Jump to content

Κάπνισμα .


Recommended Posts

Κι εγώ κάπνιζα από την εφηβεία μου, αλλά το έκοψα πριν 3 χρόνια περίπου. Ξύπνησα ένα πρωί και είπα "δεν θα καπνίσω ξανά".

Κράτησα μόνο 2 τσιγάρα για... ώρα ανάγκης. Η "ώρα ανάγκης" εμφανίστηκε μετά από περίπου ένα χρόνο, σε μία στιγμή ερωτικής απογοήτευσης. Βγήκα έξω, τα κάπνισα, ξεθύμανα και από τότε δεν έχω βάλει ξανά τσιγάρο στο στόμα μου. Ευτυχώς που είχα κρατήσει αυτά τα δύο τσιγάρα, γιατί πιστεύω πως αν αγόραζα ολόκληρο πακέτο σε μία στιγμή αδυναμίας όπως εκείνη θα το κάπνιζα όλο και θα ξανάρχιζα.

Όπως είχε συμβεί πριν περίπου 9 χρόνια. Πάλι ένα πρωί είχα ξυπνήσει και είχα πει "τέρμα το κάπνισμα". Για 6 μήνες δεν κάπνιζα, έβγαινα για καφέ, για ποτό και δεν με ενδιέφερε. Μέχρι που στο εξάμηνο μου ήρθε επιθυμία ενώ είχα βγει για ποτό με μια φίλη καπνίστρια. Έκανα ένα τσιγάρο. Την επόμενη εβδομάδα άλλο ένα. Το ένα έγιναν δύο, τα δύο έγιναν πακέτο και χωρίς να το καταλάβω είχα αρχίσει πάλι.

Τώρα που δεν καπνίζω νιώθω λες και δεν έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου. Λες και όσα έγραψα παραπάνω είναι για κάποιον άλλο. Στο ότι το έκοψα πιστεύω ότι παίζει ρόλο ο σύντροφός μου που ποτέ δεν μου απαγόρευσε να καπνίσω, αλλά μου έκανε κόλπα του τύπου "όχι τώρα, σε λίγο" και με γλυκύτητα μου αποσπούσε την προσοχή από αυτό. Τον σημαντικότερο ρόλο στην περίπτωσή μου νομίζω έπαιξε ο κύκλος μου που άλλαξε. Πλέον τα άτομα με τα οποία συναναστρέφομαι δεν καπνίζουν και αυτό με βοήθησε. Είμαι σίγουρη πως αν ο σύντροφός μου κάπνιζε, δεν θα το είχα κόψει.

Τώρα εύχομαι να ξυπνήσω ένα πρωί και να πω "δεν θα τρώω σαν τον Οβελίξ" αλλά ακόμα περιμένω το θαύμα... :xmas_laugh:

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαφώς καλύτερα νομίζω να υπάρχει κάποιος / α ο οποίος /α να σου αποσπά την προσοχή - επιθυμία από το κάπνισμα . Το περιβάλλον - παρέες δεν νομίζω ότι είναι και τόσο σημαντικό . Για εφτά μήνες που δεν κάπνιζα , συναναστρεφόμουν με άτομα που κάπνιζαν .

Αδιαφορούσα αλλά και αντιδρούσα πολλές φορές λέγοντας τους : Μα καλά , πάλι τσιγάρο ; Πάλι θα καπνίσεις ; Πρίν δεν το έσβησες ; Τεκέ θα το κάνετε εδώ μέσα ; Επίσης κάποιες φορές με ενοχλούσε και η μυρωδιά του και έφευγα , τους παράταγα .

Δεν υπήρξα όμως ποτέ φανατικός αντικαπνιστής . Είναι πολύ οι οποίοι κάπνιζαν μανιωδώς για πολλά χρόνια και από την στιγμή που το έκοψαν συμπεριφέρονται επιθετικά σε εμάς . Συγκεκριμένα έχουμε ένα τύπο στο καράβι ο οποίος μας πετά τα σταχτοδοχεία στα σκουπίδια . Δεν ξέρω αν κάπνιζε και κατά πόσο αλλά δεν είναι και αυτός τρόπος ώστε να πείς στον άλλο , στους υπόλοιπους να μην καπνίζουν . Τσακώθηκα μαζί του και του είπα , τράβα στο σπίτι σου και πέτα ότι θές , ότι δεν σου αρέσει . Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να μας πετάς τα τασάκια στα σκουπίδια . Την επόμενη φορά θα σε φουντάρω στην θάλασσα .

Όσον αφορά το τελευταίο , έ , εντάξει . Κάτι οι μέρες , κάτι τα γλυκά , κάτι τα τραπέζια . Όλοι τρώμε λίγο παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον γιορτάζω κάθε μέρα! :xmas_laugh:

Τώρα που δεν καπνίζω δεν με ενοχλεί ο καπνός αν και τον αποφεύγω για να μην είμαι παθητική καπνίστρια. Δεν μου αρέσουν ούτε εμένα συμπεριφορές του τύπου "πετάω το τασάκι" είναι αγενείς και απολίτιστες. Όταν κάπνιζα είχα μια φίλη που μου έσπασε το τελευταίο μου τσιγάρο για να μην το καπνίσω. Το "επιδιόρθωσα" και το κάπνισα. Αλλά θύμωσα τόσο που δεν το έκανε ξανά.

Ωστόσο δεν μου αρέσει που πολλοί Έλληνες δεν σέβονται τον διπλανό τους και καπνίζουν εκεί που απαγορεύεται, κοντά σε παιδιά και σε κλειστούς χώρους. Με τον σύντροφό μου πολλές φορές έχουμε φύγει από μαγαζιά προτού καλά καλά μπούμε επειδή ήταν ...τεκές!

Στην Ιταλία που ήμουν στις γιορτές ο κόσμος δεν κάπνιζε ποτέ μέσα σε κλειστούς χώρους. Έπαιρνε το ποτό ή τον καφέ του στο χέρι κι έβγαινε έξω για τσιγάρο. Είναι θέμα σεβασμού και κουλτούρας.

:cigar:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με ηλεκτρονικο τσιγάρο για πάνω από 2 χρονια και εχω βρει την υγειά μου που λένε...

Αν και αυτο το ειχα κοψει για κανα 8μηνο τελικά ξαναγυρισα γιατι παραλίγο να παρασυρθω από το κανονικο και ετσι ξεκινησα πάλι από την αρχη με υγρά μπαταριες κλπ...

Εμενα προσωπικά με καλύπτει 100% και δεν σκεφτομαι ουτε για μια στιγμη να κάνω τράκα από κάποιον για να καπνίσω...

Έγινε επεξεργασία - malamadre
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχισα το καπνισμα στα 17-18 μαλλον σαν αντιδραση που λογω σπουδων επρεπε να εγκαταλειψω τον αθλητισμο.Μεχρι τοτε εκανα ασκητικη ζωη,ε ειπα 'τωρα θα κανω κατι αναρμοστο' και πηρα απ το περιπτερο ενα marlboro.Μετα απο 22 χρονια ομολογω οτι εκανα βλακεια μεν,δεν ειμαι ετοιμος να το κοψω δε...Ειναι κακο ,στραβο ανθυγειινο,ενοχλητικο και οτι αλλο θελετε,αλλα ακομα δεν...Αντε τωρα να με πεισεις οτι θα βαλεις μια μπυριτσα,θα βαλεις και Μητροπανο να παιζει και δεν θα στριψεις ενα drumακι..Ο τελευταιος εφιαλτης ηταν πριν λιγο καιρο που ημουν στη βαρκα ,καμια 15αρια μιλια μακρια και μου επεσε ο αναπτηρας στη θαλασσα..φρικη!Τωρα περα απο την πλακα ειναι μια επιβλαβης συνηθεια καλο ειναι να το κοβεις οσο γινεται νωριτερα και ακομα καλυτερα να μην το ξεκινας καθολου.Για να το κοψεις θελει ηρεμια και στηριξη ή πολυ δυνατο χαρακτηρα(αν τον ειχα θα το αρχιζα?).

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα το καπνισμα στα 17-18 μαλλον σαν αντιδραση που λογω σπουδων επρεπε να εγκαταλειψω τον αθλητισμο.Μεχρι τοτε εκανα ασκητικη ζωη,ε ειπα 'τωρα θα κανω κατι αναρμοστο' και πηρα απ το περιπτερο ενα marlboro.Μετα απο 22 χρονια ομολογω οτι εκανα βλακεια μεν,δεν ειμαι ετοιμος να το κοψω δε...Ειναι κακο ,στραβο ανθυγειινο,ενοχλητικο και οτι αλλο θελετε,αλλα ακομα δεν...Αντε τωρα να με πεισεις οτι θα βαλεις μια μπυριτσα,θα βαλεις και Μητροπανο να παιζει και δεν θα στριψεις ενα drumακι..Ο τελευταιος εφιαλτης ηταν πριν λιγο καιρο που ημουν στη βαρκα ,καμια 15αρια μιλια μακρια και μου επεσε ο αναπτηρας στη θαλασσα..φρικη!Τωρα περα απο την πλακα ειναι μια επιβλαβης συνηθεια καλο ειναι να το κοβεις οσο γινεται νωριτερα και ακομα καλυτερα να μην το ξεκινας καθολου.Για να το κοψεις θελει ηρεμια και στηριξη ή πολυ δυνατο χαρακτηρα(αν τον ειχα θα το αρχιζα?).

Καλώς ήρθες στο club .

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα το καπνισμα στα 17-18 μαλλον σαν αντιδραση που λογω σπουδων επρεπε να εγκαταλειψω τον αθλητισμο.Μεχρι τοτε εκανα ασκητικη ζωη,ε ειπα 'τωρα θα κανω κατι αναρμοστο' και πηρα απ το περιπτερο ενα marlboro.Μετα απο 22 χρονια ομολογω οτι εκανα βλακεια μεν,δεν ειμαι ετοιμος να το κοψω δε...Ειναι κακο ,στραβο ανθυγειινο,ενοχλητικο και οτι αλλο θελετε,αλλα ακομα δεν...Αντε τωρα να με πεισεις οτι θα βαλεις μια μπυριτσα,θα βαλεις και Μητροπανο να παιζει και δεν θα στριψεις ενα drumακι..Ο τελευταιος εφιαλτης ηταν πριν λιγο καιρο που ημουν στη βαρκα ,καμια 15αρια μιλια μακρια και μου επεσε ο αναπτηρας στη θαλασσα..φρικη!Τωρα περα απο την πλακα ειναι μια επιβλαβης συνηθεια καλο ειναι να το κοβεις οσο γινεται νωριτερα και ακομα καλυτερα να μην το ξεκινας καθολου.Για να το κοψεις θελει ηρεμια και στηριξη ή πολυ δυνατο χαρακτηρα(αν τον ειχα θα το αρχιζα?).

Αυτό το περί "δυνατού χαρακτήρα" δεν μου αρέσει όταν το ακούω από τους άλλους. Γιατί πρώτον, δεν είμαστε όλοι το ίδιο, είναι εύκολο να μιλάς όταν είσαι έξω από τον χορό. Συχνά η λύση στα προβλήματά μας είναι περίπλοκη και καθορίζεται από πολλούς παράγοντες, δεν αρκεί ένας διακόπτης που τον πατάς.

Δεύτερον, εγώ δεν έχω δυνατό χαρακτήρα και το έκοψα. Οπότε κρίνω πως στην περίπτωσή μου δεν έπαιξε ρόλο ο "δυνατός χαρακτήρας". Γιατί δεν μου είναι εύκολο να κόψω την κακή διατροφή και έκοψα χωρίς κόπο το τσιγάρο;

Τρίτον, αυτό το χρησιμοποιώ εγώ η ίδια ως δικαιολογία και δεν κάνω ποτέ σωστή διατροφή, λέω "έχω αδύναμο χαρακτήρα". Γι'αυτό έχω ξεκινήσει να διαβάζω ένα βιβλίο ψυχολογίας τύπου αυτοβοήθειας το οποίο υπόσχεται να μου διδάξει πως να κάνω σωστά μία δίαιτα. Νομίζω κάτι ανάλογο συμβαίνει και με το τσιγάρο, ξεκινάμε να το κόψουμε και δεν ξέρουμε πως να το κάνουμε σωστά ώστε να μην τα παρατήσουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κακά τα ψέματα.

Τρία είναι τα καλύτερα πράγματα: Ενα ποτό πρίν και ένα τσιγάρο μετά !!!!

Πέρα όμως απο το αστείο για να χαλαρώσουμε λίγο θεωρώ το τσιγάρο ένα απο τα ποιό ύπουλα και επικύνδινα ναρκωτικά. Δυστυχώς είμαι και εγώ ''άρρωστος'' και παρά τις προσπάθειές μου δεν κατάφερα να το κόψω.

Η αλήθεια είναι ότι στην πραγματικότητα δεν ήθελα να το κόψω. Μου αρέσει !!! Με χαλαρώνει και με ηρεμεί.

Είναι επίσης γεγονός ότι απ'όλα τα τσιγάρα της ημέρας μόνο τα 3-4 είναι για μένα απόλαυση ενώ τα υπόλοιπα αντί να τα καπνίζω με καπνίζουν.

¨Οπως όλα τα πράγματα θέλει μέτρο.

Επίσης θα διαφωνίσω με την άποψη του κοψίματος ξαφνικά.

Θα μοιραστώ μαζί σας την γνώμη γιατρού που λέει ότι είναι πολύ επικύνδυνο να στερήσεις ξαφνικά κάτι απο το σώμα σου που το έχει συνηθίσει για 20+ χρόνια έστω και αν είναι τσιγάρο .

Είναι περισσότερο ασφαλές η σταδιακή μείωση αλλά είναι σίγουρα περισσότερο δύσκολο και θέλει πολύ αυτοσυγκράτηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κακά τα ψέματα.

Τρία είναι τα καλύτερα πράγματα: Ενα ποτό πρίν και ένα τσιγάρο μετά !!!!

Πέρα όμως απο το αστείο για να χαλαρώσουμε λίγο θεωρώ το τσιγάρο ένα απο τα ποιό ύπουλα και επικύνδινα ναρκωτικά. Δυστυχώς είμαι και εγώ ''άρρωστος'' και παρά τις προσπάθειές μου δεν κατάφερα να το κόψω.

Η αλήθεια είναι ότι στην πραγματικότητα δεν ήθελα να το κόψω. Μου αρέσει !!! Με χαλαρώνει και με ηρεμεί.

Είναι επίσης γεγονός ότι απ'όλα τα τσιγάρα της ημέρας μόνο τα 3-4 είναι για μένα απόλαυση ενώ τα υπόλοιπα αντί να τα καπνίζω με καπνίζουν.

¨Οπως όλα τα πράγματα θέλει μέτρο.

Επίσης θα διαφωνίσω με την άποψη του κοψίματος ξαφνικά.

Θα μοιραστώ μαζί σας την γνώμη γιατρού που λέει ότι είναι πολύ επικύνδυνο να στερήσεις ξαφνικά κάτι απο το σώμα σου που το έχει συνηθίσει για 20+ χρόνια έστω και αν είναι τσιγάρο .

Είναι περισσότερο ασφαλές η σταδιακή μείωση αλλά είναι σίγουρα περισσότερο δύσκολο και θέλει πολύ αυτοσυγκράτηση.

Θα συμφωνήσω μαζί σου! Εγώ μπορεί να το έκοψα ξαφνικά αλλά ίσως να μην ήμουν εθισμένη, αφού δεν πάλεψα καν για αυτό! Και θυμήθηκα μία συζήτηση που είχα κάνει και ένας γιατρός είχε πει αυτά που λες, ότι μπορεί το απότομο να γίνει επικίνδυνο για την υγεία του ασθενούς! ;)

Link to comment
Share on other sites

βασικά για να το κόψεις πρέπει πραγματικά να το θέλεις

και να σε παρακινήσει και κάποιος...εγώ είχα την γυναίκα μου.....η οποία με παρακινούσε με τον καλό τρόπο

επίσης με βοήθησε πάρα πολύ αυτό το βιβλίο https://www.dropbox.com/s/qqzz74xovt8g8ye/skeftomaigr-kapnisma-ver-40.pdf

http://www.free-ebooks.gr/gre/ebooks/download/2895

το οποίο με βοήθησε να κατανοήσω για πιο λόγο κάπνιζα

το κεφάλαιο 3 και 4

και η σελίδα 34 ( το σχεδιάγραμμα )

12 χρόνια καπνιστής 1-2 πακέτα την μέρα.....αλλά πάντα marlboro :cigar:

τώρα το έχω κομμένο 5 χρόνια

όταν ξεκίνησα να το κόβω για 15 μέρες είχα κόψει και τον καφέ ( οι καπνιστές ξέρουν γιατί )

τα αποτελέσματα είναι μόνο θετικά ( αντοχή +60% , λαχάνιασμα -200% , ίδρωμα -400% , εξάρτηση -100% , περιορισμός -100% ) :bigemo_harabe_net-64:

και μένα με βοήθησε να κόψω το κάπνισμα το συγκεκριμένο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...