Jump to content

Φίλτρο Δεν Τραβάει Νερό


lobsteras

Recommended Posts

Παιδιά καλή χρονιά!! Αρχάριος

Μου χάρισε ένας φίλος ένα ενυδρείο 100λτ και εξωτερικό φίλτρο γιατί μετακόμιζε. To oποίο και μου ετοίμασε με υαλοβάμβακα ανθρακα κλπ.

Το θέμα είναι ότι το καλόφιλτρο(δε γράφει πάνω μάρκα) δεν τραβάει το νερό.

Εκανα κάτι αυτοσχέδια πειράματα στο νιπτήρα δηλ, όταν στο στόμιο "ιn" χωρίς το καλώδιο-αντλία ρίχνω νερό βγαίνει από την αντλία out.

Αλλά από την αντλία εισροής στο ενυδρείο τπτ. Το γέμισα και μέχρι πάνω νερό, nothing.

Ανοίγω το φίλτρο, το οποίο έχει και ένα διακόπτη open closed, σε κανένα δε κάνει τίποτα.

Στην αρχή έκανε πολύ θόρυβο. Μετά που έβαλα νερό απ΄την υποδοχή "in" και μαλάκωσε ο θόρυβος.

Η αλήθεια ότι πιστεύω πως εγώ έχω κάνει κάποια πατάτα. Τώρα το φίλτρο είναι ασήκωτο από το νερό των "πειραμάτων"

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη

post-57681-0-40064200-1389021467_thumb.jpg

post-57681-0-20768500-1389021523_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν γραφει μαρκα εισαι σιγουρος; Αν εβρισκες την μαρκα θα μας βοηθουσες! Οι σωληνες μηπως εχουν βανακια που εχουν on και off;

Λοιπον το πιο πιθανο ειναι να εχει αερα μεσα. Στησε το φιλτρο κανονικα στο ενυδρειο και γεμισε το νερο. Πιασε την εξαγωγη και ρουφα γερα μεχρι να τρεξει νερο ( πολυ πιθανον να πιεις και λιγο )! Μολις τρεξει το νερο βαλτο στην πριζα και πες μας τι εγινε! Λογικα θα ξεκινησει!

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια φιλε,,,κανε το εξεις,,,βαλε το φιλτρο με σημειο που να μη ενοχλη ,,βαλε το λαστιχο μεσα στο ενυδρειο ,,την είσοδο,, πρωτα ,[,προσεξε να μη ειναι πολυ ψηλα το ενυδρειο απο το φιλτρο],,,μετα ρουφα απο την έξοδο δυνατα το νερο ,,,οταν αρχίζει να γεμιζη ο καδος νερο τοτε βαλτό στην μπριζα και βαλε και την εξοδο στο ενυδρειο πριν τα κανεις ολα μουσκεμα.

Αμα κανει θορυβω τοτε εχει μεσα στο δοχειο αερα ,,,βγαλε το φιλτρο απο την μπριζα κουνατο σαν φραπε και ξαναβαλτο να δουλέψει ,,ο αερας θα φυγη τελειος σε λιγες μερες .

Αλλος τροπος ειναι να κανεις το ιδιο με γεματο τον καδο νερο,,προσεξε ομως να μη εχεις διαροες απο την κεφαλι ,,,βαλε σιλικονη στην φλατζα και μετα κλειστο καλα.

Link to comment
Share on other sites

hydor prime για δοκιμασε το χωρις τον καδο,βαλε σε μια λεκανη στην μπανιερα νερο και βαλε την κεφαλη μονο(το μπλε που εχει απανω κλειστο)και αυτη μεχρι την μεση της δηλαδη μεχρι εκει που εχει την φλαντζα και βαλε μπρος.αν ειναι οκ τοτε θα ριχνει νερο αν δεν τραβαει και ετσι τοτε εχεις προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - tdinosauros
Link to comment
Share on other sites

Ναι Ηydor prime made in china. tdinosaure έκανα ότι είπες και δεν κουνήθηκε φύλλο.

To open - closed τι είναι; Γιατί δεν βλέπω καμία διαφορά!

Παιδιά δεν μπορώ να ρουφήξω από το φίλτρο. Ευχαριστώ πάντως για την ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ηydor prime made in china. tdinosaure έκανα ότι είπες και δεν κουνήθηκε φύλλο.

To open - closed τι είναι; Γιατί δεν βλέπω καμία διαφορά!

Παιδιά δεν μπορώ να ρουφήξω από το φίλτρο. Ευχαριστώ πάντως για την ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

Η φτερωτή του είναι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχει κολλήσει η φτερωτη του απο αλγη αλατα κλπ αμα εμεινε πολυ καιρο χωρις να καθαριστή.

Εκτός και αμα χαλασε η αντλια του ,,,,κτυπατω λιγο απαλα με κατι μεταλικο πανω στην κεφαλη του και δεν αν θα ξεκολλήσει καμια φορα το παθενουν αυτο. .

Link to comment
Share on other sites

το μπλε καπακι ειναι για να βαζεις μεσα λιγο νερο ακομα οποτε δεν παιζει ρολο στην λειτουργια του.δεν κανει κανενα ηχο θορυβο οτιδηποτε να υπονοει λειτουργια?ισως να βοηθησει αν ελεγξεις την φτερωτη αλλα μαλλον δεν παιρνει ρευμα αν δεν δινει εστω ενα μικρο δειγμα ηχου

Link to comment
Share on other sites

ειχα το ιδιο φιλτρο με το ιδιο προβλημα. πληρωσα , μου εφτιαξαν την σπασμενη φτερωτη και παλι δεν δουλευε. τελικα το πεταξα :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Θα τα δοκιμάσω αύριο πρωί γιατί κίνδυνεύω από τη γυναίκα μου.

Αλλιώς, πάω πετσοπμαν να μου πει αν αξίζει φτιάξιμο. Θα ενημερώσω, καλό βραδύ

Link to comment
Share on other sites

ακόμα περιμένω ειδοποίηση από το πετ σοπ για το φίλτρο.

ήθελα να ρωτήσω κα ιτο εξής: Επειδή το ενυδρείο είναι γωνιακό, ξέρει κάποιος πως υπολογίζω τον όγκο του; Θα βρω τον τύπο για εμβαδό τραπεζίου και θα το πολλαπλ Χ ύψος;

Link to comment
Share on other sites

Αν η ακτίνα είναι σταθερή , δηλαδή αν στο μέσο μετράς 57cm όπως στις άκρες είναι απλά τα πράγματα, όγκος κυλίνδρου / 4

πρ² Χ h , όπου π=3,14 , ρ=ακτίνα , h=ύψος

3,14 Χ 57² Χ 40 = 408074

Δια 4 τεταρτημόρια ισούται με 102018

Δια 1000 που παίξαμε με cm = 102 λίτρα (μεικτά).

Γερμανικοί υπολογισμοί του χρέους.... :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν σίγουρος για το κυλινδρος/4 γι αυτό και το έπαιξα κινέζος. . . ;)

Αν η ακτίνα είναι σταθερή , δηλαδή αν στο μέσο μετράς 57cm όπως στις άκρες είναι απλά τα πράγματα, όγκος κυλίνδρου / 4

πρ² Χ h , όπου π=3,14 , ρ=ακτίνα , h=ύψος

3,14 Χ 57² Χ 40 = 408074

Δια 4 τεταρτημόρια ισούται με 102018

Δια 1000 που παίξαμε με cm = 102 λίτρα (μεικτά).

Γερμανικοί υπολογισμοί του χρέους.... :P

Ο μπεκρούλιακας όμως ανεξαρτήτου προελεύσεως υπερέχει μπακαλίστικα

http://www.tesias.gr/varelia/%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%85

:P :P :P

Link to comment
Share on other sites

Αν η ακτίνα είναι σταθερή , δηλαδή αν στο μέσο μετράς 57cm όπως στις άκρες είναι απλά τα πράγματα, όγκος κυλίνδρου / 4

πρ² Χ h , όπου π=3,14 , ρ=ακτίνα , h=ύψος

3,14 Χ 57² Χ 40 = 408074

Δια 4 τεταρτημόρια ισούται με 102018

Δια 1000 που παίξαμε με cm = 102 λίτρα (μεικτά).

Γερμανικοί υπολογισμοί του χρέους.... :P

Τι ειπες τωρα ρε ανθρωπε; :bigemo_harabe_net-90::ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μπροστά λέμε... Έχω και όργανο που μετράει τη συνολική εξάτμιση εύκολα και απλά.

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε τα φωτα σου; Αν και θα μου τα πεις και απο κοντα το Σαββατο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...