Jump to content

Καταπολέμηση Αλγης Με Υπεροξείδιο Του Υδρογόνου (Οξυζενέ)


cgrig1981

Recommended Posts

Δε θέλει αραίωμα. Στοχευμένα με σύριγγα πάνω στην άλγη αλλά η ημερήσια δόση όχι πάνω από 6-7 συνεχόμενες ημέρες. Ενα διάλειμμα 3-4 μέρες και μετά πάλι αν χρειαστεί.

ο τύπος στο βίντεο λέει 3 ml ανά γαλόνι

Link to comment
Share on other sites

ο τύπος στο βίντεο λέει 3 ml ανά γαλόνι

Περίπου εκεί είναι η δόση, εγώ έβαζα 10 ml στα 100 λίτρα ας πούμε. Δε θέλει για πολλές συνεχόμενες μέρες όμως.

Edit.........ωπα κάτσε με μπέρδεψε το γαλόνι τώρα. Εννοεί 3ml στα 4 λίτρα....πολλά είναι!!!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αν υπολογισεις ο Safarpn

εβαζε 0,4 ml οξυζενε σε 1 γαλονι νερου

Εγω σου ειπα οτι εβαζα

1 ml οξυζενε ανα 1 γαλονι

σε γαριδαδικο χωρις κανενα προβλημα

ισα ισα που ειχα και κανονικες γεννες

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καποια τοξικοτητα απο οσο γνωριζω στην ουσια νερο ειναι, αφου αντιδρασει μέσα στο ενυδριεο...

Εχω δοκιμάσει εως και 100 ml στα 180 λιτρα, και μετά αλλαγή νερου. χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

Απο αλγες καιει , starghorn ,bba. greenspot, cladophora, σε αυτες δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης στοχευμενα αδιαλυτο δουλευει στο κυανοβακτηριο.

:)

:bigemo_harabe_net-117:

Ναι αυτο το ξέχασα, πριν κανετε χρηση αντιβιοτικων δοκιμάστε το ...

Link to comment
Share on other sites

Ψεκασες πανω σε φυτα ή σε διακοσμηση (πετρες,ψευτικα φυτα κτλ);
Δεν υπαρχει περιπτωση αν ψεκασουμε κατευθειαν σε φυτο που εχει αλγη να το καψει ή να του προκαλεσει ζημια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν επηρεάζει τα φυτά, έχω "ψεκάσει" με σύριγγα πανω σε διάφορα φυτά (cuba, alternathera κ.α.) χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και αναραίωτο...Το ξέχασα πρίν...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ζήτησα απο φαρμακείο οξυζενέ και μου έδωσε μπουκάλι που γράφει Υδατικό Οξυγονούχο Διάλυμα το οποίο περιέχει 3,1% υπεροξείδιο του υδρογόνου και κάποια άλλα όμως συστατικά (μεταξύ των οποίων και φωσφορικό οξύ). Προφανώς δεν είναι αυτό που λέτε.

Έγινε επεξεργασία - ΒασίληςΓ
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε. Πήρα και μία σύριγγα του 1 λίτρου για να ρίξω στοχευμένα σε όλο το ενυδρείο (πλάκα κάνω)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες και καλη χρονια να εχουμε με υγεια για εμας και τους ψαρότοπους μας !Οσον αφορα τωρα για το θεμα για να καταλαβω με 3 mlσε 4 λιτρα αν ψεκασω μεσα στο ενυδρειο στοχευμενα και μη θα εξαφανστει η αλγη? τα ψαρια να τα βγαλω και συγκεγκριμενα εψω γυρω στα 50 lt με καμια 10αρια guppie,εχουν πρόβλημα?Να ψεκασω πριν την αλλαγη νερου ή μετα ή δεν εχει σχεση?

Εχω εσωτερικο φιλττρο το αναφερω σε περιπτωση που παιζει ρολο!ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις πιο πίσω η προτεινόμενη αναλογία είναι 1ml/4L και το ιδανικό είναι στοχευμένα με σύριγγα.

Αν το κάνεις και μετά κάνεις αλλαγή νερού νομίζω πως δεν έχει κανένα νόημα.Επίσης ίσως χρειαστεί

να το επαναλάβεις.

Τα ψάρια θα κάνουν κολοτούμπες από την χαρά τους αφού θα οξυγονώσεις αρκετά το νερό .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,δεν κανει αυτη η λυση με ολες τις αλγες αλλα με συγκεκριμενες!Μην αρχισετε να ριχνετε ολοι σε οτι αλγη και αν εχετε και μετα απογοητευτειτε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,δεν κανει αυτη η λυση με ολες τις αλγες αλλα με συγκεκριμενες!Μην αρχισετε να ριχνετε ολοι σε οτι αλγη και αν εχετε και μετα απογοητευτειτε...

αν δε δοκιμασει δε θα μαθει

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε παιδια πρασινιζει το νερο και δημιουργει αλγη πανω στα γυαλια...μην φανταστειτε τιποτα το τρελο απλως το νερο ισα ισα φαινεται πως δεν ειναι κρυσταλο και στο γυαλι φαινεται δεν φαινεται......με αναμενα φωτα δεν εμφανες το προβλημα με την πρωτη ματια .Με κλειστα τα φωτα το καταλαβαινεις αμεσως.Το νερο μετα απο τις μετρησεις δειχνει οτι δεν εχω τιποτα αυξημενο.....ΑΑΑΑ! εχω και uv λαμπα 5W (μικρη) αλλα δεν βλεπω διαφορα.......οξυζενε ή οζονιστη Ο3 ?να ζει κανεις ή να μη ζει ??????

Link to comment
Share on other sites

Χωρις πληροφοριες ενυδρειου με τη φορμα και φωτογραφιες δεν γινετε να πουμε τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...