Jump to content

Τι Βακτήρια Να Βαζω? Περιμένω Απόψεις


Recommended Posts

Βακτηρια βαζεις μονο στην αρχη σε καθε αλλαγη νερου.Οταν το ενυδρειο σου ωριμασει (μετα το 6μηνο) δεν χρειαζεται να ριχνεις καθολου παρα μονο οταν καθαριζεις τα φιλτρα σου.

Ολα τα βακτηρια καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Διίστανται οι απόψεις. Άλλοι βάζουν, άλλοι όχι. Εγώ δεν έχω βάλει ποτέ μου σε κανένα ενυδρείο Τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Οι ποιο παλιοί κάθε ποτέ βάζουν ββακτήρια κ ποια μάρκα κατά την γνώμη σας είναι καλύτερη?

Μicrobe lift - special blend . Σε άστρωτα ενυδρεία 4 φορές τον μήνα και μετά κάθε 15 μέρες για συντήρηση ( Αυτά λέει η εταιρεία ) .

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εβαλα ποτε.... η φυση δουλευει μονη της....

Link to comment
Share on other sites

Καλα αχρηστα δεν ειναι τα βακτηρια αλλα μπορεις να κανεις την δουλεια σου και χωρις αυτα,πχ με μπολι.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αχρηστα δεν ειναι τα βακτηρια αλλα μπορεις να κανεις την δουλεια σου και χωρις αυτα,πχ με μπολι.

+1

(για να γλυτωσω το κραξιμο)

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφτηκε παραπάνω οι απόψεις διίστανται... Εγω χρησιμοποίησα της api τόσο για το στρώσιμο όσο και στην συντήρηση (εβδομαδιαίως) του ενυδρείου... Τι να σου πω άλλοι προτείνουν την τακτική χρήση (εβδομαδιαία) για σιγουριά και σταθερότητα και άλλοι ότι δεν είναι απαραίτητα αφού στρώσει το ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

το οτι εγω ειμαι τις αποψης βαλε ενα χρυσοψαρο και στρωσε το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφτηκε παραπάνω οι απόψεις διίστανται... Εγω χρησιμοποίησα της api τόσο για το στρώσιμο όσο και στην συντήρηση (εβδομαδιαίως) του ενυδρείου... Τι να σου πω άλλοι προτείνουν την τακτική χρήση (εβδομαδιαία) για σιγουριά και σταθερότητα και άλλοι ότι δεν είναι απαραίτητα αφού στρώσει το ενυδρείο....

Api και εγώ σε όλα εκτός από το stress zyme .

Link to comment
Share on other sites

Βολικο το να βαζεις ενα ψαρι να κολυμπα στη αμμωνια,να το καις για να κανεις την δικη σου ζωη πιο 'ευκολη'?

Βολικο ειναι να ταλαιπωρεις ενα ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

ειπα δεν ειναι σωστο, απλα εγω αυτο εκανα και αλλοι πολλοι...δεν το εγκρινω αλλα ενας ο οποιος ειναι πορωμενος με το ενυδρειο στην αρχη σαν αγχαριος (πρωτη ημερα)... οπως ημουν εγω.,... δεν υπηρχε περιπτωση να εχω μια γιαλα σκετη στο σπιτι 20μερες... και το χρυσοψαρο που εβαλα εζησε παρα παρα πολυ καιρο... ελπιζω να ζει ακομα διοτι το χαρισα...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο αυτο που λες τωρα και αλλο αυτο ειπες πιο πανω φιλος!

Εδω λες οτι το εκανες σαν αρχαριος,οταν δεν ηξερες και πανω λες οτι εισαι της αποψης οτι βαζεις ενα χρυσοψαρο και στρωνεις το ενυδρειο..ειναι 2 διαφορετικα πραγματα..

Δεν μπορεις να ξερεις τι περασε το ψαρι με ολο τον κυκλο του αζωτου..τα χρυσοψαρα ζουν παρα πολλα χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...