Jump to content

Από Fowr Σε Reef :-) & Νέα Κατασκευή !!!


STESS

Recommended Posts

Αγαπητοί Συν-χομπίστες :-)

 

Μετά από τρία και πλέον χρόνια που ασχολούμαι με τη θάλασσα ( 500 ltrs καθαρά, με ιστορικό εδώ   :              http://www.aquazone.gr/forums/topic/51778-iaai-iaaeio/   και παρουσίαση εδώ     :    http://www.aquazone.gr/forums/topic/52074-iaai-eaeaooeii-fowr/    )

 

και αφού χάρη στη βοήθειά σας διαβάζοντας τα πάντα εδώ μέσα δεν αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα - μάλλον κανένα :-) - 

αποφάσισα να το γυρίσω σε reef   :-)

Μόνο που επειδή με κούρασαν τα φίλτρα τόσο καιρό ( 4 φίλτρα ) - αποφάσισα να φτιάξω sump ........ μόνο που επειδή στο έπιπλο δεν μπορούσε να μπει sump, αποφάσισα να κάνω και νέο έπιπλο ......... έτσι αφού έφτασα ως εκεί είπα να κάνω και μεγαλύτερο ενυδρείο ....... οπότε ξεκινάω το νήμα του πονήματος και πάντα διαβάζοντας εδώ μέσα ( .... και σε γειτονικά forums ελληνικά και ξένα ), θα σας κρατώ ενήμερους :-)

 

Φυσικά χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας για να μπορέσω και σε αυτή τη φάση να μην αντιμετωπίσω δυσκολίες/προβλήματα !!!

 

Για αρχή λέω ότι το νέο ενυδρείο θα είναι  2,50Μ  Χ  0,60Π  Χ  0,75Υ  περίπου 1000 ltrs καθαρά και sump 160 ltrs

 

Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες όπως έφτασε να είναι σήμερα το ενυδρείο ( 3+ χρόνια λειτουργίας )

 

post-32200-0-11647300-1388963351_thumb.jpg

 

post-32200-0-98274900-1388963351_thumb.jpg

 

post-32200-0-46858200-1388963353_thumb.jpg

 

post-32200-0-70934600-1388963354_thumb.jpg

 

post-32200-0-47813600-1388963355_thumb.jpg

 

post-32200-0-53615300-1388963356_thumb.jpg

 

post-32200-0-56442800-1388963357_thumb.jpg

 

post-32200-0-59634400-1388963358_thumb.jpg

 

Τα ψάρια που έχω μέσα και από τα οποία δυστυχώς κάποια θα φύγουν είναι

 

Pomacanthus Maculosus - Φεύγει :-(

Pomacanthus Semicirculatus - Φεύγει :-(

Heniochus Acuminatus - Φεύγει :-(

False Eye Puffer - Φεύγει :-(

Lo Vulpinus - Μάλλον φεύγει ......

Centropyge Loriculus ( flame ) - Δεν φεύγει με τίποτα .... :-) :-)

Yellow Tang x 2 - μένουν

Blue Tang x 2 - μένουν

Sunrise Dottybacks x 2 - μένουν

Damsel x 5 μένουν

Clown x 2 μένουν

Cleaner Wrasse - μένει

Firefish Gobby x 2 - μένουν

Longnose Hawkfish - μένει

Sebae Anemone - μένει .... είναι και το σπίτι του ενός clown ..... έκανε 1+ χρόνο να μπει μέσα !!

 

Αυτά για αρχή .................. κάθε βοήθεια ή σχόλιο ευπρόσδεκτα !!!!!!

 

keep going ................. :-)

 

Στέλιος

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο απο τις φωτογραφίες βλεπω ενα υγιέστατο fish only με υπέροχα ψαρια σε αψογη κατάσταση.

Για το νεο ενυδρείο τα 160 λίτρα για το sump δεν μπορούν να μεγαλώσουν?

Στις διαστάσεις αν δεν εχει είδη κολληθεί θα σου πρότεινα να αντιστρέψεις το ύψος με το πλάτος η αν οχι να δόσεις και αλλο πλάτος πχ 70cm...

Link to comment
Share on other sites

Στελιο και απο εμενα καλη αρχη σου ευχομαι και ο νεος χρονος να ειναι τυχερος για σενα και το ενυδρειο σου!

Ειμαι και εγω υπερ της συμβουλης που σου εδωσαν ποιο πανω τα παιδια και θα σου πω και εγω ποσο θα σε βοηθησει το επιπλεον πλατος,σε πολλους τομεις!πες μας και κατι ακομα αν και νωρις...αν εχεις σκεφτει και καποια αναβαθμιση σε εξοπλισμο?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά το πλάτος είναι οριακό με το χώρο μου ......... μετά δεν θα μπορούμε να

περνάμε από το σημείο εκείνο σε άλλο χώρο του σπιτιού !! και το sump επίσης δυστυχώς,

δε χωράει μεγαλύτερο στο ντουλάπι :-( άσε γιατί και το διαζύγιο είναι κοντά :xmas_laugh: ευτυχώς που έχω σύμμαχο την κόρη μου :thumbsu:

-----------------------------

Φίλε Reefkeeper, φυσικά και έχω σκεφτεί αναβάθμιση ( και δεν είναι νωρίς ), αφού τόσα

λίτρα για να γίνουν αξιοπρεπές reef θέλουν καλό σχεδιασμό & υπολογισμό :-)

1.- Φωτισμός

Είχα Τ5 Χ 6 Χ 54w - πρόσφατα όμως καθώς είχα πρόβλημα με τους δύο μετασχηματιστές,

έκανα μια DIY κατασκευή με 9 led λάμπες Χ 21w σαν αυτήν post-32200-0-33897900-1389001860_thumb.jpg , συν τις Τ5 Χ 2 Χ 54w

Σε αυτά θα προστεθούν άλλες 9 led λάμπες X 36w, οπότε συνολικά θα είμαι στα 513w led + 108w T5

Αυτά για αρχή ....... υπάρχει πρόβλεψη χώρου και κατασκευής για ακόμα άλλες 9 led λάμπες :-)

2.- Ψύξη

Είχα ένα teco TR-10 θα φύγει προς την άνοιξη και θα πάρω κάποιο μεγαλύτερο ( προσανατολίζομαι στο jbj arctica του 1/3 αλλά έχω καιρό ακόμα να διαβάσω και να αποφασίσω )

3.- Χημεία

Είμαι χαμένος ακόμα ...... :-( διαβάζω και ξαναδιαβάζω ........ !! πάντως για αρχή και για κανένα 4μηνο, θα

δω πως στρώνουν οι τιμές με μόνο αλλαγές και τι πρόσθετα μπορεί να χρειάζονται για να κρατηθούν στα

όρια που πρέπει Ca 380-450 / Mg 1250-1350 / dKh 7-11 και χωρίς σκληρά κοράλλια μέσα ..... μόνο με

μαλακά, μανιτάρια, ρικορντέες, ζωάνθους κλπ ......... αργότερα ( 1+ χρόνο ) και σιγά σιγά προσθέτοντας

και σκληρά, θα δω καταναλώσεις στοιχείων και με βλέπω να καταλήγω σε reactor αλλά έχω δρόμο ακόμα .... και διάβασμα :-)

4.- Κυκλοφορία

Έχω 3 κυκλοφορητές χ 3000 ltrs/h - θα παραμείνουν και επιπλέον θα προσθέσω το wave maker wp-60 της jebao ( πρώτο κινέζικο προϊόν που θα μπει στο ενυδρείο, αλλά έχω διαβάσει άπειρες άριστες κριτικές )

Επίσης αναβάθμιση θεωρώ και το sump, αφού θα προσθέσει κυκλοφορία περίπου 3000 ltrs

( 7000 ltrs overflow - 4 φίλτρα x 1000 ltrs που λειτουργούν τώρα )

5.- Skimmer

Έχω το ΑΤΒ hang on, που είναι για 800 λίτρα ...... κάνει τρομερή δουλειά και δεν σκέφτομαι να το αλλάξω ..... αν χρειαστεί στην πορεία, θα προσθέσω και κάποιο δεύτερο skimmer

6.- Αντίστροφη όσμωση

Έχω μία της aqua medic ,,,, δεν έχω αλλάξει προ-φίλτρα εδώ και 7 χρόνια..... θα την αλλάξω με μία από water waves με μεγαλύτερη παραγωγή.

7.- Σύστημα αναπλήρωσης

Δεν έχω ...... θα προμηθευτώ ένα και αυτό από water waves με διπλό switch, καθώς και δοχείο από όπου θα τραβάει η αντλία ...... ώστε και να πλημμυρίσουμε άντε να σφουγγαρίζω καμιά 70ριά λίτρα ..... χε χε !

8.- Ηλεκτρονικά

Έχω δει σε κάποιο άλλο forum, ένα σύστημα ( Poseidon ) για ηλεκτρονικό έλεγχο φώτων, αντλιών κλπ

Θα δω εάν μπορεί να ενσωματωθεί και να λειτουργήσει στα δικά μου δεδομένα και αν ναι μάλλον θα το πάρω.... ακόμα όμως δεν έχω διαβάσει πολύ γι' αυτό

9.- Φίλτρανση

Από 4 φίλτρα, πάω σε sump ...... είναι αναβάθμιση από μόνο του !! :thumbsu:

Επιπλέον ίσως πάρω και λίγο βράχο ακόμα .... καμιά 50ρια κιλά ..... αλλά πλέον μιλάω για νεκρό που σιγά σιγά θα ενισχύσει και αυτός τη βιολογία.

Επίσης στο sump θα βάλω και άλγες για νιτρικά/φωσφορικά .......... θα δω .... έχω διάβασμα ακόμα !

Αυτά είναι ήδη στον σχεδιασμό που έχω κάνει ....... περιμένω συμβουλές σας και κατευθύνσεις.

Επίσης μια πολύ απλοϊκή ερώτηση ....... τον υπόστρωμα που έχω τώρα στο ενυδρείο το χρησιμοποιώ και συμπληρώνω όσο νέο χρειάζεται ή το πετάω και βάζω εντελώς νέο ?

Αυτά ............... τα ολίγα και θα υπάρχει συνέχεια με ενημέρωση και φωτογραφίες ανά διαστήματα :-)

μ.φ.χ.

Στέλιος

Link to comment
Share on other sites

Στελιο το ψυκτικο που σκεφτεσε παρτο αφοβα ειναι απο τα καλυτερα εχω το ιδιο και αθορυβο,τωρα τον αραγωνιτη τον ιδιο για να τον ξαναβαλεις πρεπει να βγει εξω ολος και να πλυθει τοσο καλα που τα χερια σου θα πονεσουν και να βγαλει καθαρο νερο [δεν φανταζεσε τη θα βγαλει]η αγοραζεις καινουργιο παλι τον πλενεις καλα και μετα τον βαζεις,καλη αρχη,το kh θα ειναι απο 7 μεχρι 8,5 σε αυτο το φασμα μιλαμε οταν βαλεις κοραλια,ιδανικο ειναι 8 για να εχεις και ασφαλει σε περιπτωση που κατεβει.

Link to comment
Share on other sites

Πω πωωωωω (Ο)_(Ο)*

Δεν ζηλευω ευκολα....τωρα εχω τρελαθη ομως!!!

Με το καλο η νεα κατασκευη φιλε!!! Σου ευχομε οτι καλητερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πω πωωωωω (Ο)_(Ο)*

Δεν ζηλευω ευκολα....τωρα εχω τρελαθη ομως!!!

Με το καλο η νεα κατασκευη φιλε!!! Σου ευχομε οτι καλητερο!!!!

δεν ειναι ζηλια ειναι θαυμασμος

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο ολα να σου παν καλα!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι θαλασσα δεν το λες απλα ενυδρειο :thumbsu: οτι καλυτερο για την συνεχεια και απο μενα αδερφε

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πολυ γιατι διαβαζω οτι τα εχεις μελετησει ολα και μπραβο σου!οσο αφορα τις επιλογες στον εξοπλισμο..arctica,και jebao ειμαι υπερ..τα εχω και τα 2 :thumbsu:

οσο για τον ριακτορα εγω δεν θα τον εβαζα αν ηταν να δουλεψω με μ****α και lps θα πηγαινα σε δοσομετρικη αν τωρα ασχοληθεις με sps τοτε μαλλον ο ριακτορας για τα λιτρα σου βγαινει ποιο οικονομικος!τωρα για τον αραγωνιτη αν ειμουν στην θεση σου δεν θα το αφαιρουσα θα εκανα ενα καλο περασμα με σκουπα βυθου και μετα μια πολυυυ καλη αλλαγη και θα προσθετα οσο χρειαζομουν!αυτα ειναι γνωμη μου παντα εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους το καλυτερο για το ενυδρειο σου.

καλη και δυνατη αρχη και παλι σου ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

ααα με συνχωρεις λαθος ξεχαστικα οτι θα αλλαξεις γυαλα ακυρο αυτο για την σκουπα.. :blink: τωρα αφου στροφαρα θα σου πω οτι ειναι δικη σου επιλογη αν αντεχεις το πολυ πλυσιμο καντο!! αλλιως αγοραζεις νεο αραγωνιτη με λιγοτερο πλυσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια και τις ευχές .... :-)

Ελπίζω να βγει ένα καλό αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου με υπομονή .... όπως έκανα και με το fish only.

--------------------------------------

Reefkeeper, γενικά προσπαθώ όσο μπορώ να γλυτώνω χρόνο, κόπο και χρήμα διαβάζοντας εμπειρίες, περιγραφές, απόψεις, παθήματα από άλλους που έχουν ασχοληθεί με κάτι πριν από εμένα ....... είναι μεγάλη υπόθεση να διαβάσεις π.χ. για ένα λάθος που έκανε κάποιος και τι έπρεπε να είχε κάνει, παρά να το μάθεις με το δύσκολο τρόπο παθαίνοντάς το !

Οπότε ναι έχω διαβάσει αρκετά και συνεχίζω ........... :-) btw αραγωνίτη θα βάλω νέο, νεκρό και μόνο κάποια κιλά από τον παλιό με καλό ξέπλυμα με νερό του ενυδρείου.

---------------------------------------

Αύριο θα φέρω μια πλαστική δεξαμενή περίπου 1000 λίτρων, για να αρχίσω να τη γεμίζω με νερό Α/Ο ώστε να προετοιμάσω περίπου 500 λίτρα θαλασσινό.

Μετά μέσα θα βάλω τον μισό βράχο μου περίπου 70 κιλά και με δυο κυκλοφορητές, θα το αφήσω για καμιά εβδομάδα μέχρι να κολληθεί το ενυδρείο.

Μια - δυο μέρες πριν στεγνώσει το νέο ενυδρείο, θα βάλω μέσα και τον υπόλοιπο βράχο άλλα 70 κιλά, τα ζωντανά και το υπόλοιπο νερό του ενυδρείου.

Μόλις είναι έτοιμη η νέα γυάλα και αφού τεσταριστεί στο μπαλκόνι, θα μπει στη θέση της, θα μονταριστούν τα υδραυλικά και θα μεταφερθεί νερό, αραγωνίτης,

βράχος και ψάρια .... εκτός αυτών που δεν είναι reef safe :-)

Αυτή είναι η σειρά όπως την έχω σχεδιάσει ...... Α ! και όλα πρέπει να έχουν τελειώσει σε 15 μέρες που έχω άδεια ....... αυτά .......

Από αύριο θα ξεκινήσω και φωτογραφικό υλικό για την πορεία του "έργου" ...... αρχή με τη δεξαμενή :-)

Ευχαριστώ,

Στελιος

Link to comment
Share on other sites

1000 λίτρα συν το βάρος της γυάλας στο μπαλκόνι δεν είναι πολύ;Σε πολυκατοικία μένεις;Ή είναι βεράντα στο έδαφος;

Πάντως πολύ δυναμική αρχή κάνεις....μάλλον νέα αρχή

Link to comment
Share on other sites

σου εύχομαι ότι το καλύτερο και από εμένα να σου πάνε όλα καλά, ωραίο το ενυδρειο!! :thumbsu: :thumbsu:


Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Φίλε gregog7,

Είμαι σε πολυκατοικία ..... αλλά τη βεράντα διατρέχουν δύο δοκάρια και έχει δύο κολώνες .... πέρα από αυτό δεν χρειάζεται

για να τεσταριστεί να γεμίσει ολόκληρο ( νομίζω τουλάχιστον ). Εάν γεμίσει μέχρι τα 2/3 θεωρώ ότι περνάει το crash test :-)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ tasso :-)

........ και όπως υποσχέθηκα δύο φωτογραφίες από τη δεξαμενή στο σαλόνι...... διακρίνεται η κόρη μου ( βοηθός μου )

post-32200-0-10278400-1389129307_thumb.jpg

post-32200-0-51195000-1389129324_thumb.jpg

και μία από τη γυναίκα μου, στο 80% πριν την απογείωση .......sputnik δορυφόρος στο διάστημα :xmas_laugh:

post-32200-0-53550000-1389129347_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

....... η συνέχεια του έργου και αφού μέχρι στιγμής έχω γλυτώσει τις συνέπειες :chair:

αγοράστηκε και τοποθετήθηκε η νέα αντίστροφη όσμωση ....... Aquabest από Water Waves .... παραγωγή περίπου 300 λίτρα/μέρα

και άρχισε να γεμίζει η δεξαμενή για να προετοιμάσω περίπου 400 λίτρα "φρέσκου" θαλασσινού νερού :-)

post-32200-0-49312300-1389277307_thumb.jpg post-32200-0-01883600-1389277322_thumb.jpg

Τα τζάμια ανέβηκαν :bigemo_harabe_net-137: και πλέον το ενυδρείο είναι έτοιμο προς κόλληση !!!!!!!

post-32200-0-76975300-1389277383_thumb.jpg post-32200-0-36914100-1389277392_thumb.jpg post-32200-0-02958700-1389277409_thumb.jpg

Ο φίλος Λευτέρης που βοήθησε στη μεταφορά και θα βοηθήσει και σε άλλα στην πορεία ( εεεεε καλέ μου φίλε Λευτέρη ? :bigemo_harabe_net-66: )

ενώ πίσω, διακρίνεται και ο "project manager" Σταύρος που έχει αναλάβει το έργο

post-32200-0-23938000-1389277417_thumb.jpg

Αυτά μέχρι στιγμής και για όποια εξέλιξη, θα επανέλθω ........................

post-32200-0-49707000-1389277331_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω αποφασίσει ακόμα .... ακόμα διαβάζω γι'αυτό όπως και για cryptic zone....

πάντως επειδή το sump είναι σχετικά μικρό θέλω να δω πως είναι καλύτερα να το εκμεταλλευτώ ..... σε ότι αφορά το ATS, μπορεί να μπει και αργότερα είδα ...... και στο κυρίως ενυδρείο και με κάποιες DIY κατασκευές ..... αν και στο κυρίως ενυδρείο θέλω να έχω μόνο τους κυκλοφορητές από εξοπλισμό.

Οπότε για ATS & CRYPTIC zone, ακόμα διαβάζω :bigemo_harabe_net-108:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει κολληθεί από εχθές 10/1 :bigemo_harabe_net-66: και πλέον περιμένουμε να στεγνώσει η σιλικόνη :bigemo_harabe_net-101:

- καμιά εβδομάδα φαντάζομαι.

post-32200-0-57954100-1389474545_thumb.jpg

post-32200-0-18130100-1389474555_thumb.jpg

post-32200-0-95743100-1389474568_thumb.jpg

και λίγα λόγια για τις προδιαγραφές της γυάλας

250μ χ 60β χ 75υ - κλασσική κατασκευή με κόντρες πάνω και κάτω 12άρι τζάμι.

Εσωτερική υπερχείλιση 2 χ 4000 λίτρα / δύο σωλήνες επιστροφής / δύο αντλίες.

Πέντε τρύπες στον πάτο : 2 υπερχείλιση - 2 επιστροφή - 1 αποχέτευση

----------------------------------------------------------------------

Στο μεταξύ στη βοηθητική δεξαμενή, ήδη έχω 200 λίτρα από όσμωση με το αλάτι να ανακατεύεται, σε αλατότητα και θερμοκρασία ίδια με του ενυδρείου που τρέχει.

Αύριο θα βάλω τον μισό βράχο από το ενυδρείο μέσα, κομμάτι - κομμάτι αφού το ξεπλένω πρώτα σε ένα δοχείο με νερό του ενυδρείου. Επίσης θα απομονώνω και ότι καβουράκια, σαλιγγαράκια δω, ενώ την ίδια διαδικασία θα ακολουθήσω και σε 3-4 μέρες με τον υπόλοιπο βράχο.

---------------------------------------------------------------------

..... συνεχίζεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ρε Στέλιο.... αυτό δεν το λες ενυδρείο.

Αυτή η οπτική γωνία σαν διάδρομος προσγείωσης είναι.

Περιμένουμε να ολοκληρωθεί η παρουσίαση και φυσικά να το δούμε να ζωντανεύει !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...