Jump to content

Sos Δίσκος Κολυμπάει Ανάποδα!!


ScarFace

Recommended Posts

Η μετρονιδαζόλη είναι μια ουσία που χρησιμοποιείται για την καταπολέμηση των αναερόβιων βακτηριδίων και γενικότερα βοηθάει στην καταπολέμηση φλεγμονών-λοιμώξεων, Είναι ευρέως γνωστή και χρησιμοποιείται από πολλούς χομπίστες, δεν ξέρω αν δεν είναι στο κόσμο των δισκάδων, όμως οι αρρώστιες είναι πάνω κάτω ίδιες για όλα τα ψάρια, είτε είναι δίσκοι ή οποιοδήποτε ψάρι του γλυκού ή θαλασσινού ενυδρείου. Το ανέβασμα της θερμοκρασίας βοηθάει σε κάποιες αρρώστιες, όμως επειδή δεν ξέραμε τι ακριβώς είχε το ψάρι, καλό θα ήταν να μη γινόταν. το λίνκ μιλάει για εσωτερικές βακτηριακές λοιμώξεις( Internal bacterial infection) Βέβαια το ψάρι θα μπορούσε να έχει πρόβλημα με την νυκτική κύστη, το οποίο δεν είναι πάθηση αλλά σύμπτωμα διαφόρων άλλων προβλημάτων- ασθενειών.

σωστα αυτα που λες αλλα ολες οι λοιμωξεις δεν ειανι ιδιες σε ολα τα ψαρια.π.χ. ick δεν εχω δει ποτε σε δισκο προσωπικα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχει νόημα να έρθουμε σε αντιπαραθέσεις , όλοι είμαστε μια παρέα με κοινό ενδιαφέρον ,

το ζητούμενο είναι να μάθουμε από την ατυχία του φίλου μας για να γίνουμε καλύτεροι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχει νόημα να έρθουμε σε αντιπαραθέσεις , όλοι είμαστε μια παρέα με κοινό ενδιαφέρον ,

το ζητούμενο είναι να μάθουμε από την ατυχία του φίλου μας για να γίνουμε καλύτεροι...

δεν νομιζω οτι κανενας θελει να ερθει σε αντιπαραθεση απλα πρεπει να μαθαινουμε τι ειχε προς αποφυγην μελλοντικων περιστατικων .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ScarFace λυπάμε για το ψαράκι,πρώτα από όλα όμως πρέπει να κοιτάξεις την υγεία σου...

Όταν μπορέσεις και αν έχεις βγάλει φωτό απο το ψαράκι,πρέπει να μας δείξεις, όπως και να μας δώσεις όσες πληροφορίες μπορείς...

Από τι στιγμή που χάνει την ισορροπία και τουμπάρει το σύνηθες είναι ότι έχει πρόβλημα με την νηκτική κύστη που είναι αποτέλεσμα όμως διαφορετικών ασθενειών

όπως πολύ σωστά είπε και ο sammy.

Βέβαια η νεκροψία θα μας λύσει απορίες, αλλά είναι σίγουρο ότι πριν από την συμπεριφορά που μας περιέγραψες, είχε αρχίσει το ψάρι να δείχνει σημάδια...

(Είχα προσπαθήσει παλαιότερα να σώσω ένα δίσκο φίλου που είχε φτάσει σε τελικά στάδια και δεν είχε ισορροπία με συνδυασμό FURRAN & GENERAL CURE,που καλύπτει σχεδόν όλο το φάσμα, αλλά τελικά κατέληξε.)

Καλό είναι, στην αρχή να σιγουρευτούμε για το τι αντιμετωπίζουμε και να ξεκινήσουμε, κατά την γνώμη μου,με φυσικούς τρόπους αντιμετώπισης των προβλημάτων , αν δεν έχουμε αποτέλεσμα, τότε να περάσουμε σε φάρμακα, οι δίσκοι μας δίνουν το χρόνο, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις που τα πράγματα εξελίσσονται ταχύτατα και δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα.

δεν ειναι πανακια η χρηση των δυο φαρμακων αυτων και δεν νομιζω οτι παντα ολες οι αρωστιες θεραπευονται.αμα το προλαβεις στην αρχη ισως .οσο περναει ο καιρος τοσο ποιο δυσκολα το σωζεις.

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

και φυσικά δεν θέλουμε να έρθουμε σε αντιπαράθεση, μόνο λέμε την γνώμη-άποψη-εμπειρία μας, απλά ο καθένας με τον τρόπο του :bling::geek:

η μετρονιδαζόλη είναι μια ουσία που βρίσκεται στο Flagyl και έχει "αναστήσει" ψάρια πολλές φορές. Όπως προανέφερα, έχω δει ψάρι(δίσκο) από ξαπλωμένο να σηκώνεται και να γίνεται περδίκι. Τελευταία είχα ένα paracanthurus hepatus(blue tang), θαλασσινό βέβαια, το οποίο είχε πρόβλημα με την νυκτική κύστη και κολυμπούσε ανάποδα, χωρίς να μπορούσε να σταθεροποιηθεί με τίποτα. Μετά από θεραπεία με Flagyl το ψάρι ανάρρωσε πλήρως και ξεκίνησε να κολυμπάει και να τρώει φυσιολογικά(να ομολογήσω πως τελικά το ψάρι κατέληξε μετά από μήνες, από άλλη αιτία).

Απλά το συγκεκριμένο φάρμακο θέλει προσοχή με την χορήγησή του και ίσως όχι πάνω από μία θεραπεία το χρόνο

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενταξει τα σεβη μου εχω παθει πλακα με τις γνωσεις σας μπραβο κ παλι μπραβο

μου εχετε προκαλεσει μεγαλο ενδιαφερον για το τι τελικα ειχε ο δισκος του φιλου και

θα τον παρακαλεσω να ανεβασει φωτο και βιντεο απο την νεκροψια

για να δουμε ολοι τελικα απο τι επασχε ο δισκος και τι θα μπορουσαμε να κανουμε

για να σωσουμε ενα τετοιο περηστατικο ακομα και εαν δεν σωθηκε το ψαρακι νομιζω οτι θυσιαστηκε

για να εχουμε εμεις την εμπειρια ωστε να γλυτωσουμε αλλα τετοια περηστατικα!!!

Φιλικα Θοδωρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ελπίζω σήμερα να μπορέσω να κάνω την νεκροψία...δυστυχώς ειμαι ακόμα στο κρεβάτι...

Link to comment
Share on other sites

γίνε καλά εσύ αγόρι μου και όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα! η νεκροψία μπορεί να περιμένει, άλλωστε δεν είμαστε ιατροδικαστές :judge:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρωτα απο ολα θελω να πιστευω οτι εισαι εσυ καλα!!!!

Και δευτερον μας εχεις αφησει με την απορια......

:angylaw:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...