Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

Ph, Kh, Mg και Ca δεν εχω παρει αλομα, γιατι περιμεναν στο μαγαζι που παω....αλλα θα τα παρω συντομα να υπαρχουν....

Γιατι αυτο Αιολε;; Αλλαζει κατι ανεβενοντας η θερμοκρασια και αλλαζοντας η αλατοτιτα;;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, ειδικά με την αλατότητα..... άλλη περιεκτικότητα θα έχουν τα στοιχεία στα 1032 και άλλη εφόσον θα το αραιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα....αρα μετρημα στο 1024-26 και στους 26 βαθμους!

Λεω μηπως κανω μια ή δυο αλλαγες απο θαλασσα και αναλογα με συνθετικο αλατι(tropic marin pro reed για την ωρα)....

Επισης σημερα παρατηρισα διατομικη να σχατιζεται πανω στον κυκλοφοριτη και λιγη πανω στον βραχο, επισης καποια σημεια του βραχου εχουν αρχισει και κοκκινηζουν παρα πολυ :-)

Και το σκιμμερ ακομα πεταει πισω μικροσκοπικες φυσαλιδες....:-(

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα black ocellaris συμβαδιζουν με τα "κοινα";;;

Επισης υπαρχει καποιος λογος που 5 μερες το δικο μου εχει βρει μια γωνια διπλα απ την εξοδο του φιλτρου και πισω απ τον καταρακτη του σκιμμερ και δεν φευγη παρα μονο για να φαει;;;

Ααα!! Επισης κολυμπαει καθετα το χαζο, οταν ειναι για φαει ομως ολα κομπλε, μετα κανει παλι το ιδιο :-/

Υπαρχει αναλογια για τα σαλιγκαρια αναλογα τα λιτρα;;

Υγ: ακομα περιμενω τους οδηγους των λεντ, λογικα απο βδομαδα :-(

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Αναλογία για τα σαλιγκάρια δεν νομίζω να υπάρχει, αυτο που ξέρω είναι πως είναι πολυ ευαίσθητοι οργανισμοί στις συνθήκες νερού.

Εγω στο 30λιτρο έχω ενα nassarious που το εχω δει μονο δυο φορές γιατι κρύβεται στον αραγωνίτη, δυο turbo και ένα trochus. Κάνουν καλή δουλειά με την άλγη αλλα πρέπει να τα προσέχεις γιατι εγω πολλές φορές τα βρίσκω ανάποδα και

θέλουν βοήθεια να τα γυρίσεις, και ένα απο τα turbo το βρίσκω κάθε πρωί μεσα στο κρεμαστό φίλτρο!

Link to comment
Share on other sites

αδερφε αυτο μου το εκαναν και εμενα να κολυμπουν καθετα και μιας και δεν ξερω και πολλα απο θαλασσα στην αρχη αγχωθηκα ενα βραδι ολοκληρο ηταν καθετα και τωρα το κανουν αραια και που αλλα θεμα δεν ειχα εκανα μετρησεις ηταν οκ τωρα οσο αναφορα τα σαλιγκαρια καπου ειχα διαβασει για ενα καθε δεκα λιτρα εγω στα 60-60-65 εβαλα 5 turbo,kai2 nassarious και μπορω να πω οτι κανουν καλη δουλεια

αντε βαλε και καμμια φοτο να τα χαζεψουμε και εγω μαυρα ηθελα αλλα δεν βρηκα..

Link to comment
Share on other sites

Για τα nasarius 1 καθε 10 λιτρα τωρα το σκιμμερ θελει κανα μηνα περιπου για να στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να τον βγαλω καμια αν και καθεται πισω πισω ο κεφαλας και ειναι ψιλοχαλια απ το σκιμμερ ακομα το νερο...

Απο μετρησεις ειμαι οκ παντως....

Link to comment
Share on other sites

udazaher.jpghy8y8a7y.jpgvu2eqy8u.jpgu8ehu3a6.jpgapegabu8.jpgy6uvagun.jpgenemedah.jpga9a8u8yd.jpg

Δεν ξερω εαν ειναι καλες οι φωτογραφιες, προσπαθησα παντως...

Ο ψαρης απ το πρωι σημερα καθεται μπροστα και κατω στο αραγωνιτη, τον εχω ταισει σημερα δυο φορες και εφαγε σαν τρελο, μετα επεστρεφε στο σημειο του...

Ο σαλιγκαρος(ενας απ τους δυο) που κοβει βολτες στα βραχια....

Και το tube worm...δεν ξερω εαν ειναι σε καλο σημειο, εχεη αρκετη κυκλοφορια παντως....

Γνωμες και συμβουλες παρακαλω....

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σκ δουλευω απο το σπιτι και στα διαλειμματα το χω ριξει σε διαβασμα για διαφορα πραγματα.. Ενα απο αυτα ειναι το aquascape.

Αυτο το site με εντυπωσιασε http://fish-etc.com/aquascaping-main/on-the-rocks-how-to-build-a-saltwater-reefscape .. Πολυ καλες πληροφοριες και εφτασα να διαβαζω μεχρι για iwagumi... Αν εχεις χρονο τσεκαρε το.

Οποτε να σου κανω μια προταση. Υπαρχει ο χρυσος κανονας των τριτων (σπας σε τριλιζα ττο μπροστα και το βαθος), εκει που ενωνονται οι γραμμες ειναι τα χρυσα σημεια οπου τοποθετεις τα αντικειμενα σου. Καποιο πρεπει να ειναι το κεντρικο που θα τραβηξει το ματι και τα αλλα πρεπει να χουν μια συνεχεια.. Διαβασε το αρθρο για περισσοτερα (και αυτο για iwagumi).

Η προταση ειναι η εξης. Την αριστερη βαση την πας λιγο πισω, δηλ στα 2/3 απο μπροστα, στο 1/3 απο το αριστερο τζαμι. Με τα υπολοιπα κομματια (γεφυρα και στηλη) φτιαχνεις κατι να χαμηλωνει διαγωνια προς τα μπροστα "δειχνοντας" το αλλο σημειο της τριλιζας (το μπροστα δεξια), ετσι δημιουργεις βαθος και αισθηση συνεχειας. Στο μποστα δεξια χρυσο σημειο της τριλιζας βαζεις το δεξια κομματι.

Αλλη λυση ειναι να το κανεις αναποδα ξεκινωντας απο το φιλτρο αν φτασει ο χωρος.

Δεν ξερω τι καταλαβες απο αυτο που ειπα αλλα αν διαβασεις το αρθρο θα δεις..

Δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι τοσο υψος οσο πας να δωσεις και ειδικα την αριστερη στηλη. Τα led θα σε καλυψουν μια χαρα.

Οσο για τις φυσαλλιδες βαλτο να πεφτει μεσα στο φιλτροκουτι με λιγο σφουγγαρι και δεν θα βλεπεις καμια..

Να σου ζησει ο ψαρης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι λες...ερχομαι απ τους μποστανιδες....

Iwagumi υπαρχει περιπτωση να γινει το διπλα 100λιτρο οταν με το καλο φυγουν τα χρυσοψαρα(ουφ πια!)...

Αυτο προσπαθησα να κανω αλλα δεν με πολυ πηρε και το αφησα στην μεση :-Ρ

Το ψηλο κομματι το κραταω γιατι μου αρεσει και ας μην εχει χρηση λογω υψους....

Ευχαριστω για το ψαρη, αλλα ανυσηχω(ισως χωρις λογω) που καθετε οπου να 'ναι και κανει λες και ξεψυχαει....καλα δεν εχω και με τι να σχοληθω εδω που τα λεμε....

Θα προσπαθησω να βαλω στο σκιμμερ να πευτη στο κουτι και βλεπουμε :-)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρισω Μιχαλη!!! Τα καλητερα και για το δικο σου!!!

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Με το ενα λεντ στο κεντρο για την ωρα..

Το σκιμμερ να πευτη στο κουτι..

Και που ειδε παρεα και "ξυπνησε", πηγε παλι στο σημειο του....

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

Εχω και αυτα δυο σε ενα σημειο στον βραχο....

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

πολυ μου αρεσει αγγελε αντε σιγα σιγα και με υπομονη φραγκακι φραγκακι να γεμιζει....

Link to comment
Share on other sites

Και το σκιμμερ ακομα πεταει πισω μικροσκοπικες φυσαλιδες....:-(

Άγγελε, για το θέμα φυσαλίδων, κούνησε λίγο (γύρε την προ τα πίσω ή σπρώξε την ποιό μέσα) την γλώσσα που έχει το σκίμμερ και θα σταματήσει να στο κάνει

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει τα παντα, το ελυσα και το καθαρισα 2 φορες...αλλα τπτ μια βγαζει πολλες μια πιο λιγες....

Λογικα θα στρωσει, αλλα δεν μπορω να βλεπω την θολουρα που δημιουργει και φοβαμαιηπως στρεσαρωνται τα ζωντανα...

Τωρα το εβαλα να πεφτει(την πετυχα σωστα!) στο κουτι και βλεπουμε....μεχρι στιγμη(μεσα σε 10λεπτα βασικα) φενεται τζαμι!

Link to comment
Share on other sites

Καλα έκανες. Και γω οσο το ειχα δεν κατάφερα να μη δω φυσάλιδα μεσα. Μεσα στο κουτί γλυτωσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω τπτ στη φωτο. Κανε κανα zoom. Αλλα για feather duster μοιάζει. Ωραίο το led.

Link to comment
Share on other sites

2 feather dusters ειναι και εχω βρει αλλο ενα στον δεξι βραχο....

Νιωθω ασχημα που στα πηρα τα κομματια και ηταν επανω :-(

Ρε 'συ καθαρισε το ενυδρειο!!!ελεος να πουμε..πολυ φυσαλιδα....

Που να μπουν και τα αλλα 5 επανω.....χαμος θα γινει!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...