Jump to content

Κορυντορας Και Αστρωτος Βυθος!


Sturm

Recommended Posts

Οταν μιλαμε για γαριδες red cherry που ειναι πιο 'σκληρες' μπορει να μην εχουν προβλημα με τον αστρωτο βυθο,οταν ομως μιλαμε για πιο ευαισθητες γαριδες οπως tiger,crystal red κτλ τοτε εκει αλλαζει το πραγμα.εκει πρεπει να περιμενεις 2 μηνες για να στρωθει ο βυθος γιατι μιλαμε για πραγματια ευαισθητες γαριδες.

Κωστα εβαλα black bee σε νεο ενυδρειο.Δεν αντιμετωπισα κανενα θεμα.Τις εχω κανενα εικοσαημερο,ισως και παραπανω και ζουν και βασιλευουν.

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εχει σημασία για τι είδους βυθό μιλάμε; Μήπως είναι αλλιώς τα πράγματα στην άμμο και αλλιώς στο χαλίκι; Παίζει ρόλο το πάχος του βυθού; Ο βυθός στρώνει μονο επιφανειακά, όλος ή μέχρι κάποιο βάθος από την επιφάνεια του; Αν θεωρήσουμε πως ο άστρωτος βυθός είναι "τοξικός" για τα cory, αυτή η "τοξικότητα" εξαρτάται καθόλου από άλλους παράγοντες (π.χ. θερμοκρασία ή ph);

Σας τρέλανα στις ερωτήσεις ε; Θέλω απλά να πω, ότι οχι μόνο καθε είδος cory ή γαρίδας μπορεί να έχει τις δικές του αντοχές, και κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό και ιδιαίτερο.

Το θέμα πάντως ειναι ιδιαίτερα πετυχημένο και ενδιαφέρον. Πέρα όμως από την καθόλα πολύτιμη εμπειρία που έχει ο καθένας, για την απόρριψη ή την αποδοχή του μύθου, καλό είναι να στηριχθούμε και στην βιβλιογραφία. Έχει διαβάσει λοιπόν κάνεις κάτι σχετικό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εχει σημασία για τι είδους βυθό μιλάμε; Μήπως είναι αλλιώς τα πράγματα στην άμμο και αλλιώς στο χαλίκι; Παίζει ρόλο το πάχος του βυθού; Ο βυθός στρώνει μονο επιφανειακά, όλος ή μέχρι κάποιο βάθος από την επιφάνεια του; Αν θεωρήσουμε πως ο άστρωτος βυθός είναι "τοξικός" για τα cory, αυτή η "τοξικότητα" εξαρτάται καθόλου από άλλους παράγοντες (π.χ. θερμοκρασία ή ph);

Σας τρέλανα στις ερωτήσεις ε; Θέλω απλά να πω, ότι οχι μόνο καθε είδος cory ή γαρίδας μπορεί να έχει τις δικές του αντοχές, και κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό και ιδιαίτερο. Aυτο ειναι το μονο σιγουρο.........

Το θέμα πάντως ειναι ιδιαίτερα πετυχημένο και ενδιαφέρον. Πέρα όμως από την καθόλα πολύτιμη εμπειρία που έχει ο καθένας, για την απόρριψη ή την αποδοχή του μύθου, καλό είναι να στηριχθούμε και στην βιβλιογραφία. Έχει διαβάσει λοιπόν κάνεις κάτι σχετικό; Προσωπικα εγω,και μιλω για τις γαριδες,βιβλιογραφια δεν εχω διαβασει.Οτι πληροφοριες εχω δει απο διαφορα sites που τις εμπορευονται,και αναφερουν καποιες απο τις απαιτησεις τους.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εχει σημασία για τι είδους βυθό μιλάμε; Μήπως είναι αλλιώς τα πράγματα στην άμμο και αλλιώς στο χαλίκι; Παίζει ρόλο το πάχος του βυθού; Ο βυθός στρώνει μονο επιφανειακά, όλος ή μέχρι κάποιο βάθος από την επιφάνεια του; Αν θεωρήσουμε πως ο άστρωτος βυθός είναι "τοξικός" για τα cory, αυτή η "τοξικότητα" εξαρτάται καθόλου από άλλους παράγοντες (π.χ. θερμοκρασία ή ph);

Σας τρέλανα στις ερωτήσεις ε; Θέλω απλά να πω, ότι οχι μόνο καθε είδος cory ή γαρίδας μπορεί να έχει τις δικές του αντοχές, και κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό και ιδιαίτερο.

Το θέμα πάντως ειναι ιδιαίτερα πετυχημένο και ενδιαφέρον. Πέρα όμως από την καθόλα πολύτιμη εμπειρία που έχει ο καθένας, για την απόρριψη ή την αποδοχή του μύθου, καλό είναι να στηριχθούμε και στην βιβλιογραφία. Έχει διαβάσει λοιπόν κάνεις κάτι σχετικό;

Μιλαμε παντα για αμμο Θοδωρη! Και για βυθο καινουριο!

Με τον καιρο, πιστευω πως ολος βυθος, απο την επιφανεια μεχρι κατω κατω υφισταται καποιες αλλαγες και ζυμωσεις! Εμεις ομως λεμε για καινουριο!

Δεν μπορω να σου πω αν εξαρταται απο κατι αλλο γιατι δεν ξερουμε! Αν ξερεις παρακαλω να μας αναφερεις!

Η ερωτηση ειναι: Σε καινουριο βυθο βαζουμε κορυ ή οχι!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω στο ότι το κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό και αυτό που έχω να πώ είναι ότι πρίν δύο χρόνια πρόσθεσα σε νέο ενυδρείο , ενυδρείο που είχε ολοκληρώσει τον κύκλο , δύο cory aenaus και δύο cory albino σε νερό βρύσης ( ψηλό ph ) χωρίς κανένα πρόβλημα .

Αντίθετα όχι μόνο ευδοκίμησαν στο περιβάλλον αυτό , αλλά έγιναν και διπλάσια σε μέγεθος . Οπότε νομίζω Θοδωρή ότι η αλήθεια είναι κάπου στην μέση .

Μάλιστα τότε μου τα σύστησαν ως τα πρώτα ψάρια που πρέπει να μπούν στο ενυδρείο , με ελάχιστη τροφή πάντα , έως ότου περάσει ένα διάστημα δέκα - δεκαπέντε ημερών μέχρι να μπούν και τα υπόλοιπα .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Tότε είχα corydoras , platy , guppy , cardinal tetras , baloon molly , blue ram . Άλλα ντ' άλλων δηλαδή , ασύμβατα είδη μεταξύ τους , αλλά το αναφέρω θέλοντας να πώ μήπως υπάρχει και η περίπτωση τα ψάρια να προσαρμόζονται σε συνθήκες μη ιδανικές ; Σίγουρα με κάποιο κόστος και αυτό που μου έρχεται στο μυαλό αυτή την στιγμή είναι λιγότερα χρόνια ζωής ή διαφορά στους χρωματισμούς τους σε σχέση με τα χρώματα που θα μπορούσαν να έχουν σε σωστές παραμέτρους . Μάλιστα το blue ram είχε αρχίσει να μου βγάζει και τα φοβερά αυτά χρώματα που έχει , αλλά μου κυνηγούσε τα υπόλοιπα και δεν ήθελε , δεν άφηνε άλλο ψάρι να πλησιάσει κοντά του .

Μικρή παρένθεση θέτοντας νέο ερώτημα , πάνω στο δικό σου Θοδωρή . Προσαρμογή των ψαριών σε λανθασμένες παραμέτρους νερού .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λέτε για την ανθεκτικότητα του κάθε ψαριού γενικά.. σκέφτομαι πως τα cory που δεν την πάλεψαν είναι σχεδόν σίγουρο πως ήταν από την δεύτερη παρτίδα που έβαλα στο ενυδρείο και αγορασμένα από άλλο μαγαζί..

Δηλαδή αυτή τη στιγμή έχω τα 4 που είχα από την αρχή του ενυδρείου και έχασα τα 6 που έβαλα μετά.. όταν το άλλαξα με άμμο!

Το αναφέρω σαν γεγονός.. μήπως τελικά βγεί κανένα συμπέρασμα..

Link to comment
Share on other sites

Εικασίες γίνονται καθότι τίποτα δεν είναι απόλυτο και δεν αποτελεί κανόνα . Για να βγεί συμπέρασμα θα πρέπει να υπάρχουν κάποιοι στάνταρ παράμετροι . Σε άλλους πήγε καλά και σε κάποιους άλλους όχι . Θέμα τύχης ; Δεν ξέρω και δεν το αποκλείω κιόλλας .

Link to comment
Share on other sites

αλλά το αναφέρω θέλοντας να πώ μήπως υπάρχει και η περίπτωση τα ψάρια να προσαρμόζονται σε συνθήκες μη ιδανικές ; Σίγουρα με κάποιο κόστος και αυτό που μου έρχεται στο μυαλό αυτή την στιγμή είναι λιγότερα χρόνια ζωής ή διαφορά στους χρωματισμούς τους σε σχέση με τα χρώματα που θα μπορούσαν να έχουν σε σωστές παραμέτρους

Πιστεύω οτι αυτό είναι η πιο σωστή προσέγγιση αν και εξαρτάται πάντα από την ευαισθησία του ψαριού το πόσο ανοχή θα δείξει σε μή ιδανικές για αυτό συνθήκες.

Και σίγουρα κάποια είδη cory είναι πιο ευαίσθητα απο τα άλλα, θα δώσω σαν παράδειγμα τα corydoras panda, πάντα μου αρρώσταιναν, και πέθαιναν στο ίδιο ενυδρείο που τα corydoras julii γεννάγανε την ίδια περίοδο. Παίζει σίγουρα ρόλο το είδος, η διατροφή και η πρόληψη των ασθενειών απο την δικιά μας πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν πάρουμε δέκα ενυδρεία στα ίδια λίτρα . Κάνουμε στρώσιμο και στα δέκα με τον ίδιο τρόπο . Εισάγουμε corydoras και στα δέκα ενυδρεία με τον ίδιο τρόπο . Διατηρούμε ίδιες θερμοκρασίες και στα δέκα , ίδιες παραμέτρους και στα δέκα και τα λοιπά .

Ποιός μας εγγυάται ότι τα cory θα ζήσουν τα ίδια χρόνια ; Εγώ λέω ότι δεν θα ζήσουν το ίδιο .

Link to comment
Share on other sites

Είπες πρόληψη ασθενειών από την δικιά μας πλευρά . Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο στην πρόληψη καθώς είμαι υπέρ της χρήσης ενυδρειακού αλατιού στο στήσιμο αλλά και στο στρώσιμο του ενυδρείου καθώς και στην χορήγηση του Melafix μετά την εισαγωγή ψαριών . Αλλά και πάλι ούτε αυτό είναι στάνταρ . Κάποιοι είναι υπέρ ( βασικά μόνο εγώ παίζει να είμαι υπέρ αυτού ) και κάποιοι κατά .

Θεωρούν άχρηστα και χωρίς λόγο την χρήση αυτών . Ανταπαντώ όμως επικαλούμενος την πρόληψη όπως είπες και εσύ Άννα . Πιστεύω ότι προλαβαίνεις καταστάσεις .

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα μιλώ για το Hobby Ektozon το οποίο ενδείκνυται και σαν προληπτικό μέτρο για παράσιτα και μύκητες . Αυτές τις μέρες έχω ψάξει και διαβάσει αρκετά την σελίδα της Api η οποία μου λέει ότι το Melafix συνιστάται και στην εισαγωγή ψαριών και μάλιστα λέει μετά την εισαγωγή χορήγηση δόσης για τρείς μέρες .

Κάποιος θα πεί Χημικά . Πείτε μου κάτι λοιπόν το οποίο προέρχεται από εργαστήριο σε υγρή μορφή και δεν είναι Χημικό . Ξέφυγα λίγο από το θέμα του Θοδωρή .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα παρακαλεσω να μην ξεφευγουμε απ το θεμα!

Η ερωτηση ειναι απλη, χωρις παραμετρους, αλλες ασθενειες, χρηση φαρμακων κτλ!

Ο αστρωτος βυθος επιτρεπει την εισαγωγη κορυντορας αντε και γαριδων ή θα εχουμε θυματα;

Link to comment
Share on other sites

Από μένα Θοδωρή είναι όχι . Όχι σε άστρωτο βυθό .

Ναι Βαγγελη αλλα γιατι; Αυτη ειναι η ουσια; Εχεις διαβασει κατι επιστημονικα τεκμηριωμενο που να σε αποτρεπει ή ειναι ενας απλος μυθος; ή απο προσωπικη εμπειρια;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικά περί αυτού φίλε για να στο τεκμηριώσω . Από προσωπική εμπειρία είδες λίγο πιο πάνω τί έγραψα . Βλέποντας την πλειοψηφία εδώ λέω και εγώ όχι .

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα υπήρχε η κατηγορία ask στο φόρουμ, κρίμα που δεν μπορούμε να την εκμεταλλευτούμε πλέον. Δεν έχω βρει κάποια βιβλιογραφία πάνω στο θέμα δυστυχώς, οποτε δεν ξέρω τί αναφέρει η επιστημονική κοινότητα. Η προσωπική μου άποψη που προέρχεται και απο κουβέντες εδώ καταλήγει στο ότι ναι, μπορείς να βάλεις cory σε άστρωτο βυθό.

Mια παρατήρηση εκτός θέματος επειδή αναφέρθηκε και συγνώμη για το off topic. Tα corys έχουν θέμα με το αλάτι, ιδιαίτερη προσοχή λοιπόν όταν εισάγουμε αλάτι σε ενυδρείο με corys.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοούμε στρωμένο βυθό όμως ; Να πώ εγώ πώς το καταλαβαίνω ; Ενυδρείο με φυτά ( φυτεμένα ) ή σε ρίζες , με υπόστρωμα ή χωρίς , αναλόγως τα φυτά μας το οποίο τρέχει για ένα τρίμηνο ή και παραπάνω χωρίς εμείς να έχουμε βάλει χέρι στο βυθό . Τί εννοώ χέρι ; Να μην τον έχουμε σκαλίσει , ούτε να έχουμε αλλάξει την αρχική θέση των φυτών μας , αν μιλάμε για φυτά τύπου Vallisneria Nana .

Link to comment
Share on other sites

Στρωμενος βυθος= βυθος ο οποιος δεν ειναι καινουριος και εχει περασει τουλαχιστον 3μηνο ( οχι ετυμολογια αλλα σχετικα με το ερωτημα) !

Μην τα κανουμε πολυπλοκα παιδια! Ολοι ξερουμε τι θελει να πει ο ποιητης! Το εχουμε ακουσει απειρες φορες να συζητιεται και να προτεινεται!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Παντως για τις γαριδες και σε ξενα φορα συστηνουν να μπαινουν σε ωριμο βυθο και δεν μιλαω για red cherry αλλα για πιο ευαισθητες.Πολλοι για να τις βαλουν πιο γρηγορα μπολιαζουν το βυθο τους απο αλλο ωριμο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για τις γαριδες και σε ξενα φορα συστηνουν να μπαινουν σε ωριμο βυθο και δεν μιλαω για red cherry αλλα για πιο ευαισθητες.Πολλοι για να τις βαλουν πιο γρηγορα μπολιαζουν το βυθο τους απο αλλο ωριμο ενυδρειο.

Το ερωτημα παραμενει ομως Κωστα. Γιατι; Υπαρχει καποια εγκυρη επιστημονικη αποψη για ποιο λογο;

Link to comment
Share on other sites

Για επιστημονικη αποψη δεν ξερω,δεν εχω διαβασει κατι σχετικο.Ισως παιζουν ρολο τα οργανικα που μαζευει ο βυθος μας καθως το ενυδρειο δουλευει.Δηλαδη να εχει ο βυθος βιολογια,οπως εχει και το φιλτρο μας.Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχαστηκαμε μου φαινεται! Ελατε παιδια δεν υπαρχουν αλλες αποψεις;

Ακομη περιμενω καποιους να γραψουν την αποψη τους!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα στεναχωρήσω πολλούς υπέρμαχους αυτής της άποψης αλλά δέν υπάρχει κάτι τέτοιο όπως ο άστρωτος βυθός.....

Τί θα πεί άστρωτος βυθός?Βυθός χωρίς απονιτροποιητικά βακτήρια δηλαδή?Αυτό εννοούμε?

Τα βακτήρια κύριοι υπάρχουν παντού ακόμα και στον άστρωτο βυθό όπως λέτε ακόμα και άν αυτά είναι σε λανθάνουσα μορφή λόγο της "κυστοποίησης" τους....

Είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα όπως τα βακτήρια που αγοράζουμε σε μπουκαλάκι...πώς διατηρούνται εκεί????

Στο μπουκαλάκι διατηρούνται λοιπόν λόγο της ίδιας τους της 'φύσης' στην οποία όταν βρεθούν σε 'εχθρικό' περιβάλλον χωρίς τροφή (αμμωνία) αδρανοποιούνται και γίνονται encapsulated μέχρις ότου βρούν πάλι τις κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης....

Όταν είχα ρωτήσει τον μεγάλο Ron Shimek όταν τον είχαμε φέρει στο παρελθόν για σεμινάριο μου είχε απαντήσει το εξείς.....μπορείς να χρησιμοποιείς (όπως και κάνω ΠΑΝΤΑ) τέτοια σκευάσματα αλλα΄τα ίδια βακτήρια μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου και να το "μπολιάσεις" απλά και μόνο ρίχνοντας μιά χούφτα χώμα από τον κήπο σου.....Είναι καθαρά στην κρίση σου το τί θα κάνεις......

Όπως και επίσης άν αφήσουμε το βιολογικό μας υλικό σε υγρό περιβάλλον εκτός λειτουργίας δέν θα πεθάνουν τα βακτήρια αλλά θα αδρανοποιηθούν μέχρι να ξαναβρούν αμμωνία.....

Αυτό είχε υποθεί και στην συνέντευξη για τον ΠΣΦΕ που τότε ήμουν μέλος του διοικητικού συμβουλίο αλλά και αρθρογράφος στο περιοδικό....

Άρα λοιπόν για ποιό άστρωτο βυθό μιλάμε????Δέν υπάρχει καμία μα ΚΑΜΙΑ επιστημονική ερεύνα αλλά και δεδομένα ότι κάτι τέτοιο υφίσταται σε ένα κλειστό κύκλωμα όπως είναι ένα ενυδρείο.......

Προσωπικά δέν έχω χάσει ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ ψάρι από αυτό το περιβόητο φαινόμενο....

Τώρα άν κάποιος βάλει υπόστρωμα χωρίς αυτό να έχει πλυθεί καλά και που μπορεί να είναι και από μάντρα υλικών εκτεθειμένο τότε πολύ πιθανό είναι τα ψάρια να πεθάνουν από κάποια βλαβερή ουσία και ΟΧΙ από περίφημους "Θύλακες Αζώτου" και άλλες μπούρδες.....

αυτά για την ώρα.... :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα στεναχωρήσω πολλούς υπέρμαχους αυτής της άποψης αλλά δέν υπάρχει κάτι τέτοιο όπως ο άστρωτος βυθός.....

Τί θα πεί άστρωτος βυθός?Βυθός χωρίς απονιτροποιητικά βακτήρια δηλαδή?Αυτό εννοούμε?

Τα βακτήρια κύριοι υπάρχουν παντού ακόμα και στον άστρωτο βυθό όπως λέτε ακόμα και άν αυτά είναι σε λανθάνουσα μορφή λόγο της "κυστοποίησης" τους....

Είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα όπως τα βακτήρια που αγοράζουμε σε μπουκαλάκι...πώς διατηρούνται εκεί????

Στο μπουκαλάκι διατηρούνται λοιπόν λόγο της ίδιας τους της 'φύσης' στην οποία όταν βρεθούν σε 'εχθρικό' περιβάλλον χωρίς τροφή (αμμωνία) αδρανοποιούνται και γίνονται encapsulated μέχρις ότου βρούν πάλι τις κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης....

Όταν είχα ρωτήσει τον μεγάλο Ron Shimek όταν τον είχαμε φέρει στο παρελθόν για σεμινάριο μου είχε απαντήσει το εξείς.....μπορείς να χρησιμοποιείς (όπως και κάνω ΠΑΝΤΑ) τέτοια σκευάσματα αλλα΄τα ίδια βακτήρια μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου και να το "μπολιάσεις" απλά και μόνο ρίχνοντας μιά χούφτα χώμα από τον κήπο σου.....Είναι καθαρά στην κρίση σου το τί θα κάνεις......

Όπως και επίσης άν αφήσουμε το βιολογικό μας υλικό σε υγρό περιβάλλον εκτός λειτουργίας δέν θα πεθάνουν τα βακτήρια αλλά θα αδρανοποιηθούν μέχρι να ξαναβρούν αμμωνία.....

Αυτό είχε υποθεί και στην συνέντευξη για τον ΠΣΦΕ που τότε ήμουν μέλος του διοικητικού συμβουλίο αλλά και αρθρογράφος στο περιοδικό....

Άρα λοιπόν για ποιό άστρωτο βυθό μιλάμε????Δέν υπάρχει καμία μα ΚΑΜΙΑ επιστημονική ερεύνα αλλά και δεδομένα ότι κάτι τέτοιο υφίσταται σε ένα κλειστό κύκλωμα όπως είναι ένα ενυδρείο.......

Προσωπικά δέν έχω χάσει ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ ψάρι από αυτό το περιβόητο φαινόμενο....

Τώρα άν κάποιος βάλει υπόστρωμα χωρίς αυτό να έχει πλυθεί καλά και που μπορεί να είναι και από μάντρα υλικών εκτεθειμένο τότε πολύ πιθανό είναι τα ψάρια να πεθάνουν από κάποια βλαβερή ουσία και ΟΧΙ από περίφημους "Θύλακες Αζώτου" και άλλες μπούρδες.....

αυτά για την ώρα.... :D

Ομορφα!

Να ρωτησω τωρα εγω Δημητρη, μηπως αυτη η εννοια ξεκινησε οπως λες κι εσυ για την παραγραφο που εχω κοκκινησει και οχι για κατι αλλο αλλα με τον καιρο παρανοηθηκε;

Περνωντας λοιπον καποιο διαστημα απ την μερα που μπηκε ο βυθος με δεδομενο οτι δεν τον εχουμε πλυνει καλα ή εστω μετρια αυτες οι βλαβερες ουσιες χαθουν και ειναι ασφαλεστερος για ψαρια βυθου και γαριδες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...