Jump to content

Το Νέο Μου 100L Ενυδρειάκι!!!


CrazymanGR

Recommended Posts

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 70x36x40
Συνολικά Λίτρα: 100
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: Anubia nana, Java fern
Ψάρια: 3x Bronze Cory, 5x Rummy-nose tetra, 3x Guppy (1 Αρσενικό, 2 Θυληκά) και επίσης φιλοξενώ 2 Neon Tetra (λόγω προβλήματος σε ενυδρείο φίλου, όχι από κάποια ασθένεια αλλά σπάσιμο και είναι τα μόνα που επέζησαν)

Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα: αμπέλι
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: -
Βυθός: χαλίκι 2-3mm μαύρο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Λάμπα led 12w (36x led)
Διάρκεια φωτισμού: 7h

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: 880 λ/ω
Θέρμανση/ Ψύξη: 100w
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
Διατροφή:


Παράμετροι
pH: 6,8
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26-26,5

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% κάθε 7 ημέρες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Αντιχλώριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες:

https://www.dropbox.com/s/90lox1k2049l766/P1060546.JPG

Σύντομα ο φωτισμός θα αλλαχθεί μιας και είναι έντονος στην μία πλευρά του ενυδρείου σε αντίθεση με την άλλη μεριά. Αν και εμφανισιακά μου άρεσε δεν νομίζω να είναι κάτι καλό για το ενυδρείο, θα περίμενα βέβαια τα ψάρια να κυκλοφορούσαν στην σκοτεινή μεριά, έλα όμως που προτιμούν την φωτεινή πλευρά. Σύντομα θα μπει και background, αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι μονόχρωμο.... (δεν μ'αρέσουν καθόλου οι φωτογραφίες) Τώρα όλοι ξέρω πως θα πείτε σίγουρα για τα Guppy που ενώ είναι για 7.5 ph εγώ τα έχω σε 6,8ph. Απλά έχω διαβάσει πως είναι αρκετά ανθεκτικά και ανεκτικά σε αρκετά μεγάλο μήκος της κλίμακας ph και 1 χρόνο τώρα σε προηγούμενο ενυδρείο τα πήγαν μια χαρά με αρκετές γέννες. Εν ολίγης αυτά τα 3 που κράτησα (γιατί μετά την αγορά του νέου ενυδρείου τα περισσότερα δωρήθηκαν μαζί με το μικρό ενυδρείο) είναι δικιάς μου εκτροφής και μάλιστα με το που μπήκαν μετά το στρώσιμο του ενυδρείου, μέσα στην πρώτη βδομάδα είχα και την πρώτη τους γέννα στο νέο ενυδρείο, εκ των οποίων 20 που γεννήθηκαν τα 15 επέζησαν και αλωνίζουν πλέον το ενυδρείο. Ψάχνω να βρω και κάποιο βραχάκι ή ρίζα για το ενυδρείο, αλλά η αγορά είναι πολύ μικρή στην πόλη μου... το σαββατοκύριακο ενδέχεται να πάω Θεσσαλονίκη οπότε μακάρι να υπάρξει καινούργια φωτογραφία με νέα διακόσμηση.

Κάθε σχόλιο και παρατήρηση δεκτή! Ταΐστε με γνώση και διορθώστε τα λάθη μου!!!

Έγινε επεξεργασία - CrazymanGR
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου!

Το ενυδρειο σου εχει προοπτικες να γινει σουπερ! υπαρχουν ομως μερικες ενστασεις.

Ξεκιναω απ τα φυτα! Το java fern καλυτερα να το δεσεις πανω σε πετρα ή ξυλο. Δεν φυτευεται!

Τα κορυ θελουν ψιλο χαλικι στρογγυλεμενο και ιδανικα αμμο για να σκαβουν και θελουν και κοπαδι ανω των 6. Εσυ απ οτι βλεπω εχεις χαλικι σαγρε και νομιζω δεν ειναι και φυσικο.

Οι ροδοστομοι επισης θελουν κοπαδι και μηκος για να κολυμπησουν!

Για τα γκαπυ τα ειπες μονος σου!

Τον πλαστικο βραχο προσωπικα θα τον εβγαζα και θα εβαζα τιποτα ψευτικο μεσα!

Βαλε και λιγο νερακι παραπανω!

Συγγνωμη αν σε απογοητευσα ή αν σε πηρα απ τα μουτρα απλα να βοηθησω θελω!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω απ τα φυτα! Το java fern καλυτερα να το δεσεις πανω σε πετρα ή ξυλο. Δεν φυτευεται!

Είμαι στην αναζήτηση βράχου και ρίζας όταν καταφέρω να βρω κάτι θα τα δέσω εκεί όπως αναφέρεις.

Τα κορυ θελουν ψιλο χαλικι στρογγυλεμενο και ιδανικα αμμο για να σκαβουν και θελουν και κοπαδι ανω των 6. Εσυ απ οτι βλεπω εχεις χαλικι σαγρε και νομιζω δεν ειναι και φυσικο.

Για τα κόρυ έβαλα 3 για αρχή για να μην φορτώσω πολύ το ενυδρείο από τώρα, βάζω σιγά σιγά τα ψάρια για να μην υπάρξουν προβλήματα σε νιτρικά. Σκοπεύω να φτάσω τα 8. Όσο για την άμμο... προσπάθησα να αγοράσω αλλά όπως είναι κλασσικό ο petshopας έκανε την δουλειά του, βέβαια έκανα ένα λάθος και εγώ που πήγα με την κοπέλα μου. Ζήτησα αρχικά άμμο, αλλά μόλις άρχισε τα "η μαύρη είναι πιο όμορφη, η λευκή θα πετρώνει σε κάποια σημεία και θα φαίνεται άσχημη και επίσης φαίνονται περισσότερο οι ακαθαρσίες κτλ κτλ " πιάσατε το νόημα, εκεί έχασα το παιχνίδι. Είναι η "Flamingo Gravel Black". Θα δω λίγο ακόμα καιρό τα κόρυ σε αυτή την άμμο αν θα έχουν πρόβλημα (κάποιο τραυματισμό σε μουστάκια ή κόκκινα βράγχια) και θα πράξω ανάλογα. Μεγάλο δεν είναι το ενυδρείο οπότε αδειάζει και γεμίζει γρήγορα.

Οι ροδοστομοι επισης θελουν κοπαδι και μηκος για να κολυμπησουν!

Δηλαδή λες δεν είναι αρκετά μακρύ το ενυδρείο μου; Υπολόγισα σύμφωνα με το μήκος τους πως το 14πλάσιο θα ήταν αρκετό. Να τους αλλάξω καλύτερα με Neon tetra που είναι και κατά τι ευκολότερα; Κάπου διάβασα εδώ ότι 70εκ είναι καλά για τα Neon Tetra.

Τον πλαστικο βραχο προσωπικα θα τον εβγαζα και θα εβαζα τιποτα ψευτικο μεσα!

Το βραχάκι που έχω είναι από τα μόνα που βρίσκω στα καταστήματα της πόλης δυστυχώς (Και τα πληρώνω το βάρος τους σε χρυσό). Και επειδή ο μόνος κοντινός (της προκοπής)

ποταμός είναι ο Έβρος... δε λέει να φάω καμιά σφαίρα ή να με συλλάβουν για μια πέτρα ή ένα ξύλο! :P Επίσης μαντεύω εννοούσες ότι θα έβαζες αληθινούς.

Βαλε και λιγο νερακι παραπανω!

Είμαι ακόμα σε περίοδο που δεν ξέρω τι θέλω που και επειδή μπαίνει συχνά χέρι μέσα γι'αυτό έχω αυτό το safe zone υπερχείλισης! :P

Συγγνωμη αν σε απογοητευσα ή αν σε πηρα απ τα μουτρα απλα να βοηθησω θελω!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Όλες οι καλοπροαίρετες συμβουλές με σκοπό την βοήθεια πάντα είναι ευπρόσδεκτες. Αν δεν ήθελα συμβουλές και πίστευα πως όλα είναι εντάξει δεν θα έμπαινα σε ένα site για να μάθω, να ρωτήσω συμβουλές και την γνώμη σας πάνω στο ενυδρείο μου. Και πάλι σε ευχαριστώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ φιλε μου και καλη χρονια!!!

Το ξερεις και εσυ οτι με μια μονοχρωμη αφισα ή αυτοκολλητο μπλε ή μαυρο στην πλατη θα δειξει πολυ το ενυδρειο σου....

Βαλε κι αλλα φυτακια οταν μπορεσεις.....εκει στην ακρη της Ελλαδας που εισαι θα μου πεις που θα τα βρεις???

Ψαξου στο ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω απ τα φυτα! Το java fern καλυτερα να το δεσεις πανω σε πετρα ή ξυλο. Δεν φυτευεται!

Είμαι στην αναζήτηση βράχου και ρίζας όταν καταφέρω να βρω κάτι θα τα δέσω εκεί όπως αναφέρεις.

Τα κορυ θελουν ψιλο χαλικι στρογγυλεμενο και ιδανικα αμμο για να σκαβουν και θελουν και κοπαδι ανω των 6. Εσυ απ οτι βλεπω εχεις χαλικι σαγρε και νομιζω δεν ειναι και φυσικο.

Για τα κόρυ έβαλα 3 για αρχή για να μην φορτώσω πολύ το ενυδρείο από τώρα, βάζω σιγά σιγά τα ψάρια για να μην υπάρξουν προβλήματα σε νιτρικά. Σκοπεύω να φτάσω τα 8. Όσο για την άμμο... προσπάθησα να αγοράσω αλλά όπως είναι κλασσικό ο petshopας έκανε την δουλειά του, βέβαια έκανα ένα λάθος και εγώ που πήγα με την κοπέλα μου. Ζήτησα αρχικά άμμο, αλλά μόλις άρχισε τα "η μαύρη είναι πιο όμορφη, η λευκή θα πετρώνει σε κάποια σημεία και θα φαίνεται άσχημη και επίσης φαίνονται περισσότερο οι ακαθαρσίες κτλ κτλ " πιάσατε το νόημα, εκεί έχασα το παιχνίδι. Είναι η "Flamingo Gravel Black". Θα δω λίγο ακόμα καιρό τα κόρυ σε αυτή την άμμο αν θα έχουν πρόβλημα (κάποιο τραυματισμό σε μουστάκια ή κόκκινα βράγχια) και θα πράξω ανάλογα. Μεγάλο δεν είναι το ενυδρείο οπότε αδειάζει και γεμίζει γρήγορα.

Οι ροδοστομοι επισης θελουν κοπαδι και μηκος για να κολυμπησουν!

Δηλαδή λες δεν είναι αρκετά μακρύ το ενυδρείο μου; Υπολόγισα σύμφωνα με το μήκος τους πως το 14πλάσιο θα ήταν αρκετό. Να τους αλλάξω καλύτερα με Neon tetra που είναι και κατά τι ευκολότερα; Κάπου διάβασα εδώ ότι 70εκ είναι καλά για τα Neon Tetra.

Τον πλαστικο βραχο προσωπικα θα τον εβγαζα και θα εβαζα τιποτα ψευτικο μεσα!

Το βραχάκι που έχω είναι από τα μόνα που βρίσκω στα καταστήματα της πόλης δυστυχώς (Και τα πληρώνω το βάρος τους σε χρυσό). Και επειδή ο μόνος κοντινός (της προκοπής)

ποταμός είναι ο Έβρος... δε λέει να φάω καμιά σφαίρα ή να με συλλάβουν για μια πέτρα ή ένα ξύλο! :P Επίσης μαντεύω εννοούσες ότι θα έβαζες αληθινούς.

Βαλε και λιγο νερακι παραπανω!

Είμαι ακόμα σε περίοδο που δεν ξέρω τι θέλω που και επειδή μπαίνει συχνά χέρι μέσα γι'αυτό έχω αυτό το safe zone υπερχείλισης! :P

Συγγνωμη αν σε απογοητευσα ή αν σε πηρα απ τα μουτρα απλα να βοηθησω θελω!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Όλες οι καλοπροαίρετες συμβουλές με σκοπό την βοήθεια πάντα είναι ευπρόσδεκτες. Αν δεν ήθελα συμβουλές και πίστευα πως όλα είναι εντάξει δεν θα έμπαινα σε ένα site για να μάθω, να ρωτήσω συμβουλές και την γνώμη σας πάνω στο ενυδρείο μου. Και πάλι σε ευχαριστώ.

Λοιπον μου φαινεσαι ψαγμενος. Εχεις επιγνωση του τι γινεται. Μια χαρα σε βρισκω.

Παμε λοιπον σιγα σιγα να φτιαξουμε το ενυδρειο που θελεις!

Οσο για τους ροδοστομους, να ξερεις γενικα οτι τα κοπαδοψαρα θελουν μηκος απο μετρο και πανω για να κοπαδιαζουν και να κολυμπανε!

Τα νεον ειναι λιγο πιο αργα αλλα και αυτα θελουν τον χωρο τους!

Αφησε τα οπως ειναι προς το παρον!

Τι ακριβως σκεφτεσαι να κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα ωραιο

τα εχουν ολα τα παιδια απο επανω

για αφισα μπορεις να παρεις απο

καποιο βιβλιοπολειο χαρτονι και να βαλεις

Για φυτα μπορεις να βρεις απο τις αγγελιες

και να ρωτησεις τα μελη που τα πουλανε αν μπορουν να σου κανουν αποστολη

Link to comment
Share on other sites

Η χαρά από τα γεννητούρια δεν περιγράφεται, οπότε σίγουρα μένουν τα Guppy. Δεν θα ξέρω που να τα δώσω σε λίγο, αλλά θα δούμε μπορεί να πείσω φίλους να αρχίσουν και αυτοί το όμορφο αυτό χόμπι με το να μοιράζω τσάμπα ψάρια! Επίσης πάντα λάτρευα τα ασχημούλικα Cory, που με έβαλες σε σκέψεις για να αλλάξω το βυθό μου σε κάτι πιο λεπτό για να απολαμβάνουν και τα ίδια το περιβάλλον αλλά και εγώ τα Cory περισσότερο. Οπότε εδώ θα ήθελα λίγη βοήθεια σχετικά με την επιλογή του βυθού μου. Βέβαια Cory με Guppy δεν ταιριάζουν σε πρώτο βαθμό, αλλά δεν βλέπω τα guppy να στεναχωριούνται. (Έντονα χρώματα και ιδιαίτερη κινητικότητα) Οπότε τώρα για ροδόστομους και Neon δεν έχω πρόβλημα να τα αντικαταστήσω με κάτι άλλο αρκεί να είναι εύκολο να βρεθεί, γιατί από Θεσσαλονίκη απέχω 3 ώρες χώρια την κίνηση που θα φάω για να βγω έξω... πράγμα ψιλοαπαγορευτικό για να τα πάρω από εκεί. Βέβαια πάντα υπάρχει και η Τουρκία που μπορώ να πω ότι είναι πολύ προχωρημένη στα ενυδρεία και στα pet-shop, αλλά το να φέρεις ζωντανό εκτός από παράνομο είναι και λίγο επίφοβο. Τώρα για φυτά δεν επιδιώκω κάτι τρελό ακόμα και σε java fern, Anubia και κάτι σαν μικροσκοπικά νούφαρα που έχει ένας φίλος να παραμείνω μου είναι αρκετό, άρα υπόστρωμα δεν χρειάζομαι. Τώρα για το βραχάκι, δεν είναι πλαστικό είναι κάτι σαν βαριά πορσελάνι να το πω. Γιατί τα πλαστικά που έπιασα στο pet-shop αν και διπλάσια είχαν το ίδιο βάρος με αυτό. Εκτός και αν αναφέρεσαι στο δεξιά μαύρο πράγμα όπου είναι μία ρίζα από αμπέλι. Άσχετο με το όλο θέμα αλλά είναι αρκετή για να ρίξει το ph από 7,8 σε 6,8. Αυτή την πήρα από δικό μου αμπέλι όπου δεν έπεφταν χημικά και έπειτα βρασίματος 2 μηνών κατάφερε να μην μου κάνει τσάι το ενυδρείο. Τώρα για το τι άλλο μπορεί να θέλω.... εκτός του να είναι όμορφο και όλων όσων προανέφερα δεν έχω πρόβλημα, είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε πρόταση και εδώ είμαστε για να δοκιμάζουμε.

Χρόνια πολλά, καλή χρονιά φίλε georgerocks. Ψάχνω να βρω χαρτόνι στις διαστάσεις μου, αύριο κιόλας θα πάω να πάρω αλλά φοβάμαι λίγο το μαύρο, μην παραπάει μαύρο φόντο μαύρο χαλίκι. Οπότε μπορεί να πάω σε κάποιο σκούρο μπλε ή και το καφέ επίσης μπορεί να πήγαινε... θέλει ψάξιμο. Λογικά αύριο θα ανεβάσω νέες φωτογραφίες και με φόντο. Και όντως δύσκολα τα πράγματα εδώ ψηλά!

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως εχεις ph 6,8 τα πραγματα ειναι δυσκολα για τα γκαπυ! Μπορει να μην φαινεται αλλα θα εχουν προβλημα!

Ασε τους γειτονες εκει που καθονται!

Βαλε αν βρεις αυτοκολλητο σαν κι αυτο που βαζαμε στα σχολικα τετραδια μπλε ή μαυρο! Μια χαρα θα ειναι!

Αλλαξε τον βυθο σε μπεζ ή μαυρη ή ασπρη αμμο.

Αυξησε τον αριθμο των κορυ αλλα να ειναι ιδια ρατσα ολα!

Βαλε κανα ξυλο δεξια κι αριστερα, ψιλομεγαλο και κανα βραχο στην μεση!

Τα φυτα, προσπαθησε να ταιριαξεις τα ομοια μαζι και κοντα κοντα!

Αν λες εκεινα τα νουφαρα που μοιαζουν σαν φακη, γνωμη μου μην τα βαλεις γιατι θα μπλεξεις!

Θα σου γεμισουν το ενυδρειο και θα μπαινουν στο φιλτρο κτλ!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Sturm

αλλα με τον νεο βυθο και τα cory

θα εχεις προβλημα

μιας και θελουν καλα στρωμμενο βυθο

Δες εδω κατι πολυ προσφατο http://www.aquazone.gr/forums/topic/90430-dhuo-oai-eae-dhuo-aeiaa-iaaou-oi-aquazone-oaa-3-ithiaao-dhaanssdhio/page-4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Sturm

αλλα με τον νεο βυθο και τα cory

θα εχεις προβλημα

μιας και θελουν καλα στρωμμενο βυθο

Δες εδω κατι πολυ προσφατο http://www.aquazone.gr/forums/topic/90430-dhuo-oai-eae-dhuo-aeiaa-iaaou-oi-aquazone-oaa-3-ithiaao-dhaanssdhio/page-4

Σωστος!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ για την πλάτη

http://www.aquazone.gr/forums/topic/88198-baoeeii-ie;/

και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/90430-dhuo-oai-eae-dhuo-aeiaa-iaaou-oi-aquazone-oaa-3-ithiaao-dhaanssdhio/

στο ενυδρείο της "γειτόνισας" η οποία ίσως μπορέσει να σε συμβουλέψει και για τις αγορές σου . . . :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άργησα λίγο, αλλά όπως λέει κι ο σοφός λαός... κάλιο αργά παρά ποτέ! Επιτέλους το ενυδρείο μου είναι ξανά σε λειτουργία και με αρκετές αλλαγές όπως θα δείτε. Αρχίζοντας άκουσα την συμβουλή του Sturm (και τον ευχαριστώ γιατί τώρα κατάλαβα τα πόσα έχανα!!!) και μπήκε λευκή λεπτή άμμος (λευκή, γιατί ήταν η μόνη που βρήκα και εκείνη ίσα ίσα τα τελευταία 8 κιλά). Μετά μπήκε ένα μεγάλο κομμάτι ρίζας από λεύκα αφού έβρασε και ξεπλύθηκε σχολαστικά. Μετά οι Java fern αποχώρισαν μιας και δεν άντεξαν την τόση ταλαιπωρία και την θέση τους πήραν Hydrophilia Corymbosa Siamensis. Προς στιγμήν όλα πάνε καλά και το μόνο που μένει είναι να βρω πέτρες για να ολοκληρώσω την σύνθεση. Αλλά αυτό μάλλον μετά από κάποιο καιρό και αφού δω πως όλα βαίνουν καλός με το ενυδρείο ως έχει. Ελπίζω να σας αρέσει όπως μου άρεσε και μένα.

https://www.dropbox.com/s/t98z8dz21qxa0po/DSCI0003.JPG

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχει αρχισει και δειχνει!

Εκει που εχεις την hygrophilia αυτη θα μεγαλωσει και θα σου καλυψει την γωνια. Η ανουμπια θα σου καλυψει το ξυλο και ολα θα δειχνουν σπεσιαλ!

Τωρα πρεπει να καλυψεις την αριστερη γωνια με κατι! Βαλισνερια ισως; ή κανεναν εχινοδορο μπλεχερι που ειναι και ο αγαπημενος μου! Θα σου μεγαλωσει σαν φτερη!

Βαλε λιγο αμμο παραπαν αν βρεις! Υπολογιζω αλλο ενα 8κιλο! Εγω προσωπικα θα εβαζα 20αρια κιλα στο συνολο για να εχω αρκετο βυθο!

Σιγουρα η προσθηκη μικρων κομματιων βραχου θα δωσει πιο φυσικο χαρακτηρα!

Τι ψαρια εχεις τωρα μεσα; Κατι γκαπυ βλεπω και ροδοστομους!

Βαλε καμια αλλη φωτο βρε ανθρωπε, μια ισον καμια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε ο Θοδωρής από πάνω , σύν λίγο κερατόφυλλο. :)

Όμορφο είναι το ενυδρείο σου , μπράβο για τις αλλαγές !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχει αρχισει και δειχνει!

Εκει που εχεις την hygrophilia αυτη θα μεγαλωσει και θα σου καλυψει την γωνια. Η ανουμπια θα σου καλυψει το ξυλο και ολα θα δειχνουν σπεσιαλ!

Τωρα πρεπει να καλυψεις την αριστερη γωνια με κατι! Βαλισνερια ισως; ή κανεναν εχινοδορο μπλεχερι που ειναι και ο αγαπημενος μου! Θα σου μεγαλωσει σαν φτερη!

Βαλε λιγο αμμο παραπαν αν βρεις! Υπολογιζω αλλο ενα 8κιλο! Εγω προσωπικα θα εβαζα 20αρια κιλα στο συνολο για να εχω αρκετο βυθο!

Σιγουρα η προσθηκη μικρων κομματιων βραχου θα δωσει πιο φυσικο χαρακτηρα!

Τι ψαρια εχεις τωρα μεσα; Κατι γκαπυ βλεπω και ροδοστομους!

Βαλε καμια αλλη φωτο βρε ανθρωπε, μια ισον καμια!!!!

Με καλυψες απολυτα!!! :) :)

Αρχιζει και δειχνει και θα δειξει ακομα περισσοτερο!

Αν οντως εχεις και γκαπυ και ροδοστομους μαζι,αυτο ειναι ενα θεματακι ομως.......

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια έμειναν όπως ήταν και στην αρχή, τίποτα δεν άλλαξε στην ψαροσύνθεση. Rhodostomus, Guppies, Corydoras. Τώρα για εκείνη την γωνιά... σίγουρα μία σύνθεση με 3-4 μικρές σε μέγεθος πέτρες και κάποιο φυτό. Απλά να δέσει λίγο ο βυθός και σίγουρα δεν θα μείνει έτσι εκείνο το σημείο. Αλλά μέχρι να βρω μετρίου μεγέθους βότσαλα σε χρώμα γραφίτη ή έστω κάτι παρόμοιο δεν μπαίνει κάτι άλλο εκεί. :usd: Για τις φωτογραφίες.... η μεγάλη κάμερα έμεινε με μπλοκαρισμένο φακό κατά την φωτογράφιση :fpc: οπότε η μία και μοναδική φωτογραφία είναι με κάμερα 7mpixel. Θα πολεμήσω το βράδυ για μερικές ακόμα. Για την άμμο δεν είναι λίγο αργά πλέον να προσθέσω και άλλη; Και αυτήν άμα και όπου βρω την ίδια εκτός και αν κάνω κάποιο συνδιασμό με κάποια άλλη άμμο, αλλά εκεί πρέπει να είναι ίδιο μέγεθος και βάρος κόκκου.... μπελάς... άσχετα που θα πρέπει να την ανακατέψω οπότε πάει ξανά η βιολογία.... εκτός βέβαια αν αφήσω τα Cory να κάνουν αυτή τη δουλειά και σε βάθος χρόνου.

Αν οντως εχεις και γκαπυ και ροδοστομους μαζι,αυτο ειναι ενα θεματακι ομως.......

Τα Guppy δεν έχουν θέμα, εδώ και πολύ καιρό είναι σε χαμηλό ph και οι απόγονοι σίγουρα είναι πλέον συνηθισμένη σε αυτό το ph. Αυτά που με νοιάζουν είναι τα Cory γιατί από ότι είδα 50/50 στον νέο βυθό.... βέβαια ακολουθώ το success story ενός από το site που είπε πως όλα πήγαν καλά επειδή τα κρατούσε χορτάτα με ταμπλέτες. Ο χρόνος θα δείξει.
Σας ευχαριστώ πάντως πολύ για τα καλά σας λόγια! :) Ελπίζω το τελικό αποτέλεσμα να μας ανταμείψει όλους με κάτι πραγματικά υπέροχο!
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο αργα για την αμμο αλλα καλιο αργα παρα ποτε! Αν βρεις μια παρομοια μπορεις να την προσθεσεις. Ενταξει θα θολωσεις για λιγο αλλα κατα τα αλλα δεν θα εχεις προβλημα!

Η βιολογια δεν χανεται μην αγχωνεσαι!

Τα κορυ θα στην ανακατεψουν στο αψε σβησε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο, μια χαρά τα πας να ακούς τι συμβουλές και να το χαίρεσαι :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πιο καθαρές φωτογραφίες, αν και θα έρθουν και άλλες μόλις φτιάξω την κάμερα. Και μαζί κανα2 ερωτησούλες. Επειδή είχε σαβούρα το ενυδρείο, λίγο από το ξύλο, λίγο από την καινούργια άμμο, λίγο από τα φυτά που επειδή άλλαξαν ενυδρείο έχασαν κάποια φύλλα, έβαλα υαλοβάμβακα σαν τελική φίλτρανση. Αλλά το θέμα είναι ότι βουλώνει πάνω στην εβδομάδα. Καλά κάνω και τον αλλάζω; Επίσης επειδή τα 2 Neon προσπαθώ εδώ και 2 μέρες να τα πιάσω και δεν γίνεται με τίποτα. Πειράζει αν μείνουν μέσα; Γνωρίζω πως 2 κοπαδόψαρα σε ένα τέτοιο ενυδρείο δεν συνυπάρχουν.... αλλά εδώ σε μένα τα Neon την είδαν ροδόστομοι και τους ακολουθούν παντού σαν μέλη του κοπαδιού. Φωτογραφίες δυστηχώς δεν μπορώ να τα βγάλω προς στιγμήν για να δείτε τι εννοώ αν και προσάθησα. Απλά ρωτάω μήπως ροδόστομοι με neon tetra δεν έχουν θέμα.

post-54394-0-40075200-1391209935_thumb.jpgpost-54394-0-40037300-1391209961_thumb.jpgpost-54394-0-71973600-1391209980_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν θεμα μεταξυ τους αλλα θελουν κι αλλα μελοι του ειδους τους για να νοιωθουν ασφαλη! Αν τα κρατησεις θα εχεις δυστυχισμενα και φοβισμενα ψαρακια με οτι αυτο επιφερει!

Πολυ καλα κανεις και τον αλλαζεις!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακο βαμβακι που λαθασμενα βλεπω οτι τον αποκαλειτε υαλοβαμβακα (αλλο πραγμα ειναι ο υαλοβαμβακας και αλλο αυτο) καλο ειναι να αλλαζετε με καθε αλλαγη νερου,δηλαδη καθε εβδομαδα.

Τωρα για τα ψαρια σου,καλυτερα να βγαλεις τους ροδοστομους γιατι θελουν μεγαλητερο ενυδρειο και ταλαιπορουνται σ αυτο και να κρατησεις τα νεον και να τα κανεις ενα καλο κοπαδι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...