Jump to content

Κάπνισμα .


Recommended Posts

Μπράβο και να ρωτήσω αυτό με την υπογραφή . Είναι κάποιο app το οποίο κάνει αυτόματα - καθημερινά ενημέρωση σύμφωνα με ημερολογιακό έτος ;

ναι,ενημερωνεται αυτοματα.... πατα πανω και θα δεις...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο καποια χρονια διαβαζοντας μια παλιοτερη εκδοση αυτου

http://www.skeftomai.gr/kapnisma/Skeftomai.gr__kapnisma_ver.4.2.pdf

το εκοψα μαχαιρι χωρις πολυ προσπαθεια.

Βεβαια φετος το καλοκαιρι ταξιδευα αρκετα και για καποιο περιεργο λογο εκτος

Ελλαδος, το ξανα αρχισα και καπνιζω μεχρι σημερα που εντελως συμπτωματικα

γυρισα απο εξωτερικο ΚΑΙ, αποφασισα να το κοψω πριν διαβασω το ποστ για αυτο και το γραφω!

Σε καμια περιπτωση προθεση μου δεν ειναι να κανω διαφημηση απλως γνωριζοντας

ποσο τραγικο, βλακωδες και επικυνδυνο ειναι το καπνισμα θελω να το μοιραστω μαζι σας!

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο καποια χρονια διαβαζοντας μια παλιοτερη εκδοση αυτου

http://www.skeftomai.gr/kapnisma/Skeftomai.gr__kapnisma_ver.4.2.pdf

το εκοψα μαχαιρι χωρις πολυ προσπαθεια.

Βεβαια φετος το καλοκαιρι ταξιδευα αρκετα και για καποιο περιεργο λογο εκτος

Ελλαδος, το ξανα αρχισα και καπνιζω μεχρι σημερα που εντελως συμπτωματικα

γυρισα απο εξωτερικο ΚΑΙ, αποφασισα να το κοψω πριν διαβασω το ποστ για αυτο και το γραφω!

Σε καμια περιπτωση προθεση μου δεν ειναι να κανω διαφημηση απλως γνωριζοντας

ποσο τραγικο, βλακωδες και επικυνδυνο ειναι το καπνισμα θελω να το μοιραστω μαζι σας!

Bλακώδες είναι χαρακτηρισμός που δεν αρμόζει , με την έννοια ότι το κάπνισμα μόνο βλακώδες και χαζό δεν το λές . Κατά την δική μου άποψη είναι μία από τις κύριες αιτίες θανάτων παγκοσμίως .

Επικίνδυνο σίγουρα αφού δημιουργεί καρκίνους με την πάροδο ετών . Καλά έκανες και πόσταρες και καλή επιτυχία και σε σένα . Εγώ ξεκινώ αύριο .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι το λάθος που κάνουμε όλοι Βαγγέλη "θα ξεκινήσω από αύριο". Ξεκίνα από τώρα, μπορείς;....ή μάλλον "θέλεις;"

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι το λάθος που κάνουμε όλοι Βαγγέλη "θα ξεκινήσω από αύριο". Ξεκίνα από τώρα, μπορείς;....ή μάλλον "θέλεις;"

Φιλαράκι , μόλις έφαγα , είπια και κρασί και τώρα θα ανάψω ένα 100αρι Marlboro Gold . Κάτσε να αλλάξει η μέρα και θα μπεί σε ισχύ η απαγόρευση .

Link to comment
Share on other sites

Bλακώδες είναι χαρακτηρισμός που δεν αρμόζει , με την έννοια ότι το κάπνισμα μόνο βλακώδες και χαζό δεν το λές . Κατά την δική μου άποψη είναι μία από τις κύριες αιτίες θανάτων παγκοσμίως .

Επικίνδυνο σίγουρα αφού δημιουργεί καρκίνους με την πάροδο ετών . Καλά έκανες και πόσταρες και καλή επιτυχία και σε σένα . Εγώ ξεκινώ αύριο .

Αλλο το "αποτελεσμα" στην περιπτωση μας οι θανατοι το οποιο φυσικα και δεν ειναι βλακωδες

και αλλο η "αιτια", ο "λογος" για το τον οποιο γινετε το καπνισμα,

γιατι πολυ απλα αν σκεφτεις :

• σου κανει κακο στην τσεπη

• σου κανει κακο στην υγεια

• και ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ δε σου προσφερει απολυτος καμια ευχαριστηση.

Ξεκινα απο τωρα και οχι απο αυριο ,

γιατι πολυ απλα το τωρα ειναι παντα τωρα και το αυριο παντα θα ειναι αυριο ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την τσέπη , σωστή επισήμανση αλλά πρίν το 09 ποιός το υπολόγιζε αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κάπνισα ποτέ αλλά θα σας πω τον λόγο που δεν το έκανα.

υπεύθυνοι δεν είναι οι γονείς μου αλλά ένας άγνωστος παππούς.

Όταν ήμουν πιτσιρικάς μαζεύαμε τα αποτσίγαρα και κάμναμε πως καπνίζαμε και ότι και καλά μεγαλώσαμε. Μια μέρα μας είδε ένας παππούς και μας φώναξε κοντά του όλο ευγένεια και μας είπε.

- θέλετε να γίνετε στην ζωή σας κάτι το ξεχωριστό;

εμείς απαντήσαμε πως ναι θα θέλαμε.

και ο παππούς μας είπε

- τότε κάντε αυτό που δεν κάνει η πλειοψηφία και αμέσως θα ξεχωρίζεται και θα γίνετε κάτι το ξεχωριστώ, να κοίτα αυτόν τον κύριο. βλέπεις καπνίζει, κοίτα όλους στο καφενείο, βλέπεις και αυτοί καπνίζουν, αν τώρα καπνίζεται και εσείς δεν θα είσαστε κάτι το ξεχωριστό.

δεν ξέρω πως μου ήρθε αλλά από τότε αποφάσισα να μην καπνίσω για να ξεχωρίζω από την μάζα.

Αυτό το βίωμα μου το αναφέρω σε πολλούς νέους μπας και πιάσει τόπο.

Πλέον είναι αρκετή που δεν καπνίζουν και ίσος δεν είναι τόσο επίκαιρο το παράδειγμα μου αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά.

Καλό αγώνα εύχομαι σε όλους αυτούς που προσπαθούν να κόψουν το τσιγάρο και αν δεν τα καταφέρεται με την πρώτη τότε θα τα καταφέρετε με την 2,3,4,5 ακρη να παλεύεται έως ότου νικήσετε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καπνιστής από 20 χρονών (τώρα 42). Κάπνιζα 1-2 πακέτα την ημέρα. Στις αρχές του 2013, έφτασα κάποια στιγμή να τελειώνω 25άρι πακέτο μέχρι το μεσημέρι. Εκεί ταρακουνήθηκα. Το γύρισα σε στριφτό. Κατάφερα και το μείωσα αφού έκανα περίπου 20 τσιγάρα την ημέρα. Μέσα σε ένα μήνα όμως "μπούκωσα". Και τότε αποφάσισα να ξανακάνω προσπάθεια με το ηλεκτρονικό τσιγάρο (είχα κάνει και παλιότερα και απέτυχα). Είμαι πλέον για πάνω από 10 μήνες με το ηλεκτρονικό (μόνο) τσιγάρο. Πόσο θα το κρατήσω αυτό, δεν ξέρω. Θα δείξει. Δε το θεωρώ βέβαια αθώο, αλλά κατά πολύ λιγότερο βλαβερό σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την δική μου εμπειρία λοιπόν.

Καπνίζω από την Ά Λυκείου (τώρα είμαι 33). Το άρχισα όπως οι περισσότεροι, από βλακεία. Να καπνίσω και εγώ να δείξω ότι μεγάλωσα. Στο σπίτι μου δεν κάπνιζε κανείς. Ποτέ μου δεν κάπνισα μπροστά στους γονείς μου, γιατί ξέρω πόσο θα τους πικράνω. Ας το ξέρουν μόνο. Δεν θέλω να με βλέπουν. Ξεκίνησα όταν σε μια γιορτή που είχα πάει με τους γονείς μου, βρήκα κάτω ένα τσιγάρο. Έναν ΑΣΣΟ ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ. Ήταν του θείου μου. Πέθανε από το τσιγάρο πριν ένα χρόνο σχεδόν. Αμέσως το μάζεψα και το έκρυψα στο μανίκι μου. Η ιδέα μου είχε μπει. Αυτό ήταν. Μετά από κάνα δίωρο που το σκεφτόμουν, βγήκα στο μπαλκόνι και το άναψα. Πνηγόμουν αλλά μου άρεσε. Νόμιζα ότι κάτι κάνω. Νόμιζα ότι μεγάλωσα. Ότι τώρα είμαι κάτι παραπάνω απ’ ότι ήμουν πριν. Από τότε ξεκίνησα να καπνίζω. Όχι συστηματικά, λόγο χρημάτων, αλλά όποτε είχα τσιγάρα κάπνιζα. Πέρασα από διάφορες μάρκες (ASSO, CAMEL, WINSTON, PRESIDENT, PRINCE, ROTHMANS κα). Σταμάτησα στην Marlboro όπου την καπνίζω σταθερά πάνω από 10 χρόνια.

Αν και ασχολούμαι από πολύ μικρός (πολύ πριν ξεκινήσω να καπνίζω) με την γυμναστική ποτέ μου δεν έκοψα το τσιγάρο. Ούτε για μια ημέρα. Ακόμη και τώρα, γυμνάζομαι το λιγότερο 60-90 λεπτά την ημέρα (4 ημέρες την εβδομάδα) με περισσότερη έμφαση στο τρέξιμο. Τα τελευταία χρόνια (2-3) είχε αρχίσει να γυρίσει στο μυαλό μου η σκέψη "ρε Billy μήπως πρέπει να το κόψεις το ***********... ; " . Απλά σκέψη όμως χωρίς την παραμικρή προσπάθεια, ούτε καν για ελάττωση. Είχα φτάσει σχεδόν τα δύο πακέτα την ημέρα.

Κάποια στιγμή μπήκα στον κόπο (και στα έξοδα) να αγοράσω ένα ηλεκτρονικό. Εννοείται πως δεν μου έκανε τίποτα απολύτως. Το ψιλοπιπίλισα στην αρχή (1-2 ημέρες) αλλά μπήκε στο συρτάρι...

Το ηλεκτρονικό όμως με έβαλε στην σκέψη της πίπας (μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό). Αυτή η ιδέα έμεινε για αρκετό καιρό στο πίσω μέρος του μυαλού μου, περισσότερο για οικονομικούς λόγους. Κάποια στιγμή μάζεψα χρήματα για αυτό το σκοπό και απλά το ανέβαλα. Ένα πρωί και ενώ είχα βγει για δουλειές στην αγορά, είχα στο πρόγραμμα πως ίσως σήμερα, αν προλάβω, να πάω να πάρω την πίπα που τόσο καιρό σκέφτομαι. Ξαφνικά όμως και ενώ οδηγούσα, ανακαλύπτω πως το πακέτο που έχω μαζί μου (marlboro μαλακό) είναι άδειο. Είχα κάνει το τελευταίο τσιγάρο χθες το βράδυ αλλά νόμιζα πως είχε 1-2 ακόμη μέσα. Σοκαρίστηκα. Άρχισα να αγχώνομαι γιατί ήμουν μέσα στην κίνηση και είχα να καπνίσω από χθες το βράδυ. Ούτε καφέ δεν είχα πιεί. Εκείνη τη στιγμή, δεν ξέρω πως μου ήρθε και είπα ΤΕΛΟΣ. Πάω να πάρω τώρα την πίπα που έλεγα και δεν θα ξαναγοράσω πακέτο...

Έτσι και έγινε. Πήρα την πίπα και όλα τα βασικά μπιχλιμπίδια (κάπου στα 100€) και ξεκίνησα. Η αρχή; Πολύ δύσκολη. Δεν με κάλυπτε σε καμία περίπτωση. Ήθελα απεγνωσμένα να πάω να αγοράσω πακέτο. Το είχα υποσχεθεί όμως στον εαυτό μου και δεν έπρεπε. Το πάλεψα με την πίπα. Την πρώτη ημέρα πρέπει να έκανα γύρο στα 15 μπολ και δεν ήμουν ικανοποιημένος... Οι ημέρες πέρναγαν όμως. Σημαντικό ήταν ότι το ξεκίνησα πάνω σε άδεια όπου είχα όλο το χρόνο να ασχολούμαι με την πίπα μου και δεν είχα και καθόλου το άγχος - στρες της δουλειάς να με πιέζει.

Τα κατάφερα. Πέρναγαν οι ημέρες και ενώ μείωνα το κάπνισμα της πίπας, είχα αρχίσει να μην σκέφτομαι καν το τσιγάρο. Μου το πρόσφεραν πάρα πολλές φορές φίλοι και γνωστοί και τους έλεγα όχι ευχαριστώ. Ξεπέρασα και το κόμπλεξ του να ανάβω την πίπα σε δημόσιους χώρους. Πήγαινα για καφέ και κάπνιζα το μπολάκι μου άνετα. Αυτό κράτησε 4 μήνες. Σε αυτό το διάστημα είχα φτάσει να κάνω 4-5 μπολ την ημέρα. Στον πρωινό καφέ, με την μπυρίτσα ή το αναψυκτικό μετά το μεσημεριανό, στον απογευματινό καφέ και ένα τελευταίο το βραδάκι με ένα ποτάκι.

Λέω όμως κράτησε 4 μήνες γιατί ξανάρχισα το τσιγάρο. Είχα πάει να βγάλω ένα μεροκάματο (σε δεύτερη δουλειά) και εκεί που δουλεύαμε, μου έκλεψαν την πίπα. Τρελάθηκα. Ήθελα να σκοτώσω όλο το μαγαζί (νυχτερινό κέντρο). Μου έφταιγαν όλοι αλλά περισσότερο ο μαγαζάτορας που δεν μου άνοιγε τις κάμερες να δω ποιος το έκανε. Αυτό ήταν. Ζήτησα με νεύρα και φωνές σε συναδέλφους τσιγάρο. Το άναψα με τρεμάμενα χέρια. Δεν ήταν ότι ήθελα να καπνίσω. Ήταν ότι μου έκλεψαν κάτι που είχα αγαπήσει υπερβολικά. Ήταν αυτό μου έκανε να σταματήσω το τσιγάρο μετά από τόσα χρόνια χωρίς να δυσκολευτώ ιδιαίτερα. Ήταν που μου έκλεψαν την πίπα μου. Με αυτή που μιλούσα τόσο καιρό όταν ήμασταν οι δυο μας. Αυτή που μου έδωσε το κουράγιο να ξεχάσω το τσιγάρο. Αυτή που σκούπιζα και καθάριζα κάθε βράδυ πριν πάω για ύπνο και την έβαζα στη θέση να αερίζεται για να μου χαρίσει το άρωμά της το άλλο πρωί. Όσοι καπνίζουν πίπα θα με καταλάβουν, οι υπόλοιποι το πιο πιθανόν να γελάτε ή και να με κοροϊδεύετε αλλά δεν σας παρεξηγώ.

Αυτή είναι η δική μου ιστορία με το τσιγάρο. Τώρα πλέον, 6 μήνες μετά από την ιστορία που σας είπα, κάνω 1/2 - 1 πακέτο την ημέρα. Ίσως κάποια στιγμή βρω την δύναμη - θέληση και το επιχειρήσω ξανά. Θα μου πείτε τώρα, μα καλά θα αρχίσεις την πίπα πάλι; Ναι. Έτσι θα το παλέψω ξανά. Όσο και να σας φαίνεται παράξενο, με την πίπα θα φτάσεις σε ένα επίπεδο που θα την απολαμβάνεις. Δεν θα την έχεις ανάγκη. Έχεις χρόνο; Θα την καπνίσεις. Δεν έχεις; Θα την αφήσεις για αργότερα. Ο καπνός της δεν γεμίζει τα πνευμόνια σου. Περιορίζεσαι μόνο στην γεύση του. Τώρα ότι και να σας πω δεν μπορώ να σας το εξηγήσω. Απλά παίζεις με τον καπνό στο στόμα σου. Όλα αυτά βέβαια αφού σου περάσει η έλλειψη της νικοτίνης και του τσιγάρου. Ως τότε τραβάς κάτι ψιλές κάτω για να χαλαρώσεις...

Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με το μακρύ κείμενό μου αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου αυτή. Καλή δύναμη σε όλους όσους το πήρατε ή θα το πάρετε απόφαση. Είναι το μεγαλύτερο δώρο που μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας, πραγματικά...

Καλή δύναμη και καλή χρονιά σε όλους λοιπόν. Εύχομαι το 2015 να βρει πολύ πιο πολλούς πρώην καπνιστές από την φετινή.

Καλό βράδυ!!!! :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τη δικια μου ιστορια,αρχισα το τσιγαρο δυο μηνες πριν απολυθω απο φανταρος,μεχρι τοτε δεν το ειχα αγγιξει.Απο τοτε συμπληρωσα 27 χρονια καπνιστης και καπνιστης των 2 πακετων ημερησιως,δεν ειχα ποτε ενοχλησεις,βηχα φλεματα η φουσκωματα,ανεβαινα 5 οροφους χωρις να λαχανιασω αλλα βρωμαγα,η τσιγαριλα που ειχα πανω μου ειχε ποτισει το κορμι μου.Την πρωτοχρονια του 2012 αρχισα το ηλεκτρονικο,προχτες συμπληρωσα 2 χρονια με αυτο χωρις να τραβηξω ουτε τζουρα απο κανονικο τσιγαρο,δεν ξερω ποσο καλο η κακο κανει αλλα εγω εχω δει 2 καλα,καλο στην τσεπη μου και δεν βρωμαω τσιγαριλια πια

Link to comment
Share on other sites

Καπνιστής από 20 χρονών (τώρα 42). Κάπνιζα 1-2 πακέτα την ημέρα. Στις αρχές του 2013, έφτασα κάποια στιγμή να τελειώνω 25άρι πακέτο μέχρι το μεσημέρι. Εκεί ταρακουνήθηκα. Το γύρισα σε στριφτό. Κατάφερα και το μείωσα αφού έκανα περίπου 20 τσιγάρα την ημέρα. Μέσα σε ένα μήνα όμως "μπούκωσα". Και τότε αποφάσισα να ξανακάνω προσπάθεια με το ηλεκτρονικό τσιγάρο (είχα κάνει και παλιότερα και απέτυχα). Είμαι πλέον για πάνω από 10 μήνες με το ηλεκτρονικό (μόνο) τσιγάρο. Πόσο θα το κρατήσω αυτό, δεν ξέρω. Θα δείξει. Δε το θεωρώ βέβαια αθώο, αλλά κατά πολύ λιγότερο βλαβερό σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο.

Σε σχέση με το κανονικό είναι σίγουρα λιγότερο βλαβερό αλλά υπάρχει και λαδάκι με μηδέν νικοτίνη με διάφορες γεύσεις όπως θα ξέρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την δική μου εμπειρία λοιπόν.

Καπνίζω από την Ά Λυκείου (τώρα είμαι 33). Το άρχισα όπως οι περισσότεροι, από βλακεία. Να καπνίσω και εγώ να δείξω ότι μεγάλωσα. Στο σπίτι μου δεν κάπνιζε κανείς. Ποτέ μου δεν κάπνισα μπροστά στους γονείς μου, γιατί ξέρω πόσο θα τους πικράνω. Ας το ξέρουν μόνο. Δεν θέλω να με βλέπουν. Ξεκίνησα όταν σε μια γιορτή που είχα πάει με τους γονείς μου, βρήκα κάτω ένα τσιγάρο. Έναν ΑΣΣΟ ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ. Ήταν του θείου μου. Πέθανε από το τσιγάρο πριν ένα χρόνο σχεδόν. Αμέσως το μάζεψα και το έκρυψα στο μανίκι μου. Η ιδέα μου είχε μπει. Αυτό ήταν. Μετά από κάνα δίωρο που το σκεφτόμουν, βγήκα στο μπαλκόνι και το άναψα. Πνηγόμουν αλλά μου άρεσε. Νόμιζα ότι κάτι κάνω. Νόμιζα ότι μεγάλωσα. Ότι τώρα είμαι κάτι παραπάνω απ’ ότι ήμουν πριν. Από τότε ξεκίνησα να καπνίζω. Όχι συστηματικά, λόγο χρημάτων, αλλά όποτε είχα τσιγάρα κάπνιζα. Πέρασα από διάφορες μάρκες (ASSO, CAMEL, WINSTON, PRESIDENT, PRINCE, ROTHMANS κα). Σταμάτησα στην Marlboro όπου την καπνίζω σταθερά πάνω από 10 χρόνια.

Αν και ασχολούμαι από πολύ μικρός (πολύ πριν ξεκινήσω να καπνίζω) με την γυμναστική ποτέ μου δεν έκοψα το τσιγάρο. Ούτε για μια ημέρα. Ακόμη και τώρα, γυμνάζομαι το λιγότερο 60-90 λεπτά την ημέρα (4 ημέρες την εβδομάδα) με περισσότερη έμφαση στο τρέξιμο. Τα τελευταία χρόνια (2-3) είχε αρχίσει να γυρίσει στο μυαλό μου η σκέψη "ρε Billy μήπως πρέπει να το κόψεις το γ@___νο... ; " . Απλά σκέψη όμως χωρίς την παραμικρή προσπάθεια, ούτε καν για ελάττωση. Είχα φτάσει σχεδόν τα δύο πακέτα την ημέρα.

Κάποια στιγμή μπήκα στον κόπο (και στα έξοδα) να αγοράσω ένα ηλεκτρονικό. Εννοείται πως δεν μου έκανε τίποτα απολύτως. Το ψιλοπιπίλισα στην αρχή (1-2 ημέρες) αλλά μπήκε στο συρτάρι...

Το ηλεκτρονικό όμως με έβαλε στην σκέψη της πίπας (μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό). Αυτή η ιδέα έμεινε για αρκετό καιρό στο πίσω μέρος του μυαλού μου, περισσότερο για οικονομικούς λόγους. Κάποια στιγμή μάζεψα χρήματα για αυτό το σκοπό και απλά το ανέβαλα. Ένα πρωί και ενώ είχα βγει για δουλειές στην αγορά, είχα στο πρόγραμμα πως ίσως σήμερα, αν προλάβω, να πάω να πάρω την πίπα που τόσο καιρό σκέφτομαι. Ξαφνικά όμως και ενώ οδηγούσα, ανακαλύπτω πως το πακέτο που έχω μαζί μου (marlboro μαλακό) είναι άδειο. Είχα κάνει το τελευταίο τσιγάρο χθες το βράδυ αλλά νόμιζα πως είχε 1-2 ακόμη μέσα. Σοκαρίστηκα. Άρχισα να αγχώνομαι γιατί ήμουν μέσα στην κίνηση και είχα να καπνίσω από χθες το βράδυ. Ούτε καφέ δεν είχα πιεί. Εκείνη τη στιγμή, δεν ξέρω πως μου ήρθε και είπα ΤΕΛΟΣ. Πάω να πάρω τώρα την πίπα που έλεγα και δεν θα ξαναγοράσω πακέτο...

Έτσι και έγινε. Πήρα την πίπα και όλα τα βασικά μπιχλιμπίδια (κάπου στα 100€) και ξεκίνησα. Η αρχή; Πολύ δύσκολη. Δεν με κάλυπτε σε καμία περίπτωση. Ήθελα απεγνωσμένα να πάω να αγοράσω πακέτο. Το είχα υποσχεθεί όμως στον εαυτό μου και δεν έπρεπε. Το πάλεψα με την πίπα. Την πρώτη ημέρα πρέπει να έκανα γύρο στα 15 μπολ και δεν ήμουν ικανοποιημένος... Οι ημέρες πέρναγαν όμως. Σημαντικό ήταν ότι το ξεκίνησα πάνω σε άδεια όπου είχα όλο το χρόνο να ασχολούμαι με την πίπα μου και δεν είχα και καθόλου το άγχος - στρες της δουλειάς να με πιέζει.

Τα κατάφερα. Πέρναγαν οι ημέρες και ενώ μείωνα το κάπνισμα της πίπας, είχα αρχίσει να μην σκέφτομαι καν το τσιγάρο. Μου το πρόσφεραν πάρα πολλές φορές φίλοι και γνωστοί και τους έλεγα όχι ευχαριστώ. Ξεπέρασα και το κόμπλεξ του να ανάβω την πίπα σε δημόσιους χώρους. Πήγαινα για καφέ και κάπνιζα το μπολάκι μου άνετα. Αυτό κράτησε 4 μήνες. Σε αυτό το διάστημα είχα φτάσει να κάνω 4-5 μπολ την ημέρα. Στον πρωινό καφέ, με την μπυρίτσα ή το αναψυκτικό μετά το μεσημεριανό, στον απογευματινό καφέ και ένα τελευταίο το βραδάκι με ένα ποτάκι.

Λέω όμως κράτησε 4 μήνες γιατί ξανάρχισα το τσιγάρο. Είχα πάει να βγάλω ένα μεροκάματο (σε δεύτερη δουλειά) και εκεί που δουλεύαμε, μου έκλεψαν την πίπα. Τρελάθηκα. Ήθελα να σκοτώσω όλο το μαγαζί (νυχτερινό κέντρο). Μου έφταιγαν όλοι αλλά περισσότερο ο μαγαζάτορας που δεν μου άνοιγε τις κάμερες να δω ποιος το έκανε. Αυτό ήταν. Ζήτησα με νεύρα και φωνές σε συναδέλφους τσιγάρο. Το άναψα με τρεμάμενα χέρια. Δεν ήταν ότι ήθελα να καπνίσω. Ήταν ότι μου έκλεψαν κάτι που είχα αγαπήσει υπερβολικά. Ήταν αυτό μου έκανε να σταματήσω το τσιγάρο μετά από τόσα χρόνια χωρίς να δυσκολευτώ ιδιαίτερα. Ήταν που μου έκλεψαν την πίπα μου. Με αυτή που μιλούσα τόσο καιρό όταν ήμασταν οι δυο μας. Αυτή που μου έδωσε το κουράγιο να ξεχάσω το τσιγάρο. Αυτή που σκούπιζα και καθάριζα κάθε βράδυ πριν πάω για ύπνο και την έβαζα στη θέση να αερίζεται για να μου χαρίσει το άρωμά της το άλλο πρωί. Όσοι καπνίζουν πίπα θα με καταλάβουν, οι υπόλοιποι το πιο πιθανόν να γελάτε ή και να με κοροϊδεύετε αλλά δεν σας παρεξηγώ.

Αυτή είναι η δική μου ιστορία με το τσιγάρο. Τώρα πλέον, 6 μήνες μετά από την ιστορία που σας είπα, κάνω 1/2 - 1 πακέτο την ημέρα. Ίσως κάποια στιγμή βρω την δύναμη - θέληση και το επιχειρήσω ξανά. Θα μου πείτε τώρα, μα καλά θα αρχίσεις την πίπα πάλι; Ναι. Έτσι θα το παλέψω ξανά. Όσο και να σας φαίνεται παράξενο, με την πίπα θα φτάσεις σε ένα επίπεδο που θα την απολαμβάνεις. Δεν θα την έχεις ανάγκη. Έχεις χρόνο; Θα την καπνίσεις. Δεν έχεις; Θα την αφήσεις για αργότερα. Ο καπνός της δεν γεμίζει τα πνευμόνια σου. Περιορίζεσαι μόνο στην γεύση του. Τώρα ότι και να σας πω δεν μπορώ να σας το εξηγήσω. Απλά παίζεις με τον καπνό στο στόμα σου. Όλα αυτά βέβαια αφού σου περάσει η έλλειψη της νικοτίνης και του τσιγάρου. Ως τότε τραβάς κάτι ψιλές κάτω για να χαλαρώσεις...

Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με το μακρύ κείμενό μου αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου αυτή. Καλή δύναμη σε όλους όσους το πήρατε ή θα το πάρετε απόφαση. Είναι το μεγαλύτερο δώρο που μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας, πραγματικά...

Καλή δύναμη και καλή χρονιά σε όλους λοιπόν. Εύχομαι το 2015 να βρει πολύ πιο πολλούς πρώην καπνιστές από την φετινή.

Καλό βράδυ!!!! :thumbsu:

Sky εμένα δεν με κούρασες καθόλου μα ούτε και παρεξήγησα κάτι από τα λεγόμενα σου . Αντίθετα αναφέρεις και μια λύση την οποία δεν έχω ακούσει ξανά , την πίπα . Καλή επιτυχία και σε σένα όταν θελήσεις να ξανακάνεις την προσπάθεια .

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τη δικια μου ιστορια,αρχισα το τσιγαρο δυο μηνες πριν απολυθω απο φανταρος,μεχρι τοτε δεν το ειχα αγγιξει.Απο τοτε συμπληρωσα 27 χρονια καπνιστης και καπνιστης των 2 πακετων ημερησιως,δεν ειχα ποτε ενοχλησεις,βηχα φλεματα η φουσκωματα,ανεβαινα 5 οροφους χωρις να λαχανιασω αλλα βρωμαγα,η τσιγαριλα που ειχα πανω μου ειχε ποτισει το κορμι μου.Την πρωτοχρονια του 2012 αρχισα το ηλεκτρονικο,προχτες συμπληρωσα 2 χρονια με αυτο χωρις να τραβηξω ουτε τζουρα απο κανονικο τσιγαρο,δεν ξερω ποσο καλο η κακο κανει αλλα εγω εχω δει 2 καλα,καλο στην τσεπη μου και δεν βρωμαω τσιγαριλια πια

Γιατί δύο μήνες πρωτού απολυθείς ; Από ότι ξέρω το δίμηνο αυτό πρέπει να ήσουν πολύ χαλαρός αφού θα είχαν μπεί νέες σειρές . Μπράβο που αποφάσισες και απαλάχτηκες από αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Βάγγο τι λέει; Το ανάψαμε σήμερα το ταιγαράκι;

Καλημέρα Παναγιώτη , όχι ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές οι συμμετοχές αλλά είμαι σίγουρος ότι καπνίζουν πολλοί περισσότεροι από όσους δήλωσαν παρών και ανέπτυξαν την σχέση - εξάρτηση με το τσιγάρο . Παρατήρησα ότι ένα ποσοστό είναι συνομίλικοι και κάποιοι νεότεροι ή μεγαλύτεροι .

Όπως και να έχει είναι μια κακιά συνήθεια την οποία ξεκινήσαμε οικιοθελώς είτε από μαγκιά , είτε να δείξουμε ότι κάποιοι ή κάτι είμαστε , είτε από μόδα . Ήταν must δηλαδή ; Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είμαστε όπως ήμασταν πρίν 20 + χρόνια και νομίζω ότι θα πρέπει να βάλουμε πάνω από την τσέπη μας , την υγεία μας .

Βέβαια λένε αγάπα με με τα ελλατώματα μου , δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό , αλλά ας προσπαθήσουμε όσοι από εμάς έχουμε ακόμα αυτό το ελλάτωμα να το διαγράψουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το κάπνισμα στα 20. Το 2004 με προτροπή της γυναίκας μου κατάφερα και το έκοψα για κανά χρόνο. Το ξεκίνησα μετά αλλά δεν της το είπα ποτέ. Κάπνιζα μέχρι τον Οκτώβριο του 2012 χωρίς εκείνη να ξέρει. Κάπνισμα μόνο στη δουλειά και πριν πάω σπίτι πλακωνόμουν στις τσίχλα και τις καραμέλες ενώ φρόντιζα να καπνίζω σε εξωτερικούς χώρους για να μη μυρίζουν τα ρούχα. Λόγω αυτής της κατάστασης κάπνιζα 10 τσιγάρα την ημέρα περίπου. Οταν είχα άδειες κτλ δε κάπνιζα αλλά ούτε και το ζητούσα το τσιγάρο για έναν περίεργο λόγο. Τον Οκτώβριο του 2012 τελείωσε το πακέτο μου και ο ένας συνεργάτης μου, μου είπε "τελείωσέ το εδώ, μη πάρεις άλλο πακέτο" και από εκείνη την ημέρα δε ξανά πήρα πακέτο. Τους τελευταίους δυο μήνες τώρα, δυστυχώς κανω 2-3 την ημέρα, τράκα από έναν άλλο συνεργάτη μου στο γραφειο. Κάθε Δευτέρα. Του αγοράζω και ένα πακέτο τσιγάρα για να βγάλω τα σπασμένα. Ο ένας συνεργάτης μου με γκαζωνει που τα καπνίζω και ο άλλος έρχεται με το πακέτο, το ανοίγει μπροστά μου και μου λέει "τσίμπα το και παμε μπαλκόνι, αφού βλέπω ότι το θέλεις". Εχουν τσακωθεί οι δυό τους για το λόγο αυτό χαχαχαχαχαχα. Έχω και ένα ηλεκτρονικό αλλά το αληθινό ειναι αλλιώς ρε παιδί μου!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη είσαι στους αναποφάσιστους βλέπω . Και θέλω και δεν θέλω , και μου αρέσει και δεν μου αρέσει . Καπνίζεις και στην ζούλα ! Χαχαχαχαχα .

Link to comment
Share on other sites

Καμια συνηθεια δεν ειναι 100% καλη....

Εγω καπνιζω απ την Α' λυκειου(26 τωρα)....

Θελω να το κοψω για ολα τα κακα του και μου αρεσει για ολα τα καλα του....

Ολα εχουν καλα και κακα, για εμενα ειναι το ανχολυτικο μου και ας μου ανεβαζει την πιεση και τεντωνη τα νευρα μου, ηταν η παρηγορια μου καθε βραδυ που ημουν μονος μου(ολοι περναμε ερωτικη απογοητευση καποια στιγμη), ειναι το Ω στον καφε μου και μετα το φαγητο και στην μπυριτσα-τσες και και και και....

Θελω να το κοψω γιατι νομιζω πτι μπορω χωρις αυτο, αλλα οι δικαιολογιες για την υγεια-τσεπη-κτλπ δεν μου κανει,οι υπαρχουν χιλιαδες επικυνδηνα πραγματα στην καθημερινοτητα μας που το τσιγαρο δεν θα προλαβει να μας κανει τπτ, 3 φορες το σταματησα για μηνες ομως, καθε φορα που αλλαζε ο τροπος ζωης μου, απλα γινοταν για λιγο...

Πλεον δεν ξερω τι θα κανω, καπνιζει και η αρραβωνιαρα μμ, αστα να πανε.....

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε δεκτή η άποψη σου περί αυτού και καταλαβαίνω τί λές , μάλλον τι εννοείς λέγοντας αγχολυτικό . Αν όμως η αρραβωνιαστικιά δεν κάπνιζε και σου έλεγε ή το κόβεις ή γειά σου . Εκεί τί θα έκανες ;

Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει το αντιθετο βασικα αλλα δεν...

Ειμαστε εμεις οι ανδρες....αντε γεια!!!

Υγ: ρε Jin ο juwel εισαι;;; Εχω μπερδευψη τα ακριδοποδαρα μμ...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει το αντιθετο βασικα αλλα δεν...

Ειμαστε εμεις οι ανδρες....αντε γεια!!!

Υγ: ρε Jin ο juwel εισαι;;; Εχω μπερδευψη τα ακριδοποδαρα μμ...

Nαί Άγγελε , εγώ είμαι .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δύο μήνες πρωτού απολυθείς ; Από ότι ξέρω το δίμηνο αυτό πρέπει να ήσουν πολύ χαλαρός αφού θα είχαν μπεί νέες σειρές . Μπράβο που αποφάσισες και απαλάχτηκες από αυτό :)

Γιατι ειμαστε αραχτοι,οι νυχτες μεγαλες η παρεα ολοι καπνιστες και καποιο βραδυ η περιεργεια σκοτωσε τη γατα :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειμαστε αραχτοι,οι νυχτες μεγαλες η παρεα ολοι καπνιστες και καποιο βραδυ η περιεργεια σκοτωσε τη γατα :cigar:

:bigemo_harabe_net-117::bigemo_harabe_net-189:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...