Jump to content

Χρυσοψαρα Σε Γυαλα


AngelinaA

Recommended Posts

α Προχθες η αδελφη μου ηρθε στο σπιτι με κακομοιρα χρυσοψαρα της φιλης της που θα εφευγε τετραημερο και δεν ειχε σε ποιον να αφησει τα ψαρια η αδελφη μου πολυ εξυπνη ειπε οτι εγω γνωριζω απο ψαρια και μου τα εφερε για να τα προσεχω το θεμα ειναι οτι στην γυαλα εκαναν ολο μπουρμπουλιθρες και το ενα δεν εφαγε καθολου εκανα αλλαγη αλλα παλι τα ιδια οποτε τα τοποθετησα σε ενα 10λιτρο πλαστικο ενυδρειακι μεταφορας με αεροαντλια σημερα ειναι καλλιτερα αλλα το ενα εξακουλουθει να μην τρωει και να μην κολυμπαει σωστα ..ποσες αλλαγες νερου να κανω για να κρατησω την αμμωνια εξω σκεφτηκα να τα μεταφερω στο 30λιτρο του μονομαχου που εχει φιλτρο και να βαλω τον μονομαχο στο πλαστικο μιας και που ειναι ποιο ανθεκτικο επισης εχω και εναν μονομαχο σε 70 λιτρα αλλα φοβαμαι οτι αν τα βαλω εκει θα μου φανε τα φυτα ..τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι κάνουν μπουρμπουλήθρες τί εννοείς; Όπως όταν ο μονομάχος κάνει φωλιά ή ότι πάνε στην επιφάνεια να αναπνεύσουν;

Το ότι δεν τρώει θα μπορούσε να είναι λόγω κάποιου προβλήματος υγείας, αλλά θα μπορούσε απλά να έχει στρεσαριστεί από τις συνθήκες, την μεταφορά ή να μην του αρέσει η τροφή (λέμε τώρα...). Όταν λες ότι αυτό που δεν τρώει δεν κολυμπάει σωστά τί εννοείς, κολυμπάει ανάποδα, πλάγια, ή κάτι άλλο; Με βάση την δική μου περίπτωση αλλά και άλλες που έχω διαβάσει δεν το βλέπω να ζει για πολύ ακόμα το καημένο, είναι πολύ πιθανό να έχει βλάβες λόγω αμμωνίας.

Σε τέτοιες περιπτώσεις κάνουμε καθημερινά αλλαγές νερού και ταίζουμε λίγο. Στη θέση σου θα έπαιρνα μετρήσεις καθημερινά.

Δεν θα το ρίσκαρα καθόλου να κάνω αλλαγή με το μονομάχο, εγώ θα σου έλεγα να τον αφήσεις εκεί που είναι και ούτε θα ρίσκαρα να βάλω μέσα τα χρυσόψαρα και να πλακωθούν στο ξύλο με τον μονομάχο.

Το ότι χρειάζονται ενυδρείο και τα λοιπά το ξέρεις, αν τα κρατήσεις μόνιμα θα πρέπει να μπούνε σε ενυδρείο. Αν τα πάρει πίσω η φίλη σου τα γνωρίζεις για να την ενημερώσεις. Εγώ σαν προσωρινή λύση θα τα έβαζα π.χ. στο πλαστικό δοχείο που χρησιμοποιώ για τις αλλαγές με ένα φιλτράκι με μπόλι από κάποιο άλλο ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχαν αρκετο οξυγονο για αυτο εκαναν μπουρμπουλιθρες δεν μπορω να τα κρατησω φυσικα δεν ειναι δικα μου και θα ενημερωσω την φιλη Της αδελφης μου για ενυδρειο μου φαινεται οτι το ψαρι ειναι χοντρο για αυτο θα το ταισω αρακα παντος σημερα ειναι καλλιτερα απο εχθες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχαν αρκετο οξυγονο για αυτο εκαναν μπουρμπουλιθρες δεν μπορω να τα κρατησω φυσικα δεν ειναι δικα μου και θα ενημερωσω την φιλη Της αδελφης μου για ενυδρειο μου φαινεται οτι το ψαρι ειναι χοντρο για αυτο θα το ταισω αρακα παντος σημερα ειναι καλλιτερα απο εχθες

Link to comment
Share on other sites

Ποιο από τα δύο είναι χοντρό; Αυτό που δεν τρώει και δεν κολυμπάει καλά; Όταν λες δεν κολυμπάει καλά τι ακριβώς κάνει; Ελπίζω να μην είναι πρησμένο με τα λέπια ανασηκωμένα σαν κουκουνάρι...

Μέχρι να γυρίσει η κοπέλα και να δει τι θα κάνει κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού και δεν τα ταίζεις πολύ. Εγώ στο είπα και πιο πάνω, θα έβαζα ένα φιλτράκι με μπόλι (από το ολότελα...) και θα έπαιρνα και μετρήσεις να ξέρω τι μου γίνεται. Από ασθένειες δεν ξέρω και πολλά αλλά δεδομένης της κατάστασης είναι πιθανό να έχει πάθει βλάβες στα όργανά του από την αμμωνία και να μην ζήσει για πολύ ακόμα. Μακάρι να κάνω λάθος και μακάρι τα ψαράκια να βρούνε τις σωστές συνθήκες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει ντροπσι εχω ενα φιλτρακι αλλα θα παρει ογκο μεσα στο πλαστικο ενυδρειακι αυτο που δεν τρωει εχει προβλημα μακαρι να γινει καλα αμα δεν αλλαξει μυαλα η φιλη της και δεν θελει να τα βαλει σε ενυδρειο θα τα κρατησω εχω ενα 15 λιτρο που θα ειναι οκ ο μονομαχος απλα ειναι στην αποθηκη και θελει καθαρισμα οποτε θα αφαιρεσω τα φυτα απο το 70 λιτρο εκτος απο μερικα συμβατα και θα βαλω τα χρυσοψαρα

Link to comment
Share on other sites

Καλή ανάρρωση στο ψαράκι, μακάρι όλα να πάνε καλά. Τί χρυσόψαρα είναι; :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενα ειναι οραντα και το αλλο calico fantail πολυ ομορφα σημερα ειναι καλα αυριο θα ερθει να τα παρει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...