Jump to content

Υπέρ Και Κατά Ενυδρείου Τύπου Vision


cayman84

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!

Ενώ τον πρώτο καιρό σκεφτόμουν την αγορά ενός Anubias 1500, είδα από κοντά το Juwel Vision 450 και έπαθα την πλάκα μου τόσο με το design όσο και με την ποιότητα κατασκευής. Για να τα λέμε όμως όλα, εξίσου έπαθα την πλάκα μου και με την διαφορά της τιμής αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Σύμφωνα με τα δικά μου γούστα, αν κάποιος μου χάριζε ένα απ'τα δύο δεν υπάρχει θέμα ποιό θα επέλεγα, ΟΜΩΣ υπάρχει κάτι που να λειτουργεί αποτρεπτικά όσον αφορά το οβάλ τζάμι; Έχει αρχίσει να με "τρώει" το χέρι μου να τα σκάσω στην Juwel και το μόνο που με προβληματίζει είναι αν υπάρχουν αρνητικά στο μπροστά οβάλ τζάμι. Βλέπω στην κατηγορία "ενυδρεία μελών" ότι ελάχιστοι έχουν τέτοια ενυδρεία και αναρωτιέμαι σημαίνει κάτι αυτό; Ποιά είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποιο κατα στα κουρμπαριστα ενυδρεια,μονο η τιμη αλλαζει που σαφως ειναι ακριβοτερα απο τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπεις πολλα γιατι η τιμη τους τσουζει! Εμενα παντως την εχει την κουρμπα του! Αν θα εβρισκα ενα κατα ειναι το καθαρισμα της που δυσκολο να γινει με μαγνητη!

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε είναι πολύ μεγάλη η διαφορά ρε φίλε. Σαν ποιότητα δεν αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη το anubias κάνει 500 ευρώ μαζί με έπιπλο και το juwel το έχω βρει μαζί με έπιπλο φίλτρο και θερμοστάτη 870.

Για την γυάλα θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά αν δεις το έπιπλο του ενός και του άλλου όπως και το καπάκι θα καταλάβεις.

Στα συν φυσικά και το οβάλ τζάμι.

Δεν ξέρω... με έχει πιάσει μια φαγούρα άλλο πράγμα ρε παιδί μου!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Το anubias δεν έρχεται με δωροεπιταγή; εγώ όταν το πήρα είχε 50% οπότε τσίμπησα φιλτράκι και διάφορα άλλα. Βασικά πρέπει να σκεφτείς και τον προυπολογισμό σου. Να θυμάσαι πως θέλει διακόσμηση + ψάρια. Και λόγω μεγέθους ένα πχ μοπάνι των 5 ευρώ θα φαίνεται σαν μια σταλιά.

Η βάση του μπορεί να μην πιάνει πολύ στο μάτι αλλά από άποψη ανθεκτικότητας είναι uber cool. Το καπάκι δεν είναι και το πιο δυνατό αλλά έναν όσκαρ 25+ εκατοστά τον κράτησε μέσα όποτε έδωσε σάλτο.

Η σιδεριά/κόντρα που έχει στην μέση είναι μεγάλο μείον για μένα.

Απο την άλλη η κούρμπα δίνει ένα εξωτικό λουκ, ίσως γιατί δεν είναι συνηθισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη το anubias κάνει 500 ευρώ μαζί με έπιπλο και το juwel το έχω βρει μαζί με έπιπλο φίλτρο και θερμοστάτη 870.

Για την γυάλα θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά αν δεις το έπιπλο του ενός και του άλλου όπως και το καπάκι θα καταλάβεις.

Στα συν φυσικά και το οβάλ τζάμι.

Δεν ξέρω... με έχει πιάσει μια φαγούρα άλλο πράγμα ρε παιδί μου!! :-)

Εσύ ξέρεις καλύτερα. Κοίτα και στα μεταχειρισμένα και ιδικά τα DIY που τα θεωρώ πολύ καλύτερα από του εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλος που εχει vision μου ειπε οτι οταν κοιτας υπο γωνια εμφανιζει καποιες παραμορφωσεις, και σε θεματα φωτογραφισης επισης.

Ενδιαφερομουν καποτε και εγω, αλλα αυτο με απετρεψε.

Link to comment
Share on other sites

εχω ένα 50άρι θαλασσινό τύπου vision και δεν νομίζω να αγόραζα ξανά . είναι όμορφο αλλά το τζάμι που έχει την κουρμπα κάνει το περιεχόμενο να φαίνεται πιο μεγάλο , από τη μια αυτό εναι καλό αλλά σε μπερδεύει λίγο (νόμιζα ότι το κοραλι που έβαλα μεγάλωσε σε λίγες ώρες ) αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι όταν κόλλας το κεφάλι σου στο τζάμι και προσπαθείς να δεις λεπτομέριες σε ζαλίζει λίγο και κάνει δύσκολη την παρατήρηση αλλά και στην φωτογράφηση είναι λίγο πρόβλημα λόγο παραμορφοσης , άλλο πρόβλημα πάλι είναι ότι αν το γραντζουνισης και γενικά θέλεις να το αλλάξεις είναι ακατόρθοτο.έτσι τουλάχιστον φαίνεται με τα δικα μου μάτια , εσυ μπορει να τα βλέπεις μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Για DIY και κουρμπαριστό λίγο χλωμό το βλέπω για ενυδρείο. . .

Για κάνα έπιπλο κάτι γίνεται. . . :)

Που έγραψα εγώ για DIY με κουρμπαριστο τζάμι; Για να κάνω παράθεση στον Κωνσταντίνο κάτι θα έχουμε πει μεταξύ μας, οπότε θα κατάλαβε τι του λέω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η κουρμπα τα μεγενθυνει λιγο τα πραγματα και φαινεται καπως σαν μεγενθυτικος φακος! Αυτο ομως γινεται οχι την φατσα της κουρμπας αλλα εκει που ξεκιναει η κουρμπα! Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε!

Παντως δεν ειναι και τιποτα τραγικο!

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω παράθεση στον Κωνσταντίνο κάτι θα έχουμε πει μεταξύ μας, οπότε θα κατάλαβε τι του λέω.

Σταμάτη κατάλαβα απόλυτα τι λες και δε σου κρύβω ότι το έχω ψάξει λίγο για DIY τύπου rio αλλά ότι έχω δεί μου μοιάζει πολύ καστομιά για σαλόνι....

Με το juwel και το οποιοδήποτε εμπορίου πας το βλέπεις και αυτό είναι. That's it. Ξέρεις τι αγοράζεις. Το βλέπεις μπροστά σου δεν μπορεί μετά να είναι άλλο...

Όσο για την προσφορά που ανέφερα των 870ευρώ πάει περίπατο μαζί με το Water Inn δυστυχώς..

Τα νέα δεδομένα ύστερα από αρκετή έρευνα είναι στα 980ευρώ και γερή έκπτωση στη συνέχεια για εξοπλισμό και ψάρια.

Για το θέμα του Vision με προβληματίσατε πολύ!!!!! Να το γρατζουνίσω το μπροστά τζάμι δεν παίζει. Δεν θα χρησιμοποιώ ούτε μαγνήτη ούτε ξυράφι αλλά τηλεκάρτα και σφουγγάρι όταν θέλω να το καθαρίσω.

Όσο για το αν σε ζαλίζει ή όχι τι να πω. Είναι τόσο έντονο???

Το είδα ξανά σήμερα από κοντά και το γουστάρω πάρα πολύ εξωτερικά.

Επειδή δεν θα είναι στο κέντρο του καθιστικού αλλά αριστερά από την τηλεόραση μου αρέσει η πανοραμική θέαση που προσφέρει από μακριά.

Έπειτα μην ξεχνάμε ότι το πλάτος του στην μεγάλη του διάσταση λόγο Vision είναι 61cm στοιχείο που του προσδίδει ακόμα μεγαλύτερο βάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το anubias vision ..δεν με ζαλιζε ιδιαίτερα.. Μια μεγένθυση την κάνει αλλά μου αρεσε

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mια γευδη απ την δικια μου κουρμπα πλατους 50 εκατοστων!

2013-02-16-104_zps000b5b52.jpg

2013-02-16-105_zps5ff5b69f.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω το trigon 190,και δεν έχω να παρατηρήσει μεγενθυνση ή άλλες παραμορφώσεις. ισως επειδή είναι αρκετά λεπτό.... από πολύ κλειστή γωνια εννοείται έχει προβλήματα.

πάντως όταν είχα ρωτήσει για κουρμπαριστό τζαμι από αθηναικό μαγαζί με τζαμια, μου είχε πει για ενυδρείο 140λ το κουρμπαριστό τζαμι 250ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σου άρεσε η μεγέθυνση που κάνει ή η πανοραμική θέαση που έχει;

Μάλλον η πανοραμική. Να σου πω την αλήθεια εγώ ποτε δεν έδωσα σημασία στην παραμόρφωση που αναφέρουν. Τρίτος μου είπε οτι τον ζαλίζει όταν κοιτάει κοντά. Ίσως ηταν και η γωνια που διάλεγε ο καθένας.

Η αισθηση που μου έδινε ήταν οτι είναι πιο εντυπωσιακό. Και μένα δεν μου άρεσε το θέμα με το καθάρισμα. Βασικά αν σου αρέσει πάρτο, αλλιως μετά μπορεί να σου μείνει απωθημένο. Για μεταπώληση δεν ξέρω αν αξίζει βέβαια και αν θα πάρεις πίσω τη διάφορα.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...