Jump to content

Νέα Γεννήστρα-Νέα Προσπάθεια


PanaGreco

Recommended Posts

Για να δούμε αν τους αρέσει καλύτερα εδώ.

5b50d19d0fbff8f28b7f817cbedd45f7_zps4c24

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια χρονια πολλα συγνωμη κιολασ μηπως μπορειτε να μ πειτε πως μπορω να ποσταρω καινουργιο θεμα?

Μπαίνοντας στη θεματική ενότητα των Δίσκων έχει πάνω αριστερά μια επιλογή: Νέο Θέμα...

Παναγιώτη πολύ ΛΟΥΞ η νέα τους γκαρσονιέρα,

καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τα βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Σαν δωματιο ξενοδοχειου 5 αστερων ειναι φιλε μου!!!

καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

Και με τον κατάλληλο ρομαντικό φωτισμό έχουμε και τα αβγουλάκια μας. Υπάρχει και σχετική μουσική υπόκρουση :)

ca919bb827ed1834eeedf95419e349f5_zps5d82

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να 'ξερα ποιος τροχονόμος κλαίει τον κώνο του!!!

Καλη επιτυχία φιλαράκι, "πρώτη" την εφτιαξες τη γεννήστρα. Σα δωμάτιο ξενοδοχείου για παράνομα ζευγάρια και ειναι!

......πήρες και τη γλάστρα με τον φίκο απ' το μπαλκόνι και προβλέπω παντόφλα το βράδυ.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σα δωμάτιο ξενοδοχείου για παράνομα ζευγάρια και ειναι!

Κρύβε λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να 'ξερα ποιος τροχονόμος κλαίει τον κώνο του!!!

Καλη επιτυχία φιλαράκι, "πρώτη" την εφτιαξες τη γεννήστρα. Σα δωμάτιο ξενοδοχείου για παράνομα ζευγάρια και ειναι!

......πήρες και τη γλάστρα με τον φίκο απ' το μπαλκόνι και προβλέπω παντόφλα το βράδυ.

Κρύβε λόγια.

Εσας τους δυο πρεπει να σας απομονωσουμε γιατι το σπαμ παει συννεφο! :spam:

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Εσας τους δυο πρεπει να σας απομονωσουμε γιατι το σπαμ παει συννεφο! :spam:

Διώξτε μας να ησυχάσετε......μμμμμμμμ.....

κι άλλο σπαμ!

Link to comment
Share on other sites

Εσας τους δυο πρεπει να σας απομονωσουμε γιατι το σπαμ παει συννεφο! :spam:

Το έχει το όνομα :)

Link to comment
Share on other sites

με το καλο φιλε να γινεις και μπαμπας πολυ ομορφο ζευγαρι να το χαιρεσε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Οι ουρίτσες άρχισαν να κολυμπούν ανεξέλεγκτα μεσα στο ενυδρείο αλλά δεν πάνε στους γονείς. Παλιά μου τέχνη κόσκινο !!!!!

Την επόμενη φορά θα πάρω τον κώνο με τα αβγά και θα προσπαθήσω τεχνικά να ταίσω τις ουρίτσες.

Καμιά άλλη πρόταση υπάρχει ?

Link to comment
Share on other sites

Κανένας?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα σου πω καποια κολπα που εχουν βοηθησει εμενα... Χρηση διαχωριστικου (εγω χρησιμοποιω σφουγγαρι) το οποιο μπορεις ευκολα να μετακινησεις ωστε να μικρινεις/μεγαλωσεις το χωρο που βρισκονται τα ψαρια ωστε να εχουν τον αναλογο χωρο (ξεκινας με λιγο χωρο και οσο μεγαλωνουν τα μωρα τον αυξανεις και μετα τις 2 βδομαδες που βγαζεις τους γονεις βγαζεις και το διαχωριστικο)... Μειωνεις τη σταθμη του νερου σου (σχεδον οσο ειναι το υψος το μεγαλυτερου ψαριου + 2-3cm max.... Και τελος ενα ακομα κολπο ειναι ενω το δωματιο ειναι σκοτεινο να αναψεις πανω απο το ενυδρειο ενα μπλε φως (αυτο που εχεις για βραδυνο φως). Το κπλε φως θα κανει τους γονεις να δειχνουν πολυ σκουροι και θα μαζεψουν τα μωρα (με αυτο το κολπο εχω καταφερει να κολλησω τα μωρα σε silver pigeon, Stendker lss κτλ).... Αυτο το κολπο γινεται συνηθως μολις αρχισουν να κολυμπαν ελευθερα τα μωρα και αφηνεις το φως για 2-3 ωρες... Αν κολησουν σε αυτο το διαστημα τα μικρα εισαι οκ... Αν οχι μετα πας αναγκαστικα σε αλλες μεθοδους και τα ταιζεις εσυ.... Ελπιζω να σε βοηθησα καπως... Καλη επιτυχια

Αποστολης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν οχι μετα πας αναγκαστικα σε αλλες μεθοδους και τα ταιζεις εσυ.Πεσμου σε παρακαλω ενα τροπο εχουν κανει 20 γεννες και δεν εχω βγαλει ψαρακι. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν παρα πολλοι τροποι που σε γενικες γραμμες ειναι ιδιοι.... Πολυ χοντρικα περνεις τα "μικρα" πανω απο τον κωνο με καλαμακι και τα τοποθετεις σε ενα "φιλτρο μηχανης καφε". Αυτο ειναι ενα πλαστικο κυπελο που εχει γυρω γυρω πολυ ψιλη σιτα η οποια σου επιτρεπει το νερο να ανανεωνεται και να φευγουν στο ενυδρειο η βρωμιες και ολο το φαι που δεν εχουν φαει... Λλλος τροπος ειναι να βαλεις τα μωρα σε εσωτερικη γεννηστρα (πλαστικα κουτια που μπαινουν εσωτερικα στο ενυδρειο, συνηθως τα δινουν σα γενηστρες για guppy).... Γενικα θελεις στην αρχη να τα εχεις περιορισμενα σε "μικρο" χωρο ωστε να μπορεις να τα ταιζεις εσυ (microworms,artemia, tropical microvit κτλ) αλλα παραλληλα να διατηρεις το νερο τους καθαρο... Στην εσωτερικη γεννηστρα τα κρατας γυρω στις 2 βδομαδες και μετα τα αφηνεις ελευθερα στη κανονικη σου γεννηστρα (εννοειτε οτι εχεις βγαλει τους γονεις!!!!) μια και μετα τις 2 βδομαδες εχουν μεγαλωσει μπορεις να τους δινεις διαφορες τροφες... Επειδη εδω στα ειπα πολυ συνοπτικα απλα για να παρεις μια ιδεα αν θες ψαξε στο google για "artificial raising discus" και "artificial feeding discus".... Ελπιζω να βοηθεισα καπως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα video που για κάποιο λόγο είχε ξεχαστεί. Είναι από μια από τις πολλές προσπάθειες στην αναπαραγωγή του ζευγαριού μου πριν ένα μήνα.

Παρόλλα αυτά τα μικρά κολυμπούσαν ελεύθερα για 3 ημέρες χωρίς να κολλήσουν στους γονείς. Προσπάθησα να τα ταΐσω μόνος μου αλλά δεν :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...