Jump to content

Sos Δίσκος Κολυμπάει Ανάποδα!!


ScarFace

Recommended Posts

Αν δεις οτι κάνει δουλειά στους δίσκους, πάρε κι εσυ λίγο για τον πυρετό. Από δίσκους είμαι άσχετος απλά έγραψα για να σου πω .....περαστικά παίδαρε!

Χαχαχαχαχαχαχα Πάνο ευχαριστω!!!!δίκιο εχεις μάλλον θα παρω λίγο και εγώ γιατι δεν βλέπω προκοπή!

Ηδη παίρνω 2 ισχυρές αντιβιωσεις και δεν λέει να πεσει ο πυρετός!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα,,,πως ειναι το ψαρι μεσα στην καραντινα τωρα?? τρωει???

μην ριξεις φαρμακα προς το παρων,,,και θερμοκρασια πολυ πολυ αργα,,,,μπορει να μην ειναι και τιποτα απλα να βαρυστομαχιασε,,,,αναπνοες???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα,,,πως ειναι το ψαρι μεσα στην καραντινα τωρα?? τρωει???

μην ριξεις φαρμακα προς το παρων,,,και θερμοκρασια πολυ πολυ αργα,,,,μπορει να μην ειναι και τιποτα απλα να βαρυστομαχιασε,,,,αναπνοες???

Καλημέρα!σήμερα το ψαράκι δείχνει μια μικρή βελτιωση.αρχίζει και βρίσκει την ισορροπία του ξανά.οι αναπνοές του πρεπει να είναι λίγο πιο γρήγορες από τι συνήθως!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!σήμερα το ψαράκι δείχνει μια μικρή βελτιωση.αρχίζει και βρίσκει την ισορροπία του ξανά.οι αναπνοές του πρεπει να είναι λίγο πιο γρήγορες από τι συνήθως!

θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια?

Είναι στους 32 αυτήν την στιγμή και συνεχιζω να την ανεβαζω σιγά σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!σήμερα το ψαράκι δείχνει μια μικρή βελτιωση.αρχίζει και βρίσκει την ισορροπία του ξανά.οι αναπνοές του πρεπει να είναι λίγο πιο γρήγορες από τι συνήθως!

Μάλλον παράφαγε !!! Δώστου λίγη Coca Cola να χωνέψει :)

Πέρα από την πλάκα άστον νηστικό σήμερα και συνέχισε να παρακολουθείς την συμπεριφορά του και τα κόπρανά του.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον παράφαγε !!! Δώστου λίγη Coca Cola να χωνέψει :)

Πέρα από την πλάκα άστον νηστικό σήμερα και συνέχισε να παρακολουθείς την συμπεριφορά του και τα κόπρανά του.

Χαχαχαχα ναι μια coca cola νομιζω θα έκανε δουλεια!

Ναι σήμερα νηστεία και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, τρωει αν του δωσεις; Αν εχει εντερικα θα ταισεις σπιρουλινα!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, τρωει αν του δωσεις; Αν εχει εντερικα θα ταισεις σπιρουλινα!

Δείχνει βελτίωση πάντως!ηρέμησε παλι η αναπνοή του και έχει σταματήσει τις πολλές "τούμπες"!

Να ταισω σήμερα η καλυτερα απο αύριο?

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει βελτίωση πάντως!ηρέμησε παλι η αναπνοή του και έχει σταματήσει τις πολλές "τούμπες"!

Εγώ στους δικούς μου τους χτυπάω την πλατούλα να ρευτούνε όταν τρώνε πολύ :):)

Link to comment
Share on other sites

αυριο,,,,μην ανεβαζεις αλλο θερμοκρασια,,,αστον να ηρεμησει!

Οκ ευχαριστώ!

Εγώ στους δικούς μου τους χτυπάω την πλατούλα να ρευτούνε όταν τρώνε πολύ :):)

Χαχαχαχα ειμαι και άρρωστος και ποναω όταν γελαω!χαχαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!ο δίσκος σήμερα είναι μια χαρά!κολυμπάει κανονικα και έχει ξανά βρει την ισσοροπια του!

Θα ταισω σπιρουλίνα σήμερα και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, τρωει αν του δωσεις; Αν εχει εντερικα θα ταισεις σπιρουλινα!

Όταν λέμε "εντερικά" τί εννοούμε?Και η σπιρουλίνα πού βοηθάει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!ο δίσκος σήμερα είναι μια χαρά!κολυμπάει κανονικα και έχει ξανά βρει την ισσοροπια του!

Θα ταισω σπιρουλίνα σήμερα και βλέπουμε!

τον αφηνεις σε αυτη τη θερμοκρασια για λιγες μερες ακομα και συνεχιζεις να ταιζεις ( εφοσον τρωει ) , απο εκει και περα θα κατεβεις σταδιακα στη θερμοκρασια και οταν ολα ειναι καλα τοτε θα τον βαλεις στο κυριος ενυδρειο .

Ειδες που δεν ηθελε φαρμακο με τη μια ? :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τον αφηνεις σε αυτη τη θερμοκρασια για λιγες μερες ακομα και συνεχιζεις να ταιζεις ( εφοσον τρωει ) , απο εκει και περα θα κατεβεις σταδιακα στη θερμοκρασια και οταν ολα ειναι καλα τοτε θα τον βαλεις στο κυριος ενυδρειο .

Ειδες που δεν ηθελε φαρμακο με τη μια ? :)

Ευχαριστώ πολύ!! :)

Ναι απλα αγχωθηκα!δεν ειμαι και υπέρ των φαρμάκων!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε "εντερικά" τί εννοούμε?Και η σπιρουλίνα πού βοηθάει?

Εγω ετσι οπως το καταλαβα εννοουμε εντερικα μαστιγοφορα! Εκτος και αν εννοουν κατι αλλο τα παιδια πιο πανω!

Η σπιρουλινα βοηθαει στην αποκατασταση της εντερικης χλωριδας! Δηλαδη στα καλα βακτηρια του οργανισμου!

Δεν το εχεις δει ποτε αυτο Δημητρη σε δισκους;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι οπως το καταλαβα εννοουμε εντερικα μαστιγοφορα! Εκτος και αν εννοουν κατι αλλο τα παιδια πιο πανω!

Η σπιρουλινα βοηθαει στην αποκατασταση της εντερικης χλωριδας! Δηλαδη στα καλα βακτηρια του οργανισμου!

Δεν το εχεις δει ποτε αυτο Δημητρη σε δισκους;

Ήταν ερώτηση παγίδα ;)

Απλά για να εξηγούμε κάποια πράγματα γιατί για κάποιους είναι άγνωστα.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο δίσκος πεθανε :(

Φαινόταν πως είχε συνέλθει και πριν 15 λεπτα κοιταγε προς τα κάτω με σπασμωδικές κινήσεις!μέχρι να σηκωθω απο το κρεβάτι(39,6 πυρετό) έκανε παλι κατι σαν εμετό και σιγά σιγά πήγαινε προς την επιφάνεια μέχρι που πεθανε! :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο δίσκος πεθανε :(

Φαινόταν πως είχε συνέλθει και πριν 15 λεπτα κοιταγε προς τα κάτω με σπασμωδικές κινήσεις!μέχρι να σηκωθω απο το κρεβάτι(39,6 πυρετό) έκανε παλι κατι σαν εμετό και σιγά σιγά πήγαινε προς την επιφάνεια μέχρι που πεθανε! :(

Κρίμα για το ψάρι...Δέν είχε δείξει άλλα συμπτώματα ποιό πρίν?

Άν δέν τον πέταξες μπορείς να του κάνει μία 'χομπίστικη' νεκροψία και να δείς άν είναι γεμάτος με σκουλίκια?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψάρι...Δέν είχε δείξει άλλα συμπτώματα ποιό πρίν?

Άν δέν τον πέταξες μπορείς να του κάνει μία 'χομπίστικη' νεκροψία και να δείς άν είναι γεμάτος με σκουλίκια?

Όχι τίποτα άλλο απο συμπτώματα :(

Δυστυχώς ουτε όρθιος δεν μπορω να σηκωθω τώρα...τον εχω σε μια σακούλα τώρα..πόση ωρα θα μπορεί να μείνει εκεί?θα αντέξει 1-2 ώρες μήπως πεσει λίγο ο πυρετός και κάνω την νεκροψία?

Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα άλλο απο συμπτώματα :(

Δυστυχώς ουτε όρθιος δεν μπορω να σηκωθω τώρα...τον εχω σε μια σακούλα τώρα..πόση ωρα θα μπορεί να μείνει εκεί?θα αντέξει 1-2 ώρες μήπως πεσει λίγο ο πυρετός και κάνω την νεκροψία?

Βάλε τον ψυγείο/κατάψυξη και όποτε μπορέσεις.....Θα ψάξω να σου στείλω λίνκ με φωτό για το ποού πρέπει να τον ανοίξεις

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 14 (102) :

necropsy.pdf

Στην συνέχεια θα πρέπει να ανοίξεις τα έντερα και στομάχι για να δείς μέσα τους....

Link to comment
Share on other sites

Είναι "λεπτή" εργασία και απαιτεί νυστέρι κατά προτίμηση, οπότε προσοχή (ελπίζω να είσαι πάνω από 18 - μήν μας κλείσουν μέσα με αυτές τις συμβουλές :) ).

Βγάλε καλές φωτό και άν δέν μπορείς να τις ανεβάσεις στείλε μου π.μ. για να στις ανεβάσω εγώ.

Είναι πολύ σημαντικό να δούμε άν έχει κάτι για να προλάβουμε επιπλέον θανάτους σε επόμενα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης φωτό των οργάνων... http://www.discusnada.org/category/discus-101/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...