Jump to content

neoggenita


ser

Recommended Posts

paidia kalispera stin parea pro kairou eixa dio gennes apo plattie

distixws omws ta mwrakia den ezisan na ta parw ola apo tin arxi

mia mera pou xipnisa exwntas repo ap tin douleia anoixa ta fwta tou enudreiou kai eida oti eixa genna

piga amesws sto pet shop tis geitonias mou kai promitheutika gennistra kai trofoula novo baby

stin gennistra mesa eixa 8 mikra stin prwti genna ta taiza 3 fores tin mera eulavika alla meta apo 3

bdomades pethanan ola :wacko::(:unsure::hysterical::hysterical::hysterical: meta liges meres eixa pali genna alla ta perissotera psarakia

den ta prolaba kai fagothikan me apotelesma na mou meinei mono ena mes stin gennistra to opoio kai auto den antexe paidia boithiste me sas parakalw an xanaxw genna pou parakalaw to theo gia auto

ti na kanw me swsta bimata gia na ta megalwsw kala sas parakalw opoios diabazei as me simbouleusi

thelw na pw kai kati allo einai krima ta magazia na exoun aneidikeuto prwsopiko

prwsopika apo esas ematha oti oi plekostomoi einai ntropaloi ti mera kai taizontai sto skotadi

euxaristw ek twn prwterwn opion me simbouleusi :rasp::lmao::lmao::lmao::D

Link to comment
Share on other sites

Το καλο της υποθεσης ειναι οτι πηρες μια πρωτη γευση σχετικα με τον κυκλο αναπαραγωγης! Το κακο ειναι οτι δεν εμεινε κατι για να στο θυμιζει... :lmao:

Λοιπον φιλε μου,την επομενη φορα που η μαμα πλατυ, θα σου δωσει τα σημαδια οτι ειναι ετοιμη να γενησει θα πρεπει να εισαι stand-by να αναλαβεις!Η γεννηστρα θα ειναι εκει, το φαγητο εκει και φυσικα να εισαι και εσυ! Οταν γεννησει η πλατινα,με προσοχη μαζεψε τα μικρα και βαλτα στην γεννηστρα.Το πρωτο 24ωρο μην τα ταισεις καθολου!Απο την επομενη μερα ξεκινα και κανονισε το 4-5 φορες την ημερα και παντα απο τοση ποσοτητα που να καταναλωνεται αμεσως.Σε περιπτωση που δεν φαγωθει αμεσως και μεινει ,θα πρεπει να την αφαιρεσεις εσυ.Να ξερεις οτι με τα συχνα ταισματα το νερο μολυνεται ακομα περισσοτερο και θα πρεπει οι αλλαγες του νερου να γινονται πιο συχνες ακομα και καθε μερα αν τα λιτρα του ενυδρειου ειναι λιγα!Θα πρεπει να κανεις καθημερηνες μετρησεις στην ποιοτητα του νερου και να επεμβεις αμεσως αν κατι παει να αλλαξει.Με προσοχη ομως και οχι στις αποτομες αλλαγες τιμων διοτι τα νεογνα τωρα ξεκινησαν την ζωη τους και ειναι παρα πολυ ευαισθητα!

Θα ηθελα να σου πω οτι στο φαγητο των νεογνων,καλο θα ηταν να δινεις και λεκυνθο αυγου!Εγω συνηθως το δινω εναλαξ με το φαγητο σε σκονη εμπλουτισμενο με βιταμινες!Να προσεχεις τον λεκυνθο γιατι αυτος και αν βρωμιζει το ενυδρειο!!!!

Τελος θα ηθελα να σου πω οτι θα πρεπει και το περιβαλλον που εχει το ενυδρειο να ειναι βιοσιμο.Δηλαδη καλες παραμετρους του νερου,σωστη θερμοκρασια(25-27) και καποια φυτα(ανουμπια,κερατοφυλλο,javamoss)τα οποια εκτος οτι συμβαλουν στον κυκλο βιολογιας του ενυδρειου,δινεις και την δυνατοτητα στα νεογνα να κρυφτουν αναμεσα στο φυλωμα τους μιας και προσφερουν καλες κρυψωνες,μεχρι να τα βαλεις στην γεννηστρα.

ΥΓ.Απωλειες παντα θα υπαρχουν ακομα και σε αυτους που ειναι expert αλλα προσπαθουμε να εχουμε οσο το δυνατον λιγοτερες.... :rasp:

Ελπιζω να βοηθησα λιγο...

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

se euxaristw poly file mou gianni gia tis poli kales sou simboules tha tis efarmwsw oles

mono na se rwtisw otan epiasa ta prwta mikra den ta ebala se allo enidriaki alla se auto pou exw to

60l litro juvel ta fita mou einai plastika to nero exei panta kales metriseis mipws ftaiei oti ta taiza mono

3 fores ti mera? kai pes mou kai auta ta fita pou mou eipes xreiazontai proergasia gia na ta balw mesa?

an afisw ta mikra mesa sto plastiko doxeiaki tin gennistra tous rixnw 4 fores ti mera fagaki kai ligo lekintho

me bitamines meta apo poso kairo tha mborw na ta apeleutherwsw kai na zisoun mazi me ta alla psaria?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα ψαράκια σου αν βάλεις αρκετά φυτά δεν χρειάζεται να έχεις πλαστική γεννήστρα.

Μέχρι που να γίνει αυτό μπορείς να τα φιλοξενείς στη γεννήστρα για περίπου ένα μήνα.

Μην τα κράτησης περισσότερο γιατί θα τους δημιουργήσεις προβλήματα.

Το ότι σου πέθαναν όλα από τις δυο πρώτες γέννες σημαίνει ότι κάποιο πρόβλημα μάλλον έχει το νερό σου, το λέω αυτό γιατί και εγώ με πλαστική γεννήστρα μέσα στο ενυδρείο μεγάλωσα αρκετέ ψαράκια.

Βέβαια σαν αρχάριος που είμαι δεν μπορώ να σου πω περισσότερα για το νερό γιατί και εγώ δεν ξέρω πολλά πράγματα σε αυτό θα βοηθήσει κάποιος ποιο έμπυρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...