Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

Ε δεν πειραζει τασο,μην σε απασχολει και πολυ.

Οταν ειναι να πανε,θα πανε μονα τους σε καποιο κοραλι :thumbsu:

Ελπιζω να πανε σε καποιο που να τα ανεχτει.

Ταπεινη μου αποψη(ενυδρειο σου ειναι βεβαια...οτι θες κανεις :jig: )....δεν θα εβαζα ανεμωνη τωρα.

Μπελας στο κεφαλι σου θα ειναι(ειδικα μεχρι να κατσει) σε ενα ενυδρειο που ολα εχουν βρει πανω κατω,τη θεση τους.

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν πειραζει τασο,μην σε απασχολει και πολυ.

Οταν ειναι να πανε,θα πανε μονα τους σε καποιο κοραλι :thumbsu:

Ελπιζω να πανε σε καποιο που να τα ανεχτει.

Ταπεινη μου αποψη(ενυδρειο σου ειναι βεβαια...οτι θες κανεις :jig: )....δεν θα εβαζα ανεμωνη τωρα.

Μπελας στο κεφαλι σου θα ειναι(ειδικα μεχρι να κατσει) σε ενα ενυδρειο που ολα εχουν βρει πανω κατω,τη θεση τους.

Έχεις απόλυτο δίκαιο !!! :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα θέμα εχτες έκανα αλλαγή νερού και ανακάλυψα 2 μικρά bristle worms και τα καθάρισα σίγουρα θα έχω και άλλα τι μπορώ να Κάνο σε αυτήν την περίπτωση?

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα φιλε μου τα πολυ μικρα ισως τα αναλαβει καποιο wrasse τα μεγαλυτερα που σιγουρα εχεις οπως ολοι μας απο την στιγμη που δεν σου ενοχλουν καποιο κοραλλι απλα τα αγνοεις!

Αν και καπου ειχα διαβασει αν δεν κανω λαθος πως καποια ειναι και απαραιτητα καθως λειτουργουν και ως καθαριστες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τασο μου,πως παει το ενυδρειο?

Θεριευουν ολα?

Πεεεεες μου τι hostαρουν τα clown? :jig:

Πηγαν καπου?

Link to comment
Share on other sites

Τασο μου,πως παει το ενυδρειο?

Θεριευουν ολα?

Πεεεεες μου τι hostαρουν τα clown? :jig:

Πηγαν καπου?

τίποτα Μιχάλη αυτό το ζευγάρι κλοον που έχω κοιμούνται όρθια φαίνετε να μην θέλουν να πάνε πουθενά πρεπει να καταληξω σε μια ανεμωνη γιατι τα λυπαμαι δεν ξερω... το ενυδρείο πάει καλά θα έλεγα αν και έχασα ένα lps προχθές δεν ξέρω το λόγο η μετρήσεις μου ήταν εντάξει ,ενώ τα άλλα κοράλλια είναι υγιέστατα μεγαλώνουν μια χαρά!!!

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μην τα λυπασε μπορούν και χωρις αυτήν εγω που εχω βρήκα τον μπελά μου ωραία μεν αλλα μεγάλωσε πολυ οτι ειναι κοντά τις το χτυπάει και ξαφνικά θέλει και βόλτες οποτε παλεύω να την βγάλω!

Link to comment
Share on other sites

τίποτα Μιχάλη αυτό το ζευγάρι κλοον που έχω κοιμούνται όρθια φαίνετε να μην θέλουν να πάνε πουθενά πρεπει να καταληξω σε μια ανεμωνη γιατι τα λυπαμαι δεν ξερω... το ενυδρείο πάει καλά θα έλεγα αν και έχασα ένα lps προχθές δεν ξέρω το λόγο η μετρήσεις μου ήταν εντάξει ,ενώ τα άλλα κοράλλια είναι υγιέστατα μεγαλώνουν μια χαρά!!!

Θα συμφωνησω με το λυκουργο,τασο!

Μην τα λυπασαι,δεν παθαινουν κατι η' δεν επιρρεαζει την ευημερια τους,το να μην host-αρουν ενα κοραλι η' μια ανεμωνη.

Σιγουρα ομως ειναι πολυ ομορφο να το βλεπεις :thumbsu::thumbsu:

Δωστους χρονο,καποια στιγμη λογικα καπου θα πανε.

Αρκει να κανει ενα απο τα δυο την πρωτη επαφη με καποια απο αυτα.

Μετα θα πρεπει να εισαι τυχερος και αντεξει και το κοραλι τη "φιλοξενεια" ^_^

Ποιο lps εχασες?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το λυκουργο,τασο!

Μην τα λυπασαι,δεν παθαινουν κατι η' δεν επιρρεαζει την ευημερια τους,το να μην host-αρουν ενα κοραλι η' μια ανεμωνη.

Σιγουρα ομως ειναι πολυ ομορφο να το βλεπεις :thumbsu::thumbsu:

Δωστους χρονο,καποια στιγμη λογικα καπου θα πανε.

Αρκει να κανει ενα απο τα δυο την πρωτη επαφη με καποια απο αυτα.

Μετα θα πρεπει να εισαι τυχερος και αντεξει και το κοραλι τη "φιλοξενεια" ^_^

Ποιο lps εχασες?

αυτο εδω

post-51870-0-34691900-1395880333_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν προσφατη αυτη η φωτο τασο,οντως το κοραλι φαινεται υγειεστατο.

Μηπως ηταν σε σημειο με πολυ δυνατη ροη?

Μεσα σε μια μερα νεκρωσε?

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν προσφατη αυτη η φωτο τασο,οντως το κοραλι φαινεται υγειεστατο.

Μηπως ηταν σε σημειο με πολυ δυνατη ροη?

Μεσα σε μια μερα νεκρωσε?

το είχα από πέρση το καλοκαίρι Μιχάλη και από ροη πιστεύω ήταν μια χαρά! η Φώτο είναι από όταν δημοσίευσα το ρεεφ μου... η νέκρωση έγινε σιγά σιγά μέσα σε 4 μέρες θα έλεγα.

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ γρηγορα μηπως το χτυοαγε κανενα ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

έχω ακόμη μια απορία έχω μια hystrix από τον κορμό και μέχρι την μέση θα λεγα είναι όλο άσπρη και ο κορμός έχει πιάσει πράσινη άλγη αυτό είναι Κανά 3 και κάτι μήνες που είναι έτσι ...υπάρχει περίπτωση να είναι λόγο φωτισμού ?

post-51870-0-61013800-1395963237_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ γρηγορα μηπως το χτυοαγε κανενα ψαρι?

όχι φίλε μου δεν είδα κάτι τέτοιο από κανένα ψάρι.

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

έχω ακόμη μια απορία έχω μια hystrix από τον κορμό και μέχρι την μέση θα λεγα είναι όλο άσπρη και ο κορμός έχει πιάσει πράσινη άλγη αυτό είναι Κανά 3 και κάτι μήνες που είναι έτσι ...υπάρχει περίπτωση να είναι λόγο φωτισμού ?

υπαρχει οπως και αυξoμειωσης του kh.

Link to comment
Share on other sites

έχω ακόμη μια απορία έχω μια hystrix από τον κορμό και μέχρι την μέση θα λεγα είναι όλο άσπρη και ο κορμός έχει πιάσει πράσινη άλγη αυτό είναι Κανά 3 και κάτι μήνες που είναι έτσι ...υπάρχει περίπτωση να είναι λόγο φωτισμού ?

Αυτο απο κατω ανεμωνη ειναι;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει οπως και αυξoμειωσης του kh.

να σαι καλα φιλε μου πρεπει να το κοιταξω.

Link to comment
Share on other sites

Τασο μου τα σκαμπανεβασματα στο Kh εχουν αλλες επιπτωσεις στα sps.

Με το συγκεκριμενο κοραλι αυτο που βλεπεις ειναι απολυτα φυσιολογικο.

Οσο μεγαλωνει το κοραλι λογο της μορφολογιας του(πολλα και πυκνα "κλαδια") κανει πιο ευκολα σκια στη βαση και θα δεις στο μελλον να νεκρωνει και αλλο στα χαμηλα σημεια του.Εχεις δικιο για το φως :thumbsu:

Επισης θελει και πολυ ροη.Αν δεν εχει,αναμεσα στα "κλαδια" μπορει να πιασει ακομα και detritus και οπως ειναι επομενο θα νεκρωνει και εκει.Συνηθως στη μεση συμβαινει αυτο.

Η νεκρωση στην οποια αναφερεσαι,ειναι αυτη που φαινεται στον κορμο(εκει που ξεκινανε τα "κλαδια")?Οχι πιο πανω ε?

edit

Οταν εχεις χρονο και διαθεση,βαλε και μια fts(που λενε στο χωριο μου) να δουμε το διαμαντι σου :jig:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...