Jump to content

Sos Δίσκος Κολυμπάει Ανάποδα!!


ScarFace

Recommended Posts

Παιδιά ο ένας ο δίσκος κολυμπάει πλαγια,ανάποδα και έκανε κατι σαν εμετό την τροφή που έφαγε!

Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Τι του έδωσες να φάει?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει αστάθεια στο κολύμπι και ψάχνει να φάει και μετά ξερνάει τότε το πιο πιθανό είναι να έχει εσωτερικά παράσιτα, θέλει αντιβίωση

Link to comment
Share on other sites

Τι του έδωσες να φάει?

Spirulina του έδωσα! Του δίνω συχνα!

παρουσιαζει κατι αλλο, φαινεται στρεσαρισμενος?

Όχι μια χαρά είναι απο στρεςς

Αν έχει αστάθεια στο κολύμπι και ψάχνει να φάει και μετά ξερνάει τότε το πιο πιθανό είναι να έχει εσωτερικά παράσιτα, θέλει αντιβίωση

Φοβερή αστάθεια και ξερασε μια δυο φορες!σαν να μην μπορεί να ισορροπήσει.ποια αντιβιωση?

Τον εβαλα καραντινα μολις

Link to comment
Share on other sites

βγαλε και μια φωτο το ψαρι , πες μας τις μετρησεις του νερου σου - αλλαγες ? ταισματα ( τι , ποσο και καθε ποτε )

Link to comment
Share on other sites

Φωτο παιδιά αύριο διότι έπεσα παλι με πυρετό στο κρεβάτι και προς το παρόν έχω 39,8 και δεν είναι κανεις αυτήν την στιγμή εδώ..

Ph 7,2

Kh 5-6

Gh 8-10

Κάπου εκεί ηταν οι μετρήσεις πριν λιγες μέρες!

Λοιπον απο τροφές σπιρουλίνα,μια κατεψυγμένη της ocean nutrition,granules της tetra,και κατι φυλλαράκια της tetra δεν θυμάμαι πως λέγονται!

Ταιζω 3 φορες την μέρα νορμάλ ποσοτητες

Αλλαγές κάθε 4 μέρες 30%..

Link to comment
Share on other sites

Φωτο παιδιά αύριο διότι έπεσα παλι με πυρετό στο κρεβάτι και προς το παρόν έχω 39,8 και δεν είναι κανεις αυτήν την στιγμή εδώ..

Ph 7,2

Kh 5-6

Gh 8-10

Κάπου εκεί ηταν οι μετρήσεις πριν λιγες μέρες!

Λοιπον απο τροφές σπιρουλίνα,μια κατεψυγμένη της ocean nutrition,granules της tetra,και κατι φυλλαράκια της tetra δεν θυμάμαι πως λέγονται!

Ταιζω 3 φορες την μέρα νορμάλ ποσοτητες

Αλλαγές κάθε 4 μέρες 30%..

no3 ?

nh4?

εβαλες κανα ψαρι προσφατα στο ενυδρειο σου ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις θυμάμαι πάντως έγιναν πριν λιγες μέρες και ηταν όλα καλά!αν σηκωθω απο το κρεβάτι αύριο το πρωι θα τις κάνω όλες τις μετρήσεις!

Ψάρι όχι δεν μπηκε!

Παιδιά κατι με το φαγητο τον πείραξε νομιζω!γιατί έφαγε και μετα τον έπιασε όλο αυτό!..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατι με το φαγητο τον πείραξε νομιζω!γιατί έφαγε και μετα τον έπιασε όλο αυτό!..

Γιατί το λες αυτό? Το ίδιο φάι δεν φάγανε και τα υπόλοιπα ψάρια? Έχουν συμπτώματα? Αν όχι δεν φταίει το φαί.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό? Το ίδιο φάι δεν φάγανε και τα υπόλοιπα ψάρια? Έχουν συμπτώματα? Αν όχι δεν φταίει το φαί.

Απλα υπεθεσα οτι ίσως πείραξε μονο αυτό το ψάρι ισως επειδη ετυχε ισως επειδη δεν εχουν ολοι οι δισκοι το ιδιο στομαχι ισως,ισως,ισως.

Επίσης το ανέφερα γιατί μετα το φαι συνεβη αυτο.

Λέω ίσως γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να έχει δεν μου έχει ξανά συμβεί απλα υποθέτω μήπως και βρούμε μια άκρη.

Φιλικά πάντα φιλε μου Παναγιώτη.(ξέρεις οτι σε θεωρώ πολύ σωστο δισκα και η γνώμη σου μετράει και δεν θέλω να παρεξηγηθω επειδή ο γραπτός λογος φαίνεται κάπως!). :)

Link to comment
Share on other sites

Flagyl 500mg

METRONIDAZOLE - A very effective treatment for Internal Protozoal infections.
DOSAGE: 250-500 mg per 20 gallons. Treat every 24 hours with a 25% water change before each treatment. Treat for 10 days.

διάβασε και εδώ:

http://www.simplydiscus.com/library/disease_medications/internal/bloat_dropsy_popeye.shtml

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα υπεθεσα οτι ίσως πείραξε μονο αυτό το ψάρι ισως επειδη ετυχε ισως επειδη δεν εχουν ολοι οι δισκοι το ιδιο στομαχι ισως,ισως,ισως.

Επίσης το ανέφερα γιατί μετα το φαι συνεβη αυτο.

Λέω ίσως γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να έχει δεν μου έχει ξανά συμβεί απλα υποθέτω μήπως και βρούμε μια άκρη.

Φιλικά πάντα φιλε μου Παναγιώτη.(ξέρεις οτι σε θεωρώ πολύ σωστο δισκα και η γνώμη σου μετράει και δεν θέλω να παρεξηγηθω επειδή ο γραπτός λογος φαίνεται κάπως!). :)

Φίλε μου δεν σε παρεξηγώ και σε ευχαριστώ για την γνώμη που έχεις για μένα αλλά είμαι ο τελευταίος που θα είχε τον τίτλο του ''Δισκά'' :)

Αν πρόσεξες δεν σου προτείνω λύση γιατί απλά δεν ξέρω. Μπορεί στο δικό μου ενυδρείο να δοκίμαζα διάφορες λύσεις αλλά δεν θα τις πρότεινα αν δεν ήταν σίγουρες.Απλά σε ρωτάω απλά και λογικά πράγματα για να σου απαντήσουν οι καθαυτού ειδικοί.

Απλά ψυχραιμία !!!!! και όχι κινήσεις πανικού. Μπορεί οι δίσκοι να είναι ''δύσκολοι'' αλλά είναι και ''σκληρά'' καρύδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Flagyl 500mg

[/size]METRONIDAZOLE - A very effective treatment for [/size]Internal Protozoal infections.[/size] DOSAGE: 250-500 mg per 20 gallons. Treat every 24 hours with a 25% water change before each treatment. Treat for 10 days.[/size]

διάβασε και εδώ:[/size]

http://www.simplydiscus.com/library/disease_medications/internal/bloat_dropsy_popeye.shtml

ευχαριστώ πολύ! Έγινε επεξεργασία - ScarFace
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν σε παρεξηγώ και σε ευχαριστώ για την γνώμη που έχεις για μένα αλλά είμαι ο τελευταίος που θα είχε τον τίτλο του ''Δισκά'' :)

Αν πρόσεξες δεν σου προτείνω λύση γιατί απλά δεν ξέρω. Μπορεί στο δικό μου ενυδρείο να δοκίμαζα διάφορες λύσεις αλλά δεν θα τις πρότεινα αν δεν ήταν σίγουρες.Απλά σε ρωτάω απλά και λογικά πράγματα για να σου απαντήσουν οι καθαυτού ειδικοί.

Απλά ψυχραιμία !!!!! και όχι κινήσεις πανικού. Μπορεί οι δίσκοι να είναι ''δύσκολοι'' αλλά είναι και ''σκληρά'' καρύδια.

Με την έννοια του οτι είσαι σοβαρός στις κινήσεις σου και ιδιαίτερα προσεκτικός στο πως προσεχεις και μεταχειρίζεται τους δίσκους σου μπορω να σε λέω άφοβα Δισκα!! :)

Και ναι είναι σκληρά καρύδια!

Link to comment
Share on other sites

Flagyl 500mg

[/size]METRONIDAZOLE - A very effective treatment for [/size]Internal Protozoal infections.[/size] DOSAGE: 250-500 mg per 20 gallons. Treat every 24 hours with a 25% water change before each treatment. Treat for 10 days.[/size]

διάβασε και εδώ:[/size]

http://www.simplydiscus.com/library/disease_medications/internal/bloat_dropsy_popeye.shtml

Άλλος γνώμη για την αντιβιωση αυτή?να την ξεκινησω?αν ναι να στείλω το πρωι κάποιον να την πάρει!

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το έχεις στο φαρμακείο σου. Τώρα για την συγκεκριμένη περίπτωση εγώ στην θέση σου θα περίμενα λίγο. Μπορεί απλά να παραέφαγε και να του έκατσε το φάι. Εσύ ξέρεις αν είναι ένα λαίμαργο ψάρι ή όχι.

Έχει συμβεί σε άλλες περιπτώσεις. Απλά παρακολούθα για περισσότερα συμπτώματα. Εκεί που τον έχεις τώρα να έχεις πολύ καλή οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ!θα περιμένω μέχρι αύριο και βλέπουμε!

Περίμενε την γνώμη κάποιου περισσότερο ειδικού.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος γνώμη για την αντιβιωση αυτή?να την ξεκινησω?αν ναι να στείλω το πρωι κάποιον να την πάρει!

Αν δεις οτι κάνει δουλειά στους δίσκους, πάρε κι εσυ λίγο για τον πυρετό. Από δίσκους είμαι άσχετος απλά έγραψα για να σου πω .....περαστικά παίδαρε!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις οτι κάνει δουλειά στους δίσκους, πάρε κι εσυ λίγο για τον πυρετό. Από δίσκους είμαι άσχετος απλά έγραψα για να σου πω .....περαστικά παίδαρε!

Χαχαχαχαχα :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εφοσον μιλαμε για εντερικα θα ελεγα ΠΡΙΝ μπει καποιο φαρμακο να ανεβασεις σταδιακα τη θερμοκρασια εως του 34.... και να μεινει εκει για μερικες μερες .

και ταισμα με σπιρουλινα ( και λιγο σκορδοζουμι ) νομιζω οτι θα εκανε καλο ...

Αυτα χωρις να εχω πληρη εικονα για το τι μπορει να εχει το ψαρι ...

Φαρμακα απεφευγε τα να βαζεις ......

Link to comment
Share on other sites

εφοσον μιλαμε για εντερικα θα ελεγα ΠΡΙΝ μπει καποιο φαρμακο να ανεβασεις σταδιακα τη θερμοκρασια εως του 34.... και να μεινει εκει για μερικες μερες .

και ταισμα με σπιρουλινα ( και λιγο σκορδοζουμι ) νομιζω οτι θα εκανε καλο ...

Αυτα χωρις να εχω πληρη εικονα για το τι μπορει να εχει το ψαρι ...

Φαρμακα απεφευγε τα να βαζεις ......

μεχρι να το σιγουρεψεις οτι ειναι οντως εντερικα ειναι οτι καλητερο

και ξεκινα μετα θεραπεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Ναι δεν θα το εβαζα άμεσα μέσα (δεν το εχω και και δεν έχω βάλει και ποτε φάρμακο σε ενυδρειο,οποτε μήπως δεν χρειαστεί!

Lezas ναι σιγά σιγά θα ανεβασω θερμοκρασία και θα ακολουθησω την μέθοδο αυτήν!για να δουμε!

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...