Jump to content

Κάπνισμα .


Recommended Posts

Με αφορμή την απόφαση μου να κόψω ή τουλάχιστον να προσπαθήσω να κόψω το κάπνισμα από αύριο 04/01/14 έπειτα από δεκαεπτά χρόνια που είμαι καπνιστής αλλά και δανειζόμενος το ακόλουθο άρθρο http://www.bestrong.org.gr/el/health/nosmoking/smokingandhealth/ ανοίγω αυτό το θέμα με σκοπό την συζήτηση περί αυτού αλλά και την αναφορά προσωπικών σας εμπειριών καθώς και πόσοι από εσάς καπνίζατε και το κόψατε ή καπνίζετε όπως εγώ και σκέφτεστε , θέλετε αλλά δίνετε συνεχώς παράταση σε αυτή την προσπάθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω εγώ την έναρξη μιά και εγώ άνοιξα το θέμα . Ξεκίνησα το τσιγάρο στα 16 μου , στην Α΄ Λυκείου το 1996 από περιέργεια μιά και ο περίγυρος - συμμαθητές μου κάπνιζαν . Το πρώτο τσιγάρο ήταν ένα Marlboro σκληρό σε σχολική εκδρομή . Η αίσθηση ; Ζαλάδα και βήχας , πνίγηκα από τον βήχα .

Παρόλα αυτά ( χωρίς να έχω δικαιολογία ) το συνέχισα με Asso . Λέω χωρίς δικαιολογία διότι οι ψυχολόγοι συνήθως το δικαιολογούν λέγοντας ότι είναι μια αντίδραση σε τυχόν προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζει ένα άτομο αλλά και άλλοι το επιρρίπτουν στις κακές παρέες .

Με εμένα τίποτα από τα δύο δεν συνέβαινε . Αν κάποιος μπορεί να πεί κακές παρέες κάποιους έφηβους - συμμαθητές που το μυαλό μας ήταν στην κοπάνα , στα μπιλιάρδα και σε άλλα , ε τότε μπορεί να ήμουν και εγώ ένας από αυτούς .

Link to comment
Share on other sites

Να πώ επίσης ότι επειδή δεν μου άρεσε , δεν ήθελα να κρύβομαι αλλά και για να μην με δούν γείτονες και με μαρτυρήσουν στους γονείς μου , την αμέσως επόμενη μέρα τους είπα ξέρετε κάτι , εγώ καπνίζω . Η μητέρα μου στεναχωρήθηκε , δεν μου το έδειξε την στιγμή εκείνη ( μου το είπε χρόνια μετά αυτό ) και μου απάντησε κακώς αλλά μείνε εκεί , μην προχωρήσεις παρακάτω . Ο πατέρας μου πιο αυστηρός μου απάντησε καλά κάνεις , δικαίωμα σου είναι , αλλά μέχρι τα 30 σου μπροστά μου δεν θα ανάψεις τσιγάρο .

Οι γέροι ( παππούδες ) δυσκολεύτηκαν να το δεχτούν μιά και ο παππούς μου συνεχώς με μάλωνε , αλλά και όταν με είδαν με τσιγάρο πρώτη φορά στο χωριό , όλοι με κακοχαρακτήρισαν . Ο εγγονός του Χρήστου καπνίζει . Δεν ξέρω πώς τους φάνηκε , τι νόμιζαν , αλλά μιλάμε για ανθρώπους του χωριού .

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα το κάπνισμα το 87 στη πρώτη γυμνασίου, το πρώτο τσιγάρο ήταν και μένα marlboro, η πρώτη αίσθηση μετά την παρότρυνση της αδερφής να πάρω τζούρα και να πω την φράση Ηηηηη!!!!!!!!! ένας παπάς(μου βγήκαν τα μάτια έξω)ήταν τραγική βέβαια δεν πτοήθηκα και συνέχιζα να καπνίζω μιας και ένιωθα ποιο μεγάλος κάνοντας αυτό(κοιτάω τώρα τις φωτογραφίες από τότε και βλέπω ένα μωρό να καπνίζει). Έκτοτε κάπνισα σχεδόν όλες τις μάρκες με κάποιες να επικρατούν περισσότερο όπως camel, prince, gauloses, drum, craven.

Η άποψη μου σχετικά με το θα το κόψω από αύριο είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το κόψεις ειδικά αν προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου πως θα το ελαττώσεις τότε νομίζω πως το χάνεις το παιχνίδι με τη διακοπή του καπνίσματος.

Το 2006 ξεκίνησα να πάω αργοπορημένος στη δουλειά και κάποια στιγμή στο λεωφορείο ανακάλυψα πως είχα ξεχάσει το καπνό μου και έντρομος, πως δεν θα προλάβαινα να αγοράσω καινούργιο πακέτο, κατάπια το σάλιο μου. τη στιγμή που κατάπια ένιωσα ένα πόνο στην δεξιά πλευρά του λαιμού μου και έτσι αποφάσισα να μην ξανακαπνίσω πήγα στην δουλεία ήπια καφέ χωρίς να καπνίσω και φυσικά κανένας στη δουλειά δεν με πίστευε και μου πρόσφεραν από τα δικά του τα οποία δεν πήρα ποτέ.

Σε όλα τα χρόνια που κάπνιζα το έκοψα 3 φορές ακόμα για μικρά χρονικά διαστήματα. Τώρα πλέον δεν μπορώ το καπνό ούτε από τους άλλους προτιμώ να κάθομαι σε χώρους που δεν καπνίζουν και απαγορεύω να καπνίζουν μέσα στο σπίτι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα το κάπνισμα το 87 στη πρώτη γυμνασίου, το πρώτο τσιγάρο ήταν και μένα marlboro, η πρώτη αίσθηση μετά την παρότρυνση της αδερφής να πάρω τζούρα και να πω την φράση Ηηηηη!!!!!!!!! ένας παπάς(μου βγήκαν τα μάτια έξω)ήταν τραγική βέβαια δεν πτοήθηκα και συνέχιζα να καπνίζω μιας και ένιωθα ποιο μεγάλος κάνοντας αυτό(κοιτάω τώρα τις φωτογραφίες από τότε και βλέπω ένα μωρό να καπνίζει). Έκτοτε κάπνισα σχεδόν όλες τις μάρκες με κάποιες να επικρατούν περισσότερο όπως camel, prince, gauloses, drum, craven.

Η άποψη μου σχετικά με το θα το κόψω από αύριο είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το κόψεις ειδικά αν προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου πως θα το ελαττώσεις τότε νομίζω πως το χάνεις το παιχνίδι με τη διακοπή του καπνίσματος.

Το 2006 ξεκίνησα να πάω αργοπορημένος στη δουλειά και κάποια στιγμή στο λεωφορείο ανακάλυψα πως είχα ξεχάσει το καπνό μου και έντρομος, πως δεν θα προλάβαινα να αγοράσω καινούργιο πακέτο, κατάπια το σάλιο μου. τη στιγμή που κατάπια ένιωσα ένα πόνο στην δεξιά πλευρά του λαιμού μου και έτσι αποφάσισα να μην ξανακαπνίσω πήγα στην δουλεία ήπια καφέ χωρίς να καπνίσω και φυσικά κανένας στη δουλειά δεν με πίστευε και μου πρόσφεραν από τα δικά του τα οποία δεν πήρα ποτέ.

Σε όλα τα χρόνια που κάπνιζα το έκοψα 3 φορές ακόμα για μικρά χρονικά διαστήματα. Τώρα πλέον δεν μπορώ το καπνό ούτε από τους άλλους προτιμώ να κάθομαι σε χώρους που δεν καπνίζουν και απαγορεύω να καπνίζουν μέσα στο σπίτι.

Οπότε φίλε Sammy παραδέχεσαι αυτό που θα έλεγα παρακάτω , ότι είναι ένα ναρκωτικό και αυτό και ότι επίσης σε πιάνει ένας τρόμος , ένα άγχος , μια νευρικότητα αν δεν έχεις να καπνίσεις και ότι είναι φορές που ζητάς απεγνωσμένα ένα τσιγάρο και όταν δεν το βρίσκεις σου φταίνε όλοι και όλα .

Συμφωνώ μαζί σου , έτσι είναι , μου έχει τύχει και μένα αυτό καθώς επέδειξα άσχημη συμπεριφορά ενώ δεν υπήρχε λόγος . Χαίρομαι που η ενόχληση που αισθάνθηκες ήταν η αφορμή να το κόψεις . Ίσως να ήταν και μια ειδοποίηση αυτό , ένα καμπανάκι , ένα alarm .

Επίσης πολύ καλά κάνεις και δεν επιτρέπεις τσιγάρο μέσα στο σπίτι , όχι σαν και μένα που κάνω τεκέ το δωμάτιο μου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Στις 16 Δεκεμβριου μπηκα στο νοσοκομειο για μια ενχειριση κυλης..Ειμαι 30 χρονων κ καπνιζω απο τα 15 μου.Στο νοσοκομειο ειχα 2 μερες να καπνισω κ μου ειχαν γυρισει τα ματια..την επομενη τισ ενχειρισης το πρωι ηρθε η πρωισταμενη στο δωματιο,τις λεω προισταμενη μπορω να παω εξω να κανω ενα τσιγαρακι?μου λεει κακο στον εαυτο σου 8α κανεις κ εγω καπνιζα..4 μερες αν δεν καπνισεις το εκοψες εισαι στα μισα...κ απο τοτε 15 μερες παριπου τωρα εχω ν βαλω τσιγαρο στο στομα μου κ μπορω να πω πως δεν το ζηταω..ολα ειναι στο μυαλο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Στις 16 Δεκεμβριου μπηκα στο νοσοκομειο για μια ενχειριση κυλης..Ειμαι 30 χρονων κ καπνιζω απο τα 15 μου.Στο νοσοκομειο ειχα 2 μερες να καπνισω κ μου ειχαν γυρισει τα ματια..την επομενη τισ ενχειρισης το πρωι ηρθε η πρωισταμενη στο δωματιο,τις λεω προισταμενη μπορω να παω εξω να κανω ενα τσιγαρακι?μου λεει κακο στον εαυτο σου 8α κανεις κ εγω καπνιζα..4 μερες αν δεν καπνισεις το εκοψες εισαι στα μισα...κ απο τοτε 15 μερες παριπου τωρα εχω ν βαλω τσιγαρο στο στομα μου κ μπορω να πω πως δεν το ζηταω..ολα ειναι στο μυαλο..

Kαταρχήν να πώ περαστικά σου :) . Δεν ξέρω κατά πόσο σε διάστημα 15 ημερών το ξεπέρασες βέβαια δεν είμαστε όλοι το ίδιο καθώς δεν αντιδράμε όλοι το ίδιο κάτω από πίεση . Προσωπικά είμαι οξύθυμος , κυκλοθυμικός και όταν δεν έχω τσιγάρο μου φταίνε τα πάντα .

Συμφωνώ ότι είναι όλα μέσα στο μυαλό και ότι είναι καθαρά θέμα θέλησης , αλλά φοβάμαι να δώσω απάντηση για τον εαυτό μου πάνω σε αυτό . Σαν πρώτη κίνηση αγόρασα τσίχλες νικοτίνης και λαδάκι στο παροπλισμένο ηλεκτρονικό μου τσιγάρο .

Link to comment
Share on other sites

Οπότε φίλε Sammy παραδέχεσαι αυτό που θα έλεγα παρακάτω , ότι είναι ένα ναρκωτικό και αυτό και ότι επίσης σε πιάνει ένας τρόμος , ένα άγχος , μια νευρικότητα αν δεν έχεις να καπνίσεις και ότι είναι φορές που ζητάς απεγνωσμένα ένα τσιγάρο και όταν δεν το βρίσκεις σου φταίνε όλοι και όλα .

Συμφωνώ μαζί σου , έτσι είναι , μου έχει τύχει και μένα αυτό καθώς επέδειξα άσχημη συμπεριφορά ενώ δεν υπήρχε λόγος . Χαίρομαι που η ενόχληση που αισθάνθηκες ήταν η αφορμή να το κόψεις . Ίσως να ήταν και μια ειδοποίηση αυτό , ένα καμπανάκι , ένα alarm .

Επίσης πολύ καλά κάνεις και δεν επιτρέπεις τσιγάρο μέσα στο σπίτι , όχι σαν και μένα που κάνω τεκέ το δωμάτιο μου :)

και γώ μια από τα ίδια ήμουν μέχρι πρόσφατα αλλά επειδή είμαστε ενυδρειόφιλοι και έχουμε ενυδρείο στο χώρο μας και κάθε φορά που κάποιος άναβε ένα τσιγάρο όλος ο καπνός περνούσε πρώτα από το ενυδρείο και μετά έφευγε αποφάσισα πως δεν πρέπει να ξανά καπνίσει κανένας στο σπίτι μιας που παρατηρούσα πως κάθε φορά που κάποιος ερχόταν και κάπνιζε μετά τα κοράλλια ήταν κάπως και έπαιρνε μερικές μέρες να συνέλθουν(μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός αλλά τώρα πλέον δεν συμβαίνει).

Ο πόνος ήταν η αφορμή σίγουρα για να το κόψω όμως δεν ήταν κάποιος περίεργος πόνος ήταν απλά ένας πόνος ξεραμένου λαιμού ή κρυολογημένου που το ένιωσα μόνο εκείνη την φορά δεν ήταν κάτι σημαντικό

Όσες φορές το είχα κόψει κάπως έτσι το έκοβα, σηκωνόμουν ένα πρωί και έλεγα δεν θα ξανακαπνίσω και δεν ξανακάπνιζα όσες φορές έλεγα από δευτέρα θα το κόψω δεν το κατάφερνα ποτέ αν και το περισσότερο καιρό μου άρεσε να καπνίζω απλά κάποιες φορές αποφάσιζα να το κόψω. Τώρα έχω να καπνίσω από τον Απρίλιο του 2006, 7 χρόνια δηλαδή και δεν υπάρχει περίπτωση να το ξαναβάλω στο στόμα μου.

Η γνώμη μου σχετικά με το αν το κάπνισμα είναι ναρκωτικό θα έλεγα πως ναι είναι ως ένα βαθμό αφού προκαλεί εξάρτηση αλλά στο χέρι μας είναι να το κόψουμε μαχαίρι. Βέβαια και στο κάπνισμα οι πρώτες δύο βδομάδες διακοπής είναι οι χειρότερες αλλά αν τις ξεπεράσεις χωρίς να καπνίσεις τότε τα πράγματα γίνονται πολύ πιο εύκολα, όταν ξεπεράσεις τα 2 χρόνια τότε θα σου βρωμάνε οι πάντες και θα απορείς πως τόσα χρόνια κάπνιζες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ..κ εγω παλιοτερα ειχα δοκιμαση τσιχλες,τσιροτα κτλ..με κανενα απολυτος αποτελεσμα..απλα δεν ειμουν ετοιμος,δεν το ειχα παρει αποφαση..Τωρα το πηρα αποφαση..καπου μου λειπει αλλα δεν 8α το ρισκαρο να το ξαναβαλω στο στομα μου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πώ για τα κοράλια που έχεις και συνέβαινε αυτό , αλλά μπορώ να σου πώ ότι ξέρω και αρκετούς που το είχαν κόψει αρκετά χρόνια και ξανακύλησαν . Ένας κυβερνήτης που είχα σε ένα καράβι κάποτε , καλά να είναι όπου είναι ο άνθρωπος , όσους έβλεπε να καπνίζουν τους κυνηγούσε και μάλιστα εμένα πολλές , πάρα πολλές φορές , όπου με πετύχαινε . Αυτός ο άνθρωπος σήμερα καπνίζει ξανά και όχι μόνο , αλλά περισσότερο από ότι κάπνιζε προτού το σταματήσει .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ..κ εγω παλιοτερα ειχα δοκιμαση τσιχλες,τσιροτα κτλ..με κανενα απολυτος αποτελεσμα..απλα δεν ειμουν ετοιμος,δεν το ειχα παρει αποφαση..Τωρα το πηρα αποφαση..καπου μου λειπει αλλα δεν 8α το ρισκαρο να το ξαναβαλω στο στομα μου..

Εύχομαι να το τηρήσεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κάτι, για να σας πείσω πως η καλύτερη μέθοδος είναι, να το διακόψετε ακαριαίως. ο συγκάτοικος μου ήταν μανιώδης καπνιστής εδώ και 40 χρόνια ένα πρωί σταμάτησε να αγοράζει πακέτο χωρίς να του έχει γίνει κάποια υπόδειξη από κάποιον γιατρό ή ότιδήποτε, και έχει να καπνίσει εδώ και 3 χρόνια βέβαια δεν έχει σταματήσει να κρατάει ένα σβησμένο τσιγάρο στο χέρι χωρίς να το ανάβει ποτέ. θέλει θέληση αυτή η πράξη αλλά νομίζω πως αν πραγματικά το θελήσεις τότε είναι εφικτό να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κάτι, για να σας πείσω πως η καλύτερη μέθοδος είναι, να το διακόψετε ακαριαίως. ο συγκάτοικος μου ήταν μανιώδης καπνιστής εδώ και 40 χρόνια ένα πρωί σταμάτησε να αγοράζει πακέτο χωρίς να του έχει γίνει κάποια υπόδειξη από κάποιον γιατρό ή ότιδήποτε, και έχει να καπνίσει εδώ και 3 χρόνια βέβαια δεν έχει σταματήσει να κρατάει ένα σβησμένο τσιγάρο στο χέρι χωρίς να το ανάβει ποτέ. θέλει θέληση αυτή η πράξη αλλά νομίζω πως αν πραγματικά το θελήσεις τότε είναι εφικτό να γίνει.

Μπράβο του φίλε sammy αλλά σκοπός είναι να μην φτάσουμε στην υπόδειξη ή στην εντολή του γιατρού :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο του φίλε sammy αλλά σκοπός είναι να μην φτάσουμε στην υπόδειξη ή στην εντολή του γιατρού :)

Αν φτάσουμε εκεί τότε δεν έχει νόημα να το σταματήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αν φτάσουμε εκεί τότε δεν έχει νόημα να το σταματήσουμε!

Θα σου πώ όμως το εξής φίλε μου . Υπάρχουν και οι αμετανόητοι οι οποίοι λένε εγώ δεν αφήνω το τσιγάρο , θα καπνίζω μέχρι τέλους . Υπάρχουν και αυτοί που από την μία έχουν την συσκευή οξυγόνου και από την άλλη το τσιγάρο .

Link to comment
Share on other sites

Είναι φορές , πάρα πολλές φορές που έχω πεί , ανάθεμα , τι το ήθελα το ρημάδι . Στο παρελθόν το είχα κόψει για επτά μήνες έως ότου σε ένα ταξίδι κατά το οποίο περνούσαμε αξιολόγηση από Άγγλους σε γυμνάσια τύπου Fost , αγχώθηκα , πιέστηκα και ξανακάπνισμα .

Ενημερωτικά τα γυμνάσια αυτά είναι εξαντλητικά και πολλές , πάρα πολλές ώρες που εκεί πρέπει να δώσεις το 110% του εαυτού σου . Το σενάριο είναι ότι πολεμάς μεσοπέλαγα και ταυτοχρόνως αντιμετωπίζεις φωτιές , διαρροές , εισροή υδάτων στα στεγανά και άλλα πολλά . Γίνετε ένας χαμός εν ολίγοις .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

βασικά για να το κόψεις πρέπει πραγματικά να το θέλεις

και να σε παρακινήσει και κάποιος...εγώ είχα την γυναίκα μου.....η οποία με παρακινούσε με τον καλό τρόπο

επίσης με βοήθησε πάρα πολύ αυτό το βιβλίο https://www.dropbox.com/s/qqzz74xovt8g8ye/skeftomaigr-kapnisma-ver-40.pdf

http://www.free-ebooks.gr/gre/ebooks/download/2895

το οποίο με βοήθησε να κατανοήσω για πιο λόγο κάπνιζα

το κεφάλαιο 3 και 4

και η σελίδα 34 ( το σχεδιάγραμμα )

12 χρόνια καπνιστής 1-2 πακέτα την μέρα.....αλλά πάντα marlboro :cigar:

τώρα το έχω κομμένο 5 χρόνια

όταν ξεκίνησα να το κόβω για 15 μέρες είχα κόψει και τον καφέ ( οι καπνιστές ξέρουν γιατί )

τα αποτελέσματα είναι μόνο θετικά ( αντοχή +60% , λαχάνιασμα -200% , ίδρωμα -400% , εξάρτηση -100% , περιορισμός -100% ) :bigemo_harabe_net-64:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο στα παιδια που το εχουν κοψει και ακομα περισσοτερα σε αυτους που το θελουν.Για μενα ολα ξεκινανε απο την αποφαση οτι θελει καποιος να το κοψει,τωρα το timing ειναι αλλο θεμα που το κρινει ο καθενας ξεχωριστα.

Ειμαι 31,καπνιζω απο τα 16 μου λογω της εφηβικης βλακειας.Στο διαστημα αυτο των 15 χρονων το ειχα κοψει 2 φορες,μια για 8 μηνες και αλλη μια για 2 χρονια.

Λογοι πολλοι και διαφοροι με εκαναν να το ξαναβαλω στο στομα μου,ολες τις φορες το μετανιωσα αλλα ηταν πλεον αργα.Ειχα ξαναμπει στο τρυπακι αγοραζω πακετο και να μην κανω απλα μια τρακα για το ποτο απο ενα φιλο.

Στις 27 του περασμενου μηνα ειμασταν παρεα γνωστοι και φιλοι στο σπιτι.Ολοι καπνιζαν εκτος απο τον αδελφο μου.Καναμε τον χαβαλε μας γελουσαμε και χωρις το το εχουμε παρει χαμπαρι καπνιζαμε το ενα τσιγαρο πισω απο το αλλο στην κυριολεξια,το πακετο εφτασε σχεδον στο τελος σε 2 ωρες.

Εκεινη την στιγμη μου λεει ο αδελφο μου., ρε συ χαλαρωσε λιγο καψε ενα καθε 1-2 ωρες οχι ολοκληρο πακετο...

Αυτο ηταν εσβησα το τσιγαρο που ειχα στο χερι μου εχοντας κανει 2 τσουρες,πεταξα τα πακετα απο το σπιτι(σχεδον μιση κουτα).

Μεχρι τωρα ολα καλα,ελπιζω να συνεχισω.Αν και λενε οτι μια φορα καπνιστης,για παντα καπνιστης....

Επισης να πως στον φιλο που ανοιξε το θεμα.Ουτε οι τσιχλες ουτες τα στικερακια αλλα ουτε το ηλεκτρονικο τσιγαρο θα σε κανουν να το κοψεις.Τα εχω δοκιμαζει ολα αυτα,κανενα δεν με βοηθησε γιατι πολυ απλα ολα αυτο περιστρεφονται γυρο απο το τσιγαρο.Το θεμα ειναι να το βγαλεις εντελος απο το μυαλο σου και φυσικα απο την ζωη σου.

Έγινε επεξεργασία - TASOSNAXOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα ελλατωσει 100 φορες και τελικα το ξανααρχιζα ολο και πιο δυνατα μεχρι που αποφασισα να το κοψω οριστικα....

απαγορεψα το καπνισμα στο σπιτι μου και δεν μπορω ουτε να το μυριζω τωρα....

το εχω κοψει......(κοιτα υπογραφη)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο στα παιδια που το εχουν κοψει και ακομα περισσοτερα σε αυτους που το θελουν.Για μενα ολα ξεκινανε απο την αποφαση οτι θελει καποιος να το κοψει,τωρα το timing ειναι αλλο θεμα που το κρινει ο καθενας ξεχωριστα.

Ειμαι 31,καπνιζω απο τα 16 μου λογω της εφηβικης βλακειας.Στο διαστημα αυτο των 15 χρονων το ειχα κοψει 2 φορες,μια για 8 μηνες και αλλη μια για 2 χρονια.

Λογοι πολλοι και διαφοροι με εκαναν να το ξαναβαλω στο στομα μου,ολες τις φορες το μετανιωσα αλλα ηταν πλεον αργα.Ειχα ξαναμπει στο τρυπακι αγοραζω πακετο και να μην κανω απλα μια τρακα για το ποτο απο ενα φιλο.

Στις 27 του περασμενου μηνα ειμασταν παρεα γνωστοι και φιλοι στο σπιτι.Ολοι καπνιζαν εκτος απο τον αδελφο μου.Καναμε τον χαβαλε μας γελουσαμε και χωρις το το εχουμε παρει χαμπαρι καπνιζαμε το ενα τσιγαρο πισω απο το αλλο στην κυριολεξια,το πακετο εφτασε σχεδον στο τελος σε 2 ωρες.

Εκεινη την στιγμη μου λεει ο αδελφο μου., ρε συ χαλαρωσε λιγο καψε ενα καθε 1-2 ωρες οχι ολοκληρο πακετο...

Αυτο ηταν εσβησα το τσιγαρο που ειχα στο χερι μου εχοντας κανει 2 τσουρες,πεταξα τα πακετα απο το σπιτι(σχεδον μιση κουτα).

Μεχρι τωρα ολα καλα,ελπιζω να συνεχισω.Αν και λενε οτι μια φορα καπνιστης,για παντα καπνιστης....

Επισης να πως στον φιλο που ανοιξε το θεμα.Ουτε οι τσιχλες ουτες τα στικερακια αλλα ουτε το ηλεκτρονικο τσιγαρο θα σε κανουν να το κοψεις.Τα εχω δοκιμαζει ολα αυτα,κανενα δεν με βοηθησε γιατι πολυ απλα ολα αυτο περιστρεφονται γυρο απο το τσιγαρο.Το θεμα ειναι να το βγαλεις εντελος απο το μυαλο σου και φυσικα απο την ζωη σου.

Ευχαριστώ που μοιράζεσαι με εμάς την δική σου εμπειρία και προσπάθεια . Αν επιτρέπεται πόσος καιρός έχει περάσει από όταν το σταμάτησες ; Επίσης συμφωνώ με το ότι είναι στο μυαλό μια και έχω ένα συνάδελφο - συμμαθητή ο οποίος εδώ και 2,5 χρόνια τραβιέται με ένα ηλεκτρονικό αλλά κατά βάθος δεν θέλει να το κόψει μια και με την πρώτη ευκαιρία καπνίζει μαζί μας . Άσε που μας έχει ρημάξει στην τράκα αλλά δεν θέλω να παρεξηγηθώ μαζί του μια και έχω συνεργαστεί στο παρελθόν και συνεργάζομαι ακόμα μαζί του .

Link to comment
Share on other sites

Καπνιζα 12 χρονια μανιωδως..

Το εχω κοψει εδω και 2 χρονια και ειμαι αλλος ανθρωπος!

Απλα το πηρα αποφαση οταν ειπα πως δεν θελω να εξαρτωμαι απο "αερα" και ειδα οτι ειναι μια ιδεα...Στο μυαλο...

Οι 3 πρωτες ημερες ειναι το 50% της επιτυχειας!

Συμβουλη στον φιλο xrys24: ΜΗΝ διαννοειθεις φιλε να το ξαναβαλεις στο στομα σου. Εχεις νικησει και δεν αξιζει να τουμπαρεις παλι!

Ευχομαι να το παρουν και αλλοι αποφαση γιατι αξιζει..... :shifty:

Έγινε επεξεργασία - dimitris76
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα ελλατωσει 100 φορες και τελικα το ξανααρχιζα ολο και πιο δυνατα μεχρι που αποφασισα να το κοψω οριστικα....

απαγορεψα το καπνισμα στο σπιτι μου και δεν μπορω ουτε να το μυριζω τωρα....

το εχω κοψει......(κοιτα υπογραφη)

Μπράβο και να ρωτήσω αυτό με την υπογραφή . Είναι κάποιο app το οποίο κάνει αυτόματα - καθημερινά ενημέρωση σύμφωνα με ημερολογιακό έτος ;

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα και πριν απο τις 27 του περασμενου μηνα,ειναι μονο 7 ημερες.Το θετικο ειναι οτι το καψιμο που εννοιωθα στα πνευμονια μεχρι προχθες απο την λαχταρα να αναψω ενα εχει σταματισει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καπνιζα 12 χρονια μανιωδως..

Το εχω κοψει εδω και 2 χρονια και ειμαι αλλος ανθρωπος!

Απλα το πηρα αποφαση οταν ειπα πως δεν θελω να εξαρτωμαι απο "αερα" και ειδα οτι ειναι μια ιδεα...Στο μυαλο...

Οι 3 πρωτες ημερες ειναι το 50% της επιτυχειας!

Συμβουλη στον φιλο xrys24: ΜΗΝ διαννοειθεις φιλε να το ξαναβαλεις στο στομα σου. Εχεις νικησει και δεν αξιζει να τουμπαρεις παλι!

Ευχομαι να το παρουν και αλλοι αποφαση γιατι αξιζει..... :shifty:

Μπράβο Ντίμη , εγώ το πήρα απόφαση . Πήγα στον ψιλικατζή και του είπα δώσε μου την τελευταία αντιβίωση .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...