Jump to content

Πολύ Άλγη


ΒασίληςΓ

Recommended Posts

Δεν φταιει το σφουγγαρι για την αλγη,κατι αλλο φταιει/

Δεν μιλαω για 1 λεντ αλλα επειδη ολοι λενε για το μπλε λεντ που αναβει 1 ωρα,δεν νομιζω οτι φτιαει αυτο!Αν ειχες βασικο φωτιμο με μπλε χρωμα τοτε ναι θα εφταιγε,πολλοι βαζουν moonlight με μπλε φως που αναβει για 1-2 ωρες μετα τον κυριως φωτισμο και δεν εχουν προβλημα με αλγες..

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταιει το σφουγγαρι για την αλγη,κατι αλλο φταιει/

Δεν μιλαω για 1 λεντ αλλα επειδη ολοι λενε για το μπλε λεντ που αναβει 1 ωρα,δεν νομιζω οτι φτιαει αυτο!Αν ειχες βασικο φωτιμο με μπλε χρωμα τοτε ναι θα εφταιγε,πολλοι βαζουν moonlight με μπλε φως που αναβει για 1-2 ωρες μετα τον κυριως φωτισμο και δεν εχουν προβλημα με αλγες..

Νομίζω πως το moonlight είναι χαμηλής έντασης, κατάλευκο (παγωμένο) φως. Ίσως και να κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι βαζουν μπλε λεντ χωρις κανενα προβλημα.Τωρα τι χρωμα ειναι κανονικα το moonlight ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι καθόλου. Δε ξέρω μήπως φταίει και ο φωτισμός του σαλονιού.

Μπα, δεν νομίζω. Δεν έχει ξανά αναφερθεί κάτι τέτοιο. Εκτός αν μένεις σε Discotech :ChristmasTree::locked::bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-76:

ΥΓ. Φιλικά πάντα!!! :bigemo_harabe_net-100:

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν νομίζω. Δεν έχει ξανά αναφερθεί κάτι τέτοιο. Εκτός αν μένεις σε Discotech :ChristmasTree::locked::bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-76:

ΥΓ. Φιλικά πάντα!!! :bigemo_harabe_net-100:

Το στρομπολαιτ θα φταίει. :jig: :jig:

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι?Γιατι εχετε φαγωθει τοσο πολυ με το μπλε λεντ που αναβει για μια ωρα?Δηαλδη το moonlight φερνει αλγες?Πρωτη φορα το ακουω αυτο...

Επί αρκετούς μήνες έψαχνα να δω τι φταίει με τις αλγες. Όταν αφαίρεσα το μπλε λεντ και χωρίς καμιά άλλη ενέργεια στο ενυδρείο, η άλγη άρχισε να υποχωρεί σταδιακά μέχρι που εξαφανίστηκε. Τώρα αυτά τα λεντακια τα χρησιμοποιώ σε τσιμεντένιες πλάτες που φτιάχνω για να πιάσουν άλγη πολύ γρήγορα για πιο φυσικό αποτέλεσμα. Σίγουρα δεν φταίνε μόνο τα λεντακια στον φίλο μας, αλλά είναι μια σίγουρη πυγή ανάπτυξης της.

Μπορώ αν θες να σου δώσω ένα τέτοιο φωτιστικό να το δοκιμάσεις και να δεις. Θα τρελαθείς με το πόσο γρήγορα αναπτύσσετε η αλγη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επί αρκετούς μήνες έψαχνα να δω τι φταίει με τις αλγες. Όταν αφαίρεσα το μπλε λεντ και χωρίς καμιά άλλη ενέργεια στο ενυδρείο, η άλγη άρχισε να υποχωρεί σταδιακά μέχρι που εξαφανίστηκε. Τώρα αυτά τα λεντακια τα χρησιμοποιώ σε τσιμεντένιες πλάτες που φτιάχνω για να πιάσουν άλγη πολύ γρήγορα για πιο φυσικό αποτέλεσμα. Σίγουρα δεν φταίνε μόνο τα λεντακια στον φίλο μας, αλλά είναι μια σίγουρη πυγή ανάπτυξης της.

Μπορώ αν θες να σου δώσω ένα τέτοιο φωτιστικό να το δοκιμάσεις και να δεις. Θα τρελαθείς με το πόσο γρήγορα αναπτύσσετε η αλγη.

Οκ,ποσες ωρες αναβες τα λεντ ομως?Τα ειχες ως βασικο φωτισμο στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Οκ,ποσες ωρες αναβες τα λεντ ομως?Τα ειχες ως βασικο φωτισμο στο ενυδρειο σου?

Ένα δίωρο το βράδυ. Δεν ήταν ο βασικός φωτισμός μου. Είναι κωλοπραγμα, αν δεν το δεις δεν μπορείς να το καταλάβεις. Κόντεψα να σαλτάρω μέχρι να βρω από πού προερχόταν τόση άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω,προσωπικα πρωτη φορα το ακουω για το moonlight αυτο.Πολλοι το εχουν και δεν ειχαν θεμα με αλγες,δεν ξερω τι να σου πω.Ποτε δεν ειχα moonlight για να ξερω 100% απο προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από την κατασκευή. Τα γνωστά μπλε λεντακια από eBay, δημιουργούν πρόβλημα. Δεν είναι όλα τα λεντ ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να φταίει το moonlight... το χρησιμοποιώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα από αυτό...

Και εγώ έχω την ίδια άλγη, σε μικρότερη ποσότητα και εμφανίστηκε πρίν βάλω το moonlight...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω λεντοταινία 70cm σε μήκος 80cm μισή ώρα πριν και μισή ώρα μετά τον κύριο φωτισμό.

Δεν νομίζω, όπως σου είπαν και τα παιδειά ποιο πάνω να είναι αυτό, κάτι άλλο φταίει!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω σχεδόν αποκλείσει να φταίνε τα μπλε λεντάκια, αφού η περισσότερη άλγη, τουλάχιστον στο χαλίκι, εντοπίζεται προς το εμπρός μέρος του ενυδρείου, ενώ τα λεντάκια τα έχω πίσω. Ίσως, λέω ίσως, να επιβαρύνουν λίγο την κατάσταση, αλλά προφανώς αλλού είναι η κύρια αιτία. Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο φωτισμός (4200 Κ);

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω σχεδόν αποκλείσει να φταίνε τα μπλε λεντάκια, αφού η περισσότερη άλγη, τουλάχιστον στο χαλίκι, εντοπίζεται προς το εμπρός μέρος του ενυδρείου, ενώ τα λεντάκια τα έχω πίσω. Ίσως, λέω ίσως, να επιβαρύνουν λίγο την κατάσταση, αλλά προφανώς αλλού είναι η κύρια αιτία. Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο φωτισμός (4200 Κ);

Μια χαρά είναι αυτό το φάσμα και ιδιαίτερο ευεργετικό για "αληθινά" φυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις και για τα ψεύτικα είναι ευεργετικό. Αλλάζουν χρώμα. Από πράσινα, γίνονται καφέ - μαύρα - μωβ. :lolu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ξεκινήσει από τις 12/1 τον πόλεμο κατά της άλγης με οξυζενέ. Ρίχνω με σύριγγα στοχευμένα ανά περιοχές, γιατί είναι πολύ πανάθεμά τη (βέβαια εγώ φταίω που την άφησα να εξαπλωθεί τόσο). Έχει αρχίσει σε κάποια σημεία να ασπρίζει. Στην εβδομάδα, 5 μέρες ρίχνω, 2 μέρες δε ρίχνω.

Εδώ και 3 μέρες χρησιμοποιώ ταυτόχρονα και excel. Συνεχίζω και βλέπω.

Πάντως τις τελευταίες μέρες είχα κι άλλα γεννητούρια. Ελπίζω να αντέξουν τον ... πόλεμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...