Jump to content

Φίλτρο Δεν Τραβάει Νερό


lobsteras

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Απ' ότι κατάλαβα χρειάζεται να οξυγώνεται το νερό.

Αυτό γίνεται με αερόπετρα η κυκλοφορητή. Ο κυκλοφορητής που είναι πιο ακριβός είναι κυριώς για το θαλασσινό ενυδρείο.

Η αερόπετρα δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί. Αν είναι κάτι σαν αυτό εδώ

http://aquario.gr/pump-extra/aeropetres/hagen-a987-elite-deluxe-bubble-disc-4-75.html#.Us3ZCbQlEwA

Εγώ πως θα δίνω εντολή να ανοίγει? Φαντάζομαι δεν είναι όλη την ώρα ανοιχτή.

Όταν λέμε ανοίγει εννοούμε ότι βγάζει μπουρμπουλήθρες που βοηθούν στην οξυγώνοση σωστα;

Επίσης η αεραντλία έχει κάποια σχέση σε όλα αυτά που ρωτάω;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Απ' ότι κατάλαβα χρειάζεται να οξυγώνεται το νερό.

Αυτό γίνεται με αερόπετρα η κυκλοφορητή. Ο κυκλοφορητής που είναι πιο ακριβός είναι κυριώς για το θαλασσινό ενυδρείο.

Η αερόπετρα δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί. Αν είναι κάτι σαν αυτό εδώ

http://aquario.gr/pump-extra/aeropetres/hagen-a987-elite-deluxe-bubble-disc-4-75.html#.Us3ZCbQlEwA

Εγώ πως θα δίνω εντολή να ανοίγει? Φαντάζομαι δεν είναι όλη την ώρα ανοιχτή.

Όταν λέμε ανοίγει εννοούμε ότι βγάζει μπουρμπουλήθρες που βοηθούν στην οξυγώνοση σωστα;

Επίσης η αεραντλία έχει κάποια σχέση σε όλα αυτά που ρωτάω;

Πως φτασαμε σε αυτη την ερωτηση ουτε που καταλαβα! :xmas_smile:

Αν το ενυδρειο ειναι φυτεμενο δεν ειναι απαραιτητη η αεραντλια! Τα φυτα παραγουν οξυγονο!

Συνηθως την εχουν ανοιχτη ολη την ωρα! Αν θες να κλεινει ομως και να νοιγει οποτε θες, βαλε χρονοδιακοπτη!

Ναι οταν ειναι ανοιχτη βγαζει μπουρμπουληθρες

Και κυκλοφορητη μπορεις να βαλεις.

Αεραντλια λεγεται το μηχανημα που βγαζει μπουρμπουληθρες.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάω να πάρω το φίλτρο, να μάθω και τι είχε.

Θέλω να κάνω άλλες 2 ερωτήσεις.

α) ΣΤη κούτα με τα πράγματα που μου δωσε ο φίλος μου είχε και ένα σωληνάκι το οποίο σήμερα μου είπε ότι τοποθετείται στο φίλτρο eheim aquaball (το οποίο αυτό το διάστημα που λείπει το εξωτερικό φίλτρο Hydor έχω τοποθετήσει στο ενυδρείο) για να βγάζει μπουρμπουλήθρες. Απλά μου φάνηκε παράξενο και το αναφέρω

β) πήρα ένα τετρα υγρό τεστ και έκανα τη μέτρηση αμμωνίας. Επειδή το χαρτί έχει κάτι ιστορίες (προσοχή τοξικό, μην έρθει σε επαφή με το σώμα κλπ), μετά τη μέτρηση το πετάμε στη τουαλέτα το δείγμα ή δεν κάνει.

Οι ερωτήσεις μου ίσως να προκαλούν γέλωτα, το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάω να πάρω το φίλτρο, να μάθω και τι είχε.

Θέλω να κάνω άλλες 2 ερωτήσεις.

α) ΣΤη κούτα με τα πράγματα που μου δωσε ο φίλος μου είχε και ένα σωληνάκι το οποίο σήμερα μου είπε ότι τοποθετείται στο φίλτρο eheim aquaball (το οποίο αυτό το διάστημα που λείπει το εξωτερικό φίλτρο Hydor έχω τοποθετήσει στο ενυδρείο) για να βγάζει μπουρμπουλήθρες. Απλά μου φάνηκε παράξενο και το αναφέρω

β) πήρα ένα τετρα υγρό τεστ και έκανα τη μέτρηση αμμωνίας. Επειδή το χαρτί έχει κάτι ιστορίες (προσοχή τοξικό, μην έρθει σε επαφή με το σώμα κλπ), μετά τη μέτρηση το πετάμε στη τουαλέτα το δείγμα ή δεν κάνει.

Οι ερωτήσεις μου ίσως να προκαλούν γέλωτα, το ξέρω.

Γιατί να προκαλέσουν γέλωτα ;

Για το α , φαντάζομαι ότι "ρίχνει" ατμοσφαιρικό αέρα στο ενυδρείο και λειτουργεί σαν αεραντλία.

για το β , εγώ τα πετάω ή τουαλέτα , ή νεροχύτη και ξεπλένω το φιαλίδιο με νερό βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε.

Σήμερα τα έκανα όλα μαντάρα. Πήγα πήρα το φίλτρο (ΗΥDOR PRIME 10) απ' τον πετσοπά με εντολή να ρίξω 3 ποτήρια νερό από το καπάκι (open-closed) - αλήθεια 3 μέρες που είχε το φίλτρο θα ξημεροβραδιάστηκε για να μου πει αυτό-. Πήγα σπίτι να συνδέσω το φίλτρο και παρατήρησα ότι μέρος από το λαστιχάκι (του σημείου που συνδέεται το πάνω μέρος του φίλτρου με το κάτω μέρος αυτού) έλειπε και ήταν μέσα στην σακκούλα (η ζημία προέρχεται από εμένα διότι το ανοιγόκλεινα συνέχεια από την ώρα που ανέκυψε το πρόβλημα, και ο πετσοπάς ούτε που ασχολήθηκε με το φίλτρο) αλλά δεν το θεώρησα σημαντικό και δεν έδωσα σημασία. Αποτέλεσμα ήταν να μαγκώσει το πάνω μέρος με το κάτω μέρος και να μη βγαίνει με τίποτα. ΤΡαβώντας δυνατά για να το αποκολλήσω επέφερα ακόμα χειρότερα αποτελέσματα και διέλυσα το επάνω μέρος του φίλτρου (καπάκι, γρανάζια, ένα ροζ σε σχήμα σταυρό κλπ) και χτυπώντας το με σφυρί και κατσαβίδι αργότερα για να το ξεκολλήσω επέφερα ράγισμα στο δοχείο.

Αυτά. :sword: :sword: :sword:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Ποτε με το καλο θα παρεις το καινουριο; :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις την έξοδο του φίλτρου κοντά στην επιφάνεια , δεν χρειάζεσαι αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...