Jump to content

sos-προβλημα με εσωτερικο φιλτρο EHEIM AQUABALL


steady

Recommended Posts

πριν καμια δεκαπενταρια μερες εστησα ενα ενυδρειακι 20λ με ενα fluval μικρο το οποιο επειδη μειωθηκε η ροη σχεδον τελειως και εκανε πολυ θορυβο μεσα σε μια βδομαδα<λογικα κατι με τη φτερωτη ειχε> το αντικατεστησα με ενα eheim aquaball απ το νεο φιλτρο εβγαλα το ρυθμιστικο ροης ωστε να χει 2 τρυπες η εξοδος την κανονικη και μια απο πανω για να μειωνεται η ροη λογο του οτι ειναι μεγαλο για τα λιτρα μου...εκτος απο το σφουγγαρακι που ειχε εβαλα μεσα μερικα μπιλακια substrat και ενα αλλο μικρο σπογγο απο το παλιο φιλτρο μια που χωρουσαν με λιγο στριμωγμα...το ωραιο ειναι οτι το φιλτρακι καθε τοσο κανει ενα θορυβο για μερικα δευτερολεπτα σαν να δουλεβει εξω απ το νερο για να καταλαβαιτε η σαν τον ηχο που θα κανε αμα βαζαμε ενα στυλο σε ενα ανεμηστηρα αμα το θελεται ποιο παραστατικα ενα κρρρρρρρ...αυτο το κρρ το κανει κανα οσο παει και ποιο πολλες φορες τη μερα ειναι σχετικα εντονο και με χει φαει η περιεγια τι ειναι μιας και αμα εχω και αλλη απωλια θα παω να πνιγω..... η ροη του ειναι οκ και δεν βλεπω κατι αλλο λαθος η φτερωτη και ολα τα σχετικα μεσα φαινονται οκ...ΒΟΗΘΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει τραβηξει μεσα κατι?

καποιο σκληρο κοματι πχ ανθρακα η σαλιγκαρακι η κατι αλλο ?

κοιταξε το προσεκτικα και βαλε το κατω απο τρεχουμενο νερο ( τη κεφαλη μονο με τον κυκλοφορητη οχι το υλικο) :rasp:

Link to comment
Share on other sites

βασικα παιζει να μασαγε λιγο σφουγγαρακι που ηταν κοντα στη τρυπα της φτερωτης λογο του στουμπωματος εβαλα λοιπον πριν λιγο ενα μικρο κομματακι σιτα πλαστικη που το κοψα στρογγυλο αναμεσα στη φτερωτουλα και στο σπογγο...λετε να μασαγε το σπογγο γιαυτο να κανε ετσι?

Link to comment
Share on other sites

8α μπορουσα να σε βοι8ησω φιλε μου αν μου πεισ συγκεκριμενα πιο μοντελο tis aquaball εχεισ γιατι εχω κι εγω κανα διο απο αθτα εδο και καιρο χωρισ προβλιματα

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αμα δουλεψε η πατεντα τον θορυβο δεν τον εκανε συνεχομενα...θα δειξει....εχω το ποιο μικρο aquaball 350λιτρα την ωρα με το ενα καλαθακι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...