Jump to content

Από Fowr Σε Reef :-) & Νέα Κατασκευή !!!


STESS

Recommended Posts

Φιλε μου τι να πω.....εχω μεινει χωρις λογια με το θηριο σου!

Πολυ ωραια κατασκευη :thumbsu:

Και η γυαλα ειναι φοβερη αλλα ειδικα η βαση μου αρεσει πολυ.

Συγνωμη αν το εχεις αναφερει πιο πισω και σε βαζω σε κοπο,αλλα τι φωτισμο σκεφτεσαι να χρησιμοποιησεις?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το κοριτσάκι σου φιλε........

Οσον αφορά την κατασκευή δείχνει πολλά υποσχόμενη στο να γίνει ένας υπέροχος ύφαλος.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά......... :bigemo_harabe_net-108:

** kostaskappa τα θέματα με το ascaping που τουλάχιστον εμένα με έχουν τραβήξει, είναι αυτά ..... ίσως βέβαια τα έχετε δει ήδη

http://fish-etc.com/aquascaping-main/on-the-rocks-how-to-build-a-saltwater-reefscape

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1524985

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2217633

αλλά υπάρχουν εκατοντάδες σχετικά θέματα στο web ....... υπομονή και χρόνος για διάβασμα χρειάζονται :nerd:

-----------------------------

** mad23 για τα φώτα έχω αναφέρει και παραπάνω, αλλά δεν πειράζει :-)

Θα είναι 9 led lamps x 21w + 9 led lamps x 36w + 2 T5 X 54w για μπλε ακτινικό φως.

Υπάρχει χώρος και πρόβλεψη για άλλες 9 led lamps ( αν χρειαστεί ), που μπορεί να είναι των 21w ή των 36w ........ ανάλογα τις απαιτήσεις

-----------------------------

** ΤΑΝ σε ευχαριστώ πολύ φίλε :thumbup: όσο για την προσπάθεια, θα δείξει ο χρόνος ...... στην αρχή είμαστε ακόμα :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

με το καλο Στελιο μου με αυτες τις διαστασεις μπορεις να κανεις παπαδες ,δωσε γερα για το στησιμο του βραχου,το καινουργιο ειναι πανεμορφο.

Link to comment
Share on other sites

.............. σύντομη ενημέρωση :shifty:

τα υδραυλικά και το sump τοποθετήθηκαν εχθές ( τελειώσαμε με τον Σταύρο στις 23,00 )

και από εχθές το βράδυ, το ενυδρείο γέμισε και λειτουργεί με νερό βρύσης έως τώρα.

Φυσικά έγιναν και τα τεσταρίσματα του sump σε περίπτωση διακοπής ΔΕΗ :-)

Θα παραμείνει έτσι μέχρι αύριο το πρωί, οπότε και θα το αδειάσω και θα αρχίσω

προετοιμασία νερού ( αλατότητα-θερμοκρασία ), για να μεταφέρω βράχο και ψάρια.

Ελπίζω - αν όλα πάνε καλά - μέχρι Πέμπτη βράδυ ή Παρασκευή το αργότερο, να έχω τελειώσει.

...... και μερικές φωτογραφίες

post-32200-0-60185100-1390323130_thumb.jpg

post-32200-0-72802200-1390323136_thumb.jpg

post-32200-0-26208900-1390323143_thumb.jpg

post-32200-0-16176700-1390323149_thumb.jpg

post-32200-0-27316400-1390323154_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά ....... :-)

αυτή τη στιγμή το ενυδρείο γεμίζει με νερό Α/Ο και βρίσκομαι εν αναμονή .............. μέχρι Παρασκευή πρωί πιστεύω να έχω τελειώσει ..........

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο σε ποια περιοχή είσαι;;;Να στείλουμε ομάδα βοηθείας για το aquascape!Πολλά κιλά ρε φίλε!!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ kostaskappa ................. κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη !

έχω καταλήξει σε κάποια σχέδια στο μυαλό μου, αλλά από τη φαντασία μέχρι το τελικό αποτέλεσμα είναι μεγάλος ο δρόμος .....

η περιοχή μου είναι κέντρο Αθήνα - Πλ. Βικτωρίας / περισσότερες λεπτομέρειες αν θέλεις με πμ :-)

Link to comment
Share on other sites

Πλ. Βικτωριας!!!

Ταξιδη ολοκληρο :-( θα ηθελα να το δω απο κοντα παντως....

Καλη συνεχεια φιλε, καλογεμιστο και καλοταξιδο!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε όταν είναι στείλε μου πμ να έρθω για βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευη πρωι περιμενουμε ενημερωση... :jig:

Περιμενω πως και πως το να παρει μορφη αυτο το ενυδρειο στελλιο!

Και σε ευχαριστουμε που το μοιραζεσαι μαζι μας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έχουμε και λέμε ...... :rolleyes:

το ενυδρείο πλέον έχει στηθεί και λειτουργεί κανονικά...... :bigemo_harabe_net-77:

εδώ να ευχαριστήσω θερμά τον φίλο Λευτέρη που μου δάνεισε την Α/Ο του, γιατί με τη δική μου ακόμα θα γέμιζα......

Παρασκευή βραδάκι λοιπόν το νερό ήταν έτοιμο και ξεκίνησε το aquascaping, που τέλειωσε ......... Σάββατο αργά το απόγευμα !

Εχθές, μεταφέρθηκαν και το νερό της δεξαμενής και τα ψαράκια στο νέο σπίτι στους και όλα φαίνονται να πηγαίνουν πολύ καλά.

Υπήρξε και μία απώλεια, καθώς βρήκα το longnose hawkfish πεθαμένο ( τουλάχιστον δύο ημερών ).

Επίσης με το που λειτούργησα το skimmer, αυτό απέβαλλε τουλάχιστον 70-80 λίτρα νερό ....... προφανώς βρήκε πολύ πρωτεΐνη ή άλλες ανεπιθύμητες ουσίες τις οποίες και καθάρισε. Σήμερα λειτουργεί φυσιολογικά, απλώς στην χαμηλή ρύθμισή του.

Περιμένω τώρα και τον jebao wp-60 και θέλω να φτιάξω και τον υπόλοιπο φωτισμό. Επίσης ίσως χρειαστώ και επιπλέον κάποιους κυκλοφορητές για στοχευμένη ροή στους βράχους. Αυτό όμως θα φανεί στην πορεία.

Μετρήσεις θα γίνουν το απόγευμα οπότε και θα ενημερώσω με νέο post.

Παρακάτω θα δείτε φωτογραφίες ( με το μισό φωτισμό ) ............ περιμένω τα σχόλιά σας για το αποτέλεσμα, καθώς για δύο-τρεις μέρες ακόμα θα βάζω χέρι στο ενυδρείο ....... μετά τέλος !! ( μόνο για να προσθέτω κοράλλια :bigemo_harabe_net-195: αλλά έχω καιρό ακόμα )

Κάθε υπόδειξη δεκτή και ευχαριστώ εκ των προτέρων ............

post-32200-0-78323300-1390745552_thumb.jpg

post-32200-0-30183100-1390745560_thumb.jpg

post-32200-0-22813700-1390745566_thumb.jpg

post-32200-0-66919800-1390745572_thumb.jpg

post-32200-0-36726400-1390745583_thumb.jpg

post-32200-0-12727700-1390745589_thumb.jpg

post-32200-0-93890800-1390745594_thumb.jpg

post-32200-0-77743800-1390745600_thumb.jpg

post-32200-0-53159300-1390745611_thumb.jpg

post-32200-0-13171400-1390745618_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στελλιοοοοοο!! :jig::jig:

Εχω μια ενσταση στο στησιμο(μου φαινονται ψιλομπουκωμενα τα βραχια και δεν ξερω ποσο ευκολη θα ειναι η ροη αναμεσα τους)....το θεμα ποιο ειναι ομως....οτι μου αρεσει παρα παρα πολυ :jig:

Εχει τρομερες θεσεις για κοραλια και σαν συνολικη εικονα ειναι παρα πολυ καλο!

Αν δεν υπαρχει θεμα με τη ροη(εσυ θα το δεις καλυτερα απο εμας που απλα βλεπουμε μα φωτο) ΜΗΝ πειραξεις τιποτα(εκτος απο την καθετη πλακα στην αρχη,στο δεξι νησι! :thumbsu:

Το φανταζομαι ωριμο και γεματο κοραλια και ζηλευω φιλε!

Πολλα μπραβο και καλως να σου ερθουν και τα υπολοιπα πραγματακια :thumbsu:

Πολυ χαιρομαι για την αρχη σου!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη κι εγώ!Μου φαίνεται λιγάκι μπουκωμένο!Ωστόσο δεν ξέρω και τι ροή έχεις ή θα έχεις με την εξηντάρα!Ο φωτισμός των λαμπών είναι λιγάκι στοχευμένος ή μου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός μου αρέσει που δημιουργεί αυτές τις δέσμες, αν όμως έχουν την δυνατότητα περιστροφής άσε τα κεντρικά κάθετα τα δεξιά δώσε μια κλίση προς τα δεξιά και τα αριστερά μια κλίση προς τ αριστερά......
Θα πετύχεις κάτι παρόμοιο μ αυτό

underwater-deep-blue-water-background.jp

Παίξε με τα βράχια... ωραίες οι δυο ξεχωριστές νησίδες, αλλά δημιούργησε περισσότερο "αέρα" μεταξύ των βράχων.... εκτός και αν δεν φαίνεται στις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη κι εγώ!Μου φαίνεται λιγάκι μπουκωμένο!Ωστόσο δεν ξέρω και τι ροή έχεις ή θα έχεις με την εξηντάρα!Ο φωτισμός των λαμπών είναι λιγάκι στοχευμένος ή μου φαίνεται;

+1000 και λιγος φαινετε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και τα καλά σας λόγια :-)

Ο βράχος δεν είναι μπουκωμένος ( τουλάχιστον όπως τον βλέπω από κοντά ), βέβαια θα περιμένω και τον jebao για να δω τελικά αποτελέσματα.

*** Aiolos στο θέμα του φωτισμού και εγώ αυτή την εικόνα είχα στο μυαλό μου ( δέσμες ηλιακού φωτός, όπως στην φωτογραφία σου ). Βέβαια θα μπει επιπλέον μια σειρά από led λάμπες και δύο Τ5, οπότε θα "γεμίσει" οπτικά με φως. Δυστυχώς τα ντουί είναι σταθερά και δεν μπορώ να δώσω την κλίση που λες :-(

*** mad23 ..... και εγώ αυτή την πέτρα δεν ήξερα που να την τοποθετήσω ...... αρχικά την είχα βάλει ψηλά στο δεξί νησί, αλλά ήταν σαν δορυφορικό πιάτο :bigemo_harabe_net-163:

οπότε και την κατέβασα κάτω ...... πάντως το πιθανότερο είναι ότι θα κατέβει στο sump, μαζί με τρεις-τέσσερις πέτρες ακόμη.

*** kostaskappa & niknik, ο φωτισμός φαίνεται έτσι διότι είναι ο μισός .... όταν θα προσθέσω τις υπόλοιπες λάμπες τα κενά φωτός δεν θα υπάρχουν .... μόνο το μισάωρο κατά το άναμμα και το σβήσιμο αφού ελέγχονται από δύο χρονοδιακόπτες, ρυθμισμένους με μισή ώρα διαφορά on & off

Link to comment
Share on other sites

Με λίγες παρεμβάσεις το aquascape σου θα είναι μια χαρά.....

Φρόντισε να δώσεις καλή κυκλοφορία στο σύστημα σου...

Link to comment
Share on other sites

θα συνφωνησω και εγω οτι καλο ειναι να βγαλεις λιγο βραχο και παιξεις με το στησιμο και για να εχεις καλες θεσεις για κοραλια και να βοηθας την κυκλοφορια που εκει και μαλλον χρειάζεσαι μια μικρη ενίσχυση!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αφου ολα μπηκαν μια χαρα μετα θα δεις εσυ τι αλλαγες χρειαζεται να κανεις!ηθελα να σε ρωτησω και συγνωμη αν το εχεις αναφερει καπου στο θεμα του φωτισμου τι σκεφτεσαι να προσθεσεις λεντ η καποιο συνδιασμο με τ5?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...