Jump to content

Nεος Στα 250


Recommended Posts

Kαλημερα σας χρονια πολλα και καλη χρονια.


Νεο μελος στην παρεα σας με νεο αποκτημα.


Ονομαζομαι Νικος και ειμαι απο Κρητη και την ομορφη πολη της Ιεραπετρας.


Απεκτησα ενα ενυδρειο δωρο απο εναν φιλο (χειροποιητο) στα 250 λιτρα.


1μ*0,50*0,50.


προς το παρων εχω μονο χρυσοψαρα και 2 γλυφτες μεσα (14 ψαρια) μιας και δεν εχω πολυ γνωση επι του θεματος αλλα μαλλον μεσα απο αυτο το φορουμ ελπιζω να αποκτησω


αυτα που εχει ειναι ενα εσωτερικο φιλτρο αλλα δεν ξερω μαρκα μιας και μου το εφερε με αυτο ετοιμα αλλα απο οτι μου ειπε μιας και αυτος ασχολειται με το χομπυ αυτο παθιασμενα, ειναι αρκετα καλο.


μια αεραντλια einheim 400 kai μολις τωρα παραγγειλα και εναν θερμοστατη και rgb led για φωτισμο γιατι η λαμπα φθωριου δεν με πολυενθουσιαζει.


τι αν παρω για να προσεχω την υγιεινη?


γενικα τι χρειαζομαι για τηην καλη λειτουργια του ενυδρειου?


20140107_231430_zpsd9a27969.jpg


20140107_231321_zps99832232.jpg


20140107_231138_zpsea8a7562.jpg


20131231_025845_zps374ed422.jpg


20131231_025839_zps91daf638.jpg


20131231_002402_zpsd55e3680.jpg


Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλός ήρθες. Από αυτά που βλέπω το ενυδρείο σου θέλει ξανά από την αρχή στήσιμο λόγο τον χρηματιστών χάλκινων που έχεις. Πρέπει να διαβάσεις αΘράκη τον παιδιών κ άλλες οδηγίες που έχουν δοθεί σε άλλους αρχάριους για να γλυτώσεις κ λεφτά κ να μην σου πεθαίνουν ψαράκια.ξεκινά το διάβασμα με τη ενυδρείο θες δλδ τι ψαράκια θες να έχεις το στρωσιμο του κ έτσι ξεκινά από την αρχή κατά την δική μου άποψη...ας μας πούν κ οι εμπειροτεροι την γνώμη τους...καλό διάβασμα και καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Καταρχην θα σου πω οτι χεις παρα πολλα ψαρια στο ενυδρειο σου,καθε χρυσοψαρο θελει τουλαχιστον 30 λιτρα νερο.Γλυφτες ψαρια δεν υπαρχουν..λαθος ονομα..

Βγαλε οτι πλαστικο εχεις απο μεσα και ψευτικο και φτιαξε κατι φυσικο με αληθινα φυτα,ξυλα και πετρες.Τα πλαστικα με τον καιρο βγαζουν ουσιες επικινδυνες για τα ψαρια μας.

Το ενυδρειο εχει στρωσει?Μετρησεις νερου εχεις?

Ξεκινα διαβασμα εδω και ειδικα στο κυκλο του αζωτου που ειναι τοσυμαντικοτερο κομματι σε ενα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

δεν εχει μεσα τιποτα πλαστικο περα το φιλτρο κουτι. ολα τα υπολοιπα ειναι πηλινα πλην 1-2 κοχυλια.

το ενυδρειο πριν μπουν τα ψαρια το μετρησε αυτος που μου το εδωσε και μου ειπε οτι ειναι ετοιμο για να μπουν.

οσον αφορα τα ψαρια δλδ τπρεπει να αφησω μεσα 8?

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω τοτε καλυτερα,ολα τα ψευτικα (πλαστικα,πηλινα) ειναι καλο να φυγουν,αφηνουν ουσιες που μπορει να ειναι επικινδυνες για τα ψαρια μας.Φτιαξε κατι φυσικο,με φυσικα υλικα.

Για να ξερεις οτι ενα ενυδρειο ειναι ετοιμο γα ψαρια πρεπει να εχεις και τις μετρησεις του..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλως ήρθες. Όταν λέμε πλαστικά εννοούμε ΚΑΙ τα φυτά... Δεν είναι αληθινά, έτσι δεν είναι; Ακόμη και αυτά λοιπόν είναι πιο σωστό και πολύ πιο ωραίο φυσικά να τα αποφεύγουμε στα ενυδρεία μας. Για τον αριθμό των ψαριών ας μιλήσουν οι ασχολούμενοι με ψάρια κρύου νερού. Καλή αρχή και καλό διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και χαλικακι σε φυσικο χρωμα,μπορεις να βαλεις αμμο αν θες αντι για χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες και απο μενα!

Αν θες κανε τον κοπο και συμπληρωσε την φορμα.

Δυστυχως εχεις αρκετα λαθακια! Ξερω οτι μπορει να ειναι απογοητευτικο να σου λενε πως εχεις λαθη αλλα αν θες μπορουμε να τα διρθωσουμε και να φτιαξεις ενα ενυδρειο στολιδι και να το χαιρεσαι κι εσυ και τα ψαρια σου!

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κρυου νερου
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):100x50x50
Συνολικά Λίτρα:250
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: πλαστικα
Ψάρια:χρυσοψαρα
Άλλα είδη:κογκολεζος , 2 γλυφτες( χρυσο και ενα μαυρο)

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:-
Πέτρες:-
Ξύλα:-
Άλλα διακοσμητικά :πυλινα , και καποιες αποικιες πανω σε οστρακο
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):λαμπα τ5 φθοριου
Διάρκεια φωτισμού:συνηθως βραδυ

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:ναι με sera siromax ανθρακα και μπλε σφουγγαρι
Θέρμανση/ Ψύξη:οχι ακομα
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:sera goldy kai ταμπλετες για γλυφτες


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:καθε 20 μερες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

Link to comment
Share on other sites

Kρητικέ δές αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-c-dhnthoc-aadhaoeth-iaa-oi-aaioaenaassi/ και αυτό μια και έχεις χρυσόψαρα http://www.aquazone.gr/forums/topic/36771-carassius-auratus-auratus-linnaeus-1758/#entry323424

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

πω πω πω ...πολλες πληροφοριες...με εβαλες σε διαβασμα...

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ....οπως και ολους σας !!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...