Jump to content

Από Fowr Σε Reef :-) & Νέα Κατασκευή !!!


STESS

Recommended Posts

Να το χαίρεσαι φίλε μου πολύ ωραία η σκέψη με τα δύο νησιά απλα εγω θα προτιμούσα το ενα νησί να ήταν ποιο ψιλά άπο οτι θα ηταν το άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά ..... :-)

** Φίλοι ΤΑΝ & lykourgos,

ναι θα φροντίσω να δώσω πολύ καλή κυκλοφορία ....... ξέρω ότι είναι πλέον σημαντικό στοιχείο !!!!!

Πιστεύω ότι και με τον 60άρι Jebao που περιμένω από μέρα σε μέρα να είναι όλα καλά. Αν χρειαστεί θα προσθέσω και

άλλους κυκλοφορητές σταθερής ροής στοχευμένα στους βράχους.

** Φίλε reefkeeper θα έχω 513w white & blue led και 108w T5 για μπλε ακτινικό φως.

** Φίλε manos23, έχουν διαφορά στο ύψος απλώς ίσως δεν φαίνεται στη φωτογραφία .... έχουν περίπου 15-20 εκατοστά :-)

Link to comment
Share on other sites

*** mad23 ..... και εγώ αυτή την πέτρα δεν ήξερα που να την τοποθετήσω ...... αρχικά την είχα βάλει ψηλά στο δεξί νησί, αλλά ήταν σαν δορυφορικό πιάτο :bigemo_harabe_net-163:

οπότε και την κατέβασα κάτω ...... πάντως το πιθανότερο είναι ότι θα κατέβει στο sump, μαζί με τρεις-τέσσερις πέτρες ακόμη.

:hysterical::hysterical:

Καλα θα κανεις στελλιο!

Στα βραχια που θα εχεις κατω στο sump μην αρκεστεις στη ροη της επιστροφης.

Θα χρειαστει και εναν κυκλοφορητη και να μην τα "στιβαξεις"(υπαρχει αυτη η λεξη?χαχα) ωστε να ειναι πιο ευκολο να μη μαζευονται detritus και γενικα στην εικονα του βραχου.

Την 60ara jebao απο που θα την παρεις και ποσο(κλασσικος αδιακριτος ελληναρας) θα κοστισει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mad23,

πρώτον .... υπάρχει η λέξη, αλλά θέλει "οι" :shifty: ( σπασίκλας από το σχολείο :bigemo_harabe_net-108: )

τώρα για το θέμα του sump, μη νομίζεις ότι έχω πολλές δυνατότητες καθώς όπως ίσως διάβασες είναι πολύ μικρό σε σχέση με το ενυδρείο ....

οπότε δεν έχω πολύ χώρο ...... ακόμα δεν έχω καταλήξει οριστικά πως θα το χρησιμοποιήσω και είναι κάτι που σκέφτομαι .....

οι διαστάσεις του είναι 78μ χ 40β χ 45υ και το έχω χωρίσει σε 4 τμήματα ως εξής

1. 18χ40 σωλήνες και είσοδος νερού στο sump,1 όπου βρίσκεται το skimmer - το νερό περνάει από κάτω στο

2. 10χ40 εδώ "φτύνει" και το νερό το skimmer - προς το παρόν εδώ έχω τα υλικά των φίλτρων που χρησιμοποιούσα

στο παλιό ενυδρείο και τα οποία θα αφαιρέσω σιγά σιγά για να μην ταράξω απότομα τη βιολογία - εδώ σκοπεύω να στήσω ATS

και να βάζω άνθρακα και αντί-φώσφορο όταν χρειάζεται - από εδώ το νερό οδηγείται από επάνω στο

3. 15χ40 όπου σκοπεύω να βάλω τρία-τέσσερα βραχάκια και ίσως άλγη για να ευδοκιμούν κωπήποδα κλπ - και από εδώ το νερό

οδηγείται πάλι από επάνω στο

4. 35χ40 όπου βρίσκονται οι δύο αντλίες και ο θερμοστάτης.

Δυστυχώς οι διαστάσεις του sump δεν μου επιτρέπουν παραπάνω πράγματα :-(

Τώρα η jebao θα μου κοστίσει € 140.00 και την πήρα από γνωστό ελληνικό e-shop .... δεν θυμάμαι από τον

κανονισμό του forum αν επιτρέπεται να λέμε για μαγαζιά ή για ονόματα ........ <_<

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kostaskappa,

στην ουσία δεν είναι σπουδαία η διαφορά αφού τα μεταφορικά είναι € 20.00 ενώ ρισκάρεις

πιθανότητα να πληρώσεις και στο τελωνείο ( αφού δεν έρχεται από Ευρώπη ) κανένα 50άρικο αν πέσεις σε

κανέναν μυστήριο τύπο ..... οπότε η διαφορά εξανεμίζεται.......

Ενώ έτσι έχω "αγοράσει" ποιος θα τρέξει αντί για μένα αν πάθει κάτι, ποιος θα την αντικαταστήσει ( μέσα στην εγγύηση ),

ποιον θα ενοχλήσω αν δεν καταλαβαίνω κάτι κτλ ...... συν ότι θεωρώ πως δεν είναι κακό κάποιος να έχει ένα θεμιτό κέρδος .......

που συντηρεί μαγαζί, που με βοηθάει και σε άλλα πράγματα ( είδη-ζωντανά ) και που αν στο τέλος κλείσουν τα μαγαζιά, το

hobby μας θα γίνει πολύ δύσκολο ( νομίζω ) ...... πάντως σίγουρα πρέπει να πιέζουμε για καλύτερες τιμές .... που εγώ στην

συγκεκριμένη περίπτωση jebao δυστυχώς δεν έκανα :angry01:

πάντως η φθηνότερη τιμή που είχα βρεί εγώ με παραγγελία από ξένο e-shop, ήταν €85,00 ( πριν 10 μέρες )

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τελωνειο δεν εχουν(δεν μου εχει τυχη ακα τουλαχιστον)....

Αλλα εχεις καποιο δικιο οσο αναφορα για τα μαγαζια εδω και δεν εγινε και τπτ εαν δωσεις και 20€ παραπανω.....

Link to comment
Share on other sites

έτσι νομίζω και εγώ ...

και ειδικά στη δική μου περίπτωση που δεν είχα να αγοράσω ολόκληρο τον εξοπλισμό, αλλά μόνο δυο-τρία πραγματάκια.

Θα ήταν διαφορετικά να είχα να αγοράσω πολλά πράγματα και να έβρισκα μια διαφορά της τάξης του 10-20%.

Τώρα για ένα κυκλοφορτή ή μια αντλία ...... δεν χάθηκε ο κόσμος κατά τη γνώμη μου :-)

από την άλλη στις μέρες μας κάθε € έχει άλλη αξία και ίσως πρέπει να αρχίσουμε να υπολογίζουμε περισσότερο.......

το καλύτερο κατά τη γνώμη μου, είναι να πιέζουμε τα μαγαζιά εδώ για καλύτερες τιμές, προσφορές κλπ

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι 85€ με 140€ είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά!

Τελωνείο δεν πληρώνεις σίγουρα για έναν κυκλοφορητή!

Το συγκεκριμένο site,είναι σχετικά δίπλα από το εργοστάσιο της jebao,σου παραδίδει το πακέτο το πολύ σε δέκα μέρες στην πόρτα σου,σου δίνει εγγύηση και το προσωπικό είναι εκεί όταν και για ότι χρειαστείς μέσω mail,ενώ υπάρχει οοολη η γκάμα των spare parts προς αγορά.

Προς θεού,δεν θέλω να κρίνω κανέναν έμπορο εδώ στην Ελλάδα που εμπορεύεται το εν λόγο προιόν,αλλά η διαφορά στην τιμή είναι,όπως και να το κάνουμε,μεγάλη....με 10€ παραπάνω θα έπαιρνες και μια 25άρα πακέτο.....;)

Αυτά στα λέω εντελώς φιλικά προς εσένα και προς την τσέπη σου!:)

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις άδικο φίλε kostaskappa ( και ούτε φυσικά ενοχλήθηκα, ίσα ίσα ήταν πολύ καλό που ενδιαφέρθηκες και μου έδωσες το link )

και ίσως θα έπρεπε να το ψάξω λίγο παραπάνω ...... πάντως έτσι όπως τον έβρισκα εγώ μου ερχόταν 85,00 + 20,00 μεταφορικά, σύνολο 105,00

και αποφάσισα να τον αγοράσω ( € 139,00 ) - για € 35,00 προτίμησα την προσωπική επαφή και αγορά από Ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται .......

σίγουρα πάντως θα ψάχνομαι περισσότερο στο μέλλον :-)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που καταλαβαίνεις πως το μόνο που θέλω είναι να βοηθήσω φίλε μου stess.

Κι εγώ είμαι υπέρ του Έλληνα εμπόρου,αλλά χωρίς να μας ρουφάνε.....Δεν λέω πως ο συγκεκριμένος έμπορος κάνει αυτό έτσι;Μιλάω γενικά!;)

Να ξέρεις πως ότι χρειαστείς από κυκλοφορία,skimmers,δοσομετρικές,ριάκτορες,φωτισμό κ.α. Το fish-street είναι μακράν το πιο φθηνό και το πιο υπεύθυνο όσον αφορά την εξυπηρέτηση αλλά και το support από τα "ξένα" sites!:)

Το μόνο πιο φθηνό μετά είναι οι αγγελίες μας!:D

Τώρα πάει έγινε.Μακάρι να βγάζει μάτια η 60άρα σου!

Πλέον το εργοστάσιο jebao έβγαλε και controller,που ενώνει δύο κυκλοφορητές και μπορείς να κάνεις θαύματα!

Πάρε άλλη μια όταν μπορέσεις με τον εν λόγο controller και θα με θυμηθείς!;)

ΥΓ.Φωτογραφίες;;;Θα δούμε οεο;;

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

......... και πάνω που έλεγα ότι όλα πηγαίνουν πολύ καλά για να είναι αληθινά ...... ICH !!!!! :growl:

Συγγνώμη για την "απουσία" μου τόσο καιρό, αλλά πριν πέντε μέρες το βράδυ ( ως συνήθως ), είδα ich στα δύο blue tang !! και όχι μόνο σε αυτά, αλλά και στα yellow tangs ( λιγότερο αλλά είχαν ). Ευτυχώς ο φίλος Σταύρος - πραγματικά τον ευχαριστώ πολύ - ήρθε στο μαγαζί του μόνο για να μου δώσει φάρμακο, καθώς δεν είχα ( παράλειψη που δεν θα επαναλάβω ) !!!!

Αμέσως ανέβασα θερμοκρασία στους 29-30C και έριξα αλατότητα στο 1018. Επίσης έριξα για πέντε μέρες συνεχόμενα το EXODIN ( 10ml/100lt ) και έδινα τροφές ποτισμένες στο σκορδόζουμο.........

Ευτυχώς και ο γιατρός που έχω μέσα, έκανε καλή δουλειά ( πρώτη φορά τον έχω δει να δουλεύει τόσο, από ψάρι σε ψάρι ).

Πλέον όλα τα ψάρια δείχνουν καθαρά, εδώ και δύο ώρες έβαλα άνθρακα στο sump και πριν πέντε λεπτά, έβαλα το skimmer να δουλεύει και να καθαρίζει.

Από αύριο με πολύ αργούς ρυθμούς θα αρχίσω να ανεβάζω αλατότητα - λέω να φτάσω στα 1025 μέσα σε πέντε μέρες, ενώ τη θερμοκρασία θα την κρατήσω καμιά βδομάδα ακόμα ψηλά και μετά θα την πάω στους 26C και αυτή σιγά-σιγά ( πέντε-έξι ημέρες ).

Τέλος πάντων ήταν μια ταλαιπωρία που αντιμετωπίστηκε ...... και που για να πω την αλήθεια μου στο βάθος του μυαλού μου ίσως και να την περίμενα όταν σχεδίαζα την αλλαγή ενυδρείου, καθώς τα ψάρια θα ταλαιπωριόντουσαν............. Τώρα θα πρέπει να περιμένω κανένα δίμηνο, για να δω την εξέλιξη στον κύκλο του παράσιτου και ανάλογα να δράσω.

Φυσικά κάποια ψαράκια που ήθελα να βάλω, θα μπουν μετά από κανένα δίμηνο !

Από αύριο θα σας κρατώ ενήμερους για την εξέλιξη !

:bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

κριμα αδερφε ευχομαι ολα να πανε καλα στην συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά όμως!Μην μασάς,είναι φυσιολογικό να υπάρξει ich μετά από τέτοια ταλαιπωρία!Ωστόσο η αντιμετώπισή σου ήταν ακαριαία και σωστή,με αποτέλεσμα να μην υπάρξουν απώλειες και να αποδυναμωθεί το παράσιτο!!Μπράβο φίλε stess!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ευτυχώς παιδιά, ήμουν αρκετά τυχερός ........ πριν λίγο τέλειωσε και μια μερική αλλαγή νερού, ενώ ανέβασα και αλατότητα στο 1020 ..........

Μέσα σε τρεις τέσσερις μέρες θα την φτάσω στο 1025, ενώ παράλληλα θα κατεβάζω σταδιακά την θερμοκρασία.

Τώρα θα ήθελα να κάνω μι ερώτηση για λάμπα uv, επειδή έχω δει ότι οι απόψεις διαφέρουν.

Να χρησιμοποιήσω ή όχι ... και αν ναι πόσα watt και για πόση ώρα ημερησίως? θυμίζω καθαρός όγκος νερού 900+ λίτρα

Ευχαριστώ ..... :-)

από αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφίες ...........

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχομαι να ειναι το τελευταιο προβλημα για το ενυδρειο σου!Οσο για την uv που σκεφτεσαι γιατι θελεις να την βαλεις?εχεις σκεφτει οτι μπορει να σε βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε reefkeeper σε κανένα γλυκού ή θαλασσινού νερού ενυδρείο μου δεν είχα uv.

Δεν σου κρύβω όμως ότι μετά τις τελευταίες μέρες το σκέφτομαι σοβαρά.

Θεωρώ ας πούμε ότι το ich δεν θα είχε μεταδοθεί σε όλα τα ψάρια, αλλά θα είχε μείνει πιθανόν στο πρώτο ή κάνω λάθος ......

και καλά τώρα που έριξα φάρμακο ( έστω και ήπιο ) όταν θα έχω κοράλλια δεν θα μπορώ να ρίξω τίποτα και ή θα πρέπει

να κυνηγάω τα ψάρια με απόχες ( πράγμα δύσκολο σε μεγάλο ενυδρείο ) για να τα βάλω σε καραντίνα ή θα πρέπει να τα

αφήσω στην τύχη τους και ότι γίνει με τα ψάρια, για να μην στρεσαριστούν ή χαθούν κοράλλια.

Επίσης βλέπω/διαβάζω ότι αρκετοί έχουν uv, απλώς την χρησιμοποιούν λίγες ώρες την ημέρα.

.... αυτά ....... B)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου stess σε καταλαβαινω απολυτα ειναι μια ασχημη στιγμη να βλεπεις να πεθαινουν τα ψαρια σου το λεω γιατι μου εχει συμβει και μενα και ξερω οτι μετα θες να κανεις τα παντα για να μην ξανα γινει!δεν σου κρυβω οτι και εγω στο παρελθον ειχα σκεφτει να βαλω uv αλλα κατι με κρατησε...σκεφτηκα οτι απο την στιγμη που εχω κοραλλια μηπως η uv ναι μεν προστατεψει τα ψαρια μου αλλα μηπως στερησει κατι απο τα κοραλλια!πολυ σωστα ειπες οτι καποιοι την λειτουργουν για λιγες ωρεσ αλλα..αυτες οι ωρες ειναι αρκετες για να κανει δουλεια?

Εγω πιστευω να περιμενουμε να μας απαντησει καποιος που εχει κανει χρηση της uv και τι αποτελεσματα ειχε!

Link to comment
Share on other sites

Στελλιο,προσωπικα σε reef δεν εχω και ουτε θα βαλω ποτε uv!

Πιο πολυ κακο κανει παρα καλο.

Σε fish only ισως και να εβαζα αλλα και παλι δυσκολα.

Εχω δει πολλα ενυδρεια FO να εχουν υγειεστατα ψαρακια χωρις uv.

Ισως σε περιοδο ασθενειας-παρασιτο,και παλι ομως δεν ξερω σε τι βαθμο θα βοηθησει ωστε να αξιζει τα εξοδα αγορας,λειτουργιας και αντικαταστασης λαμπτηρων.

Ασε που οσο πιο πολλα λιτρα τοσο πιο πολλα watt και κοστος αγορας και συντηρησης.

Για τωρα,αν εχεις καποια ηδη στην αποθηκη και αφου δεν εχεις κοραλια,τοποθετησε την.

Ασε που στο θηριο σου θελεις τουλαχιστον 55watt(προσωπικα πιστευω ακομα περισσοτερα) ωστε να εχεις πραγματικη-ουσιαστικη βοηθεια με το παρασιτο.

2 φορες παντως που εχω κανει χρηση 24/7 για να βοηθησω τα ψαρακια που ειχαν ich,δεν εκανε απολυτως τιποτα.

Οσα ηταν να "φυγουν" εφυγαν και οσα δεν εβγαλαν κατι,δεν παρουσιασαν συμπτωματα απο πριν.

Παντως γενικοτερα,εσυ ξερεις καλυτερα το ενυδρειο σου και πως θα το λειτουργησεις(αναγκες-κριτηρια) οποτε τα βαζεις κατω και πραττεις με αυτα.

:thumbsu:

Το θεμα με το ick ειναι μεγαλο και θα ειναι για πολυ καιρο ακομα,δυστυχως!

Παντως αν θες την ταπεινη μου αποψη αντι να δωσεις ολα αυτα τα χρηματα για αγορα,λειτουργια και συντηρηση μιας uv...που για τα λιτρα σου θα πρεπει να ειναι και μεγαλη,καλυτερα να λειτουργεις μια καραντινα και να περνας οποιοδηποτε τυχερο ψαρακι θα βαλεις στο ενυδρειο,απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Nαι δεν έχεις άδικο φίλε mad23..... και να σου πω ότι και εγώ τείνω να μην βάλω τελικά uv. Άλλωστε 3+ χρόνια στο fish only που είχα δεν υπήρχε uv και όλα πήγαν πολύ καλά ... απλώς λίγο στρεσαρίστηκα που είδα τα ψάρια σε αυτή την κατάσταση .....δεν μιλάω για 4-5 στιγματάκια, μέσα σε 10 ώρες είχαν γεμίσει πάρα πολύ.

Ευτυχώς τέλος καλό-όλα καλά, δεν είχα καμία απώλεια και το πέρασα και αυτό.

ίσως να βάλω κανένα γιατρό ακόμα και 1-2 γαρίδες καθαριστές ............ και ένα καντηλάκι να καίει μόνιμα τάμα στον Άγιο των ενυδρείων :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω γράψει και παραπάνω ότι θα βάλω δύο από τα τέσσερα παρακάτω ψαράκια ( ακόμα δεν έχω αποφασίσει ),

orangeband surgeonfish, acanthurus leucosternon, acanthurus sohal & naso elegans και σίγουρα θα βάλω 8-10

chromis viridis για να φτιάξουν ένα κοπαδάκι. Επίσης γαρίδες και δύο ερημίτες ......

Θυμίζω ότι τώρα έχω

2 blue tang

2 yellow tang

4 damsel

1 dr

2 clown

1 flame

1 fox face

2 decora

1 Heteractis Crispa ( blue tipp or sebae ) anemone

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά είμαστε πλέον στις πέντε μέρες που τα ψάρια είναι καθαρά από ich :usd: θα περιμένω όμως

ακόμα 20 μέρες για να έχει κλείσει ο κύκλος του παράσιτου και μετά θα είμαι πιο ήσυχος ..........

Αλατότητα στο 1020

Αμμωνία, Νιτρώδη, Νιτρικά, Φωσφορικά στο 0

ΚΗ, Mg, Ca δεν μετράω ακόμη

Θερμοκρασία 27,5 ή 28,5 ή 30,00 !!!!!!!!!!!! και εδώ θέλω τα φώτα σας ......

έχω τρία απλά θερμόμετρα ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ και παίρνω τις παραπάνω ενδείξεις ....... τι κάνω ?

πάω φρενοκομείο, βγάζω μέσο όρο, τα πετάω και τα τρία, υπολογίζω εγώ θερμοκρασία βάζοντας το δάχτυλό μου στο νερό ???? :bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

και πέρα από την πλάκα, σε λίγες μέρες θέλω να συνδέσω/ρυθμίσω το ψυκτικό, καθώς και τον controller του θερμοστάτη.... πως θα ξέρω ακριβή θερμοκρασία ??

Εκτός αν βάλω 10 θερμόμετρα για καμιά μέρα σε διάφορα σημεία του ενυδρείου, μετράω ένδειξη ανά ώρα με σβηστά φώτα και βγάλω μέσο όρο ....

Επίσης θέλω προτάσεις για ελεγκτή θερμοκρασίας..... εκτός από eliwell που διαβάζω σαν καλύτερη επιλογή ( κόστος €65,00 )

έχουμε καμιά άλλη δοκιμασμένη και αξιόπιστη πρόταση ??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...