδρειο και μπαινουν και οι cloon μεσα.τωρα εαν ειχες χωρο εβαζες την magnifica που θα μπουν κατα 99 τις εκατο αλλα μετακινειτε καιει και βεβαια παγιδευεις τους κυκλοφορητες .

Link to comment
Share on other sites

αυτο εδω Μιχαλη

Καλημερα τασο.

Μια χαρα ειναι,μεγαλουτσικη και πολυ ομορφη!Φτου φτου φτου!

Τα παιδια εχουν δικιο οτι μπορει να στρεσαριστει αν ειναι μονο 2-3 μικρα κεφαλακια το κοραλι.

Παρολαυτα ομως σε ενα σχετικα μεγαλο,που θα εχει πολλα σημεια να "τριβεται" δεν νομιζω να εχει προβλημα.

Αυτος εδω δεν μπορεις να φανταστεις τι εκανε εκει μεσα...

12149862746_34baecd0be_z.jpg
IMAG0059 by mad23_, on Flickr
Link to comment
Share on other sites

μερακλης ο τασος.

ωραιος φιλε.

Link to comment
Share on other sites

ναι Μιχάλη πρέπει... θέλω να βάλω ένα ακόμη razor 120 watt στα 16κ για να είμαι πλήρης καλυμμένος!!

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο τασο :thumbsu:

Μπορει να πρεπει να βαλεις ξανα το χερι στη τσεπη αλλα θα βοηθησει πολυ την εικονα του ενυδρειου και φυσικα των κοραλιων.

Ασε που θα μπορεις να βαλεις και πιο απαιτητικα κοραλια μετα....αυτο βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεγειαααααααα τασο και φτου φτου φτου φιλε μου!

Υπεροχες επιλογες! :jig:

Ευχαριστουμε για τις φωτο!

Οι κλοουν πηγαν τελικα σε καποιο κοραλι?

Link to comment
Share on other sites

Μεγειαααααααα τασο και φτου φτου φτου φιλε μου!

Υπεροχες επιλογες! :jig:

Ευχαριστουμε για τις φωτο!

Οι κλοουν πηγαν τελικα σε καποιο κοραλι?

νασαι καλά Μιχάλη!!! έκανα αυτό που με είπες το έβαλα το κοράλλι για 3 μέρες όμως στην γωνία που συχνάζουν αλλά τίποτα μετά βαρέθηκα και το έβαλα εκεί που το είχα αρχικά...σκέπτομαι να Πάρο μια αλλά με φοβίζει λίγο το θέμα μην αρχίσει και κάνη βόλτες μέσα και με τα κάνη όλα άνω κάτω.

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...