Jump to content

Πολύ Άλγη


ΒασίληςΓ

Recommended Posts

Χρήστος "Ενυδρείο χωρίς άλγη = άρρωστο βιολογικά ενυδρείο."

Το έχω διαβάσει. Δηλαδή το δικό μου σφίζει από υγεία; :lolu:

Κι εγώ που δεν έχω κάνει ποτέ μετακόμιση ενυδρείου το θεωρώ μανίκι, ούτως ή άλλως, είτε με ψεύτικα φυτά, είτε με αληθινά. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι για ποιο λόγο τα αληθινά φυτά είναι ο μπελάς σε μία μετακόμιση. Εμένα μου φαίνεται πιο δύσκολο η διατήρηση της βιολογίας και η μεταφορά των ψαριών, το εύκολο κομμάτι είναι η μεταφορά των φυτών πιστεύω! :)

Φαντάσου ένα ενυδρείο με αρκετά φυτά, τα οποία έχουν αναπτυχθεί.

Πως θα βγουν αλώβητα από 'κει μέσα;

Πως θα συντηρηθούν αυτά, τα ψάρια και η βιολογία λαμβάνοντας υπόψη ότι όταν μετακομίζεις και μεταφέρεις ολόκληρη οικοσκευή, δε μπορεί το πρώτο μέλημα σου να είναι το στήσιμο του ενυδρείου. Άρα από το ξεστήσιμο μέχρι το στήσιμο μπορεί να περάσει και διάστημα 2 εβδομάδων.

Γι' αυτό έχω επιλέξει αναγκαστικά το ξεστήσιμο και στήσιμο νέου.

Έχω δει εδώ μέσα πολλά φανταστικά ενυδρεία, τα οποία βέβαια πήραν καιρό για να έρθουν σε αυτή τη μορφή. Σκέψου ένα τέτοιο ενυδρείο να ξεστήνεται. Θα ξαναγίνει το ίδιο; Εμένα μου φαίνεται πολύ δύσκολο.

Μακάρι να μπορούσα να ήμουν κάπου μόνιμα.

Θα είχα και μεγαλύτερο ενυδρείο.

Το βρηκα και η αναλογια ειναι αυτη που σου ειπα

επειδη ειναι παρα πολυ

μπορεις να μαζεψεις οσο μπορεις με το χερι

και μετα να βαλει οξυζενε στα σημεια που εχει μεινει

Για πόσες μέρες; Όσες χρειαστεί;

Έχεις δοκιμάσει γαρίδες η SAE.

Έστω δοκίμασε να βάλεις ένα, δυο φυτά αληθινά!

Δοκίμασε να κάνεις μια πλήρη συσκότιση ( μην ανοίξεις φώτα, σκέπασε και το ενυδρείο με μια κουβέρτα ).

Για 5 με 6 μέρες και μετά άρχισε το φωτισμό από τις 4 ώρες και ανά 4 με 5 μέρες ανέβαζε μισή ώρα.

Έχω διαβάσει θέματα για σαλιγκάρια (φοβάμαι τον υπερπληθυσμό) και οτόκυκλους (τα οποία είναι ευαίσθητα και δεν ξέρω εάν κάνουν για το ενυδρείο μου). Για τις γαρίδες δεν ήξερα ότι βοηθούν.

1 με 2 φυτά μπορούν να κάνουν τη διαφορά ή θα γεμίσουν και αυτά; (φοβάμαι το δεύτερο)

Για τη συσκότιση ξέρω ότι βοηθάει στο κυανοβακτήριο. Με τη ρημάδα τη bba βοηθάει;

Να ήταν τουλάχιστον ''πράσινη'', θα έλεγα ότι είναι ...χλοοτάπητας.

'Η θα πρέπει να βρω τη ρίζα του κακού ή λύση που να ''μπαλώνει'' το κακό.

Link to comment
Share on other sites

1)το μπλε λεντακι πρεπει να βγει οποσδηποτε(σιγουρα διμιουργει αλγες,ομως πρεπει να βγει τουλαχιστον για να καταλαβουμε αν ειναι η αιτια του κακου), 2)αφου δεν εχεις φυτα μειωσε την φοτοπεριοδο στις 6 ωρες,(πολυ μακρια απο τις ωρες που φοτοσυνθετουν οι αλγες),μονο κανετο σιγα-σιγα,ας πουμε να κατεβαζεις 15 λεπτα την μερα 3)βγαλε τον ανακλαστηρα ειναι παντελως αχρηστος(επισης για να καταλαβουμε αν ειναι η αιτια του κακου) 4)δοκιμασε να κλεισεις την αεραντλια (απο οτι βλεπω ,στο χαλικι που βγαινουν οι μπουρμπουλιθρες,εισαι φουλ .η συγκεκριμενη αλγη αρεσκεται σε σημεια με καθολου co2) 5)μετρα το νερο της βρυσης ,πριν αλλα και μετα την προετοιμασια που του κανεις(να σιγουρευτεις οτι δεν ειναι καπου εκει το προβλημα) Τελος οτι κανεις ,να το κανεις σιγα-σιγα χωρις μεγαλες και αποτομες μεταβολες στις ηδη υπαρχουσες συνθηκες του ενυδρειου σου,με υπομονη και σημειονοντας ισως τις παρατηρεις σου θα λυσεις το προβλημα------ΟΧΙ βιστικες κινησεις!!!!!!!!!! ααααα,και καποιος ζωντανος καθαριστης(εφοσων σου αρεσει,μπορεις να τον συντηρισεις και τεριαζει στις συνθικες του ενυδρειου σου)σιγουρα θα βοηθησει........................

Link to comment
Share on other sites

Ναι ριχνεις μεχρι να σου εξαφανιστει ολοι

απο ζωντανα μπορεις

να βαλεις amano που κανουν καλη δουλεια

αλλα αφου το στηνεις και το ξεστηνεις συνεχεια αστες εκτος οπως και ολες τις γαριδες

αλλα ζωντανα ειναι τα sae και τα zebra snail (κανουν τρελοι δουλεια

εγω ειχα βαλει και apple snail

αλλα μονο στην αρχη ετρωναν

Το καλητερο παντως για εμενα ειναι

να βγαλεις οση μπορεις

(να βγαλεις και τα διακοσμητικα να τα καθαρισεις πολυ καλα με καυτο νερο)

και μετα οπου εχει μεινει οξυζενε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Προφανώς θα χρειαστεί ένας συνδυασμός όσων λύσεων αναφέρθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα το προφίλ για τα SAE, που προτάθηκε και είδα ότι δεν κάνουν για το ενυδρείο μου (φτάνουν τα 16 εκ. και θέλουν 120 λίτρα)

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που έχουν αναφερθεί ποιο πάνω είναι λύσεις σε ένα ενυδρείο ( σταθερό ).

Το κύριο πρόβλημα είναι το στήσιμο και ξεστησιμο και το ανακάτεμα του βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έχω 13 μήνες.

Η συγκεκριμένη άλγη εμφανίστηκε το καλοκαίρι που μας πέρασε, πριν τη μετακομίση. Κατά τη μετακόμιση, επειδή ήταν κοντά, το ενυδρείο δεν ξεστήθηκε. Απλά άδειασα το νερό και το μετέφερα όπως ήταν. Δεν ανακατεύθηκε καθόλου ο βυθός. Το καλό ήταν ότι έτσι είχε εξαφανισθεί η καφέ άλγη, η οποία μετά επανήλθε κι αυτή. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν ότι όση ώρα το ενυδρείο παρέμεινε χωρίς νερό, μύριζε άσχημα. Υποθέτω ότι ήταν λόγω της ζέστης ή της άλγης.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχεις πολυ αλγη προσωπικα θα εκανα τα εξης.

Θα το ξεστηνα ολο,θα καθαριζα το ξυλο,τα υλικα του φιλτρου,θα πεταγα το χαλικι και θα εβαζα καινουριο,θα εβαζα μερικα φυτα ευκολα και γρηγορης αναπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εγραψα πιο πανω,ηταν αυτο που θα εκανα εγω..

Εχεις πολυ αλγη για να το πλακωσεις με χημικα,κακος το αφησες να γινει τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, αλλά ο λόγος ήταν οι απώλειες που είχα στα ψάρια, σοβαρό πρόβλημα που έπρεπε να λύσω πρώτα απ' όλα (http://www.aquazone.gr/forums/topic/89167-ooiaauiaaiaao-adhtheaaeaao/). Το πρόβλημα της άλγης, ως καθαρά εμφανησιακό πρόβλημα το είχα αφήσει για αργότερα. Είπα τώρα να ασχοληθώ με αυτό, αφού είδα ότι πλέον έχει σταθεροποιηθεί το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχεις πολυ αλγη προσωπικα θα εκανα τα εξης.

Θα το ξεστηνα ολο,θα καθαριζα το ξυλο,τα υλικα του φιλτρου,θα πεταγα το χαλικι και θα εβαζα καινουριο,θα εβαζα μερικα φυτα ευκολα και γρηγορης αναπτυξης.

Αυτό είναι η καλύτερη λύση αυτή την στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δηλαδή, ότι και να κάνω δεν έχω ελπίδα.

Είναι πολύ προχωρημένη η κατάσταση. Τίποτα δεν είναι απίθανο αλλά το σίγουρο είναι πως θα ταλαιπωρηθείς και το αποτέλεσμα αμφίβολο....

Όντως το καλύτερο είναι να πάρεις την απόφαση και να κάνεις τον κόπο να τα βγάλεις όλα έξω. Καλό καθάρισμα και ξανά όλα μέσα. Βάλε αληθινά φυτά, εύκολα - γρήγορης ανάπτυξης. Θα το χαρείς εσύ αλλά πολύ περισσότερο τα ψαράκια σου ;) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο απο ολα ειναι να μην κανεις βιαστικες κινησεις,να κανεις υπομονη και σχεδιασμενες κινησεις ,μελετοντας το αποτελεσμα,ωστε να φτασεις στο στοχο αργα και σταθερα...............και επειδη ολο αυτο μου θυμισε καποιον ,θα σου ευχηθω και εγω με την σειρα μου <<καλλλλλλο κουρα-ιο!!!!!!!!!!!!!!!!!>>

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσε τα μπλε led. Το ίδιο είχα πάθει πριν αρκετά χρόνια και είχα τρελαθεί στην άλγη. Όταν τα έβγαλα ησύχασα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι όλους και όλες για τις συμβουλές.

Όντως η πιο δραστική λύση θα ήταν το ξεστήσιμο-καθάρισμα-ξαναστήσιμο.

Τη βλέπω όμως, αυτή τη στιγμή, ως την τελευταία λύση.

Θα πρέπει να βρω την αιτία του ''κακού'', γιατί κάτι δημιουργεί αυτή την έξαρση.

Σίγουρα πάντως δεν είναι το νερό, γιατί θα είχα ίδιο πρόβλημα και στο 15λιτρο (όπου τώρα τελευταία άρχισε να εμφανίζεται η καφέ άλγη, προφανώς λόγω της δυσλειτουργίας του φωτιστικού με λεντάκια που έχει, ενώ μέχρι τώρα ήταν πεντακάθαρο).

Οπότε θ'αρχίσω το ψάξιμο κι αν καταφέρω κάτι, το κατάφερα. Και λέω να αποφύγω προς το παρών τα χημικά, γιατί φοβάμαι για το γόνο.

Προτιμώ ενυδρείο με άλγη και ζωντανά ψάρια, παρά καθαρό χωρίς άλγη. Αρκετή στενοχώρια τράβηξα παλιότερα με τις απώλειες.

Ίσως προσθέσω και κανένα σαλιγκάρι. Παρεπιμπτόντως, googlάρισα χθες για να δω φωτογραφίες από apple snails. Είδα κάποια που μπορούν να πάρουν το ενυδρείο στη πλάτη και να φύγουν :lolu: Τόσο τεράστια γίνονται ή μου έβγαλε λάθος φωτογραφίες; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Γινονται αρκετα μεγαλα και καθε σαλιγκαρι ειναι σαν να εχεις ενα επιπλεον ψαρι στο ενυδρειο σου.

Οσον αφορα τις απωλιες που ειχες δεν φταιει που δεν ειχες αλγη,καποια αλλη ηταν η αιτια.

Και την αιτια της αλγης να βρεις,πιστευω οτι δεν θα καταφερεις και πολλα πραγματα γιατι εχει εξαπλωθει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι έφταιγε η άλγη για τις απώλειες (έφταιγε η απουσία βιολογικού υλικού στο φίλτρο).

Τώρα είδα ότι το έγραψα λάθος: Προτιμώ ενυδρείο με άλγη και ζωντανά ψάρια, παρά καθαρό χωρίς ψάρια. (αναφέρομαι στη πιθανή χρήση χημικών)

Τώρα όντως μπορεί να μη καταφέρω πολλά πράγματα. Εάν όμως βρω την αιτία, θα ξέρω για τα επόμενα στησίματα.

Έγινε επεξεργασία - ΒασίληςΓ
Link to comment
Share on other sites

Οι αιτιες μπορει να ειναι πολλες η συνδιασμος αυτων,οπωτε για τα επομενα στησιματα ειναι σχετικο.Αν σου ξανατυχει μπορει να φτιαει κατι αλλο απ οτι τωρα.

Το θεμα ειναι να μη το αφησεις να επεκταθει πολυ και να το προλαβεις στην αρχη του.Αν ειχες αληθινα φυτα θα ηταν αλλιως τα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά ουσιαστικά απορροφούν τα νιτρικά, CO2 και απελευθερώνουν Ο2. Σωστά; Βοηθούν κάπου αλλού;

Έγινε επεξεργασία - ΒασίληςΓ
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά ουσιαστικά απορροφούν τα νιτρικά, CO2 και απελευθερώνουν Ο2. Σωστά; Βοηθούν κάπου αλλου

κανοντας αυτα τα λιγα,αποροφουν ,οτι στην περιπτωση σου αποροφουν οι αλγες,δηλαδη νιτρικα-co2-κι ετσι το φως που μπαινει στο ενυδρειο δεν παει χαμενο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να φταίει ο φωτισμός γιατί έχω και εγώ άλγη .....αν έχεις μπλε φωτισμό να το αλλάξεις γιατί είχα και εγώ μπλε φως !!!και είδα διαφορά βεβαία έχω μείωση τον φωτισμό για κάποιες μέρες και κάνω αλλαγή νερού και είδα αποτέλεσμα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι?Γιατι εχετε φαγωθει τοσο πολυ με το μπλε λεντ που αναβει για μια ωρα?Δηαλδη το moonlight φερνει αλγες?Πρωτη φορα το ακουω αυτο...

Link to comment
Share on other sites

κανοντας αυτα τα λιγα,αποροφουν ,οτι στην περιπτωση σου αποροφουν οι αλγες,δηλαδη νιτρικα-co2-κι ετσι το φως που μπαινει στο ενυδρειο δεν παει χαμενο

Το ρωτάω για τον εξής λόγο. Αρχικά στο φίλτρο υπήρχε το πράσινο σφουγγάρι για τη μείωση των νιτρικών (σύμφωνα με τη juwel). Αυτό το σφουγγάρι, εάν θυμάμαι καλά, ήθελε αλλαγή κάθε 3 μήνες. Δε το άλλαξα ποτέ, ενώ μετά αντικατέστησα το μισό με βιολογικό υλικό. Τους πρώτες μήνες είχα μόνο καφέ άλγη, ενώ μετά εμφανίστηκε η bba.

Μήπως έκανε δουλειά το πράσινο σφουγγάρι; Τι λέτε;

Ρε παιδια να ρωτησω κατι?Γιατι εχετε φαγωθει τοσο πολυ με το μπλε λεντ που αναβει για μια ωρα?Δηαλδη το moonlight φερνει αλγες?Πρωτη φορα το ακουω αυτο...

Για την ακρίβεια δεν είναι 1 λέντ αλλά 12. Βέβαια τώρα δουλέυουν τα 4 κανονικά. Τα υπόλοιπα είτε δεν ανάβουν είτε υπολειτουργούν (μάπα μου βγήκαν και είναι ip67)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...