Jump to content

Κορυντορας Και Αστρωτος Βυθος!


Sturm

Recommended Posts

Την καλησπερα μου σε απαντες!

Θα ηθελα να συζητησουμε την αποψη οτι τα κορυ θελουν στρωμενο βυθο αλλιως κινδυνευουν απο λοιμωξεις!

Ακουω αποψεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

'Ανοιξες τελικά το post..

Δεν εχω μεγάλη πείρα.. γι αυτό και όταν γράφω κάτι στο φόρουμ είναι μόνο από γεγονότα που έχω ζήσει!

Το γεγονός:

Πριν από 2 περίπου μήνες άλλαξα τον βυθό μου από χαλίκι σε άμμο!

Όλα πήγαιναν τέλεια (τα cory έδειχναν πραγματικά τρισευτυχισμένα με την αλλαγή).. και την προηγούμενη εβδομάδα έχασα 6 cory!

Οι μετρήσεις μου ήταν και είναι ιδανικές και τα ψαράκια που έφυγαν δεν είχαν κανένα σημάδι ασθένειας επάνω τους αν και τα κοίταξα με μεγενθυντικό φακό!

Θα ήθελα να ακούσω (διαβάσω μάλλον..) απόψεις...

Link to comment
Share on other sites

'Ανοιξες τελικά το post..

Δεν εχω μεγάλη πείρα.. γι αυτό και όταν γράφω κάτι στο φόρουμ είναι μόνο από γεγονότα που έχω ζήσει!

Το γεγονός:

Πριν από 2 περίπου μήνες άλλαξα τον βυθό μου από χαλίκι σε άμμο!

Όλα πήγαιναν τέλεια (τα cory έδειχναν πραγματικά τρισευτυχισμένα με την αλλαγή).. και την προηγούμενη εβδομάδα έχασα 6 cory!

Οι μετρήσεις μου ήταν και είναι ιδανικές και τα ψαράκια που έφυγαν δεν είχαν κανένα σημάδι ασθένειας επάνω τους αν και τα κοίταξα με μεγενθυντικό φακό!

Θα ήθελα να ακούσω (διαβάσω μάλλον..) απόψεις...

Οταν λες ιδανικες μετρησεις; Μπορεις σε παρακαλω να τις παραθεσεις;

Link to comment
Share on other sites

cl2 0

ph 6.8

kh 6d

gh 8d

no2 0

no3 10

και αμμωνία 0

θερμοκρασία σταθερά στους 26 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο το θεμα με τον αστρωτο βυθο το εχω ακουσει απο ολους...χωρις βεβαια να ξερω γιατι....και χωρις να το εχω ψαξει κιολας....

Το εχω δεχθει σαν κατι ''κοινα αποδεκτο''.....

Θα ηθελα πολυ να μαθω την ''αντιθετη'' αποψη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω 5 στο γραφείο τα έβαλα πέντε μέρες μετά το on του ενυδρείου σε πλήρως άστρωτο βυθό....Πλέον μετά από περίπου ένα χρόνο έχουν γίνει παχύσαρκα!!Δεν έχασα ούτε ένα...τάισμα τρεις φορές την ημέρα με βυθιζόμενο πέλετ και τέλος......

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω εδω σε ενα προφιλ οτι μιλαει για στρωμενο βυθο:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/37759-corydoras-leucomelas-eigenmann-allen-1942/#entry334372

''Γενικότερα τα γατόψαρα καλό είναι να εισάγονται στο ενυδρείο μετά από τους 2-3 πρώτους μήνες λειτουργίας του, ώστε να έχει αποκτήσει και η άμμος βιολογία και έτσι να αποφύγουμε ασθένειες.''

Καλο λεει ειναι,οχι υποχρεωτικο εκτος αν ειναι ''τροπος του λεγειν''!

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Και εδω το ιδιο....

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36775-corydoras-aeneus-gill-1858/#entry323419

'' Σημαντικό είναι επίσης να αναφερθεί πως λόγο της ύπαρξης άμμου και της κίνησής τους σε αυτή, θα πρέπει το ενυδρείο να είναι καλά στρωμένο καθότι σε αντίθετη περίπτωση είναι ιδιαίτερα ευπαθή σε ασθένειες που μπορούν να επηρεάσουν όλο το ενυδρείο.''

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω για να μην παρεξηγηθω....δεν υποστηριζω καμια αποψη απλως τωρα το εψαξα το θεμα αυτο....ο,τι ειχα ακουσει πιστευα! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω 5 στο γραφείο τα έβαλα πέντε μέρες μετά το on του ενυδρείου σε πλήρως άστρωτο βυθό....Πλέον μετά από περίπου ένα χρόνο έχουν γίνει παχύσαρκα!!Δεν έχασα ούτε ένα...τάισμα τρεις φορές την ημέρα με βυθιζόμενο πέλετ και τέλος......

Δηλαδη δεν εψαχναν τροδη σκαβοντας;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείτε πάνε κι έρχονται συνέχεια ανακατεύοντας!Απλά όταν πέφτει η τροφή είναι σαν να τα χτυπάει ρεύμα!Κάνουν σαν τρελά!Κυριολεκτικά έχουν γίνει διπλάσια (ίσως και παραπάνω) από την μέρα που τα πήρα!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείτε πάνε κι έρχονται συνέχεια ανακατεύοντας!Απλά όταν πέφτει η τροφή είναι σαν να τα χτυπάει ρεύμα!Κάνουν σαν τρελά!Κυριολεκτικά έχουν γίνει διπλάσια (ίσως και παραπάνω) από την μέρα που τα πήρα!

Βοήθησέ με λίγο να καταλάβω..

Δηλαδή πιστεύεις οτι ο βυθός πρέπει να είναι στρωμένος αλλά εσύ την γλύτωσες με καλό τάϊσμα 3 φορές την ημέρα;

Καλά κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα βαλει ηταν αστρωτος ο βυθος , το ιδιο εχω δοκιμασει και με γαριδες

δεν ειχα καποια απώλεια .

To ίδιο και εγώ. Ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα, τα corys μάλιστα στους 7 μήνες γέννησαν. Οι γαρίδες πιο νωρίς :D

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου ποτε ειναι στρωμενος ο βυθος και ποτε το καταλαβαίνετε οτι στρώθηκε?

Θεωρητικα μετα απο κανα 2μηνο αλλα ας μην ξεφυγουμε εκει!

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρειο που λειτουργούσε 8 μήνες (αρα στρωμένος βυθός) έβαλα 5 Cory. Σε λιγότερο από ένα μήνα μου είχε μείνει μόνο ένα. Δεν είχαν σημάδια κάποιας ασθένειας ούτε στο σώμα ούτε στη συμπεριφορά τους. Τα τάιζα με τις ταμπλέτες τους και όλα. Δε ξέρω που οφείλεται ο θάνατός τους, απλά αναφέρω την εμπειρία μου.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα μετα απο κανα 2μηνο αλλα ας μην ξεφυγουμε εκει!

πρόσφατα το συζηταγαμε το θέμα εδω υπάρχει ένας μύθος που πρέπει κάποια στιγμη να καταλάβουμε οταν το ενυδρειο ειναι στρωμένο δηλαδη οταν κάνει τον κύκλο του αζώτου ειναι στρωμένο όλο και οχι ένα τμημα του και στην πορεία ωριμάζει! μην είμαστε υπερβολική για το τίποτα!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω Λυκούργε και θα πω οτι ο κύκλος του αζώτου ειναι ο πιο εύκολος να ολοκληρωθεί στο ενυδρείο με τόσα ζουμιά που χρησιμοποιούμε για να τον επιταχύνουμε. Πολύ πιο αργά θα ολοκληρωθεί ο κύκλος του θείου και του φωσφόρου. Θα συμφωνήσω όμως, ειδικά στο θέμα των γαρίδων που έχω μια σχετική εμπειρία, οτι το να περιμένεις 2-3 μήνες είναι όντως υπερβολικό

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα αλλα νομιζω οτι δεν θα καταληξουμε καπου.......

Μου εχουν πεθανει corys(sterbai-leucomelas) σε στρωμενο βυθο, και μου εχουν επιβιωσει σε αστρωτο(aeneus)

Επισης γαριδες red cherry μου εχουν επιβιωσει σε βυθο 2 εβδομαδων

Link to comment
Share on other sites

Βοήθησέ με λίγο να καταλάβω..

Δηλαδή πιστεύεις οτι ο βυθός πρέπει να είναι στρωμένος αλλά εσύ την γλύτωσες με καλό τάϊσμα 3 φορές την ημέρα;

Καλά κατάλαβα;

Ναι κάπως έτσι φαντάζομαι....τι ναπω δεν έχω και μεγάλη εμπειρία στα γλυκά...είμαι του αλμυρού!!Ωστόσο σίγουρα το ενυδρείο είχε άστρωτο βυθό όταν τα έβαλα και τα πήγαν μια χαρά....η αλήθεια είναι πως το μόνο που έκανα είναι να ταΐζω πολύ....!:)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειχα ποτε προβλημα με αστρωτο βυθο και εβαλα cory.τωρα πιστευω απο προσωπικη εμπειρια οτι καποια cory ειναι ποιο φιλασθενα απο αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλαμε για γαριδες red cherry που ειναι πιο 'σκληρες' μπορει να μην εχουν προβλημα με τον αστρωτο βυθο,οταν ομως μιλαμε για πιο ευαισθητες γαριδες οπως tiger,crystal red κτλ τοτε εκει αλλαζει το πραγμα.εκει πρεπει να περιμενεις 2 μηνες για να στρωθει ο βυθος γιατι μιλαμε για πραγματια ευαισθητες γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ 4 cory alpino σε άστρωτο βυθό με αγγελόψαρα και μου έχει μείνει το ένα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσες αλλαγές ενυδρείων έχω κάνει, σχεδόν πάντα ο βυθός ήταν καινούργιος,

μετέφερα το «παλιό» βιολογικό υλικό(οφείλω να ομολογήσω πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από την αναγκαία!),

έβαζα σε λειτουργία την φίλτρανση, όποτε σε λίγη ώρα ήταν έτοιμο να υποδεχτεί ψάρια ,εντωμεταξύ στο μεσοδιάστημα της αναμονής, μετέφερα και τα φυτά, τις ρίζες, κάποιες πέτρες.

Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τα βυθόψαρα και δεν είχα απώλειες. Βέβαια ήμουν πάντα πολύ σχολαστικός με το πλύσιμο της άμμου …

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένας μύθος και το μόνο μυστικό είναι να είναι στρωμένο το ενυδρείο!

Τα cory είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα ψάρια, οπότε σε μη στρωμένο ενυδρείο αναπόφευκτα θα έχουμε απώλειες και ενοχοποιούμε το βυθό…

Οσο αναφορά τις γαρίδες δεν έχω εμπειρία, γιατί ποτέ δεν έβαλα σε νέο βυθό.

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...