Jump to content

Sos Δίσκος Κολυμπάει Ανάποδα!!


ScarFace

Recommended Posts

Κρίμα ρε φίλε. Πολύ λυπήθηκα . Πραγματικά !!!!!

Ίσως είναι κουταμάρα αλλά ας μας πουν οι περισσότερο ειδικοί στο παρακάτω.

Λες ότι ήσουν και είσαι ακόμα αρρωστος. Μήπως έβαλες τα χέρια σου μέσα στο νερό στο φάι και τους μετάδωσες μικρόβια? Θα έπαιζε κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι "λεπτή" εργασία και απαιτεί νυστέρι κατά προτίμηση, οπότε προσοχή (ελπίζω να είσαι πάνω από 18 - μήν μας κλείσουν μέσα με αυτές τις συμβουλές :) ).

Βγάλε καλές φωτό και άν δέν μπορείς να τις ανεβάσεις στείλε μου π.μ. για να στις ανεβάσω εγώ.

Είναι πολύ σημαντικό να δούμε άν έχει κάτι για να προλάβουμε επιπλέον θανάτους σε επόμενα ψάρια.

Οκ ευχαριστώ!θα σας κραταω ενημερους!

Ναι ειμαι άνω των 18 :)

Για φωτο θα κάνω οτι καλυτερο μπορω (με κινητό όμως) :/

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση:

Δεν αφήνεις τον δίσκο τώρα να κοιτάξεις τον εαυτό σου? Σαν πολλές ημέρες σε βλέπω με πολύ πυρετό !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση:

Δεν αφήνεις τον δίσκο τώρα να κοιτάξεις τον εαυτό σου? Σαν πολλές ημέρες σε βλέπω με πολύ πυρετό !!!!!!

Εχεις και ένα δίκιο εδω..πριν μιάμιση βδομάδα μου πρηστηκαν οι αδένες στον λαιμο και εκανα πυρετό..

Και τώρα έχω απο όλα τα καλά..

Οξεία πυώδη αμυγδαλίτιδα

Οξεία πυώδη αδενοειδιτιδα(κάπως έτσι)

Φαρυγγιτιδα

Λαρυγγίτιδα :)

Εεε και κανά 40αρη πυρετο για να δέσει....

Link to comment
Share on other sites

ζωη σε μας !!! :) ( πλακιτσα κανω )

πολυ γρηγορος θανατος !!! να ηταν καποιο βακτηριο ? και τοσο ''επιθετικο'' ?

ειχες προσεξει το δισκο να κανει τιποτα ''τιναγματα'' Η να βαραει τιποτα ''σπιντες'' ? στο κυριος ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

ζωη σε μας !!! :) ( πλακιτσα κανω )

πολυ γρηγορος θανατος !!! να ηταν καποιο βακτηριο ? και τοσο ''επιθετικο'' ?

ειχες προσεξει το δισκο να κανει τιποτα ''τιναγματα'' Η να βαραει τιποτα ''σπιντες'' ? στο κυριος ενυδρειο

Όχι δεν πρόσεξα κατι!

Πολύ περίεργος θάνατος γιατί φαινόταν οτι καλυτερευε σιγά σιγά και ξαφνικα έκανε καποιες σμασμωδικες κινήσεις,κοιταγε προς τα κάτω και μετα απο λίγο πεθανε!

Έγινε επεξεργασία - ScarFace
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι τωρα διαβασα το θεμα σου,ουτως ή αλλως δεν μπορουσα να σου πω και κατι γιατι ειμαι ασχετος απο ασθενειες.....απλα λυπαμαι πολυ για το ψαρακι....... :(

Ακομα αρρωστος εισαι ρε φιλε???Περαστικα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι τωρα διαβασα το θεμα σου,ουτως ή αλλως δεν μπορουσα να σου πω και κατι γιατι ειμαι ασχετος απο ασθενειες.....απλα λυπαμαι πολυ για το ψαρακι....... :(

Ακομα αρρωστος εισαι ρε φιλε???Περαστικα!!!!!!

Γιώργο ευχαριστώ πολύ!!

Ακόμα άρρωστος δυστυχως ..και δεν λέει να πεσει ο πυρετος τουλαχιστον.. :(

Link to comment
Share on other sites

όταν ένα ψάρι γυρνάει ανάποδα δεν περιμένεις να δεις αν θα ξαναγυρίσει από την καλή ειδικά αν έχει κάνει εμετό. κανονικά έπρεπε να του δώσεις φάρμακο, σε τέτοιες περιπτώσεις δεν περιμένουμε. προφανώς το ψάρι είχε κι άλλα συμπτώματα τα οποία δεν αντιλήφθηκες.Η μεταφορά του στη καραντίνα και η ταυτόχρονη μεταβολή της θερμοκρασίας επιδείνωσαν την κατάστασή του. κανονικά θα έπρεπε να κρατήσεις την θερμοκρασία στους 27-28 βαθμούς.

Τέλος πάντων αυτά συμβαίνουν!

Περαστικά σε σένα!

Link to comment
Share on other sites

όταν ένα ψάρι γυρνάει ανάποδα δεν περιμένεις να δεις αν θα ξαναγυρίσει από την καλή ειδικά αν έχει κάνει εμετό. κανονικά έπρεπε να του δώσεις φάρμακο, σε τέτοιες περιπτώσεις δεν περιμένουμε. προφανώς το ψάρι είχε κι άλλα συμπτώματα τα οποία δεν αντιλήφθηκες.Η μεταφορά του στη καραντίνα και η ταυτόχρονη μεταβολή της θερμοκρασίας επιδείνωσαν την κατάστασή του. κανονικά θα έπρεπε να κρατήσεις την θερμοκρασία στους 27-28 βαθμούς.

Τέλος πάντων αυτά συμβαίνουν!

Περαστικά σε σένα!

Ίσως έφταιγε και η απειρία μου σε όλο αυτό!

Μπορεί όντως να είχε και κατι άλλο που και λόγω της καταστασης μου μπορεί να μην το αντιληφθηκα!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

όταν ένα ψάρι γυρνάει ανάποδα δεν περιμένεις να δεις αν θα ξαναγυρίσει από την καλή ειδικά αν έχει κάνει εμετό. κανονικά έπρεπε να του δώσεις φάρμακο, σε τέτοιες περιπτώσεις δεν περιμένουμε. προφανώς το ψάρι είχε κι άλλα συμπτώματα τα οποία δεν αντιλήφθηκες.Η μεταφορά του στη καραντίνα και η ταυτόχρονη μεταβολή της θερμοκρασίας επιδείνωσαν την κατάστασή του. κανονικά θα έπρεπε να κρατήσεις την θερμοκρασία στους 27-28 βαθμούς.

Τέλος πάντων αυτά συμβαίνουν!

Περαστικά σε σένα!

ερωτηση ( και μην το παρεις προσωπικα )

Φαρμακο για ποια ασθενεια ?????

και για το δευτερο κοκκινο : ο λογος που δεν θα επρεπε να ανεβασει θερμοκρασια ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι περισσότερο έμπειροι δεν παίρνουν θέση εδώ ?????????

Link to comment
Share on other sites

Flagyl 500mg

METRONIDAZOLE - A very effective treatment for Internal Protozoal infections.

DOSAGE: 250-500 mg per 20 gallons. Treat every 24 hours with a 25% water change before each treatment. Treat for 10 days.

διάβασε και εδώ:

http://www.simplydiscus.com/library/disease_medications/internal/bloat_dropsy_popeye.shtml

ερωτηση ( και μην το παρεις προσωπικα ) Δεν το παίρνω προσωπικά

Φαρμακο για ποια ασθενεια ????? Για την όποια είναι αυτή που δημιούργησε το συγκεκριμένο πρόβλημα, αν είχε ρίξει φάρμακο υπήρχε μικρή πιθανότητα να το προλάβαινε,

και για το δευτερο κοκκινο : ο λογος που δεν θα επρεπε να ανεβασει θερμοκρασια ? Δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα με εξωτερικά παράσιτα(ick) για να ανεβάσει κι άλλο την θερμοκρασία που σε συνδυασμό με την μεταφορά του στην καραντίνα, συνέβαλε στην αύξηση του στρες και στην επιδείνωση της κατάστασης

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι πολυ για τον δισκο φιλε μου.
αλλα θα σου πουνε τα παιδια εδω που ειναι εξπερ στους δισκους και θα βγαλεις ακρη.παντως δεν πιστευω να σωζοταν ο δισκος οτι και να εκανες απο την στιγμη που ειχε φτασει στο σταδιο και καθοταν πλαγιασμενος στην επιφανεια...αλλα ας μην λεω και μεγαλες κουβεντες.απλα και εγω παλια που ειχα χασει εναν δισκο οταν ειχε φτασει σε αυτο το σταδιο τον εχασα σε μερικες ωρες επειτα.

τελος κοιτα πρωτα την υγεια σου ασε τα ψαρακια στην ακρη γιαι δεν ειναι αστεια αυτα που εχεις.οσο και να αγαπαμε το χομπι πρεπει πιστευω να μην βαζουμε και τα αγαπημενα μας ψαρακια πανω απο την υγεια μας.κοιτα να γινεις καλα να προσεχεις να μην πιανεσαι με νερα του ενυδρειου που ποτε δεν ξερεις στην κατασταση σου αν δεν υπαρχει περιπτωση να κολλησεις και κανενα βακτηριο απο αυτα.και οταν με το καλο γινεις καλα κατσε και ψαξτο το θεμα πολυ ωστε να εισαι ετοιμος αν τυχον σου συμβει κατι παρομοιο.

περαστικα σου φιλε μου.υγεια πανω απο ολα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καταρχας περαστηκα σε εσενα και λυπαμαι πολυ για το ψαρακι σου πραγματικα!

οπως διαβασα ολη την σηζητηση στο τελος καταλαβα οτι ολοι νομιζαν οτι ο

δισκος σου ειχε εντερικα προβληματα η τουλαχιστον αυτο μου εμεινε στο μυαλο πραγμα ομως που εσυ δεν ανεφερες πουθενα

ουτε για παραδειγμα το πιο συχνο λευκα κοπρανα μπορει να κανω λαθος πραγμα που θα μας το δειξει η νεκροψια που θα κανεις

αλλα καθως ειμαι καινουργιος στους δισκους

και δεν γνωριζω πολλα δεν θα διαφονησω οτι μπορει να ειχε εντερικα, οπως λεει ομως και ο φιλος PanaGreco οτι μετα τους χτυπαει στην πλατη

αφου φανε για να ρευτουν και τους συγκρηνει με ανθρωπινο οργανισμο καπως ετσι εχω και εγω τους δισκους στο μυαλο μου

δηλαδη τι θελω να πω οτι αλλο ειναι να φαω κατι και να το κανω εμμετο και αλλο ειναι να με πιασει διαροια φαντασου να ειχε για παραδειγμα κατι

σαν πυρετο οπως εχεις εσυ και του ανεβασες την θερμοκρασια αυτα τα λεω χωρις να θελω να προσβαλω

καποιον ο οποιος ειναι δισκας και εχει χρονια εμπειρια αλλωστε εαν παθει κατι καποιο ψαρακι μου αυτους θα ρωτησω!!!

και παλι περαστηκα σου φιλε μου και λυπαμαι για το ψαρακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ScarFace καταρχην περαστικα! Κατα δευτερον καλως ηρθες, αν και δεν θελω να γινω εριστικος και προκλητικος, καλως ηρθες στον κοσμο των δισκων! Μακαρι να το προλαβαιναμε το ψαρι!

Φιλε sammy και xenakisteo την θερμοκρασια δεν την ανεβαζουμε μονο σε περιπτωση ick!

Eπισης φιλε sammy δεν καταλαβα την χρηση του φαρμακου που παραθετεις μια και προφανως δεν ξεραμε τι ειναι και ουτε το επομενο λινκ καταλαβα μιας και μιλαει για dropsy!

Τι φαρμακο δηλαδη μπορουσαμε να ριξουμε μεσα, γενικης φυσεως;

Link to comment
Share on other sites

Η μετρονιδαζόλη είναι μια ουσία που χρησιμοποιείται για την καταπολέμηση των αναερόβιων βακτηριδίων και γενικότερα βοηθάει στην καταπολέμηση φλεγμονών-λοιμώξεων, Είναι ευρέως γνωστή και χρησιμοποιείται από πολλούς χομπίστες, δεν ξέρω αν δεν είναι στο κόσμο των δισκάδων, όμως οι αρρώστιες είναι πάνω κάτω ίδιες για όλα τα ψάρια, είτε είναι δίσκοι ή οποιοδήποτε ψάρι του γλυκού ή θαλασσινού ενυδρείου. Το ανέβασμα της θερμοκρασίας βοηθάει σε κάποιες αρρώστιες, όμως επειδή δεν ξέραμε τι ακριβώς είχε το ψάρι, καλό θα ήταν να μη γινόταν. το λίνκ μιλάει για εσωτερικές βακτηριακές λοιμώξεις( Internal bacterial infection) Βέβαια το ψάρι θα μπορούσε να έχει πρόβλημα με την νυκτική κύστη, το οποίο δεν είναι πάθηση αλλά σύμπτωμα διαφόρων άλλων προβλημάτων- ασθενειών.

Link to comment
Share on other sites

Η μετρονιδαζόλη είναι μια ουσία που χρησιμοποιείται για την καταπολέμηση των αναερόβιων βακτηριδίων και γενικότερα βοηθάει στην καταπολέμηση φλεγμονών-λοιμώξεων, Είναι ευρέως γνωστή και χρησιμοποιείται από πολλούς χομπίστες, δεν ξέρω αν δεν είναι στο κόσμο των δισκάδων, όμως οι αρρώστιες είναι πάνω κάτω ίδιες για όλα τα ψάρια, είτε είναι δίσκοι ή οποιοδήποτε ψάρι του γλυκού ή θαλασσινού ενυδρείου. Το ανέβασμα της θερμοκρασίας βοηθάει σε κάποιες αρρώστιες, όμως επειδή δεν ξέραμε τι ακριβώς είχε το ψάρι, καλό θα ήταν να μη γινόταν. το λίνκ μιλάει για εσωτερικές βακτηριακές λοιμώξεις( Internal bacterial infection) Βέβαια το ψάρι θα μπορούσε να έχει πρόβλημα με την νυκτική κύστη, το οποίο δεν είναι πάθηση αλλά σύμπτωμα διαφόρων άλλων προβλημάτων- ασθενειών.

Link to comment
Share on other sites

ενω δεν ξερουμε την ασθενεια δηλαδη δινουμε οτι βρουμε στο ντουλαπι μας απο φαρμακο και αν μας κατσει παιζουμε και ενα λοττο ετσι για το ξεκαρφωμα μετα .......

Ας περιμενω να διαβασω και την γνωμη των εμπειροτερων ( οσο ζω μαθαινω )

Θα ηθελα να ακουσω την αποψη του south και του nidal :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ScarFace λυπάμε για το ψαράκι,πρώτα από όλα όμως πρέπει να κοιτάξεις την υγεία σου...

Όταν μπορέσεις και αν έχεις βγάλει φωτό απο το ψαράκι,πρέπει να μας δείξεις, όπως και να μας δώσεις όσες πληροφορίες μπορείς...

Από τι στιγμή που χάνει την ισορροπία και τουμπάρει το σύνηθες είναι ότι έχει πρόβλημα με την νηκτική κύστη που είναι αποτέλεσμα όμως διαφορετικών ασθενειών

όπως πολύ σωστά είπε και ο sammy.

Βέβαια η νεκροψία θα μας λύσει απορίες, αλλά είναι σίγουρο ότι πριν από την συμπεριφορά που μας περιέγραψες, είχε αρχίσει το ψάρι να δείχνει σημάδια...

(Είχα προσπαθήσει παλαιότερα να σώσω ένα δίσκο φίλου που είχε φτάσει σε τελικά στάδια και δεν είχε ισορροπία με συνδυασμό FURRAN & GENERAL CURE,που καλύπτει σχεδόν όλο το φάσμα, αλλά τελικά κατέληξε.)

Καλό είναι, στην αρχή να σιγουρευτούμε για το τι αντιμετωπίζουμε και να ξεκινήσουμε, κατά την γνώμη μου,με φυσικούς τρόπους αντιμετώπισης των προβλημάτων , αν δεν έχουμε αποτέλεσμα, τότε να περάσουμε σε φάρμακα, οι δίσκοι μας δίνουν το χρόνο, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις που τα πράγματα εξελίσσονται ταχύτατα και δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και στα παιδιά που μπήκαν τώρα στην συζήτηση!

Τώρα ηρεμησα λίγο απο τον πυρετό και ευχαριστώ για τα περαστικά σας!

Ο δίσκος συνεχίζει να βρίσκεται στην καταψυξη!

Αν με το καλό αύριο πεσει ο πυρετός και εφόσον ο δίσκος δεν έχει "χαλάσει" θα κάνω την νεκροψία!

Δεν ειμαι σε θέση να απαντήσω στον καθένα ξεχωριστά αυτήν την στιγμη(αδυναμία μέχρι και στο να κρατήσω το κινητό όρθιο!)

Το καλό είναι οτι ακούγονται διάφορες απόψεις που ίσως βοηθήσουν κάποια στιγμη κάποιον άλλον!

Τώρα για τα συμπτώματα δεν είχα παρατηρήσει κατι άλλο εκτός απο αυτά που προανεφερα..

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ScarFace λυπάμε για το ψαράκι,πρώτα από όλα όμως πρέπει να κοιτάξεις την υγεία σου...

Όταν μπορέσεις και αν έχεις βγάλει φωτό απο το ψαράκι,πρέπει να μας δείξεις, όπως και να μας δώσεις όσες πληροφορίες μπορείς...

Από τι στιγμή που χάνει την ισορροπία και τουμπάρει το σύνηθες είναι ότι έχει πρόβλημα με την νηκτική κύστη που είναι αποτέλεσμα όμως διαφορετικών ασθενειών

όπως πολύ σωστά είπε και ο sammy.

Βέβαια η νεκροψία θα μας λύσει απορίες, αλλά είναι σίγουρο ότι πριν από την συμπεριφορά που μας περιέγραψες, είχε αρχίσει το ψάρι να δείχνει σημάδια...

(Είχα προσπαθήσει παλαιότερα να σώσω ένα δίσκο φίλου που είχε φτάσει σε τελικά στάδια και δεν είχε ισορροπία με συνδυασμό FURRAN & GENERAL CURE,που καλύπτει σχεδόν όλο το φάσμα, αλλά τελικά κατέληξε.)

Καλό είναι, στην αρχή να σιγουρευτούμε για το τι αντιμετωπίζουμε και να ξεκινήσουμε, κατά την γνώμη μου,με φυσικούς τρόπους αντιμετώπισης των προβλημάτων , αν δεν έχουμε αποτέλεσμα, τότε να περάσουμε σε φάρμακα, οι δίσκοι μας δίνουν το χρόνο, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις που τα πράγματα εξελίσσονται ταχύτατα και δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα.

με καλυψες Χρηστο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν με το καλό αύριο πεσει ο πυρετός και εφόσον ο δίσκος δεν έχει "χαλάσει" θα κάνω την νεκροψία!

Να βάλεις γάντια !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έπρεπε να σου το πει ο Χρήστος για να σε πείσει, η δικιά μου γνώμη δεν μετρούσε; πως μετράς την εμπειρία κάποιου; από τα πόσα ποστ έχει κάνει ή από το αν είναι συντονιστής; εδώ είμαστε μια παρέα με διαφορετικές γνώσεις ο καθένας και όλοι λέμε την άποψή μας και την εμπειρία μας και επειδή παλιότερα έχω δει δίσκο να σηκώνεται και να κολυμπάει μετά από παρόμοια κατάσταση για αυτό συνέστησα τη μετρονιδαζόλη, την οποία φυσικά δεν ήξερες, μιας και είναι φάρμακο για ανθρώπους(ίσως) όμως οι δραστικές ουσίες είναι για κάθε ζωντανό πλάσμα στον πλανήτη το μόνο που αλλάζει είναι η χορηγούμενη ποσότητα. Φυσικά για το ψάρι δεν είχαμε πλήρη εικόνα μιας και δεν μπόρεσε ο φίλος να ανεβάσει, αν και νομίζω πως μόνο βίντεο θα βοηθούσε στην συγκεκριμένη περίπτωση, έτσι το μόνο που μπορούσε να κάνει ήταν συμβατική θεραπεία βάσει των συμπτωμάτων και επειδή όπως σου επισήμανε και ο Χρήστος όταν ένα ψάρι κολυμπάει ανάποδα έχει πρόβλημα στην νυκτική κύστη και αυτό από μόνο δεν είναι πάθηση αλλά σύμπτωμα διαφόρων άλλων ασθενειών, θα έπρεπε να επέμβει με την πιο δραστική θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

ο husky κατι σου ειπε .κατα την γνωμη μου κανε αυτο που λεει.το ψαρι σου κατι ειχε .αλλα συμπτωματα οπως αδυνατισμα ή κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...